Kto prezydentem - Wojciech Lubawski czy Bogdan Wenta? Na kogo warto oddać głos?

02-11-2018 15:36,
Redakcja

Już w najbliższą niedzielę zadecydujemy, kto przez najbliższe 5 lat będzie sprawował urząd prezydenta Kielc. Wybór, po I turze, jest ograniczony do dwóch nazwisk. Do ostatecznej rywalizacji staną Wojciech Lubawski oraz Bogdan Wenta. Jeśli wygra ten pierwszy, będzie oznaczało to nieprzerwane rządy prezydenta w mieście przez aż 21 lat. Jeśli drugi, w Kielcach czekają nas spore zmiany.

Jako że polityka w stolicy regionu świętokrzyskiego była, jest nadal i pewnie będzie jeszcze długo powiązana ze światem sportu, nigdy od tego tematu nie uciekaliśmy. Tak samo nigdy nie wskazywaliśmy jednak, kogo warto poprzeć. Intencją portalu, od początku jego istnienia, była bezstronność polityczna. Tym, w naszym odczuciu, powinny cechować się nie tylko media ogólnopolskie, ale również (a może – przede wszystkim) lokalne.

REKLAMA

To dlatego, przed I turą wyborów, do wypełnienia naszego kwestionariusza (jednakowego dla każdej opcji) zaprosiliśmy wszystkich kandydatów na prezydenta Kielc. Cieszymy się, że spośród z nich zdecydowana większość zdecydowała się udzielić odpowiedzi. Na naszą prośbę nie zareagował tylko prezydent Wojciech Lubawski.

Mimo to, dziś nie będziemy Was do nikogo ani zachęcać, ani zniechęcać.

Jeżeli możemy Was o coś prosić, lub cokolwiek sugerować, to prosimy tylko o jedno – idźcie na wybory. Pamiętajcie, że od naszych głosów naprawdę wszystko zależy.

Lokale wyborcze otwarte będą w najbliższą niedzielę, 4 listopada od godz. 7 do 21.

Tuż przed ciszą wyborczą, ze względu na tematykę naszego portalu, postanowiliśmy zebrać najważniejsze punkty programowe i propozycje obu kandydatów w zakresie sportu i rekreacji. Posiłkowaliśmy się zapisami z oficjalnych stron internetowych Wojciecha Lubawskiego oraz Bogdana Wenty, którzy prezentują tam swoje pełne zagadnienia programowe.

Zainicjujemy szereg programów sportowych dla dzieci i młodzieży (między innymi liga lekkoatletyczna szkół, mistrzostwa Kielc w piłce nożnej, siatkówce i koszykówce). Zainwestujemy w kolejne hale sportowe (co najmniej jedną rocznie, w tym oczekiwaną halę przy I LO im. S. Żeromskiego) i boiska. Będziemy nadal finansować naukę pływania w trzecich klasach szkół podstawowych, w myśl hasła „Wszyscy kielczanie umieją pływać”. Basen przy ulicy Krakowskiej będzie cyklicznie prowadził zajęcia dla noworodków.

Co roku zainwestujemy w minimum trzy osiedlowe place zabaw dla najmłodszych. Planujemy je na osiedlach: Czarnów, Dąbrowa, Szydłówek, KSM, Pod Telegrafem, Baranówek, Pakosz, Herby, Pod Dalnią, Centrum, Podkarczówka, Nad Silnicą, Ostra Górka, Uroczysko, Niewachlów. Utworzymy strefy bezpieczeństwa dla najmłodszych na placach i skwerach miejskich oraz w Parku Miejskim.

Zainicjujemy szereg programów sportowych dla ludzi starszych (między innymi nauka pływania i „nordic walking”).

W 2019 roku uruchomimy publiczną wypożyczalnię (co najmniej czwartej generacji) rowerów. Zbudujemy kolejne kilometry dróg rowerowych, zwiększając ich długość z 53 do 80 kilometrów. Poprowadzimy je przez ulice: Wrzosową, Krakowską, Radomską, Biskupa Jaworskiego, Orkana, Klonową, Warszawską, Piekoszowską, Wapiennikową, Witosa, Zagnańską, Wojska Polskiego i Domaszowską oraz aleję Solidarności.

