MeetFit: Rozwój małego sportowca

29-04-2020 22:55,
Redakcja

Jesteś rodzicem, a może trenerem dziecka, u którego widzisz sportowy potencjał? Stoi przed tobą nie lada wyzwanie. To twoje działania i decyzje w głównej mierze wpłyną na to, jak potoczy się kariera małego sportowca. Czeka na ciebie sporo pułapek, dlatego musisz podejść do tematu bardzo rozważnie.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia kolejność. Czasami ciężko jest, oprzeć się pokusie, aby przeskoczyć pewne etapy, szczególnie gdy dziecko robi szybkie postępy. Motywowanie pociechy do jeszcze cięższej pracy, zwiększanie ilości treningów, gdy wydaje nam się, że więcej będzie oznaczało lepiej, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Dlatego warto zapoznać się z zasadą długoterminowego rozwoju sportowca (Long-Term Athlete Development - LTAD). 

Model LTAD, badania naukowe i wieloletnie doświadczenie potwierdzają jeden fakt: dzieci, młodzież i dorośli muszą robić właściwe rzeczy we właściwym czasie, aby rozwijać się i osiągać najlepsze wyniki w swoim sporcie lub dziedzinie - niezależnie od tego, czy chcą być piłkarzami, tancerzami, rolkarzami figurowymi czy gimnastykami. Rozwój długoterminowy opisuje, co sportowcy muszą robić w określonym wieku i na określonych etapach. 

Rys.1 Etapy modelu LTAD
źródło: http://pacificsportvi.com/long-term-athlete-development-model

Wszystkie etapy będziemy omawiać w następnych artykułach. Teraz skupmy się na zrozumieniu, czym jest specjalizacja i dlaczego na wczesnych etapach najważniejszy jest ogólny rozwój fizyczny. 

Mimo, że dzieci mogą wykazywać predyspozycje do uprawiania sportu w bardzo młodym wieku, rywalizacja na poziomie elitarnym wymaga długoterminowego rozwoju ukierunkowanego na osiągnięcie szczytowych wyników w dojrzałości fizycznej. Takie podejście powinno pozwolić młodym sportowcom na efektywne przejście przez etapy rozwoju i ustabilizowanie umiejętności, co przełoży się na poprawę wyników w przyszłości.

Dlatego każde szkolenie sportowe musi być postrzegane jako proces, który ma na celu doprowadzić zawodnika do elitarnego poziomu. Proces ten składa się z trzech etapów, pokazanych na poniższej piramidzie obrazującej kompletny rozwój sportowca. Fundamentem tej piramidy jest wszechstronny rozwój. Następnie przychodzi czas na rozwój bardziej specyficznych umiejętności. Dopiero na samym szczycie znajduje się szkolenie specjalistyczne dla danej dyscypliny. Jest to kluczowa wiedza dla każdego rodzica i trenera, jeśli chcą, aby dziecko faktycznie odniosło sukces. 

Wykres 1. Proces kompletnego rozwoju sportowca 
źródło: opracowanie własne na podstawie: Warchoł, W. (2019). Gotowy do gry I. Kraków: Train With Brain

Wszechstronny rozwój młodego zawodnika powinien zbudować stabilne podłoże umiejętności fizycznych i psychicznych, które pozwolą mu łagodnie przejść do treningów specjalistycznych. Na początkowym etapie treningu, dziecko powinno ćwiczyć ruch! Tak, dobrze przeczytaliście, dziecko powinno uczyć się jak biegać, skakać, wspinać się i rzucać. Oprócz tego, niezbędne jest kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacji i ogólnej sprawności. Najlepszym narzędziem okażą się urozmaicone zadania rozwijające kilka zdolności ruchowych jednocześnie. 

Specjalizacja cechuje się tym, że ćwiczenia i ruchy właściwe dla danej dyscypliny zaczynają przeważać w treningu. Nie da się tych dwóch etapów oddzielić od siebie grubą kreską. Tak naprawdę ćwiczenia specyficzne są obecne na każdym etapie szkolenia sportowego, ale w różnych proporcjach. Poniższy wykres pokazuje, że w początkowej fazie procent specjalistycznego szkolenia jest znikomy, w miarę dojrzewania zawodnika, wzrasta udział treningu specjalistycznego.

