Co z tą nową halą dla Vive Tauron Kielce? Poseł Liroy-Marzec otrzymał odpowiedź z ministerstwa

07-01-2017 11:20,
Redakcja

Jak informowaliśmy na początku grudnia, poseł Piotr Liroy-Marzec, przedstawiciel Kukiz'15 z ziemi świętokrzyskiej w parlamencie, wystosował interpelację do Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie budowy nowej hali sportowej do piłki ręcznej w Kielcach. Znamy już odpowiedź.

Przypomnijmy: Liroy-Marzec odniósł się w niej m.in. do słów Dominika Tarczyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości, który w trakcie fety Vive Tauronu Kielce po wygraniu przez Ligi Mistrzów zapowiadał powstanie nowej hali na 15 tysięcy miejsc.

Poseł pytał, czy ministerstwo ma odpowiednie fundusze na realizację w/w inwestycji, czy starało się o pozyskanie środków na budowę oraz czy i ewentualnie kiedy Ministerstwo Sportu będzie się starało pozyskać te środki?

Cała treść interpelacji - TUTAJ.

Treść odpowiedzi ministerstwa publikujemy poniżej w całości.

Odpowiedź na interpelację nr 8579 w sprawie budowy hali sportowej w Kielcach

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski

Warszawa, 04-01-2017

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację nr 8579 Posła na Sejm RP Piotra Liroja-Marca, przekazanej 19 grudnia 2016 r., uprzejmie informuję:

Minister Sportu i Turystyki jest dysponentem środków państwowego funduszu celowego tj. Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach którego udzielane jest dofinansowanie na budowę, przebudowę i remonty obiektów sportowych. Szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania określa Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (Dz.U. poz. 2252). Rokrocznie przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) realizowanych jest blisko tysiąc inwestycji sportowych na terenie całej Polski.

Minister Sportu i Turystyki realizuje zadania związane z wyznaczaniem kierunków rozwoju infrastruktury sportowej w kraju, poprzez wdrażane programy inwestycyjne, w ramach których inwestorzy mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na budowę i modernizację obiektów sportowych. Nie pełni natomiast roli inwestora, który podejmie decyzję o budowie lub modernizacji danego obiektu sportowego, przeprowadzi proces inwestycyjny oraz będzie zarządzał obiektem. Inwestorem i decydentem w kwestii budowy obiektu może być jedynie podmiot, który posiada prawo do dysponowania terenem przeznaczonym na inwestycję (najczęściej jednostka samorządu terytorialnego), a także zapewni odpowiednie środki finansowe zarówno na realizację inwestycji, jak również na późniejsze utrzymanie obiektu.

W świetle powyższego i obowiązujących przepisów prawa MSiT nie pozyskuje środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, jak również nie finansuje inwestycji w całości, a jedynie udziela wsparcia finansowego. Inwestor decydując się na budowę obiektu sportowego może ubiegać się o dotację z MSiT (progi dofinansowania określają poszczególne programy inwestycyjne wdrożone w MSiT – co do zasady wysokość dofinansowania może wynieść do 33% lub do 50% wydatków kwalifikowanych inwestycji), natomiast pozostałe środki musi zapewnić we własnym zakresie, w tym również może je pozyskać z innych źródeł zewnętrznych.

Do chwili obecnej nie wpłynął do MSiT wniosek inwestycyjny o dofinansowanie budowy hali sportowej w Kielcach. W pierwszym i drugim kwartale 2017 roku MSiT będzie prowadziło nabory wniosków do programów inwestycyjnych na rok przyszły. Inwestor, który podejmie się realizacji przedmiotowej inwestycji może ubiegać się o wsparcie finansowe, składając do MSiT wymagane dokumenty aplikacyjne.

Jednocześnie należy podkreślić, że inwestor przed podjęciem decyzji o budowie obiektu sportowego powinien dokonać wszechstronnej i szczegółowej analizy, uwzględniającej m.in. takie aspekty jak koszty utrzymania obiektu w perspektywie długoletniej, zapotrzebowanie na obiekt danego typu/wielkości oraz możliwości jego wykorzystania na cele sportu wyczynowego, powszechnego, działalność klubów sportowych, itp.

