Ruszyło dwutygodniowe sportowe święto. Beach Soccer, siatkówka i piłka ręczna na kieleckim Rynku

17-08-2019 14:39,
Redakcja

To właśnie w sercu Kielc powstała arena, która pomieścić może nawet 300 osób. W ciągu trzech weekendów rozegranych zostanie szereg turniejów o randze ogólnopolskiej. Zobaczymy w akcji piłkarzy, siatkarzy, a nawet szczypiornistów – oczywiście w „plażowym” wydaniu. Wisienką na torcie będą kwalifikacje do mistrzostw Polski 2020 w plażową piłkę ręczną kobiet oraz mężczyzn.

Zarówno samorządowcy, jak i organizatorzy imprezy zgodnie podkreślają, że to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Kielcach. Wydarzenie, którego ambasadorem jest była gwiazda reprezentacji Polski Paweł Zagumny, to nie tylko 600 ton dobrej jakości piasku, ale przede wszystkim mocna dawka sportowych emocji. Szczególnie, że z boiska mogą skorzystać też mieszkańcy miasta (po uprzedniej rezerwacji).

REKLAMA

W sobotę odbyła się oficjalna inauguracja, w której udział wzięli prezydent Kielc Bogdan Wenta, wiceminister spraw zagranicznych – Piotr Wawrzyk, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Mariusz Gosek, a także Marcin Piętak – dyrektor Gabinetu Marszałka. Na miejscu obecny był oczywiście organizator Festiwalu Sportów Plażowych – Kielce 2019, Piotr Głogowski, który jest także prezesem Międzynarodowego Centrum Sportów Plażowych.

Jak sam zaznacza, organizacja tego typu wydarzenia w środku miasta to głos nowych trendów. – Jeszcze dziesięć lat temu nie było problemu, żeby zorganizować taką imprezę nad morzem. Obecnie plaże są coraz mniejsze. Takie rozwiązanie może jest bardziej kosztowne i trudniejsze w organizacji, ale sądzę, że jest to warte grzechu. Szczególnie w takim miejscu, jak tętniące życiem centrum Kielc.

Miasto Kielce, włączając się do organizacji Festiwalu Sportów Plażowych, po raz kolejny zaznacza swoją obecność na sportowej mapie kraju. Gościły tutaj m.in. Igrzyska Polonijne, Euro U-21, Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 18, warto wspomnieć także o corocznych festiwalach bilardowych. Teraz przyszedł czas na sporty plażowe. – Liczę, że ta impreza dostarczy mieszkańcom Kielc mnóstwo zabawy – mówi prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

– Przypominam, że to nie tylko weekendy. To także pozostałe dni tygodnia, kiedy od najmłodszych, po najstarszych mieszkańców, można będzie po rezerwacji skorzystać z boiska. Sądzę, że w godzinach popołudniowych będzie nas tutaj więcej. Możemy coś zjeść i wypić w okolicznych restauracjach, a potem poruszać się po boisku – dodaje prezydent.

W pozytywnym tonie na temat festiwalu wypowiada się także Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – To świetna okazja, by przyjść z dzieciakami i na sportowo wspólnie spędzić na kieleckim Rynku ostatnie dni wakacji. Odłóżmy smartfony, laptopy i tablety na rzecz zmagań sportowych na piasku. Mamy niecodzienną sytuację, ponieważ Rynek kojarzy nam się z betonem, a nie piachem. Cieszę się, że zarówno Ministerstwo Sportu, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, jak i Urząd Miasta Kielce włączyły się w tę wspaniałą inicjatywę. Liczę, że pierwsza edycja festiwalu stanie się zaczątkiem co corocznego cyklu imprez.

Projekt i wykonanie: CK Media Group