Kwestionariusz prezydencki CKsport.pl: Artur Gierada

16-10-2018 18:09,
Redakcja

Na pytania zawarte w naszym kwestionariuszu, odpowiedzi udzieliła kolejna osoba ubiegająca się o urząd prezydenta Kielc. Zachęcamy do zapoznania się z punktem widzenia Artura Gierady, kandydata z ramienia KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Przy publikacji pierwszego kwestionariusza - z odpowiedziami kandydata KW Polskie Stronnictwo Ludowe, Krzysztofa Adamczyka (KLIK) - poinformowaliśmy, że teksty będziemy zamieszczać według kolejności alfabetycznej. Kolejny na tej liście kandydat KKW SLD Lewica Razem, Marcin Chłodnicki, swoje wypowiedzi wyśle nam w środę, dlatego zmieniając nieco kolejność już teraz publikujemy słowa Artura Gierady, który jako pierwszy zdecydował się odpowiedzieć na naszą inicjatywę.

REKLAMA

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym kwestionariuszem oraz kolejnymi, które będą publikowane do piątku włącznie.


„Kielce miastem sportu” – czy to dobra koncepcja rozwoju dla miasta? Jakie powinny być jej główne założenia?

Kielce „Miastem Sportu” czy „Stolicą Mody” nie mają żadnego znaczenia marketingowego. Sport jest ważny, ale dziś największym problemem miasta jest wyludnianie się i bardzo niskie pensje. Kielczanie zarabiają średnio o kilkaset złotych mniej od mieszkańców innych miast podobnej wielkości. Moim najważniejszym zadaniem będzie to zmienić, dlatego tyle miejsca poświęciłem w swoim programie na gospodarkę.

Kielce zostały pod koniec ubiegłego roku „Europejskim Miastem Sportu”. Czy w pana opinii to cenny tytuł, czy ze względu na formułę przyznawania wyróżnienia ocenia pan tę aktywność negatywnie?

Biorąc pod uwagę historię tej nagrody i sposób przyznawania nie jest to jakieś wielkie wyróżnienie. Jednak jeśli ktoś ma się poczuć dzięki niej lepiej, to mi to nie przeszkadza. Co ciekawe u nas w mieście zrobiono z tego wielkie wydarzenie. Ta sama nagroda dla 16-tysięcznego Olecka dwa lata wcześniej nie wzbudziła tam większego rozgłosu. Według mnie, w Kielcach władze miasta potrzebowały na siłę czegoś czym mogłyby się na siłę pochwalić.

Na jakich zasadach powinno odbywać się finansowanie klubów sportowych ze strony miasta?

Na zasadach transparentności. Sport jest czymś bardzo ważnym w życiu ludzi. To nie tylko rozrywka. Od poziomu aktywności sportowej zależy nasze życie i zdrowie. Moim priorytetem będzie zwiększenie nakładów na sport amatorski i szkolenie młodzieży.

Wartość reklamowa PGE VIVE i Korony dla miasta Kielce – czy któraś z nich w pana opinii jest cenniejsza, czy też obie stoją na jednakowym poziomie?

Piłka nożna jest bardziej popularna w Polsce i Europie. Jednak „ręka” to chluba naszego miasta. Nie będę jako prezydent faworyzował którejś z tych dyscyplin. Obie są równie ważne.

Jak ocenia pan dotychczasowy sposób prowadzenia Korony Kielce przez niemieckich inwestorów i jak wyobraża sobie dalszą współpracę miasta, jako właściciela 28 procent akcji, z zarządem klubu? Jak dużo miasto powinno mieć do powiedzenia w sprawie Korony?

Widać, że po wprowadzeniu prywatnego inwestora zmieniło się na lepsze zarządzanie i oblicze tego klubu. Zawsze byłem wielkim przeciwnikiem, by politycy i urzędnicy udawali managerów sportowych. To nigdy nie służy ani sportowi ani publicznym pieniądzom, które idą za takim modelem. Bardzo dobrze pamiętam czasy Koniewa i Koronę walczącą o utrzymanie się w III lidze. Jako młody kibic mogłem się temu przyglądać z bliska. Już wtedy widziałem to samo grono „działaczy sportowych - polityków”, dobrze się bawiących na i po meczach. Jednak wyniki klubu mówiły same za siebie.

