Rozgrzewka przed karierą, część VI

26-10-2016 21:59,
CKsport.pl i Miejski Urząd Pracy w Kielcach

Biznes, czyli ja kontra tuzy biznesu (warsztat określania cech przedsiębiorczych)

W zeszycie IV serii „Zakręcone kariery”, bohater tej książki, Mariusz Pleban, właściciel Multi Communications, mówi m.in., że nie należy przesadnie porównywać się z innymi. Zwłaszcza z tymi, których widzimy, na przykład, występujących akurat na scenie. Jeśli z tej obserwacji wyniknie nam, że oni są bardziej dynamiczni, to logiczną konsekwencja będzie uznanie, że my jesteśmy dynamiczni nieco mniej. A przecież nie widzimy tych ludzi cały czas. Nie wiemy więc, ile elementów prelekcji było czystym show, a ile wynikało z natury referenta. Dziś jednak chcemy Was zachęcić do małego porównania się z tuzami światowego biznesu.

Rozwój Internetu, a zwłaszcza jego części zwanej social media, sprawił, że modne stało się otwieranie firm bez dłuższego przygotowania i kapitału. Pomysł „wypali” - to fajnie! Nie? To nie.

Zachęcamy wszystkich, żeby po pierwsze zastanowili się nad tym, czym ich projekt wyróżnia się na tle konkurencji? Potem, żeby od początku zaczęli myśleć o sobie, jako o dużej firmie, która ma przetrwać lata. Dlatego nieodzowne stają się takie dokumenty jak misja, wizja i cele.

Misja określa tożsamość firmy. Mówi po co i dla kogo ona istnieje. Jakie potrzeby zaspakaja. Jakie kultywuje wartości. Jaka jest jej tożsamość. Dobrze też stworzyć hasło misyjne, które samo z siebie będzie stanowiło odpowiedź na wszystkie poruszone powyżej kwestie. Jak bowiem zauważył Marcin Bielski: „Dobrze sformułowana misja stanowi swego rodzaju busolę dla pracowników i innych uczestników organizacji”.

Hubert K. Rumpersad zaproponował następujący schemat, który pozwoli skonstruować poprawną misję Twojej firmy. Poszukaj / poszukajcie więc odpowiedzi na następujące pytania:

Kim jesteśmy?

- Jaka jest nasza historia?

- Jakie potrzeby zaspokajamy?

- Po co istniejemy?

- Jakie są nasze wartości?

- W co wierzymy?

- Dla kogo istniejemy?

- Czym się wyróżniamy na rynku?

- Gdzie jesteśmy teraz?

- Jaki jest nasz cel ostateczny?

Wizja to zapis wyobrażenia właścicieli o kierunku, w którym firma będzie się rozwijać. Jaką pozycję na rynku chce zająć? Co chce osiągnąć? Beata Kozyra ujęła to tak: „Wizja jest wyobrażeniem kierownictwa o przyszłym kształcie organizacji i jej pozycji na rynku. Musi ukazywać pozycję firmy w przyszłości w stosunku do innych organizacji tego typy zarówno lokalnych, jak i krajowych oraz zagranicznych”.

Pamiętajmy, że powyższe dokumenty powinny być sformułowane w sposób pozytywny. W wielu przypadkach są też jawne, publikowane na stronach WWW firm. Nadmieniamy, że stanowią też dobry przedmiot do autoanalizy.

Nieco inny charakter mają cele biznesowe, które nie należą do dokumentów jawnych. Warto je jednak formułować i uaktualniać w zależności od sytuacji firmy na rynku.

Oczywiście cele te mogą przyjąć układ zwany SMART, ale równie dobrze możecie zaczerpnąć wiedzę z „Etyki nikomachejskiej” Arystotelesa. Dzieła, w którym ten filozof sformułował obowiązującą do dziś koncepcję celu. Wytyczcie więc cel nadrzędny i cele szczegółowe, których zrealizowania będzie pożądać, ze względu na ów cel główny.

