Analizujemy spór Siejaka z Koroną. Czy klub nie posiada praw do nagrań „Sieja”?

25-06-2019 11:55,
Marcin Długosz

O godzinie 14:00 w siedzibie Korony Kielce dojdzie do spotkania przedstawicieli klubu oraz Michała Siejaka – twórcy Korona TV, który na początku czerwca otrzymał wypowiedzenie umowy o współpracę. Przez tydzień od opublikowania tej wiadomości narosło sporo spekulacji odnośnie przedmiotu sporu. My postanowiliśmy założyć pewną hipotezę, skonsultować się z ekspertami i spróbować przybliżyć naszym czytelnikom to, jak cała sprawa wygląda naprawdę.

Na początek musimy uwypuklić jeden fakt. Zastanawiające jest to, że przedstawiciel „Sieja”, mecenas Arkadiusz Płoski, zwolnił klub z zachowania klauzuli poufności odnośnie przedmiotu sporu, a jednak Korona nie zdecydowała się na jakiekolwiek odniesienie się do sprawy. - Nie widzimy żadnych przeciwwskazań i wyrażamy pełną zgodę na przedstawienie istoty sporu oraz upublicznienie treści wszelkich pism ze strony klubu,  jak i tych, które były kierowane do zarządu klubu ze strony pana Siejaka, jak i bezpośrednio z kancelarii. Tak tych w formie pisemnej, jak i mailowej – stwierdził przed tygodniem adwokat w rozmowie z naszym portalem.

REKLAMA

Zastanowiło nas to i na tej podstawie postanowiliśmy wysnuć pewne założenia. Z tego, co udało nam się ustalić – choć nie potwierdza tego żadna ze stron – spór dotyczy praw autorskich. Traktując o nich musimy zaznaczyć, że dzielą się one na dwa rodzaje – osobiste i majątkowe. Te pierwsze zdecydowanie należą do „Sieja”, gdyż nie ma cienia wątpliwości, że w świetle przepisów to on jest twórcą publikowanych przez siebie materiałów. To prawa niezbywalne, przysługujące autorowi zawsze.

Dużo bardziej istotna jest kwestia praw autorskich majątkowych. To one określają, kto zarabia na mocy utworów publikowanych przez twórcę. W profesjonalnych firmach kwestia ta nie pozostawia cienia wątpliwości – jest ona wyodrębniona w umowie i jasno określa, że prawa autorskie majątkowe przechodzą na zleceniodawcę. To zabieg oczywisty – jeśli ktoś wykupuje usługę i dzieło, to chce nią w pełni zarządzać i na niej zarabiać.

Kontrowersji nie ma także jeśli pracownik pracuje w danej firmie na umowie o pracę. Wówczas wykonuje swoje zadania z ramienia pracodawcy, do którego trafia możliwość pełnego wykorzystywania praw autorskich majątkowych.

I tutaj musimy teraz przytoczyć bardzo istotną naszym zdaniem wypowiedź samego Siejaka sprzed dwóch lat, opublikowaną w zupełnie innym kontekście, z której jednak możemy się dowiedzieć, że nie jest on etatowym pracownikiem klubu.

Skoro dysponujemy tą informacją, możemy przejść do kolejnej rzeczy – znalezienia działalności prowadzonej przez „Sieja”. Dokonać tego można w bardzo prosty sposób – wpisując imię i nazwisko przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Widzimy tam, że Siejak prowadzi firmę o nazwie „Siejo Vision”.

Nietrudno zatem o założenie, że w świetle prawa Siejak jest dla Korony Kielce swoistym podwykonawcą, a nie osobą zatrudnioną przez klub. Żółto-czerwoni zatrudniają zewnętrzną firmę „Siejo Vision”, która w osobie Siejaka przygotowuje materiały wideo dotyczące klubu i potem publikuje je w odpowiednich kanałach.

Co więcej, firma została założona latem 2014 roku. Z naszych informacji wynika, że zbiegło się to z zakończeniem przez „Sieja” studiów i bardzo wątpliwym wydaje się, że przed tym okresem (od 2011 do 2014 roku) mógł pracować w klubie na zasadzie zatrudnienia na umowie o pracę.

