MeetFit: Co robić, aby ustrzec się przed cukrzycą typu 2

28-04-2021 09:24,
Artykuł sponsorowany

Na pewno o niej słyszeliście - cukrzyca typu 2 jest jednym z najszybciej rozwijających się i największych globalnych obciążeń zdrowotnych. Liczba osób borykających się z cukrzycą typu 2 z roku na rok wzrasta, mimo wprowadzania różnorodnych metod, które mają uświadamiać ludzi o jej możliwych konsekwencjach.

Jest to wieloczynnikowa choroba cywilizacyjna, związana z nawykami żywieniowymi i siedzącym trybem życia. Podstawowym sposobem zapobiegania jej występowaniu jest zmiana stylu życia.

Jakie są główne czynniki sprzyjające cukrzycy?

1. Diety ubogie w błonnik oraz produkty roślinne.

2. Regularne spożywanie napojów słodzonych cukrem (ryzyko zachorowania większe aż o 20–30% w porównaniu do osób niekonsumujących!).

3. Mała aktywność fizyczna – zarówno w czasie wolnym jak i podczas wykonywanej pracy.

4. Spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem / laptopem / siedzący tryb życia (siedząc przy biurku, wydatek energetyczny wynosi 5%, wystarczy kilka minut stania lub chodzenia i jest on podwojony!). 

5. Palenie tytoniu.

6. Krótki czas i niska jakość snu (wystarczy skrócić czas snu na 5 dni, a cały organizm ma zmniejszoną wrażliwość na insulinę!).

7. Niski nastrój / stres / depresja.

Jednym z priorytetów powinno być wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. Dzięki temu następuje poprawa kontroli metabolicznej, profilu lipidowego krwi, ciśnienia krwi i jakości życia. Wykazano także profilaktyczne skutki aktywności fizycznej u osób z upośledzoną tolerancją glukozy oraz wyraźne obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2.

Jaką aktywność fizyczną wprowadzić i ile powinna ona trwać?

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej dla osób chcących zapobiegać cukrzycy typu 2 oraz już chorujących mówią, aby podejmować co najmniej 150 minut tygodniowo aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej lub dużej intensywności (rozłożonej na co najmniej 3 dni w tygodniu) i umiarkowanych bądź intensywnych treningów oporowych minimum 2-3 dni w tygodniu.

Oczywiście każdy organizm jest inny, a więc ilość i rodzaj aktywności fizycznej należy skonsultować z lekarzem.

Skrócenie czasu siedzącego i wdrażanie krótkich przerw na ruch w czasie np. pracy zdalnej przed komputerem może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne i mieć przydatne znaczenie zwłaszcza dla osób najbardziej nieaktywnych.

Najważniejszym czynnikiem utrzymania korzystnych efektów jest regularność – dlatego aktywność fizyczna powinna być zawarta w codziennym planie dnia‼️

O aktywności fizycznej już sporo wiemy, co natomiast ze stylem odżywiania?

Dieta zapobiegająca cukrzycy ma na celu utrzymywanie prawidłowego (bliskiego normie) stężenia glukozy w surowicy krwi oraz optymalnego stężenia lipidów i lipoprotein w surowicy, optymalnych wartości ciśnienia tętniczego krwi oraz uzyskanie i utrzymywanie pożądanej masy ciała.

Najważniejsze do zapamiętania zasady odżywiania:

1. Pokarm roślinny wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 niż mięso.

2. Żywność o niskiej gęstości energetycznej jest uważana za bardziej ochronną niż żywność energetyczna o wysokiej gęstości.

3. Fermentowane i niskotłuszczowe produkty mleczne mogą mieć bardziej korzystny wpływ niż niefermentowane i wysokotłuszczowe.

4. Wybieraj do każdego posiłku węglowodany złożone – kasze, ryż, makarony, płatki. Ważne, aby pełnoziarniste pieczywo nie posiadało zbędnych dodatków: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop glukozowy, fruktozę, melasę, słód.

5. Rafinowane zboża lub napoje słodzone cukrem sprzyjają otyłości i ryzyku cukrzycy.

6. Tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany) są lepszym źródłem tłuszczów.

7. Sięgaj po źródła białka roślinnego pochodzącego z produktów takich, jak: strączki: fasola, groszek, soczewica, ciecierzyca, które nie tylko są dobrym źródłem białka, ale również wielu witamin i składników mineralnych oraz błonnika.

