Brak pieniędzy na Koronę Kielce w projekcie uchwały budżetowej na 2024 rok. Miasto komentuje

25-11-2023 19:54,
Maciej Urban

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzał projekt uchwały budżetowej na 2024 rok. O ile znalazły się w nim środki na promocję poprzez sport, tak pominięta została kwestia wsparcia Korony Kielce wynikająca z podjętej w czerwcu przez radnych uchwały intencyjnej. 

Wkrótce po zakończonym sezonie 2022/2023 szef Rady Nadzorczej Piotr Dulnik oraz prezes Łukasz Jabłoński oczekiwali ze strony miasta jasnej deklaracji w kwestii wsparcia finansowego żółto-czerwonych. Postawili sprawę na ostrzu noża dając do zrozumienia, że brak jednoznacznej i korzystnej decyzji dla klubu może się zakończyć ich odejściem. 

Cytowaliśmy wtedy na łamach portalu wypowiedź prezesa Suzuki Motor Poland: – Klarowne deklaracje są niezbędne do skonstruowania budżetu na nowy sezon. Bardzo zależy mi jednak na stworzeniu konkretnego, długofalowego planu współpracy, ale nie mam odzewu z drugiej strony – przyznał wtedy Dulnik dodając, że jest bliski rezygnacji (więcej).

W połowie czerwca radni podjęli uchwałę intencyjną, w której zgodzili się na przekazanie na początku 2024 roku niemal 7 milionów złotych na konto Korony Kielce. Oczywiście radni byli nie jednogłośni. 15 opowiedziało się za wsparciem, 5 kolejnych było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, zaś 3 nie wzięło udziału.

Wyglądało na to, że pieniądze dla Korony Kielce są pewne. Aż do listopada bieżącego roku. Okazało się, że w projekcie uchwały budżetowej na 2024 rok nie ma nic na temat pieniędzy dla klubu wynikających z uchwały intencyjnej. 

Władze miasta wystosowały w tej sprawie oświadczenie. Możemy w nim wyczytać, że Ratusz w pierwszej kolejności zamierza zabezpieczyć środki na "zadania obowiązkowe i kontynuowanie rozpoczętych zadań inwestycyjnych z dofinansowaniem zewnętrznym" oraz, że "prezydent Bogdan Wenta podtrzymuje wolę wsparcia klubu, którą jednak uzależnia od sytuacji finansowej Miasta". 

Oczywiście bez tych pieniędzy już na początku roku Korona Kielce wpadnie w poważne tarapaty finansowe. Wciąż istnieje możliwość naniesienia stosownych poprawek. Głosowanie nad przyszłorocznym budżetem odbędzie się w grudniu. 

Poniżej zamieszczamy całość oświadczenia:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej pytaniami na temat uchwały intencyjnej w sprawie wsparcia klubu Korna Kielce informujemy.

Uchwała przyjęta w czerwcu 2023 roku w sprawie wsparcia finansowego klubu przez Miasto poprzez objęcie akcji spółki Korona Spółka Akcyjna przez Gminę Kielce oraz podjęcie działań związanych z promocją Gminy Kielce przez sport ma charakter intencyjny. Oznacza to, że ma na celu wyrażenie woli realizacji określonego w niej działania, co jednak uzależnione jest od możliwości finansowych miasta.

Miasto skonstruowało budżet, który obecnie ocenia Regionalna Izba Obrachunkowa. Znalazły się tam zapisy dotyczące wszystkich działań, które w obecnej sytuacji są możliwe. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć środki na zadania obowiązkowe i kontynuowanie rozpoczętych zadań inwestycyjnych z dofinansowaniem zewnętrznym.

Nieprawdą jest, że w projekcie uchwały budżetowej w ogóle nie uwzględniono zapisów uchwały intencyjnej. Miasto we wspomnianym dokumencie wpisało środki na promocję poprzez sport w kwocie 1 miliona złotych, w której udział będzie miał także klub Korona Kielce. Jak zaznaczono w uchwale intencyjnej - „Łączna kwota wsparcia w pierwszym kwartale roku budżetowego 2024 dla spółki Korona Spółka Akcyjna z siedzibą w Kielcach z tytułów, o których mowa w § l, nie może przekroczyć kwoty 6.700.000,00 zł (słownie: sześć milionów siedemset tysięcy 00/100 złotych)”.

