WYBORY 2024. Pytamy o kielecki sport! Na początek PROMOCJA POPRZEZ SPORT

03-04-2024 08:31,
Redakcja

7 kwietnia w całej Polsce odbędą się Wybory Samorządowe. Po tym jak Bogdan Wenta zrezygnował z walki o drugą kadencję, pewne jest, że Kielce już wkrótce będą mieć nowego prezydenta. Kto nim zostanie? O to stanowisko ubiega się siedem osób. W związku z tym, że sprawy sportu wyjątkowo leżą naszej redakcji na sercu, do wszystkich kandydatów wysłaliśmy serię pytań odnoszących się do szeroko pojętego sportu w Kielcach. W tym tekście poruszymy sprawę PROMOCJI POPRZEZ SPORT. 

Każdy kandydat w wyborach na Prezydenta Miasta Kielce otrzymał ten sam zestaw sześciu pytań. Na każdą odpowiedź przypada maksimum 1500 znaków ze spacjami. Pierwsze pytanie brzmiało następująco: 

PROMOCJA POPRZEZ SPORT

Pomysł który, po dopracowaniu i dofinansowaniu, mógłby być znaczącym wsparciem dla szczególnie tych mniejszych klubów sportowych w Kielcach. Czy Pan/Pani, jako nowy prezydent, zamierza powrócić do tej formy finansowania sportu w Kielcach? Jak powinna wyglądać współpraca miasta z klubami w ramach promocji poprzez sport? Ile pieniędzy powinien przeznaczyć na ten projekt nowy prezydent?  

Odpowiedzi nadesłane przez kandydatów publikujemy zgodnie z kolejnością na liście w Państwowej Komisji Wyborczej. 

1. Maciej Bursztein

„Po dopracowaniu”, to bardzo ważne słowo zawarte w tym pytaniu. Mam wrażenie, że przez ostanie lata, w Kielcach, nie było przemyślanej strategii promocji miasta, jak również sensownej koncepcji wspierania sportu. Dlatego, jako prezydent doprowadzę do „nowego otwarcia”. Pamiętam sytuację, gdy utytułowana zawodniczka z Kielc, w nagrodę za awans do IO, otrzymała od prezydenta książkę. Książki trzeba czytać, ale dla sportowczyni, zdecydowanie większym wsparciem byłby grant finansowy. Szczególnie w sytuacji reprezentowania Kielc na arenie międzynarodowej, dlatego - tak - potrzebna jest zmiana. Promocja poprzez sport to jeden z wariantów, który rozpatrzę po objęciu stanowiska. Współpraca z zawodowymi sportowcami pomaga samorządom inspirować młodych ludzi do aktywności i prowadzenia zdrowego trybu życia. Chętnie zorganizowałbym, z naszymi sportowcami, akcję profilaktyczną w szkołach, mającą na celu przeciwdziałanie złym nawykom żywieniowym.  Jako osoba uprawiająca wiele dyscyplin, wiem jaką siłę mają: maratony ulicami miast, biegi ekstremalne, mistrzostwa taneczne i wiele innych tego typu imprez, na które do miasta przyjeżdżają osoby z zewnątrz. Kielce mają potencjał, by odbywały się tu nie tylko zawody w piłce ręcznej czy nożnej, ale też m.in. bokserskie, rowerowe, bilardowe, karate, czy szachowe. Promocja powinna odbywać się też poprzez obiekty, na których odbywają się mecze Ekstraklasy i Superligi, i które są transmitowane i relacjonowane przez media ogólnopolskie. Kielce mają też w portfolio imprezy o charakterze międzynarodowym, dlatego jako prezydent, będę chciał skorzystać z tych doświadczeń i kontaktów. Ale zanim podejmę ostateczne decyzje, m.in. w kwestii konkretnych kwot na sport, najpierw dokonam audytu budżetu miasta oraz przeprowadzę szerokie konsultacje z kieleckim środowiskiem sportowym.

