MeetFit: Co robić, aby ustrzec się przed cukrzycą typu 2

28-04-2021 09:24,
Artykuł sponsorowany

Na pewno o niej słyszeliście - cukrzyca typu 2 jest jednym z najszybciej rozwijających się i największych globalnych obciążeń zdrowotnych. Liczba osób borykających się z cukrzycą typu 2 z roku na rok wzrasta, mimo wprowadzania różnorodnych metod, które mają uświadamiać ludzi o jej możliwych konsekwencjach.

Jest to wieloczynnikowa choroba cywilizacyjna, związana z nawykami żywieniowymi i siedzącym trybem życia. Podstawowym sposobem zapobiegania jej występowaniu jest zmiana stylu życia.

Jakie są główne czynniki sprzyjające cukrzycy?

1. Diety ubogie w błonnik oraz produkty roślinne.

2. Regularne spożywanie napojów słodzonych cukrem (ryzyko zachorowania większe aż o 20–30% w porównaniu do osób niekonsumujących!).

3. Mała aktywność fizyczna – zarówno w czasie wolnym jak i podczas wykonywanej pracy.

4. Spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem / laptopem / siedzący tryb życia (siedząc przy biurku, wydatek energetyczny wynosi 5%, wystarczy kilka minut stania lub chodzenia i jest on podwojony!). 

5. Palenie tytoniu.

6. Krótki czas i niska jakość snu (wystarczy skrócić czas snu na 5 dni, a cały organizm ma zmniejszoną wrażliwość na insulinę!).

7. Niski nastrój / stres / depresja.

Jednym z priorytetów powinno być wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Dzięki temu następuje poprawa kontroli metabolicznej, profilu lipidowego krwi, ciśnienia krwi i jakości życia. Wykazano także profilaktyczne skutki aktywności fizycznej u osób z upośledzoną tolerancją glukozy oraz wyraźne obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2.

Jaką aktywność fizyczną wprowadzić i ile powinna ona trwać?

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla osób chcących zapobiegać cukrzycy typu 2 oraz już chorujących mówią, aby podejmować co najmniej 150 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej lub dużej intensywności (rozłożonej na co najmniej 3 dni w tygodniu) i umiarkowanych bądź intensywnych treningów oporowych minimum 2-3 dni w tygodniu.

Oczywiście każdy organizm jest inny, a więc ilość i rodzaj aktywności fizycznej należy skonsultować z lekarzem.

Skrócenie czasu siedzącego i wdrażanie krótkich przerw na ruch w czasie np. pracy zdalnej przed komputerem może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne i mieć przydatne znaczenie zwłaszcza dla osób najbardziej nieaktywnych.

Najważniejszym czynnikiem utrzymania korzystnych efektów jest regularność – dlatego aktywność fizyczna powinna być zawarta w codziennym planie dnia‼️

O aktywności fizycznej już sporo wiemy, co natomiast ze stylem odżywiania?

Dieta zapobiegająca cukrzycy ma na celu utrzymywanie prawidłowego (bliskiego normie) stężenia glukozy w surowicy krwi oraz optymalnego stężenia lipidów i lipoprotein w surowicy, optymalnych wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz uzyskanie i utrzymywanie pożądanej masy ciała.

Najważniejsze do zapamiętania zasady odżywiania:

1. Pokarm roślinny wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 niż mięso.

2. Żywność o niskiej gęstości energetycznej jest uważana za bardziej ochronną niż żywność energetyczna o wysokiej gęstości.

3. Fermentowane i niskotłuszczowe produkty mleczne mogą mieć bardziej korzystny wpływ niż niefermentowane i wysokotłuszczowe.

4. Wybieraj do każdego posiłku węglowodany złożone – kasze, ryż, makarony, płatki. Ważne, aby pełnoziarniste pieczywo nie posiadało zbędnych dodatków: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop glukozowy, fruktozę, melasę, słód.

5. Rafinowane zboża lub napoje słodzone cukrem sprzyjają otyłości i ryzyku cukrzycy.

6. Tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany) są lepszym źródłem tłuszczów.

7. Sięgaj po źródła białka roślinnego pochodzącego z produktów takich, jak: strączki: fasola, groszek, soczewica, ciecierzyca, które nie tylko są dobrym źródłem białka, ale również wielu witamin i składników mineralnych oraz błonnika.

8. Wśród preferowanych metod obróbki kulinarnej wyróżnia się gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w rękawach foliowych lub pergaminie.

Podsumowując, każdy z nas jest narażony na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w obecnych czasach – wykonywany zawód jest u większości osób priorytetem, co wiąże się z brakiem czasu i snu, narażeniem na stres, a teraz również z siedzącym trybem pracy.

Dlatego tak ważne jest postawienie zdrowia na pierwszym miejscu i zastosowanie się do kilku wskazówek, dzięki którym cukrzyca typu 2 ominie nas szerokim łukiem.

Zapraszamy na konsultacje dietetyczną do MeetFit. Na wizytę zapisz się przez stronę https://www.studiomeetfit.pl/ lub pod numerem 696 765 329.

Projekt i wykonanie: CK Media Group