Najprawdopodobniej zatem odkąd tylko Siejak pracuje w klubie, kwestię przeniesienia praw autorskich majątkowych powinien poruszać dodatkowy zapis w umowie – standardowa procedura w większości tego typu przypadków. By upewnić się w naszych założeniach, o komentarz poprosiliśmy eksperta. – Żeby spółka akcyjna mogła korzystać, czy w ogóle żeby ktokolwiek mógł korzystać z utworów, w umowie musi być określone pole eksploatacji. Ewentualnie dochodzi do tego albo udzielenie licencji, albo przeniesienie autorskich praw majątkowych – jasno stawia sprawę Karolina Wojciechowska, radca prawny z prestiżowej warszawskiej kancelarii specjalizującej się w prawie autorskim, Art and Law.

Nasz rozmówca potwierdza także, że inaczej sprawa dotyczyłaby w przypadku zatrudnienia na umowie o pracę: - Jeżeli odbywa się to w ramach stosunków pracy na rzecz tej spółki, wówczas mamy do czynienia z tzw. „twórczością pracowniczą”. Wtedy, jeśli w umowie są określone jasno pola eksploatacji, prawa autorskie majątkowe należą do pracodawcy.

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania oraz fakt, że klub nie zdecydował się na odtajnienie przedmiotu sporu mimo wyraźnego pozwolenia ze strony Arkadiusza Płoskiego, przedstawiciela „Sieja”, według nas zasadna wydaje się hipoteza, iż klub może nie dysponować prawami autorskimi majątkowymi do dzieł publikowanych przez twórcę Korona TV na przestrzeni wszystkich lat jego pracy w klubie.

REKLAMA

Jeśli powyższe twierdzenia się potwierdzą, kto byłby winnym takiego stanu rzeczy? Bez wątpienia każda osoba, która przyczyniła się do zawierania kolejnych kontraktów z Siejakiem – zarówno kolejni prezesi, jak i dyrektorzy. Zastanawiające jest również to, dlaczego temat ujrzał światło dzienne dopiero po ośmiu latach i kto był prowodyrem całego zdarzenia – klub czy sam twórca Korona TV.

Jaśniejszy obraz całej sytuacji poznamy zapewne w najbliższych godzinach – po zakończeniu spotkania przedstawicieli klubu i Siejaka, na którym strony spróbują wypracować porozumienie. O rozwoju sprawy będziemy informowali na bieżąco. Póki co możemy opierać się jedynie na domniemaniach.