8. Wśród preferowanych metod obróbki kulinarnej wyróżnia się gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez obsmażania, pieczenie w rękawach foliowych lub pergaminie.

Podsumowując, każdy z nas jest narażony na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w obecnych czasach – wykonywany zawód jest u większości osób priorytetem, co wiąże się z brakiem czasu i snu, narażeniem na stres, a teraz również z siedzącym trybem pracy.

Dlatego tak ważne jest postawienie zdrowia na pierwszym miejscu i zastosowanie się do kilku wskazówek, dzięki którym cukrzyca typu 2 ominie nas szerokim łukiem.

Zapraszamy na konsultacje dietetyczną do MeetFit. Na wizytę zapisz się przez stronę https://www.studiomeetfit.pl/ lub pod numerem 696 765 329.

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

Rozlosowano grupy turnieju olimpijskiego szczypiornistów. Do walki o medale może stanąć nawet ośmiu graczy Industrii Kielce.
Polonia Kielce zakontraktowała zawodnika z Iranu. Jest nim Mohamad Ali Rouintanesfahani, a więc były reprezentant swojego kraju.
Kolejna kolejka PKO BP Ekstraklasy upłynęła pod znakiem wielu rozczarowań. Jednymi z rozczarowanych mogli być kibice Korony Kielce, a także kilku drużyn walczących o Mistrzostwo Polski. Rozczarowani nie mogą być też statystycy, gdyż ponownie pod względem frekwencyjnym było nieźle.
Korona Kielce wypełniła limit rozegrania 3 000 minut przez młodzieżowców w trwającym sezonie. „Żółto-czerwoni” mają również szansę na nagrodę z Pro Junior System.
Kolejny gol zawodnika wypożyczonego z Korony Kielce oraz debiut byłego trenera „żółto-czerwonych” w drużynie kandydata do awansu. Za nami 28. kolejka 2 ligi.
Zmiany na miejscu spadkowym oraz zadyszka czołówki. Tak minęła 28. kolejka PKO BP Ekstraklasy.
Po trzy spotkania w piątek, sobotę oraz niedzielę rozegrali zawodnicy klubów z zaplecza Ekstraklasy. Ciekawie było m.in. w Gdańsku i Lublinie, gdzie niezłym spotkaniom towarzyszyła spora liczba kibiców na trybunach.
MTB Cross kolejny raz rozpoczyna sezon Świętokrzyskiej Ligi Rowerowe w Daleszycach. Na starcie wyścigu stanęło blisko 500 zawodników.
W 23. kolejce świętokrzyskiej IV ligi obejrzeliśmy kolejne spotkania kieleckich drużyn. Korona II Kielce zmierzyła się na wyjeździe z Wierną Małogoszcz, a Orlęta podjęły na własnym stadionie Arkę Pawłów.
Pięć spotkań rozegrały w ostatnim tygodniu drużyny z naszego regionu występujące na niższych szczeblach rozgrywkowych. Jak sobie poradziły?
Piłkarza Korony Kielce Marcusa Godinho czeka operacja zerwanego więzadła. To pokłosie zdarzenia, które miało miejsce w ostatnim meczu z Wartą Poznań.
Za nami 25. kolejka trzeciej ligi grupy czwartej. Star Starachowice przegrał w Krakowie z Garbarnią, KSZO zremisował w domowym starciu z Wisłoką Dębica, a Czarni Połaniec wywieźli punkt z Chełma.
Industria Kielce wygrała drugi ćwierćfinałowy mecz Orlen Superligi z MMTS-em Kwidzyn 40:25. – Myślę, że bardzo cieszymy się z tego, że spokojnie rozwiązaliśmy mecz i nie daliśmy przeciwnikowi zbyt wiele przestrzeni na pokazanie swoich umiejętności – powiedział po spotkaniu Paweł Paczkowski, rozgrywający „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce wygrała drugi ćwierćfinałowy mecz Orlen Superligi z MMTS-em Kwidzyn 40:25. – Uniknęliśmy tym samym długiej podróży do Kwidzyna, na czym też nam zależało, żeby móc w przyszłym tygodniu potrenować i przygotować się na kolejnego przeciwnika – powiedział po spotkaniu Krzysztof Lijewski, drugi trener „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce wygrała drugi ćwierćfinałowy mecz Orlen Superligi z MMTS-em Kwidzyn 40:25. Najwięcej bramek dla kielczan, osiem, zdobył Szymon Wiaderny. Dzięki temu triumfowi mistrzowie Polski awansowali do 1/2 finału rozgrywek.