2. Marcin Chłodnicki

Promocja poprzez sport jest stałym punktem w budżecie miasta. Kwota przeznaczana na ten cel spadła jednak w ostatnich latach głównie ze względu na rosnące koszty utrzymania miasta w innych bardzo ważnych obszarach, np. takich jak energia, wzrost płac, a także żeby pokryć spadającą wartość pieniądza na skutek galopującej inflacji. Trzeba też podkreślić, że celem promocji miasta nie może być wsparcie klubów sportowych, od tego są inne instrumenty. Celem promocji miasta zawsze powinno być osiągniecie korzyści marketingowych dla miasta. Wykorzystywanie pieniędzy przeznaczonych na promocję w kierunku innym niż promocja, np. w celu wsparcia jakiegoś podmiotu, jest zabronione przepisami prawa. Miasto może oczywiście kupować usługi promocyjne od klubów, jeśli powstałaby „twarda” strategia, a korzyści byłyby wymierne, np. wzrost ruchu turystycznego czy zainteresowania inwestowaniem w Kielcach. Kwota, która mogłaby być przeznaczana na ten cel musiałaby być określona w strategii marketingowej tak, aby odzwierciedlała realną korzyść dla Kielc. Ta kwota nie może wynikać z potrzeby danego klubu, ale z faktycznej wartości usługi promocyjnej, którą klub oferuje.

3. Adam Cyrański

Sport zawodowy, duży czy mały, powinien być finansowany tylko z tytułu promocji miasta. Kwota powinna być stabilna z biegiem lat i uwzględniać sytuację budżetową miasta. Proces przyznawania wsparcia w ramach promocji miasta powinien być transparentny. Wsparcie dla klubów powinno być przyznawane przy uwzględnieniu wielu czynników, jak popularność sportu, osiągane wyniki tak, aby jak najlepiej ocenić faktyczną korzyść dla miasta z tytułu udzielonego wsparcia. Ważne jest również, aby zdywersyfikować kanały promocyjne tzn. pula środków w budżecie rocznym powinna być udzielana w taki sposób, aby mniejsze kluby z mniej popularnych dyscyplin również miały szansę wesprzeć miasto promocją, dzięki swojej aktywności sportowej.

4. Marcin Stępniewski

Wsparcie dla mniejszych klubów sportowych w Kielcach jest kluczowe dla rozwoju społeczności lokalnej oraz promocji zdrowego trybu życia. Pomysł, który po odpowiednim dopracowaniu i dofinansowaniu mógłby znacząco wspierać te kluby, to stworzenie zintegrowanej platformy współpracy między miastem a klubami, oferującej nie tylko finansowanie, ale także wsparcie marketingowe i organizacyjne.

Projekt ten zakładałby, że miasto udziela dotacji finansowych mniejszym klubom, ale także współpracuje z nimi w celu organizacji wydarzeń sportowych, które mogłyby przyciągnąć większą uwagę społeczności lokalnej i sponsorów zewnętrznych. Przez promowanie sportu jako ważnego elementu życia miejskiego, miasto mogłoby nie tylko wspierać rozwój talentów sportowych, ale również zwiększać swoją widoczność i atrakcyjność jako miejsce do życia i inwestowania. 

Co do kwoty, jaką nowy prezydent powinien przeznaczyć na ten projekt, ważne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy potrzeb i potencjału rozwojowego lokalnych klubów sportowych. Przed przeprowadzeniem takiej analizy nie podejmę się wskazania konkretnej kwoty 

Podsumowując, jako prezydent jestem zdecydowany wspierać rozwój mniejszych klubów sportowych w Kielcach przez dobrze przemyślane finansowanie i współpracę. Wierzę, że takie podejście nie tylko pomoże w rozwoju talentów i poprawie jakości życia mieszkańców, ale także przyczyni się do promocji Kielc jako miasta aktywnego, zdrowego i wspierającego rozwój sportowy na każdym poziomie.

5. Kamil Suchański 

Bardzo ważne dla mnie jest, żeby zasady dotyczące dofinansowania klubów sportowych w Kielcach były jawne, klarowne i sprawiedliwe. Nasz plan zakłada przeznaczenie ️1% z budżetu miasta rocznie na zadania związane ze wspieraniem sportu zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego oraz akademickiego. Doceniam każdy rodzaj zaangażowania sportowego, wiem, jakie to niesie korzyści dla miasta i dla mieszkańców. Dlatego tego typu działania należy wspierać i jeśli zostanę prezydentem, tak będę robił. Środowisko sportowe zna mnie od lat, bo od lat je wspieram, działając między innymi, jako radny.

6. Agata Wojda

Należy pamiętać, że w tym przypadku mówimy przede wszystkim o usłudze promocyjnej i nie chciałabym, żeby to narzędzie było traktowane w formie finansowej „kroplówki”.

Oczywiście dostrzegam korzyści wynikające z takiej formy promocji miasta. Kluczowa jest forma współpracy i pakiet usług promocyjnych oferowanych miastu, jak również to, do jak szerokiego grona odbiorców moglibyśmy trafiać z dedykowaną i przemyślaną informacją o Kielcach.