Prezydent Bogdan Wenta podtrzymuje wolę wsparcia klubu, którą jednak uzależnia od sytuacji finansowej Miasta.

Fot. Grzegorz Ksel

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

W 12. kolejce Ligi Mistrzów, Industria Kielce przegrała wyjazdowy pojedynek z Paris-Saint Germain 26:35. – Teraz czy wygramy resztę spotkań, czy nie, możemy być szóści. Musimy wygrać oba mecze: z Kolstad oraz w Aalborgu – powiedział po spotkaniu Sandro Mestrić, bramkarz mistrzów Polski.
W 12. kolejce Ligi Mistrzów, Industria Kielce przegrała wyjazdowy pojedynek z Paris-Saint Germain 26:35. – Liczne błędy w ofensywie i nieprzygotowane pozycje rzutowe powodowały kontrataki PSG, które ostatecznie zamknęły ten mecz – powiedział po spotkaniu Krzysztof Lijewski, drugi trener mistrzów Polski.
W 12. kolejce Ligi Mistrzów, Industria Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Paris-Saint Germain 26:35. Najwięcej bramek dla kielczan, siedem, zdobył Szymon Sićko.
W czwartek Piotr Dulnik został odwołany z funkcji Prezesa Rady Nadzorczej Korony Kielce. Pożegnano również jej dotychczasowego członka, Jakuba Kilarskiego. Wszystko wskazuje na to, że lada dzień ze stanowiskiem prezesa pożegna się również Łukasz Jabłoński.
Piotr Dulnik prezes Suzuki Motor Poland nie jest już przewodniczącym rady nadzorczej Korony S.A. spółki zarządzającej ekstraklasową Koroną Kielce. O zmianach poinformował prezes klubu za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Industria Kielce podała skład na dzisiejszy mecz Ligi Mistrzów z Paris-Saint Germain. W kadrze zabrakło miejsca dla Nicoli Tournata, który doznał urazu.
Zawodnicy Industrii Kielce poznali dokładny termin drugiej Świętej Wojny w sezonie. Ligowe władze podały także kiedy zakończy się faza zasadnicza Orlen Superligi.
Wielokrotny mistrz Polski, aktualny lider tabeli oraz co ciekawe, lider tabeli wszechczasów Fogo Futsal Ekstraklasy. To tylko niektóre z wyrażeń opisujących Rekord Bielsko-Biała, rywala Moravii Tompawex Obice w 1/8 finału futsalowego Pucharu Polski. Ekipa spod Kielc robiła, co mogła, ale ostatecznie zakończyła ten mecz wyraźną porażką.
W ćwierćfinale Orlen Pucharu Polski Industria Kielce zagra we własnej hali z Corotop Gwardią Opole. Gwardziści w 1/8 finału wyeliminowali ARGED Redbud KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski.
Na początku lutego poinformowaliśmy, że województwo świętokrzyskie będzie nadal promowane przez Industrię Kielce, za co mistrzowie Polski otrzymali 600 tysięcy złotych. Dziś umowę z samorządem podpisała także Korona Kielce.
Trzech zawodników Industrii Kielce zostało powołanych przez Marcina Lijewskiego na marcowe zgrupowanie kadry narodowej. „Biało-czerwoni" rozegrają dwumecz z Serbią.
Korona Kielce poinformowała, że firma 4F pozostanie na kolejne trzy lata partnerem technicznym zespołu. Nowa umowa będzie więc obowiązywać do końca sezonu 2026/2027.
Najbliższy mecz Korony Kielce z Legią Warszawa może odbyć się przy udziale kompletu publiczności. Na cztery dni przed spotkaniem w systemie biletowym klubu pozostało zaledwie ponad trzy tysiące wejściówek.
W 12. kolejce Ligi Mistrzów Industria Kielce rozegra wyjazdowy mecz w Paryżu z miejscowym PSG. Czy Stade Pierre de Coubertin w końcu okaże się szczęśliwa dla mistrzów Polski?