Uporządkujemy infrastrukturę i ruch rowerowy w mieście, w tym w ciągu najbliższych dwóch lat wyeliminujemy słabe punkty infrastruktury rowerowej, na przykład obniżymy krawężniki przy zakończeniach ścieżek, zmienimy nawierzchnię z kostki na asfalt. Będziemy wspierać organizacyjnie i finansowo gospodarza – właściciela obiektu sportowego „TĘCZA”. Wybudujemy też w nowej lokalizacji basen letni z infrastrukturą rekreacyjną.

Sport jest moją pasją, dlatego chciałbym, aby stał się czynnikiem budującym nie tylko dumę z naszego miasta, ale również – a może przede wszystkim, czymś, co będzie integrować i wzmacniać nasze kieleckie rodziny oraz społeczności lokalne.

Rozwój sportu dzieci i młodzieży

- powstanie lig międzyszkolnych w różnych dziedzinach

- wprowadzenie programu badań lekarskich dla dzieci pod kątem ich predyspozycji sportowych

- rozbudowanie hal i boisk przy szkołach

- wsparcie dla szkół w tworzeniu Szkolnych Klubów Sportowych

- promocja sportu wśród dzieci i młodzież poprzez odwiedzanie szkół przez gwiazdy sportu

Rozwój sportu amatorskiego, w tym wpisanie do kalendarza imprez stałej pozycji „Maraton Kielecki Nocą”

Rozbudowa Hali Legionów do 6000 miejsc siedzących, z zapleczem dla VIP oraz strefy dla mediów

Rozbudowa hali jest konieczna, aby miasto mogło być uczestnikiem dużych imprez sportowych, w tym Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2023.

Rewitalizacja zalewu wraz z zagospodarowaniem terenu wzdłuż Silnicy, pomiędzy zalewem a ulicą Sienkiewicza oraz Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica ze stawem włącznie

Powstanie basenu letniego z kompleksem rekreacyjnym

Baseny, w tym baseny dla najmłodszych dzieci, elementy aquaparku oraz boiska, boiska plażowe, tereny zielone, wodny plac zabaw – umiejscowieniem nie będzie ani basen na Szczecińskiej (plany zagospodarowania) ani Tęcza (brak własności gruntów).

Park Baranowski (stadion leśny) jako centrum rekreacji

Wytyczone zostaną ścieżki rowerowo-biegowe (podłoże, tabliczki informacyjne z mapami tras – od kilku do kilkunastu km w stronę zarówno Telegrafu jak i Biesaku) Powstanie tam także największy i najnowocześniejszy plac zabaw w województwie.

Rozbudowa sieci ścieżek rowerowych, biegowych i pieszych do nordic walking

W Kielcach posiadamy jedne z najpiękniejszych krajobrazów w kraju. Stworzymy wzdłuż nich jedne z najdłuższych sieci ścieżek rowerowych i biegowych w kraju.

Sieć ogólnodostępnych, darmowych rowerów miejskich

Finansowanie sportu zawodowego na jasnych zasadach

Musimy to jasno powiedzieć – Miasto nie może finansować sportu zawodowego, może jedynie wykupywać usługi promocyjne od klubów i w ten sposób je wspierać. Wysokość kwoty, jaka zostanie przeznaczona na ten cel, będzie uzależniona od kilku aspektów. M.in. od poziomu sportowego prezentowanego przez daną drużynę czy aktywności danego klubu i sukcesów w pozyskiwaniu środków od sponsorów zewnętrznych w celu motywacji klubów do takiego działania.

Utworzenie Wodnego Placu Zabaw

Zachęcamy również do przeczytania sportowego kwestionariusza CKsport.pl w wykonaniu Bogdana Wenty – kliknij TUTAJ (materiał opublikowany przed I turą wyborów).