Ponadto - o czym często w poprzednich latach zapominano – miasto powinno dokonywać szczegółowej analizy i pomiaru skuteczności takiej promocji. Samorząd musi dbać o to, by mieć wiedzę, jak przekazywane często miliony złotych przekładają się na skuteczność działań promocyjnych. Znam przypadki miast i klubów, które w sposób profesjonalny potrafiły tworzyć wspólne projekty marketingowe, co przynosiło korzyści i dla samorządu, i dla klubu, dlatego wiem, że jest to możliwe.

Przy podejmowaniu decyzji o promocji poprzez sport należy uwzględniać popularność danej dyscypliny, wyniki klubu, ale także jego zdolności organizacyjne. Nie chciałabym jednocześnie, żeby na środki mogły liczyć wyłącznie największe kluby, bo często te mniejsze także potrafią w mądry sposób rozwijać swój potencjał i promować miasto – co prawda w mniejszej skali, ale też za mniejsze pieniądze.

Moją ideą jest połączenie promocji miasta w jeden organizm. Obecnie np. promocja poprzez sport czy kulturę, jest odłączona od ogólnej oraz biznesowej promocji miasta. Będę chciała szybko to zmienić.

---------

Kolejne pytania i odpowiedzi opublikujemy wkrótce na portalu CKsport.pl. 