Z poważaniem

Z up. Ministra Sportu i Turystyki

Jarosław Stawiarski

Sekretarz Stanu

Wasze komentarze

Bryx2017-01-07 12:11:16
To nic, Tarczyński zawsze może mieć w zanadrzu plan B. Wyzwać Sekretarza Stanu na solo.
Gibo2017-01-07 13:05:57
Typowe urzędnicze pisemko. Nic z niego nie wynika. Pisiory naobiecywaly i teraz mają problem
Ritter2017-01-07 13:21:28
Krótko mówiąc, pan poseł Tarczyński chciał się ogrzać w blasku sukcesu Vive, a na pustych obietnicach się skończyło.
Eryks2017-01-07 13:23:39
Czyli z wielkiej chmury wielkie prrryk !!!!!
Adam2017-01-07 13:50:44
Panowie posłowie -OBAJ!
Mówiąc krótko wyszliście na IDIOTÓW! nie mających pojęcia o prawie i procedurach obowiązujących w tym kraju!
Hala w Krakowie kosztowała wraz z obsługą kredytu pół miliarda złotych i ...STOI PUSTA! Tak przynajmniej można sądzić po ilości samochodów na parkingu przed nią. Kto dołoży od 50 do 70% kosztów budowy a potem miliony rocznie na utrzymanie!
WY???
Was darmozjady za 3 lata już w polityce nie będzie, a wrzód na dupie (a właściwie 4 wrzód) do utrzymania i kredyt do spłaty zostanie!

WRACAJ DO GDAŃSKA! Liroy.......
kibic2017-01-07 15:56:20
Ministerstwo może dofinansować budowę hali, ale część pieniędzy musi wyłożyć inwestor i chyba tutaj jest problem. Gdyby miasto i inni sponsorzy mieli uskładaną swoją część i złożyliby wniosek o dofinansowanie budowy do ministerstwa sportu to nowa hala byłaby już budowana.
Kielczanin2017-01-07 16:13:59
Częstochowa ma halę na 7 tys a stolica województwa świętokrzyskiego na 3 tys. W dodatku oni nie mają takiego klubu jak my, a mimo to mają porządną halę. Czyli jak się chce to można, ale tutaj trzeba działać. Zarząd kieleckiego klubu informował, że pewną kwotę na halę już mają więc powinni zwrócić się do ministerstwa z oficjalnym pismem i wtedy sprawa się ruszy. Jak ministerstwo ma dofinansować budowę hali skoro oficjalnie nikt się o to nie ubiega? Nasza hala nie stałaby pusta, bo przy Targach Kielce oprócz meczów piłki ręcznej można by ją wykorzystać m.in. do celów wystawienniczych, na koncerty, gale bokserskie itd. Veszprem Arena ma grafik zawalony na cały rok i nie stoi pusta a przypomnę, że węgierskie miasto Veszprem ma tylko 65 tys mieszkańców, a więc jest ponad trzy razy mniejsze od Kielc.
abc2017-01-07 16:43:25
Adam weź pierd**nij Ty się w łeb. Hala w krk w tym roku wypracowała 3 mln zysku a w tym roku ma być jeszcze lepiej. I nie było tygodnia żeby coś się tam nie działo
Mexic2017-01-07 17:01:32
Przecież to od zawsze było wiadomo że ten posioł rzucił na wiatr obietnice tylko po to by błysnąć przy okazji fety.
Nowa hala z resztą nie jest konieczna. Byłaby w pełni wykorzystana tylko 10 razy a utrzymywać ją trzeba cały rok.
art2017-01-07 21:02:06
ble ble ble ble ble ja też mogę być ministrem
Jola i viola2017-01-07 21:42:52
A co za vtk baran zaprosil tego syfa
macieju2017-01-08 09:24:27
Kielczanin zgadzam się z tobą.Tutaj potrzebne są działania o wiele stanowcze.Na na pewno hala nie stał by pusta,jest wiele imprez które mogły by się w niej odbyć np;większe koncerty które nie mogą się odbyć w zimę na kadzielni dodatkowo była by dodatkową wizytówką naszego miasta.
Suweren pamięta obiecanki cacanki2017-01-09 00:40:33
Liroy sprawdził Tarczyńskiego, a tamten ma przecież jeszcze dziecko niepełnosprawne adoptować, ale na razie jest zajęty bo moczy nogi w jacuzzi w wawie.
@macieju2017-01-09 08:17:41
koncerty to ciekawe ktore, jak tu pies z kulawą nogą nie chce przyjechać, chyba, że gale disco polo, albo po raz n-ty t-love albo lady pank, ile mozna. Chyba, ze Wojtek rozdysponowalby nową hale na jakieś gale modowe, to i moze.

Projekt i wykonanie: CK Media Group