Suzuki Korona Handball Kielce przegrała we własnej hali w meczu 21. kolejki Ligi Centralnej Kobiet z SPR-em Pogonią Szczecin 27:28. Najskuteczniejszą zawodniczką kielczanek była Magdalena Berlińska, zdobywczyni ośmiu bramek.
– Warta niczym nas nie zaskoczyła. Wiedzieliśmy, co będą chcieli grać i to nie jest drużyna, która stara się budować od tyłu, tylko dąży do strzelenia bramki najprostszymi środkami. To im się udało odbierając wysoko piłkę – komentuje Xavier Dziekoński, zawodnik kieleckiego klubu po meczu z Wartą.
Korona nie sprostała zadaniu w Grodzisku Wielkopolskim i przegrała z grającą tam na co dzień Wartą 0:1. – Nie wiem jak ocenić ten mecz. Wiedzieliśmy jaki jest ważny, jaka jest jego stawka. Chcieliśmy tutaj wygrać za wszelką cenę – stwierdza po meczu Marcel Pięczek, piłkarz kieleckiego klubu.
Industria Kielce rozegra w sobotę (13 kwietnia) drugi mecz ćwierćfinału Orlen Superligi. Jeśli „żółto-biało-niebiescy” wygrają starcie z MMTS-em awansują do kolejnej fazy rozgrywek.
W 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Wartą Poznań 0:1. Po spotkaniu swój zespół chwalił trener gospodarzy Dawid Szwarga.
W 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Wartą Poznań 0:1. Po spotkaniu wyraźnie niezadowolony z postawy swoich zawodników był trener drużyny gości Kamil Kuzera.
W 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Wartą Poznań 0:1. Rozstrzygającą bramkę w 10. minucie zdobył Adam Zrelák.
Industria Kielce organizuje wyjazd kibiców na ćwierćfinałowy mecz Ligi Mistrzów z S.C. Magdeburg.
Mikael Aggefors został nowym zawodnikiem S.C. Magdeburg. Wszystko za sprawą wykluczenia Nikoli Portnera z treningów i meczów niemieckiej ekipy.
Żółto-czerwoni przystępują do kolejnej ekstraklasowej rywalizacji. Zawodnicy Kamila Kuzery tym razem zmierzą się na wyjeździe z Wartą Poznań. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji tekstowej NA ŻYWO, którą będziemy dla Was tworzyć prosto z Grodziska Wielkopolskiego.
Korona Kielce bez dłuższej chwili wytchnienia przystępuje do kolejnego meczu na najwyższym szczeblu rozgrywek, a więc do konfrontacji z Wartą Poznań. Potyczka o tyle istotna, bo komplet punktów może dać Koroniarzom nieco spokoju w kontekście walki o utrzymanie i jednocześnie uwikłać na dobre w tę rywalizację Wartę Poznań.
Już w najbliższy piątek Korona Kielce zmierzy się na wyjeździe z Wartą Poznań. Będzie to kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Ekstraklasie. Sprawdźmy więc czego kielczanie mogą spodziewać się po rywalu.
Industria Kielce zagra w drugim półfinale Orlen Pucharu Polski. Związek Piłki Ręcznej w Polsce podał dokładne godziny rozegrania meczów turnieju finałowego w Kaliszu.
Korona Kielce w 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy pojedzie do Grodziska Wielkopolskiego na mecz z Wartą Poznań. Będzie to bezpośredni pojedynek sąsiadów w ligowej tabeli.
Podobnie jak 2 lata temu, w ćwierćfinale play-off Lotto Superligi Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów zagra z Polski Cukier Gwiazdą. Historia lubi się powtarzać i ponownie pierwszy mecz odbędzie się w Bydgoszczy, a drugi i decydujący – w Suchedniowie.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group