fot. Mateusz Kaleta

Wasze komentarze

bolo2019-06-25 12:11:37
TO WAM WIELKI WAL PRZYJDZIE NA MECZE
mówiłem2019-06-25 12:46:56
No i jasne. Klub narobił smrodu i próbował zrobić z chłopaka winnego.
...2019-06-25 12:48:12
W normalnej firmie zarząd już by składał dymisję. Nie tylko o sprawę Siejaka, ale jeśli z własnej woli odchodzi kilku pracowników to coś tu jest nie halo.
KPINA!2019-06-25 12:48:55
Panie Zając! Masz nas pan za idiotów?
Hahaha2019-06-25 12:51:30
Zając znowu chciał przykozaczyć i przedobrzył. Szkoda ze kosztem nas wszystkich.
Tomek2019-06-25 12:51:36
Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniadze. Wizerunek klubu Korona Kielce przez Kiepskiego trenera i nieudolne zarzadzanie klubem coraz bardziej niestety podupada i na trubunach bedzie coraz mniej kibicow a to napedzi reakcje lancuchowa i beda odchodzic sponsorzy.
Zorientowany2019-06-25 12:55:49
Dzieci we mgle w tym zarządzie. Boże miej nas w swojej opiece...
Korona2019-06-25 13:07:31
Według prawa jak by się uparł to Siejo mógłby pójść siedzieć.
@Zorientowany2019-06-25 13:10:24
Właśnie odkąd jest to prywatna firma to przejrzeli na oczy i prostują wszystko aby było jak się należ chyba nawet ślepy to zauważy. Ja prowadzę firmę i widzę to zupełnie inaczej niż wy. Znużcie działalność i się wtedy wymądrzcie bo na forum się marnujecie
kibic2019-06-25 13:11:14
Zając chciał oszukać Sieja... Naszego Sieja, za to wszystko co zrobił dla klubu. Tak po ludzku mu przykro. Michał, przepraszamy za nieudolny zarząd
ogarniacz2019-06-25 13:11:52
Za kradzież praw autorskich nie idzie się siedzieć? PDW!
kibic2019-06-25 13:12:20
W kieleckiej Koronie jesteśmy świadkami procesu rozkładu klubu. On trwa już od zeszłej wiosny.
Sprawiedliwość i Prawo2019-06-25 13:13:05
Za pracę się płaci wynagrodzenie, a nie zwalnia jeśli ktoś się o nie upomina panie Zając!
kibic2019-06-25 13:14:09
Panie Zając za bardzo uwierzyłeś swojej pani dyrektor i swojemu zastępcy to oni Ci zrobili wodę z mózgu a Ty im tak wierzyłeś
@ @Zorientowany2019-06-25 13:14:57
Jaja se robisz? Za pracę się płaci. Zwalnianie, bo ktoś się domaga godziwego traktowania nazywasz ogarnianiem? Co prowadzisz? Warzywniak. Smieszny człowieku.
Koroniarz2019-06-25 13:23:28
Większość tu piszących chyba nie wie co to Prawa Autorskie albo nie umie czytać ze zrozumieniem.
Wierna Koronie2019-06-25 13:28:44
Jestem zrozpaczona co dzieje się w Koronie. Pracownicy, którzy serce by oddali dla klubu, odchodzą, to mówi samo za siebie. Niesty Zarząd chce wykorzystać wszystkich byle oni mogli się "nachapać". Niesty tym Państwu już podziękujemy.
Precz2019-06-25 13:29:03
Nie kupowac karnetow
ZOSTAWCIE NAS2019-06-25 13:35:19
I WRACAJCIE DO NIEMIEC!
Wow2019-06-25 13:36:19
Zarząd do dymisji! Firma gdzie, są takie zaniedbania nie może istnieć. Szkoda tylko Sieja i innych "prawdziwych" pracowników klubu.
@Precz2019-06-25 13:37:45
To nie kupuj,. Widać jaki z ciebie kibic. Jedynie na dobre
hg2019-06-25 13:49:29
Bardzo doceniam pracę Sieja ale pisanie, że klub chciał go oszukać bo chce odzyskać prawa autorskie do materiałów, których wykonanie zlecał to jakaś masakra. Właśnie to jest dobre i logiczne postępowanie klubu, że chce mieć prawa do materiałów ze swoich meczów i w tym aspekcie Zając działa na rzecz klubu. Inna sprawa, że dali ciała, że do tej pory tego nie mieli oraz, że szkoda, że rozpieprzyła się fajnie działająca część klubu
stary kibic2019-06-25 13:51:07
jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę
Fanka2019-06-25 13:56:29
Gdzie są pieniądze z reklam i youtuba które należą się twórcy na te i wiele innych pytań niech teraz odpowie zarząd całemu miastu
Kibic2019-06-25 14:01:25