Wasze komentarze

Ktoś nie z Kielc, obiektywny obsewator2018-11-02 17:18:51
Tylko i wyłącznie pan Wojciech Lubawski !!!!
Jarek2018-11-02 18:10:36
Pitu Pitu baju baju a później wiadomo co i jak
Zerko2018-11-02 18:45:41
Chyba nikt rozsądnie myślący nie ma wątpliwości, że trzeba pogonić ze stołka Lubawskiego. Ostatnie lata jego rządów to kompromitacja. Czas na zmianę,dlateyo w niedzielę zagłosuje na Wente
jeszcze bardziej obiektywny2018-11-02 18:47:57
Wojtkowi nawet nie chcialo sie odpisywac przed I tura, pycha kroczy przed upadkiem haha
kali2018-11-02 19:16:05
Koniec betonowego Wela, czas na zmianę.
@kali2018-11-02 19:47:09
Koniec betonowego Wela, czas na zmianę- na pustą pacynkę, która nie ma żadnych kwalifikacji do sprawowania tego urzędu
ja- wol2018-11-02 19:52:02
pora na zmiany mamy już niemiecki klub to i ratusz możemy przekazać w godne ręce.
Bogdan zawiodles mnie2018-11-02 20:21:08
Bogdan wstyd abys nie znal wydzialow w urzedzie lub nie wiedzial ile wynosi budzet miasta.
Do Pana Wojciecha Lubawskiego2018-11-02 20:44:37
Szkoda, że nie zaczął Pan realizować pewnych postulatów ludzi młodych cztery lata temu. Nie da się zaskarbić ich sympatii na miesiąc przed wyborami. Ludzie chcą po prostu kogoś, kto ich wysłucha. Bez różnicy, czy będzie to człowiek z niemieckim paszportem, czy ex-raper, czy może jednak wieloletni prezydent. Ale nie da się, jeśli na przykład wiceprezydentami są ludzie, którzy mają +70 lat. Przespaliście temat, o który trzeba było powalczyć od początku kończącej się własnie kadencji. Jeśli Pan wygra, trzymam kciuki za niepopełnianie tych samych błędów.
bartek622018-11-02 20:52:38
Czy może? Ależ oczywiście. Ten facio nie ma żadnego problemu w byciu kimkolwiek, czymkolwiek i gdziekolwiek. W 1983 roku już po ofiarach w kopalni Wujek, po zamordowanych manifestantach w Lubinie i Wrocławiu, po okrutnych mordach, dokonanych na duchownych i działaczach opozycji, potrafiła ta Wenta, dokonać „właściwego” dla siebie wyboru - ZOMO. Czy miał z tym jakiś problem? Skądże, nawet dzisiaj nie widzi w tym nic złego, jako uzasadnienie podając podobne wybory innych sportowców. Nie miał też problemów ze zrzeczeniem się Polskiego Obywatelstwa i przyjęcie tego „lepszego” Niemieckiego, oraz gry z niemieckim godłem na piersi. Czy Kielczanie mogą wybrać na swojego prezydenta osobę, która dobrowolnie wstąpiła do Zomozy, a po wielu latach wyparła się polskości? A dlaczego nie, skoro już raz go wybrali na eurodeputowanego.
pałowany przez ZOMO2018-11-02 21:01:40
nie głosujcie na byłych zomowców, którzy oddawali Polskie Paszporty w zamian za te "lepsze" niemieckie
Pikuś2018-11-02 21:07:39
To w końcu kto będzie rządził od poniedziałku w Kielcach, skoro Wenta mówi, że się na tym nie zna - no to kto - Papajowa, Bertus,Serwas a może jakaś tipsiara lub fryzjerka z podkieleckiej wsi. Jak chcą gościa zapytać to się chowa w Dyminach i Brukselą się zasłania.Jeszcze tak głupich i beznadziejnych wyborów w Kielcach nie było..
Kayzer sozee2018-11-02 21:34:41
A mi mi się coś wydaje że promujecie Wente i udajecie ze jesteście obiektywni...!!!
obiektywnie2018-11-02 21:48:01
Obiektywnie trzeba przyznać, że obecna gra Korony Kielce w ekstraklasie to w dużej mierze zasługa właśnie prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego. W trudnych momentach gdy ważyły się losy klubu prezydent zapewniał wsparcie mimo ataków opozycji m.in. radnych z Platformy. Gdyby wtedy odpuścił Korona grałaby teraz w 3-4 lidze tak jak Widzew Łódź czy Polonia Warszawa. Takie są fakty i nic tego nie zmieni, że Korona została utrzymana na powierzchni w dużej mierze dzięki Lubawskiemu.
@Bogdan zawiodles mnie2018-11-02 21:59:25
A czego się spodziewałeś? To jest były sportowiec, a nie polityk. Wzięli go tylko dlatego, że ma znane nazwisko. Tacy "kandydaci" są później sterowani z tylnego siedzenia i o to tutaj chodzi. Suchański postawi sobie blokowiska gdzie tylko będzie chciał nawet na osiedlach przeznaczonych pod domki jednorodzinne (np. Czarnów). Kto mu wtedy przeszkodzi?
Gość2018-11-02 22:25:08
Jedyne co mnie zastanawia to brak poparcia dla Wenty od.......Serwasa
BOSS CK2018-11-02 22:52:42
niemiecka Korona, niemiec prezydentem, koniec świata !!!
CK2018-11-02 23:01:16
wenta może i był dobry piłkarz, (tylko szkoda że olał POLSKĘ), trener ? różnie to bywało, polityk chyba żaden, dlatego chyba lepszy Wojtek - POLAK niż jakiś FOLKSDOJCZ
Obiektyw lat 472018-11-02 23:33:35
Jestem kielczaninem i kibicem Vive i Koronki. Lubawski jaki jest ale jest kielczaninem i mimo błędów daje serce Kielcom i się stara i min.dzięki niemu mamy Korone w Ekstrsklasie. A Wenta oprócz tego że duzo osiągnął w sporcie to ludzie którzy go otaczają i ich tylko stołkowa polityka nic dobrego nie dadzą Kielcom i nam kielczanom..i pomijając to ze Wenta nie jest z Kielc przyjął niemieckie obywatelstwo i grał w niemczech(ja bym tak nie mógł za żadną kasę!) i że był w ZOMO(mój ojciec miał propozycje też ale odmówił choć napewno mi i mamie dzieki temu żyłoby sie nsm lepiej).. Wenta nie nadaje sie na kielczanina, a tym bardziej na prezydenta Kielc. Drodzy kielczanie zagłosójmy na Wojtka.. napewno nas nie zawiedzie...a Wenta jest tylko marionetką PO i Suchanskiego.. Liczę na wasz rozsądek. Kielce!!!
Chris2018-11-03 01:56:39
Wenta jest z PO
xax2018-11-03 09:56:28
Pomidor :D
taki tam2018-11-03 10:40:07
Ktokolwiek będzie lepszy o Wela. Nawet się starać nie trzeba. Przez tyle lat ani jeden zakład pracy nie powstał,przystanki, prawa Chemadinu,ofinansowywanie Korony aby mieć dojną krowę, Obice i komórka organizacyjna w urzędzie do sprawy lotniska(pochłonęła miliony), donice na rynku, a to tylko to co wiadomo. Co jest pod dywanem jeszcze.....
agitacja2018-11-03 12:31:25
Nie podoba mi sie agitacja polityczna na sportowych stronach takich jak cksport
CKm2018-11-03 12:35:56
wstyd że ktoś chce głosować na tego folksdojcza z przeszłością w ZOMO który głosuję przeciw Polsce w euro kołchozie z ramienia PartiiOszustów
Ups2018-11-03 13:11:46
Nie wpisujcie głupot!
Wy się urzędasy PAKUJCIE!
lucas_ck2018-11-03 13:28:25
a Lubawski ma poparcie PISuarow, a w dodatku ma realizowac program Liroya, koniec swiata, obudzil sie po 16 latach haha
Szafa2018-11-03 13:42:58
Tak się składa że wybór między złem lepszym i gorszym. Szkoda tylko nas mieszkańców Kielc.
@Szafa2018-11-03 14:50:58
Nie szkoda tych , przez których wybór jest teraz między "dżumą a cholerą"!
AJDE BRATE2018-11-03 16:46:36
Moje slowa plyna prosto z serca.