Wykres 2. Procentowy udział specjalistycznego treningu w rozwoju zawodnika, źródło: opracowanie własne na podstawie: Warchoł, W. (2019). Gotowy do gry I. Kraków: Train With Brain

Podsumowując, rozplanowanie treningu specjalistycznego 3-4 razy w tygodniu, nieważne czy jest to gra w tenisa, pływanie, czy piłka nożna, jest nierozsądne na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Najpierw pomóż swojemu dziecku zbudować solidną bazę, pokieruj jego szkoleniem sportowym tak, aby było zrównoważone i pozwoliło na spójny rozwój biologiczny i fizyczny. Szybkie przejście do specjalizacji naraża dziecko na przeciążenia, społeczne dystansowanie, a nawet wczesne wypalenie. Nieodpowiednie obciążenia treningowe, nieprzygotowanie organizmu i brak spójności między rozwojem siły mięśniowej a gwałtownym skokiem wzrostu mogą prowadzić do kontuzji i przetrenowania. Na wszystko jest czas, trzeba być cierpliwym i przejść przez proces, jakim jest szkolenie sportowe jak najefektywniej się da, po to by sportowiec osiągając wiek swojej maksymalnej wydajności, był gotowy na zwycięstwo.

Tab 1.  Wiek rozpoczęcia treningu, specjalizacji i maksymalnej wydajności w niektórych dyscyplinach sportowych
źródło: opracowanie własne na podstawie: Stone, M. H., Sands, B., & Stone, M. (2007). Principles and practice of resistance training. Champaign, IL: Human Kinetics