A cel, który jest SMART wygląda tak. Jest:

- Simple (prosty – zrozumiały, wszyscy w firmie rozumiemy go tak samo)

- Measurable (mierzalny – mogę ustalić, czy został osiągnięty, czy też nie)

- Achievable(osiągalny – ale też nastawiony na rezultaty, wiodący wyżej i Ciebie i twój biznes)

- Realistic (realistyczny – mierzmy wysoko, mierzmy ambitnie, ale nie rzucajmy sobie wyzwań frustrujących, czyli niemożliwych do osiągnięcia w wyznaczonym czasie)

- Timely (ograniczony w czasie)

Przykład szkoleniowy. Zobowiązanie noworoczne brzmiące: „nauczę się języka angielskiego” nie jest SMART, ponieważ nie jest jednoznaczne (bo co to znaczy: „nauczę się języka”? Na jakim poziomie?) i tak dalej. Za to zapis: „nauczę się do końca lutego używać czterdziestu idiomów angielskich”, jest SMART. Albo pierwszego marca umiem używać czterdzieści idiomów, albo nie – łatwo sprawdzić. Działanie jest nastawione na rezultaty (poszerzyliśmy naszą znajomość języka). Jest też osiągalne.

Na koniec polecamy obejrzenie filmiku, od którego zaczęliśmy dzisiejszą opowieść: „Zakręcone kariery – Mariusz Pleban”.