Bertus Servaas zasugerował w liście do radnych, że miasto mogłoby przejąć część akcji PGE VIVE, tak jak to jest w przypadku Korony. Czy według pana to dobry pomysł?

Fatalny, miasto powinno wspierać drużyny na poziomie, na jaki je stać. Jednak jak mówiłem odpowiadając na poprzednie pytanie, to powinny być dwa odrębne podmioty.

Hala Legionów. Czy PGE VIVE powinno rozgrywać swoje mecze w dalszym ciągu w tym niezmienionym obiekcie, czy też potrzebna jest jego modernizacja bądź budowa nowej hali?

Jeszcze jako poseł za czasów rządów PO-PSL, dwukrotnie przywiozłem w sprawie budowy w Kielcach nowej hali ministrów sportu. Zarówno minister Joanna Mucha jak i jej następca Andrzej Biernat, składali konkretne deklaracje. Niestety ze strony miasta nikt nawet nie próbował podjąć rozmów.

Dziś z moich informacji wynika, że rozbudowa obecnej hali jest bezsensowna. Ten obiekt powinien pozostać w obecnym stanie. Bardziej podoba mi się koncepcja budowy obiektu służącego zarówno sportowi na większe wydarzenia jak i na co dzień Targom Kielce. To byłoby optymalne rozwiązanie.

W Kielcach powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego w piłkę ręczną. Czy jako prezydent będzie wspierał pan jej rozwój? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Oczywiście, że tak. Właśnie na takie inicjatywy powinny w pierwszej kolejności iść publiczne pieniądze. Na pewno będą mieć wsparcie miasta, którego prezydentem będzie Artur Gierada.

Czy jako prezydent chciałby pan pozostać przy obecnych zasadach finansowania Korony i PGE VIVE poprzez miasto (po 2,5 mln złotych dla obu klubów co roku), czy też w jakiś sposób je zmodyfikować?

Kielce bogatsze w inwestorów i posiadające więcej poważnych firm na swoim terenie, to bogatsze miasto i bogatsi mieszkańcy. Dlatego tak dużo mówię w swoim Programie dla Kielc o pobudzeniu gospodarczym i mechanizmach, które maja do tego doprowadzić. Wtedy też jest większa możliwość pozyskania sponsorów i większy budżet miasta, z którego można wspierać sport. Na ten moment, nie zamierzam znacząco więcej wspierać sportu zawodowego. Oczywiście wsparcie może się trochę różnic w zależności od wyników tych drużyn, ale jak mówiłem wyżej, nie będę żadnej z nich faworyzował kosztem drugiej.

Czy widzi pan potrzebę jakichkolwiek zmian na kieleckim stadionie, na przykład w postaci wymiany krzesełek na żółto-czerwone – w barwach herbu Kielc i Korony?

Krzesełka w barwach naszego klubu były już w pierwotnym projekcie stadionu. Wtedy szukając oszczędności skrócono długość dachu i między innymi padła decyzja o tańszych obecnych siedzeniach. Wszystko zależy dziś od kosztów, jeśli nie byłby to duży wydatek, to tak. Jednak jeśli znaczący, to widzę inne pilniejsze potrzeby.

Czy potrzebna jest budowa bazy treningowej z kilkoma boiskami dla Korony, gdzie mogłyby trenować także grupy młodzieżowe? Czy widzi pan szansę, by miasto udźwignęło taki ciężar finansowy?

Dziś młodzi piłkarze Korony trenują też na osiedlowych „Orlikach” ku niezadowoleniu rodziców mieszkających tam dzieci. To pokazuje, że tej bazy w mieście brakuje. Naturalne jest też dofinansowanie obiektu przy Szczepaniaka. Wiem, że jeden z lokalnych przedsiębiorców chciał też wybudować taki obiekt treningowy. Jako prezydent będę otwarty na wszystkie te koncepcje.

Jak zapatruje się pan na wsparcie finansowe dla mniejszych klubów – np. Korony Handball Kielce czy siatkarskiego KPS Kielce? Czy obecne kwoty są wystarczające, a może wręcz za duże? Zdaniem Bertusa Servaasa, miasto powinno wspierać w szczególności te najmocniejsze drużyny (mówił o tym w wywiadzie na łamach naszego portalu – TUTAJ).