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

Poniedziałkowy pojedynek Korony Kielce z Puszczą Niepołomice będzie arcyważny w kontekście walki obu zespołów o utrzymanie. Przeanalizujmy zatem czego możemy się spodziewać po drużynie prowadzonej przez Tomasza Tułacza.
Za nami rozgrywana w środku tygodnia 29. kolejka Fortuna I Ligi. Na zapleczu ekstraklasy sześć klubów walczy o udział w barażach.
Komisja do spraw Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznała licencję Koronie Kielce na występy w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2024/2025. Po raz pierwszy od lat kielczanie nie mają nadzoru finansowego.
Na konferencji prasowej przed spotkaniem z Puszczą Niepołomice trener Korony Kamil Kuzera poruszył kwestię Fredrika Krogstada oraz Jacka Podgórskiego. Obu graczom za kilkanaście tygodni skończą się umowy z zespołem.
W 30. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zagra na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. – Mocno na to zapracowaliśmy i musimy iść tą naszą drogą. Jeżeli utrzymamy tę dyscyplinę i konsekwencje, tak jak w ostatnim pojedynku to możemy być optymistami przed kolejnym spotkaniem – powiedział przed potyczką Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych”.
– Już mecz ze Stalą trochę nas zbudował, jednak po drodze przydarzyła się wpadka z Wartą, bo tak to nazywam, gdzie nie zagraliśmy dobrze i straciliśmy trzy punkty. Wygrana nad Radomiakiem pokazała, że musimy w siebie wierzyć, bo potrafimy grać. Jak jesteśmy zdeterminowani, bezpośredni oraz odważni, to takie taktyczne i typowo piłkarskie rzeczy same przychodzą – mówi przed poniedziałkową rywalizacją z Puszczą Niepołomice Jacek Podgórski, zawodnik Korony Kielce.
W poniedziałek Korona Kielce będzie chciała pokazać, że pogrom Radomiaka nie był dziełem przypadku i wygrać na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. Z kogo nie będzie mógł w Krakowie skorzystać trener Kamil Kuzera?
Przed 20-krotnymi mistrzami Polski rewanżowy mecz ćwierćfinału Orlen Superligi z KGHM Chrobrym Głogów. Sobotni (27 kwietnia) pojedynek może zdecydować o awansie do finałów ligowej rywalizacji.
– Piłka ręczna to taka dyscyplina, w której my, skoczkowie narciarscy, zostalibyśmy zmieceni z boiska. Widzę, że ten sport wyróżnia walka i zaangażowanie. I tak to powinno wyglądać – powiedział po meczu Industrii Kielce w ćwierćfinale Ligi Mistrzów z SC Magdeburgiem znakomity polski skoczek narciarski, Dawid Kubacki, który oglądał go z trybun Hali Legionów.
Bartosz Frankowski będzie sędzią meczu 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym Korona Kielce zmierzy się z Puszczą Niepołomice. Spotkanie przy ulicy Józefa Kałuży będzie 25 konfrontacją z udziałem „żółto-czerwonych” prowadzoną przez tego arbitra.
Podczas ćwierćfinałowego starcia Industrii Kielce z SC Magdeburg kontuzji doznał Michał Olejniczak. I choć samo zdarzenie wyglądało dramatycznie, uraz jest zdecydowanie mniej groźny niż spodziewano. To byłoby na tyle jeśli chodzi o dobre informacje, ponieważ kieleckiego szczypiornistę czeka dłuższa przerwa.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Trudno określić, jak układają się teraz szanse na awans – powiedział po spotkaniu Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Na wyjeździe przy takiej grze w ataku pozycyjnym to może skończyć się nawet 10 bramkami straty – powiedział po spotkaniu Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
W trakcie spotkania Ligi Mistrzów między Industrią Kielce, a Magdeburgiem, którego stawką jest awans do Final4 tych rozgrywek, potwornie wyglądające kontuzji nabawił się Michał Olejniczak.
Wielkie emocje w Hali Legionów podczas ćwierćfinałowego spotkania Industrii Kielce z Magdeburgiem w ramach Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski, przy głośnym wsparciu z trybun, walczyli niesamowicie i wygrali 27:26.
Korona Kielce w ostatnim meczu rozprawiła się na własnym terenie z Radomiakiem Radom aż 4:0. Żółto-czerwoni nie dali rywalom szans, zainkasowali komplet punktów i tym samym podtrzymują swoje szanse na utrzymanie w elicie. Kto Waszym zdaniem był najlepszym kieleckim zawodnikiem tego starcia? Ogłaszamy wyniki sondy!
W swoim trzecim sezonie w Lotto Superlidze Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów znalazł się w czołówce, ale tym razem medalu nie zdobył. Suchedniowska drużynę czeka jeszcze finał rozgrywek o Drużynowy Puchar Polski.
W ubiegły weekend na boiskach 1. Ligi rozegrano 28. serię gier. Upłynęła ona pod znakiem świetnego powrotu z zaświatów Wisły Kraków oraz kolejnych triumfów Lechii i Arki, które zdecydowanie uciekły reszcie stawki i pewnie kroczą po Ekstraklasę.
Korona Kielce poznała termin ostatniego meczu na Suzuki Arenie, w którym zmierzy się z Ruchem Chorzów.
Sławomir Szmal ogłosił chęć startu w wyborach na prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Legendarny bramkarz chce zreformować organizację zarządzającą rodzimym handballem, a o swojej decyzji poinformował na specjalnej konferencji prasowej.
Dwóch zawodników Korony Kielce: Piotr Malarczyk oraz Jewgienij Szykawka zostało nominowanych do najlepszej jedenastki 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla Białorusina jest to pierwsze tego typu wyróżnienie w trwającym sezonie.
W 29. kolejce Ekstraklasy padł absolutny rekord frekwencji w XXI wieku. Na Stadionie Śląskim spotkanie pomiędzy zaprzyjaźnionymi Ruchem Chorzów i Widzewem Łódź oglądało przeszło 50 tysięcy osób.
Maciej Giemza z Piekoszowa obok Kielc wraz z pilotem Rafałem Martononem zwyciężyli w pierwszej rundzie Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – rajdzie Baja Drawsko Pomorskie 2024.
20-krotni mistrzowie Polski rozpoczynają decydującą rywalizację o Final Four Ligi Mistrzów. Do Hali Legionów przyjeżdża obrońca trofeum – S. C. Magdeburg.
Pogoń Siedlce niepokonana od dwóch miesięcy, a Radunia Stężyca z okazałym przełamaniem. Za nami 29. kolejka II ligi.
Grad goli na początek oraz na zakończenie kolejki. Tak minęła 29. seria PKO BP Ekstraklasy.
W środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Jestem gotowy na to, aby wprowadzić naszą drużynę do Kolonii – powiedział przed spotkaniem Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Już w najbliższą środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Przed nami wymagający mecz, ale taki mamy etap sezonu – powiedział przed spotkaniem Arkadiusz Moryto, skrzydłowy „żółto-biało-niebieskich”.
Przed Industrią Kielce decydująca rywalizacja o awans do Final Four Ligi Mistrzów. – Magdeburg jest silniejszy niż rok temu – powiedział przed pierwszym spotkaniem Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
Kolejną kolejkę mają za sobą zawodnicy występujący w RS Active IV lidze. W 24. kolejce Korona II Kielce wygrała u siebie 1:0 z GKS-em Rudki, a Orlęta zwyciężyły 6:0 z Arką Pawłów.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group