O tempora, o mores, niezmiennie aktualne. Zenujace jest wspominanie o Bogdanie Wencie w konteksie jego etatu w ZOMO. Ulegaja Panstwo wulgarnej propagandzie, lykajac jak pelikany argumenty nikczemnych karierowiczow - nie liczac wpisow ludzi ze sztabu wyborczego Wojciecha Lubawskiego, ktorzy najpewniej piisza tutaj zgodnie z wytycznymi „gory”. Psychologia tlumu wciaz aktualna.
@Szafa2018-11-03 17:30:15
Masz całkowitą rację. Nie ma na dzień dzisiejszy kandydata godnego objąć fotel Prezydenta Miasta Kielce. Tylko żal serce ściska że następne cztery lata znów stracone.
lucas_ck2018-11-03 17:42:24
zeby byla jasnosc, takie byly czasy, np. piłkarze mieli fikcyjne etaty w jako gornicy, co nie znaczy ze nimi byli:)
Szafa2018-11-03 18:25:40
Do ZOMO zgłaszali się poborowi którzy chcieli odbyć w lepszych warunkach zasadniczą służbę wojskową.W czasie mojej służby była wizyta Papież w Polsce.Zostaliśmy usunięci z jednostki, a oni ZOMO spali w Naszej Jednosce . Naprawdę byli tam tylko Ci co wyrażali na to zgodę.
patolog2018-11-03 19:04:25
Moje słowa płyną prosto z serca.