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

Poniedziałkowy pojedynek Korony Kielce z Puszczą Niepołomice będzie arcyważny w kontekście walki obu zespołów o utrzymanie. Przeanalizujmy zatem czego możemy się spodziewać po drużynie prowadzonej przez Tomasza Tułacza.
Za nami rozgrywana w środku tygodnia 29. kolejka Fortuna I Ligi. Na zapleczu ekstraklasy sześć klubów walczy o udział w barażach.
Komisja do spraw Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznała licencję Koronie Kielce na występy w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2024/2025. Po raz pierwszy od lat kielczanie nie mają nadzoru finansowego.
Na konferencji prasowej przed spotkaniem z Puszczą Niepołomice trener Korony Kamil Kuzera poruszył kwestię Fredrika Krogstada oraz Jacka Podgórskiego. Obu graczom za kilkanaście tygodni skończą się umowy z zespołem.
W 30. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zagra na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. – Mocno na to zapracowaliśmy i musimy iść tą naszą drogą. Jeżeli utrzymamy tę dyscyplinę i konsekwencje, tak jak w ostatnim pojedynku to możemy być optymistami przed kolejnym spotkaniem – powiedział przed potyczką Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych”.
– Już mecz ze Stalą trochę nas zbudował, jednak po drodze przydarzyła się wpadka z Wartą, bo tak to nazywam, gdzie nie zagraliśmy dobrze i straciliśmy trzy punkty. Wygrana nad Radomiakiem pokazała, że musimy w siebie wierzyć, bo potrafimy grać. Jak jesteśmy zdeterminowani, bezpośredni oraz odważni, to takie taktyczne i typowo piłkarskie rzeczy same przychodzą – mówi przed poniedziałkową rywalizacją z Puszczą Niepołomice Jacek Podgórski, zawodnik Korony Kielce.
W poniedziałek Korona Kielce będzie chciała pokazać, że pogrom Radomiaka nie był dziełem przypadku i wygrać na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. Z kogo nie będzie mógł w Krakowie skorzystać trener Kamil Kuzera?
Przed 20-krotnymi mistrzami Polski rewanżowy mecz ćwierćfinału Orlen Superligi z KGHM Chrobrym Głogów. Sobotni (27 kwietnia) pojedynek może zdecydować o awansie do finałów ligowej rywalizacji.
– Piłka ręczna to taka dyscyplina, w której my, skoczkowie narciarscy, zostalibyśmy zmieceni z boiska. Widzę, że ten sport wyróżnia walka i zaangażowanie. I tak to powinno wyglądać – powiedział po meczu Industrii Kielce w ćwierćfinale Ligi Mistrzów z SC Magdeburgiem znakomity polski skoczek narciarski, Dawid Kubacki, który oglądał go z trybun Hali Legionów.
Bartosz Frankowski będzie sędzią meczu 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym Korona Kielce zmierzy się z Puszczą Niepołomice. Spotkanie przy ulicy Józefa Kałuży będzie 25 konfrontacją z udziałem „żółto-czerwonych” prowadzoną przez tego arbitra.
Podczas ćwierćfinałowego starcia Industrii Kielce z SC Magdeburg kontuzji doznał Michał Olejniczak. I choć samo zdarzenie wyglądało dramatycznie, uraz jest zdecydowanie mniej groźny niż spodziewano. To byłoby na tyle jeśli chodzi o dobre informacje, ponieważ kieleckiego szczypiornistę czeka dłuższa przerwa.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Trudno określić, jak układają się teraz szanse na awans – powiedział po spotkaniu Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Na wyjeździe przy takiej grze w ataku pozycyjnym to może skończyć się nawet 10 bramkami straty – powiedział po spotkaniu Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
W trakcie spotkania Ligi Mistrzów między Industrią Kielce, a Magdeburgiem, którego stawką jest awans do Final4 tych rozgrywek, potwornie wyglądające kontuzji nabawił się Michał Olejniczak.
Wielkie emocje w Hali Legionów podczas ćwierćfinałowego spotkania Industrii Kielce z Magdeburgiem w ramach Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski, przy głośnym wsparciu z trybun, walczyli niesamowicie i wygrali 27:26.
Korona Kielce w ostatnim meczu rozprawiła się na własnym terenie z Radomiakiem Radom aż 4:0. Żółto-czerwoni nie dali rywalom szans, zainkasowali komplet punktów i tym samym podtrzymują swoje szanse na utrzymanie w elicie. Kto Waszym zdaniem był najlepszym kieleckim zawodnikiem tego starcia? Ogłaszamy wyniki sondy!
W swoim trzecim sezonie w Lotto Superlidze Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów znalazł się w czołówce, ale tym razem medalu nie zdobył. Suchedniowska drużynę czeka jeszcze finał rozgrywek o Drużynowy Puchar Polski.
W ubiegły weekend na boiskach 1. Ligi rozegrano 28. serię gier. Upłynęła ona pod znakiem świetnego powrotu z zaświatów Wisły Kraków oraz kolejnych triumfów Lechii i Arki, które zdecydowanie uciekły reszcie stawki i pewnie kroczą po Ekstraklasę.
Korona Kielce poznała termin ostatniego meczu na Suzuki Arenie, w którym zmierzy się z Ruchem Chorzów.
Sławomir Szmal ogłosił chęć startu w wyborach na prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Legendarny bramkarz chce zreformować organizację zarządzającą rodzimym handballem, a o swojej decyzji poinformował na specjalnej konferencji prasowej.
Dwóch zawodników Korony Kielce: Piotr Malarczyk oraz Jewgienij Szykawka zostało nominowanych do najlepszej jedenastki 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla Białorusina jest to pierwsze tego typu wyróżnienie w trwającym sezonie.
W 29. kolejce Ekstraklasy padł absolutny rekord frekwencji w XXI wieku. Na Stadionie Śląskim spotkanie pomiędzy zaprzyjaźnionymi Ruchem Chorzów i Widzewem Łódź oglądało przeszło 50 tysięcy osób.
Maciej Giemza z Piekoszowa obok Kielc wraz z pilotem Rafałem Martononem zwyciężyli w pierwszej rundzie Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – rajdzie Baja Drawsko Pomorskie 2024.
20-krotni mistrzowie Polski rozpoczynają decydującą rywalizację o Final Four Ligi Mistrzów. Do Hali Legionów przyjeżdża obrońca trofeum – S. C. Magdeburg.
Pogoń Siedlce niepokonana od dwóch miesięcy, a Radunia Stężyca z okazałym przełamaniem. Za nami 29. kolejka II ligi.
Grad goli na początek oraz na zakończenie kolejki. Tak minęła 29. seria PKO BP Ekstraklasy.
W środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Jestem gotowy na to, aby wprowadzić naszą drużynę do Kolonii – powiedział przed spotkaniem Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Już w najbliższą środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Przed nami wymagający mecz, ale taki mamy etap sezonu – powiedział przed spotkaniem Arkadiusz Moryto, skrzydłowy „żółto-biało-niebieskich”.
Przed Industrią Kielce decydująca rywalizacja o awans do Final Four Ligi Mistrzów. – Magdeburg jest silniejszy niż rok temu – powiedział przed pierwszym spotkaniem Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
Kolejną kolejkę mają za sobą zawodnicy występujący w RS Active IV lidze. W 24. kolejce Korona II Kielce wygrała u siebie 1:0 z GKS-em Rudki, a Orlęta zwyciężyły 6:0 z Arką Pawłów.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group