Każdy walczy o swoje. Bardzo cenię prezesa Servaasa, to człowiek, któremu kielecki sport naprawdę bardzo dużo zawdzięcza. Jednak, mimo że go rozumiem, kompletnie się z tym nie zgadzam. Bardzo dużo jest klubów robiących świetną robotę dla młodzieży, takich jak Orlęta, Polonia Białogon czy nawet stowarzyszenia. Wiem, że dzisiaj są pozostawione samym sobie. Organizuję od kilkunastu lat coroczny turniej dla „dzikich drużyn” i znam problemy, z jakimi się borykają. To one w pierwszej kolejności potrzebują wsparcia.

Jakie ma pan zdanie w kwestii wsparcia i rozwoju infrastruktury najmniejszych kieleckich klubów piłkarskich, takich jak Orlęta czy Polonia Białogon?

Większe wsparcie finansowe. Podział środków w transparentnych konkursach. Jeszcze raz podkreślę, sport amatorski i wsparcie młodzieży to główne zadanie miasta.

Czy jako prezydent chciałby pan, aby Kielce rozwinęły się także w kwestii sportu amatorskiego i rekreacji, na przykład poprzez budowę ścieżek rowerowych, siłowni plenerowych czy organizację większej liczby biegów ulicznych? Jeżeli tak, na co postawi pan w pierwszej kolejności?

W moim programie te kwestie zajmują ważną pozycję. Kwestie programu rowerowego i roweru miejskiego przygotowali mi kieleccy społecznicy. Bardzo dziękuję za to Kamilowi Piwowarskiemu i całej grupie ludzi działających w „Kieleckiej Masie Krytycznej”. Są to zarówno kwestie dróg rowerowych, jak i organizacji ruchu, która w Kielcach jest bardzo przestarzała. Będę też dążył, by tereny rekreacyjne były na każdej dzielnicy. To nieduże koszty w skali budżetu miasta, a bardzo duży uzysk społeczny.

Kielce były wykorzystywany wielokrotnie jako arena ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych wydarzeń sportowych. Jaką widzi pan w tym rolę władz miasta i jakie wydarzenia najchętniej widziałby pan w naszym mieście?

Tak, arena i to bardzo szczęśliwa. Wszyscy pamiętamy rekordowe zwycięstwo naszej reprezentacji nad San Marino 10:0. Takie imprezy to właśnie największa promocja miasta przez sport. To o wiele lepsza okazja na ściągnięcie tu kibiców i turystów niż zwykłe mecze ligowe. Trzeba oczywiście mieć kontakty w poszczególnych związkach sportowych, jednak polityka ogólnopolska pozwoliła mi też poznać trochę ludzi z tego kręgu.

Czy interesuje się pan sportem? Czy regularnie uczęszcza pan na sportowe wydarzenia w Kielcach, a jeśli tak, to które dyscypliny są panu najbliższe? Czy uprawia pan jakiś sport?

Oczywiście. Od dziecka jestem zapalonym kibicem Korony. Bliskie mojemu sercu są też piłka ręczna i siatkówka. Nie bywam na meczach tak często jakbym tego chciał, ale mocno kibicuję naszym drużynom. Sam też staram się być aktywny sportowo, biegam, pływam i codziennie ćwiczę.

fot. profil kandydata na prezydenta na Facebooku

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

Przemek2018-10-16 19:39:58
Aż sobie przeczytałem dokładnie ten wywiad rzeka z Servaasem. Szacunek za wszystko co zrobił, ale też nie zgadzam się z tym, że miasto powinno dofinansowywać przede wszystkim Koronę i Vive. Chociaż nie przypominam sobie z tekstu by mówił, że inne kluby są nieistotne, czy coś w tym stylu. W każdym razie uważam, że Korona i Vive jako kluby prywatne lub w większości prywatne, a także najbardziej medialne i posiadające najbardziej znaczących mainstreamowych sponsorów (PGE, Suzuki itp), nie powinny dostawać od miasta dużej kasy. No chyba, że jest sytuacja mocno awaryjna (jak w Koronie w latach 2008-2017). Żeby nie było czasem tak, że Servaas ładnymi emocjonalnymi słowami próbuje ukryć, że być może z sortownią mu nie idzie za dobrze i firma ma jakieś problemy. Nie zauważyłem w wywiadzie, żeby czepiał się Korony Handball czy KPS i mam nadzieję, że nic do nich nie ma. A pieniądze z miasta przede wszystkim powinny pomagać takim właśnie klubom, a także Polonii Białogon, Orlętom, Czarnovii, a także wspierać inne może trochę mniej popularne dyscypliny jak boks, łucznictwo czy lekkoatletyka, a także być może postarać się o reaktywację na przyzwoitym poziomie koszykówki.
no2018-10-17 23:33:44
i to jest kwestionariusz z powaznymi odpowiedziami, nie to co u adamczyka.