Klub to przez 8 lat nie miał podpisanych praw autorskich a zarabiał kupę kasy kto zgarnął tą kasę nie sobie sam prezes wyjaśni
Kiti2019-06-25 14:03:40
Ja czegoś nie rozumiem, Pan Siejak pracuje na zlecenie klubu, wystawia za swoja usługę rachunek, na każdym materiale podpisuje się z imienia i nazwiska czy firmuje swoim logiem bo jest autorem materialu . Klub płaci za realizacje materiału filmowego po to żeby móc z niego korzystać, na dowolnych polach eksplatacji jeżeli nagle Pan Siejak nie zgadza się na publikację treści na innych kanałach promocyjnych korony to bardzo dobrze że rozwiązują umowę, bo nie wyobrażam sobie tego że płacę za film , reportaż i nie mogę z niego korzystać w dowolny sposób. To znaczy że jak korona zapłaci za film i chce to opublikować na fb to Pan mówi że się nie zgadza ? Czy powinna wynająć kolejną osobę? Prawa autorskie dotyczą tego że materiał jest podpisany i oznaczony jako jego, ale chore jest to że klub płacąc nie może materiałem dysponować. To po co za to placi.?
Hg2019-06-25 14:06:01
Okay, tylko zapytaj czemu nie chcą tego zrobić uczciwie i z poszanowaniem twórcy?
Kibic2019-06-25 14:06:59
Do hg jakie odzyskać prawa oni przez 8 lat nie podpisali umowy z Siejem o prawa autorkie wię po co ten dym ze strony zarządu Michał jest twórcą i prawa autorskie są tylko jego
hg2019-06-25 14:13:18
Brak praw po stronie klubu jest czymś nienormalnym i to, że chcą je odzyskać jest naturalne. A chcą odzyskać te prawa bo się pewnie teraz dopiero połapali, że w umowie z Siejem nie ma zapisu, który to reguluje. Winą klubu jest przez 8 lat nikt tego nie zauważył ale jak już zauważył to nie taki stan dłużej nie może trwać bo to jest jakieś kuriozum
Kibic2019-06-25 14:25:01
Dziś posypało całkowicie biuro prasowe wypowiedzenia złożyli dziś sami Ci którzy tworzyli świetne materiały dla kibiców i mieli koronę w sercu na codzień wielka szkoda żal serce ściska że di takiej sytuacji zarząd doprowadził że chłopaki sami dają wypowiedzenia
NO ZARAZ2019-06-25 14:28:22
to kto sporządzał umowę z Siejem co za bałagan i brak wiedzy - szok
Do Redakcji2019-06-25 14:44:54
Jakiś czas temu robicie zbiórkę na CK sport to jak potrzebujcie pieniędzy to korona szuka pracowników, a wasza redakcja przecież taka rzetelna w sam raz na to stanowisko
:)
Do Korona2019-06-25 14:45:49
Chyba zarząd powinien siedzieć za zaniedbania w papierach przez 8 lat no wtedy to jeszcze Zając nie pracował ale ma super teraz pomocników na niższym szczeblu zarządu
Na szczęście rzecznicy prasowi i piarowcy..2019-06-25 14:55:16
Nie mają wpływu na poziom sportowy. Nie rozumiem o co ten cały szum . Ave Korona
@Do Korona2019-06-25 15:00:37
Doucz się prawa może lepiej. Klub chce to zmienić ale przecież i tak będzie wina Zająca bo tak prosto. To logicze że chcą ten zapis zmienić. Jak Siejo się nie zgodzi to on okaże się bucem i nic więcej.
Lik2019-06-25 15:30:11
Zarząd Korony to powinnien cały ten marketing i biuro prasowe wyje.... tak jak to robia inne firmy i zbudować go na nowo, dobrych ludzi w Kielcach nie brakuje, już widzę że pracownicy buntuja się w Echu Dnia czy u Solowowa i lecą do gazet że odchodzą z pracy , a tu cuda się dzieja, solidarność bo ktoś odważył się ruszyć ich kolegę , śmiechu warte.
Gość2019-06-25 15:40:41
Ależ tu znawcy się wypowiadają, cały ten nasz klub jest obecnie o kant dupy rozbić i organizacyjnie i sportowo. Skoro sobie nie wpisali praw to teraz wstecz niech się wypchają. Zapewne było tak, że my Ci zapłacimy za materiały grosze ale będą Twoje a teraz by chcieli dalej grosze płacić i mieć do tego prawa. Niech dadzą stawkę rynkową.
Ehhh2019-06-25 15:52:15