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

Rozlosowano grupy turnieju olimpijskiego szczypiornistów. Do walki o medale może stanąć nawet ośmiu graczy Industrii Kielce.
Polonia Kielce zakontraktowała zawodnika z Iranu. Jest nim Mohamad Ali Rouintanesfahani, a więc były reprezentant swojego kraju.
Kolejna kolejka PKO BP Ekstraklasy upłynęła pod znakiem wielu rozczarowań. Jednymi z rozczarowanych mogli być kibice Korony Kielce, a także kilku drużyn walczących o Mistrzostwo Polski. Rozczarowani nie mogą być też statystycy, gdyż ponownie pod względem frekwencyjnym było nieźle.
Korona Kielce wypełniła limit rozegrania 3 000 minut przez młodzieżowców w trwającym sezonie. „Żółto-czerwoni” mają również szansę na nagrodę z Pro Junior System.
Kolejny gol zawodnika wypożyczonego z Korony Kielce oraz debiut byłego trenera „żółto-czerwonych” w drużynie kandydata do awansu. Za nami 28. kolejka 2 ligi.
Zmiany na miejscu spadkowym oraz zadyszka czołówki. Tak minęła 28. kolejka PKO BP Ekstraklasy.
Po trzy spotkania w piątek, sobotę oraz niedzielę rozegrali zawodnicy klubów z zaplecza Ekstraklasy. Ciekawie było m.in. w Gdańsku i Lublinie, gdzie niezłym spotkaniom towarzyszyła spora liczba kibiców na trybunach.
MTB Cross kolejny raz rozpoczyna sezon Świętokrzyskiej Ligi Rowerowe w Daleszycach. Na starcie wyścigu stanęło blisko 500 zawodników.
W 23. kolejce świętokrzyskiej IV ligi obejrzeliśmy kolejne spotkania kieleckich drużyn. Korona II Kielce zmierzyła się na wyjeździe z Wierną Małogoszcz, a Orlęta podjęły na własnym stadionie Arkę Pawłów.
Pięć spotkań rozegrały w ostatnim tygodniu drużyny z naszego regionu występujące na niższych szczeblach rozgrywkowych. Jak sobie poradziły?
Piłkarza Korony Kielce Marcusa Godinho czeka operacja zerwanego więzadła. To pokłosie zdarzenia, które miało miejsce w ostatnim meczu z Wartą Poznań.
Za nami 25. kolejka trzeciej ligi grupy czwartej. Star Starachowice przegrał w Krakowie z Garbarnią, KSZO zremisował w domowym starciu z Wisłoką Dębica, a Czarni Połaniec wywieźli punkt z Chełma.
Industria Kielce wygrała drugi ćwierćfinałowy mecz Orlen Superligi z MMTS-em Kwidzyn 40:25. – Myślę, że bardzo cieszymy się z tego, że spokojnie rozwiązaliśmy mecz i nie daliśmy przeciwnikowi zbyt wiele przestrzeni na pokazanie swoich umiejętności – powiedział po spotkaniu Paweł Paczkowski, rozgrywający „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce wygrała drugi ćwierćfinałowy mecz Orlen Superligi z MMTS-em Kwidzyn 40:25. – Uniknęliśmy tym samym długiej podróży do Kwidzyna, na czym też nam zależało, żeby móc w przyszłym tygodniu potrenować i przygotować się na kolejnego przeciwnika – powiedział po spotkaniu Krzysztof Lijewski, drugi trener „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce wygrała drugi ćwierćfinałowy mecz Orlen Superligi z MMTS-em Kwidzyn 40:25. Najwięcej bramek dla kielczan, osiem, zdobył Szymon Wiaderny. Dzięki temu triumfowi mistrzowie Polski awansowali do 1/2 finału rozgrywek.
Suzuki Korona Handball Kielce przegrała we własnej hali w meczu 21. kolejki Ligi Centralnej Kobiet z SPR-em Pogonią Szczecin 27:28. Najskuteczniejszą zawodniczką kielczanek była Magdalena Berlińska, zdobywczyni ośmiu bramek.
– Warta niczym nas nie zaskoczyła. Wiedzieliśmy, co będą chcieli grać i to nie jest drużyna, która stara się budować od tyłu, tylko dąży do strzelenia bramki najprostszymi środkami. To im się udało odbierając wysoko piłkę – komentuje Xavier Dziekoński, zawodnik kieleckiego klubu po meczu z Wartą.
Korona nie sprostała zadaniu w Grodzisku Wielkopolskim i przegrała z grającą tam na co dzień Wartą 0:1. – Nie wiem jak ocenić ten mecz. Wiedzieliśmy jaki jest ważny, jaka jest jego stawka. Chcieliśmy tutaj wygrać za wszelką cenę – stwierdza po meczu Marcel Pięczek, piłkarz kieleckiego klubu.
Industria Kielce rozegra w sobotę (13 kwietnia) drugi mecz ćwierćfinału Orlen Superligi. Jeśli „żółto-biało-niebiescy” wygrają starcie z MMTS-em awansują do kolejnej fazy rozgrywek.
W 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Wartą Poznań 0:1. Po spotkaniu swój zespół chwalił trener gospodarzy Dawid Szwarga.
W 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Wartą Poznań 0:1. Po spotkaniu wyraźnie niezadowolony z postawy swoich zawodników był trener drużyny gości Kamil Kuzera.
W 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Wartą Poznań 0:1. Rozstrzygającą bramkę w 10. minucie zdobył Adam Zrelák.
Industria Kielce organizuje wyjazd kibiców na ćwierćfinałowy mecz Ligi Mistrzów z S.C. Magdeburg.
Mikael Aggefors został nowym zawodnikiem S.C. Magdeburg. Wszystko za sprawą wykluczenia Nikoli Portnera z treningów i meczów niemieckiej ekipy.
Żółto-czerwoni przystępują do kolejnej ekstraklasowej rywalizacji. Zawodnicy Kamila Kuzery tym razem zmierzą się na wyjeździe z Wartą Poznań. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji tekstowej NA ŻYWO, którą będziemy dla Was tworzyć prosto z Grodziska Wielkopolskiego.
Korona Kielce bez dłuższej chwili wytchnienia przystępuje do kolejnego meczu na najwyższym szczeblu rozgrywek, a więc do konfrontacji z Wartą Poznań. Potyczka o tyle istotna, bo komplet punktów może dać Koroniarzom nieco spokoju w kontekście walki o utrzymanie i jednocześnie uwikłać na dobre w tę rywalizację Wartę Poznań.
Już w najbliższy piątek Korona Kielce zmierzy się na wyjeździe z Wartą Poznań. Będzie to kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Ekstraklasie. Sprawdźmy więc czego kielczanie mogą spodziewać się po rywalu.
Industria Kielce zagra w drugim półfinale Orlen Pucharu Polski. Związek Piłki Ręcznej w Polsce podał dokładne godziny rozegrania meczów turnieju finałowego w Kaliszu.
Korona Kielce w 28. kolejce PKO BP Ekstraklasy pojedzie do Grodziska Wielkopolskiego na mecz z Wartą Poznań. Będzie to bezpośredni pojedynek sąsiadów w ligowej tabeli.
Podobnie jak 2 lata temu, w ćwierćfinale play-off Lotto Superligi Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów zagra z Polski Cukier Gwiazdą. Historia lubi się powtarzać i ponownie pierwszy mecz odbędzie się w Bydgoszczy, a drugi i decydujący – w Suchedniowie.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group