Ostatnie wiadomości

– Już mecz ze Stalą trochę nas zbudował, jednak po drodze przydarzyła się wpadka z Wartą, bo tak to nazywam, gdzie nie zagraliśmy dobrze i straciliśmy trzy punkty. Wygrana nad Radomiakiem pokazała, że musimy w siebie wierzyć, bo potrafimy grać. Jak jesteśmy zdeterminowani, bezpośredni oraz odważni, to takie taktyczne i typowo piłkarskie rzeczy same przychodzą – mówi przed poniedziałkową rywalizacją z Puszczą Niepołomice Jacek Podgórski, zawodnik Korony Kielce.
W poniedziałek Korona Kielce będzie chciała pokazać, że pogrom Radomiaka nie był dziełem przypadku i wygrać na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. Z kogo nie będzie mógł w Krakowie skorzystać trener Kamil Kuzera?
Przed 20-krotnymi mistrzami Polski rewanżowy mecz ćwierćfinału Orlen Superligi z KGHM Chrobrym Głogów. Sobotni (27 kwietnia) pojedynek może zdecydować o awansie do finałów ligowej rywalizacji.
– Piłka ręczna to taka dyscyplina, w której my, skoczkowie narciarscy, zostalibyśmy zmieceni z boiska. Widzę, że ten sport wyróżnia walka i zaangażowanie. I tak to powinno wyglądać – powiedział po meczu Industrii Kielce w ćwierćfinale Ligi Mistrzów z SC Magdeburgiem znakomity polski skoczek narciarski, Dawid Kubacki, który oglądał go z trybun Hali Legionów.
Bartosz Frankowski będzie sędzią meczu 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym Korona Kielce zmierzy się z Puszczą Niepołomice. Spotkanie przy ulicy Józefa Kałuży będzie 25 konfrontacją z udziałem „żółto-czerwonych” prowadzoną przez tego arbitra.
Podczas ćwierćfinałowego starcia Industrii Kielce z SC Magdeburg kontuzji doznał Michał Olejniczak. I choć samo zdarzenie wyglądało dramatycznie, uraz jest zdecydowanie mniej groźny niż spodziewano. To byłoby na tyle jeśli chodzi o dobre informacje, ponieważ kieleckiego szczypiornistę czeka dłuższa przerwa.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Trudno określić, jak układają się teraz szanse na awans – powiedział po spotkaniu Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Na wyjeździe przy takiej grze w ataku pozycyjnym to może skończyć się nawet 10 bramkami straty – powiedział po spotkaniu Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
W trakcie spotkania Ligi Mistrzów między Industrią Kielce, a Magdeburgiem, którego stawką jest awans do Final4 tych rozgrywek, potwornie wyglądające kontuzji nabawił się Michał Olejniczak.
Wielkie emocje w Hali Legionów podczas ćwierćfinałowego spotkania Industrii Kielce z Magdeburgiem w ramach Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski, przy głośnym wsparciu z trybun, walczyli niesamowicie i wygrali 27:26.
Korona Kielce w ostatnim meczu rozprawiła się na własnym terenie z Radomiakiem Radom aż 4:0. Żółto-czerwoni nie dali rywalom szans, zainkasowali komplet punktów i tym samym podtrzymują swoje szanse na utrzymanie w elicie. Kto Waszym zdaniem był najlepszym kieleckim zawodnikiem tego starcia? Ogłaszamy wyniki sondy!
W swoim trzecim sezonie w Lotto Superlidze Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów znalazł się w czołówce, ale tym razem medalu nie zdobył. Suchedniowska drużynę czeka jeszcze finał rozgrywek o Drużynowy Puchar Polski.
W ubiegły weekend na boiskach 1. Ligi rozegrano 28. serię gier. Upłynęła ona pod znakiem świetnego powrotu z zaświatów Wisły Kraków oraz kolejnych triumfów Lechii i Arki, które zdecydowanie uciekły reszcie stawki i pewnie kroczą po Ekstraklasę.