Człowiek, idący z wiatrem przez życie myśli wyłącznie o własnej wygodzie i o zaspokojeniu swoich potrzeb, kosztem innych. Zdobywając władzę, zyskuje nowe, szersze możliwości bynajmniej nie po to by stawać pod wiatr i przeciw własnej historii. Niestety Lubawski bardzo zapracował że mamy teraz wybór między dżumą a cholerą.
@lucas_ck2018-11-03 19:16:33
Ale i byli tacy, którzy nie godzili się grać w klubach milicyjnych czy wojskowych. Każdy jest kowalem swojego losu.
@lucas_ck2018-11-03 19:19:26
Ludzie prosili o azyl polityczny np. w stanie wojennym, ale żeby tak zmienić obywatelstwo w 1996 roku w wolnej Polsce?
porter2018-11-03 20:19:36
nie jestem z miasta gość z Zomo paszport niemiecki startuje na prezydenta troszkę śmieszne nawet nie Kielczanin katastrofa
CK2018-11-03 21:35:49
Interesuje Cię zmiana, głosuj na Bogdana. Zmiana ci się nie uśmiecha, głosuj na Wojciecha.
qoloe2018-11-03 22:01:06
życiowe wybory.... dylemat... czy być w ZOMO? czy być żołnierzem WP?
czy być reprezentantem Polski bez szans na olimpiadę czy zapisać się do Luftwaffe i reprezentować Niemcy na olimpiadzie, zremisować z Koreą i zająć 5 miejsce?

miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur
kali2018-11-03 22:19:29
Leszczyki oceniacie a pewnie większości z was w tamtym czasie na świecie nie było. Wybór jest ciężki bo pomiędzy betonem a niewiadomą, ale chęć zmiany jest tak duża, że warto zaryzykować.
Why dactwo2018-11-03 22:40:00
Ciekawe , dlaczego członkowie platformy obywatelskiego zasłaniają się innymi flagami?
Przemek2018-11-04 01:07:53
A podobno jest cisza wyborcza.
CKm2018-11-04 12:08:11
@AJDE BRATE - jakiej propagandzie? Ciężko wejść na stronę IPNu i poczytać o BW? Przecież to jawne dane.
arti2018-11-04 12:38:41
Z Wenty był stali Zomowiec jak np. z Lubańskiego Górnik.Zresztą Głupek który to wymyślił (poseł Tarczyński z pisu przegrał sprawę w sądzie i musi Pana Wentę publicznie przeprosìć i wpłacić pewną sumę na Owsiaka,którego nie cierpi)
Przemek2018-11-04 15:40:57
Co to jest stali Zomowiec? Stylistyka pisania rządzi.

Projekt i wykonanie: CK Media Group