W 12. kolejce Ligi Mistrzów Industria Kielce rozegra wyjazdowy mecz w Paryżu z miejscowym PSG. – Wiemy, że będzie to bardzo trudny mecz. Do zwycięstwa w Paryżu potrzebujemy dobrej gry, małej liczby błędów zarówno w ataku jak i w obronie – powiedział przed spotkaniem Dylan Nahi, zawodnik „żółto-biało-niebieskich”.
Już po dwóch kolejkach w 2024 roku działacze Łódzkiego Klubu Sportowego zdecydowali się na odważny ruch. Z roli szkoleniowca pierwszej drużyny zwolniony został Piotr Stokowiec.
– Wiemy, że to jedna z najtrudniejszych hal w Europie, gdzie gospodarze mocno się czują. Będziemy starali się wykorzystać swoje mocne strony, aby wywieźć stamtąd dobry rezultat – powiedział przed spotkaniem 12. kolejki Ligi Mistrzów z PSG Alex Dujszebajew, kapitan Industrii Kielce.
W 12. kolejce Ligi Mistrzów Industria Kielce rozegra wyjazdowy mecz w Paryżu z miejscowym PSG. – Oni zawsze walczą o Final4 – powiedział przed spotkaniem Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
Tydzień po inauguracji PKO BP Ekstraklasy do gry wróciło także zaplecze. W ramach 20. kolejki Fortuny 1. Ligi rozegrano 9 spotkań, w których padło 21 goli, co daje średnią 2,33 gola na mecz.
Poznaliśmy już wszystkie rozstrzygnięcia spotkań piłkarskich w 21. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Można więc zająć się sprawami dookoła piłkarskimi, a więc między innymi frekwencją na polskich stadionach w tej serii gier.
W niedziele 18 lutego Polonia wygrywa bardzo ważny mecz z ATS Akanza AZS UMCS Lublin stosunkiem 8:2.
Przemysław Trytko, będzie pełnił rolę asystenta trenera LKS Goczałkowice-Zdrój. Były piłkarz Korony Kielce zaczyna trenerską przygodę.
Zmniejszenie dystansu peletonu do prowadzącej dwójki oraz niespodziewany punkt Puszczy Niepołomice w Warszawie. Tak minęła 21. kolejka PKO BP Ekstraklasy.
W 21. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Górnikiem Zabrze 1:3. – Zdajemy sobie sprawę z naszych mankamentów. Czasem musimy być bardziej bezwzględni, prości i konkretni w swojej grze – powiedział po spotkaniu Piotr Malarczyk, obrońca „żółto-czerwonych”.
W 21. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Górnikiem Zabrze 1:3. – Nie mogę powiedzieć, że w pierwszej połowie źle wyglądaliśmy, ale dzisiaj byliśmy jednak trochę słabsi od Górnika – powiedział po spotkaniu Jewgienij Szykawka, napastnik „żółto-czerwonych”.
– Dziś również zdobyliśmy trzy bramki, było trochę sytuacji. Jednak to nie miało być łatwe starcie. Korona jest na dole i wiemy, że takie drużyny walczą o wszystko. Dziś tak było – mówi po meczu z Koroną Kielce Jan Urban, trener Górnika Zabrze.
– Dziękuję kibicom, bo dziś naprawdę było czuć ich wsparcie – rozpoczyna swoją wypowiedź na konferencji prasowej trener Kamil Kuzera.
W 21. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Górnikiem Zabrze 1:3. Jedyną bramkę dla „żółto-czerwonych” zdobył Jewgienij Szykawka.
Moravia Tompawex Obice podejmie aktualnego mistrza Polski Rekord Bielsko-Biała. Wszystko za sprawą pojedynku w 1/8 finału futsalowego Pucharu Polski.
Już w przyszłym tygodniu zostanie otwarte Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. Będzie to pierwsza oficjalna tego typu placówka w kraju związana z piłką ręczną. Ekspozycje stworzy ponad 600 pamiątek zebranych w Hali Legionów.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group