Korona Kielce poznała termin ostatniego meczu na Suzuki Arenie, w którym zmierzy się z Ruchem Chorzów.
Sławomir Szmal ogłosił chęć startu w wyborach na prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Legendarny bramkarz chce zreformować organizację zarządzającą rodzimym handballem, a o swojej decyzji poinformował na specjalnej konferencji prasowej.
Dwóch zawodników Korony Kielce: Piotr Malarczyk oraz Jewgienij Szykawka zostało nominowanych do najlepszej jedenastki 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla Białorusina jest to pierwsze tego typu wyróżnienie w trwającym sezonie.
W 29. kolejce Ekstraklasy padł absolutny rekord frekwencji w XXI wieku. Na Stadionie Śląskim spotkanie pomiędzy zaprzyjaźnionymi Ruchem Chorzów i Widzewem Łódź oglądało przeszło 50 tysięcy osób.
Maciej Giemza z Piekoszowa obok Kielc wraz z pilotem Rafałem Martononem zwyciężyli w pierwszej rundzie Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – rajdzie Baja Drawsko Pomorskie 2024.
20-krotni mistrzowie Polski rozpoczynają decydującą rywalizację o Final Four Ligi Mistrzów. Do Hali Legionów przyjeżdża obrońca trofeum – S. C. Magdeburg.
Pogoń Siedlce niepokonana od dwóch miesięcy, a Radunia Stężyca z okazałym przełamaniem. Za nami 29. kolejka II ligi.
Grad goli na początek oraz na zakończenie kolejki. Tak minęła 29. seria PKO BP Ekstraklasy.
W środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Jestem gotowy na to, aby wprowadzić naszą drużynę do Kolonii – powiedział przed spotkaniem Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Już w najbliższą środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Przed nami wymagający mecz, ale taki mamy etap sezonu – powiedział przed spotkaniem Arkadiusz Moryto, skrzydłowy „żółto-biało-niebieskich”.
Przed Industrią Kielce decydująca rywalizacja o awans do Final Four Ligi Mistrzów. – Magdeburg jest silniejszy niż rok temu – powiedział przed pierwszym spotkaniem Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
Kolejną kolejkę mają za sobą zawodnicy występujący w RS Active IV lidze. W 24. kolejce Korona II Kielce wygrała u siebie 1:0 z GKS-em Rudki, a Orlęta zwyciężyły 6:0 z Arką Pawłów.
Po ostatnim zwycięstwie z Jagiellonią kibice Cracovii mogli złapać trochę pewności i uwierzyć, że spadek to bardzo odległa rzecz. Jednak po niedzielnej przegranej z Puszczą Niepołomice sytuacja w Krakowie jest bardzo niepewna, zwłaszcza jeśli spojrzymy na terminarz zespołu z Krakowa.
Za nami 19. kolejka grupy południowej I ligi TTCup.com, w której na co dzień gra Polonia Kielce. Ekipa ze stolicy naszego regionu pokonała w wyjazdowym starciu KTS MDC² Park Gliwice 6:4.
Miniony weekend przebiegł nam pod znakiem nie tylko piłkarskich i handballowych, ale również bilardowych emocji. Galeria Echo w Kielcach ponownie gościła najlepsze poolowe zespoły z całej Polski. Wśród nich gospodarz – Nosan.
SMS ZPRP Kielce wygrał dwa spotkania Ligi Centralnej, a Końskie wciąż pozostają niezdobyte. KSZO i Wisła z kolejnymi porażkami.
Suzuki Korona Handball Kielce przegrała we własnej hali w meczu 19. kolejki Ligi Centralnej Kobiet z ENEA Piłka Ręczna Poznań 32:34. Najskuteczniejszą zawodniczką kielczanek była Zofia Staszewska, zdobywczyni ośmiu bramek.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group