Kilka miesięcy temu biuro prasowe dostało wyróżnienie jako najlepsze w Pol. Dziś już go nie ma. Nic się nie liczy tylko władza absolutna. Chłopaki sobie poradzą, bo to fachowcy, ale gdzie szukać ludzi którzy utrzymają poziom....
Mac2019-06-25 15:56:32
Czy Cksport to portal przychylny Koronie czy raczej zależy im na tworzeniu atmosfery negatywnej? Coraz bardziej się nad tym zastanawiam, dziwne... PS. Wydawało mi się że to portal sportowy a tu portal o bezrobotnych..... Panowie redaktorzy może jakiś wywiad z nowymi piłkarzami jest o czym pisać
@Gość2019-06-25 16:19:47
Nasz? Masz w nim jakieś udziały że twierdzisz tak ?
Ula2019-06-25 16:23:03
Klub sobie poradzi, nie ma ludzi niezastąpionych . Gdyby byli tacy dobrzy to takich cyrkow medialnych by nie urządzili, tylko przeszli z jednej do drugiej pracy. Pracownicy działu Prasowego którzy na swój klub nadają , to mówi o nich wszystko.
pablo z plebla2019-06-25 16:35:20
Pogonic Sieja! Jesli klub nie mial praw to od teraz ma je miec! Z Panem Siejakiem lub bez! Byl blad? Trzeba naprawic! Prawa po stronie klubu! Po tym sporze jak niby ma z nim wygladac wspolpraca? To koniec!
@pablo z pebla2019-06-25 17:03:02
Dla ciebie PAN Siejo i od tego człowieka 5 kroków w tył ostrowiecki pachołku
@pablo z pebla2019-06-25 17:06:18
Co za prostak z ciebie. Widać że nie masz pojęcia o tym klubie i człowieku o którym piszesz. Siejo = legenda.
@@pablo z pebla2019-06-25 17:30:42
Siejo to Legenda i złodziej. Dorabiał sobie na boku kosztem wizerunkowym klubu
x2019-06-25 17:43:06
Jeśli masz jakieś informacje to ujawnij. Jeśli nie to zamilcz i uważaj, bo takie oskarżenia mogą skończyć się w sądzie i ja na miejscu Pana Michała poprosiłbym CKsport o IP w celu namierzenia i złożenia pozwu o zniesławienie.
@x2019-06-25 18:48:21
Serio myślisz że KoronaTV była prowadzona charytatywnie. Jeśli klub nie miał praw do materiałów itp to chyba wiadomo gdzie płynęła kasa z wyświetleń i reklam. Logiczne myślenie czasem nie boli. Każdy podatnik Koronki ma prawo wypowiedzieć swe zdanie a że tobie popleczniku prezesa to nie pasuje to już twój mały biznes
Do @x2019-06-25 19:22:13
To gdzie płynęła ta kasa z reklam wg ciebie? Do Korony czy Sieja?
@Do @x2019-06-25 19:40:30
Odpowiedz sobie na to pytanie. Siejo niech odejdzie i wstydu więcej oszczędzi. A plucie w tym temacie na Zająca że chce naprawić błąd poprzedników jest słaby.
DO @x2019-06-25 19:51:07
Jeśli płynęła do Sieja (czyli tam gdzie powinna w razie braku porozumienia co do praw autorskich) a nie do klubu, to dlaczego to Michał chce upublicznienia i twierdzi że nie ma nic do ukrycia? No chyba że tak nie było i płynęła w drugą stronę - to by wyjaśniało czemu klub tak zażarcie walczy o tajemnicę.
X2019-06-25 20:45:05
Myślę, że Siejo jest na tyle inteligentnym chłopakiem, że nie żądałby czegoś co mu się nie należy. Za dużo miałby do stracenia wizerunkowo, żeby doić klub z nienależnych mu pieniędzy
@X2019-06-25 21:53:31
I tym się różni obecna Korona od Korony miasta że teraz klub ma właściciela który walczy o każdy grosz wcześniej na pewno by się dogadali nie koniecznie z korzyścią klubu przecież radni zawsze dorzucą. I to mi się podoba mimo nacisków czy to piłkarzy czy jak tu innych pracowników czy też mediów klub robi swoje
Koroniarz112019-06-25 22:54:32
Siejo może mieć coś za uszami. Dziwne jest to że klub może powiedzieć o co jest spór a on ma klauzule. Nasuwa się bardziej fakt że sam nie chce powiedzieć i tyle. Dziwna sytuacja
Rozliczamy włodarzy Korony2019-06-25 23:35:59
SIEJO może mieć coś za uszami. Insynuujesz jak czolowi propagandzisci z czasow Czekistow. A jesli nie wiesz o czym mowie to jestes porownywalny z mediami rezimowymi - TVPiS, TVN czy GW, Niezaleznej.

