Korona wsparła akcję „stadiony bez barier”
Niepełnosprawni kibice Korony Kielce wyprowadzili piłkarzy na mecz z Zagłębiem Lubin. To część ogólnopolskiej akcji stadiony bez barier oraz efekt współpracy „żółto-czerwonych” z Klubem Kibiców Niepełnosprawnych Kielce.
30 sierpnia 2024 rozpoczęła się już szósta edycja akcji „Stadiony Bez Barier”, w której organizacje prócz klub Ekstraklasy, a także Federacji Kibiców Niepełnosprawnych bierze udział Klub Kibiców Niepełnosprawnych, który zrzesza bez mała 400 osób z niepełnosprawnościami, które wiernie od lat, a czasem i od dziecka kibicują Koronie Kielce. Głównym celem akcji jest podkreślenie istoty uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w meczach piłkarskim w Polsce, a stadionów jako miejsc bezpiecznych i przede wszystkim dostępnym dla każdego człowieka, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności.
Jak informowaliśmy kilkanaście dni temu (TUTAJ) jedno z działań DOGadanki KKN Kielce będzie miało miejsce podczas starcia Korony Kielce z Zagłębiem Lubin. Tak też się stało i kibice z niepełnosprawnościami eskortowali piłkarzy przed meczem, wspólnie pokazując brak barier na murawie przed pierwszym gwizdkiem sędziego. W sumie 25 osób miało możliwość wyprowadzać piłkarzy i arbitrów na pojedynek Korony z „Miedziowymi”. Miało to miejsce nie po raz pierwszy. Jak zapewnili nas przedstawiciele stowarzyszenia dla osób biorących udział to zawsze wielkie przeżycie i wspomnienia, o których długo nie zapomną. Sporą grupę stanowili piłkarze ekstraklasowej drużyny futsalu bez barier DOGadanka KKN Kielce.
Fundacja DOGadanka, która powołała do życia kielecki Klub Kibiców Niepełnosprawnych, stale dba o to, by kibice z różnymi niepełnosprawnościami mieli dostęp do meczów ukochanej drużyny. Dzięki ścisłej współpracy i porozumieniu z Klubem Korona Kielce S.A. korzysta z bezpłatnej puli biletów. Kibice bez względu na pogodę, wyniki sportowe zasiadają w liczbie ponad 150 osób na meczach domowych Korony. Są obecni także na spotkaniach wyjazdowych, prezentacjach zespołu, spotkaniach rezerw klubu występujących w 3 lidze, czy też wszystkich innych dostępnych wydarzeniach sportowych, pokazując w ten sposób, że "chcieć to móc", a jedynymi barierami są tylko i wyłącznie nasze własne wyobrażenia i obawy przed czymś, co jest nieznane. Kibice z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc kibiców zarówno ze swoich sektorów jak i z Młyna, który stara się zabiegać o komfort wózkowiczów rozmieszczonych za bramką - czyli bezpośrednio pod Młynem. To choć częściowo rekompensuje niedociągnięcia w dostosowaniu samego obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na co niestety nie mamy wpływu (stadion był wybudowany w czasie, kiedy nie obowiązywało jakiekolwiek minimum dostępności. Sytuacja zmieniła się dopiero podczas budowy obiektów na Euro 2012).
Federacja Kibiców Niepełnosprawnych – Ogólnopolska Federacja Kibiców Niepełnosprawnych powstała w 2016 roku. Zrzesza w swoich strukturach kilkanaście stowarzyszeń i fundacji, które działają na rzecz kibiców niepełnosprawnych w Polsce.
Fundacja DOGadanka w 2018 roku powołała Klub Kibiców Niepełnosprawnych Kielce, który jest jednym z największych w Polsce. Na mocy podpisanego porozumienia z Koroną Kielce na każdym meczu domowym jest ponad 150 osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami.
Fot. Maciej Urban/Archiwa prywatne