Sprawa jest zerojedynkowa. Albo znasz przepisy, paragrafy itd. albo nie. Albo je potrafisz odniesc do sytuacji albo nie. Ja nie jestem prawnikiem, wiec unikam takich wypowiedzi. I usun to 11 z Koroniarz, bo jestes pozerem. Elo.
Rozliczamy włodarzy Korony2019-06-25 23:57:32
W koncu nie jestes Koroniarzu11 Giggsem, Romario, ani nawet Klose. Dopisz sobie 69 jak Lizarazu.
@Rozliczamy włodarzy Korony2019-06-26 00:05:50
Widać odpoczynek od szkoły ci nie służy. Każdy ma prawo do wypowiedzi. A prawda jest taka że jak klub by się uparł to za te prawa autorskie można iść do więzienia. Tak poprzedni konstruktorzy umowy jak i Siejo. Prosta zero jedynkowa . Usunąć to bardziej można ciebie hipokryto. Ale fakt lepiej zaczepiać innych i myśleć że jest się tutaj anonimowym.
@Up2019-06-26 08:00:12
Skoro ponoć to Siejo jest właścicielem tych praw to za co miałby niby on iść do więzienia?
@@Up2019-06-26 09:35:55
Wykorzystuje wizerunek klubu itp bez ich zgody
@Up2019-06-26 11:18:24
Gościu... xd Jak bez ich zgody? Przecież wiąże go umowa z Koroną, to ona sama wyraziła na to zgodę, więc może to robić xD
@@Up2019-06-26 11:29:10
Prawa autorskie a nie umowa. Pomyśl trochę. To że ma jakąś umowe to inna sprawa. Nie ma w umowie zapisu zapewne o prawach autorskich.
@koroniarz112019-06-26 12:21:21
Siejo nie ma żadnej klauzuli. Ona jest obustronna. Siejo z niej zrezygnował chcąc jawności - klub nie chce. Wniosek? Wiadomo kto kręci.
@@koroniarz112019-06-26 14:17:08
Nie o wczorajszą klauzule chodzi. Tylko o wcześniejszą odnośnie tematu sporu.. Czytanie nie boli
Rozliczamy włodarzy Korony2019-06-26 22:41:35
@@Rozliczamy włodarzy Korony

Kris zdecydowanie przesadziłeś w poprzedniej wypowiedzi. Na potrzeby internetowej dyskusji możesz mnie nazwać nawet abiturientem przedszkola (co faktycznie nie istnieje jak Czechosłowacja od 93, co rodowity Ślązak i Europejczyk z Oldenburga powinien wiedzieć).

Zapamiętaj, że to nie czasy twojego Pana Prezesa w GKS Katowice, ŚP Mariana Dziurowicza, który mógł wszystko w czasach słusznie minionych. Nie usuniesz mnie znikąd, a takie sugestie wyglaszane publicznie na forum noszą znamiona groźby karalnej.

Ja pewnych granic nie przekraczam nigdy. W przeciwieństwie do niektórych osób, podobno publicznych.

Wy towarzyszu natomiast manipulujecie opinią publiczną w najlepsze, teraz probujac zasugerowac, ze sprawa dotyczaca spraw autorskich taka jak Sieja grozi ktorejkolwiek ze stron bezwzgledna kara wolnosci. Wiezieniem.

Ja to skomentuje tylko tak: HAHAHAHHAAHHAHAHAH. Koncz wasc wstydu oszczedz. To na razie Kris i do zobaczenia na miescie.

Projekt i wykonanie: CK Media Group