Rusza sezon DOGadanka KKN Kielce. Niepełnosprawni obejrzą mecz Korony z Zagłębiem
Przed nami wydarzenie, w którym weźmie udział 12 drużyn dorosłych osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Będzie to oficjalne rozpoczęcie ogólnopolskiego Weekendu Bez Barier, czyli 4 kolejki Ekstraklasy Bez Barier i Pierwszej Ligii Bez Barier, którego początek 7 września, w Hali Politechniki Świętokrzyskiej, o godzinie 9:00.
Drużyna DOGadanka KKN Kielce przygotowuje się od wielu tygodni, aby reprezentować nasz region w tych rozgrywkach. Szczególnie przed własną publicznością w chwili, kiedy jest gospodarzem kolejki. W zespole trenuje obecnie 35 dorosłych osób z niepełnosprawnościami z całego regionu, a zespół wciąż się rozrasta. Jest to jedyna taka drużyną w regionie, w której trenują zarówno mężczyźni jak i kobiety, z różnymi niepełnosprawnościami, w różnym wieku (najstarszy zawodnik ma 70 lat), pochodzący z różnych środowisk. Celem jego założycieli jest promowanie sportu dla wszystkich, pokazywanie na przykładzie jak ważna jest jego rola w życiu osób z niepełnosprawnościami i dokonywanie zmiany społecznego spojrzenia na aktywności osób z niepełnosprawnościami.
Dzięki wydarzeniu zaplanowanemu na 7-8 września organizatorzy mają zamiar dotrzeć do kolejnych osób, które dziś, w gąszczu obaw i niepewności mogą nawet nie myśleć o tym, by być jednym z zawodników drużyny. Osoby z niepełnosprawnościami uzyskują w kieleckim klubie wsparcie i możliwość podnoszenia swoich umiejętności i pewności siebie, wzmacniania poczucia działania, co przekłada się na inne sfery życia.
Ekstraklasa futsalu bez barier
Powołana trzy lata temu drużyna DOGadanka KKN Kielce to jedyna w naszym regionie drużyna piłkarska dla osób z niepełnosprawnościami, która z sukcesami reprezentuje nasz region w ogólnopolskich rozgrywkach Futsalu Bez Barier na poziomie ekstraklasy. Jeszcze trzy lata temu brała udział w turniejowych rozgrywkach ogólnopolskich, by w kolejnym roku wejść w system ogólnopolskiej ligi i walki o Puchar Polski. Pierwszy sezon 2022 drużyna zakończyła na 6 miejscu w ekstraklasie i 5 w rozgrywkach pucharowych. Sezon 2023 był dla niej łaskawszy i zakończyli go na 4 miejscu w Ekstraklasie i ponownie 5 miejscu w rozgrywkach pucharowych.
Okres przerwy w rozgrywkach przyniósł kolejne ważne zmiany. Progres, jeżeli chodzi o ilość drużyn jest tak duży, że sezon 2024 przynosi kolejne historyczne zmiany. Tegoroczne rozgrywki rozgrywane są już na dwóch poziomach – Ekstraklasy, czyli najwyższego stopnia rozgrywek (z naszym udziałem) oraz 1 Ligi. Bliźniacza sytuacja ma miejsce w rozgrywkach pucharowych, które weszły w system wieloetapowe: rozgrywki w makroregionach i na poziomie centralnym. Dodatkowo od zeszłego sezonu funkcjonuje Reprezentacja Polski w Futsalu Bez Barier, która zmaga się z drużynami z całej Europy podczas międzynarodowego turnieju. To także w 2023 doczekaliśmy się pierwszego reprezentanta Polski z kieleckiej drużyny.
DOGadanka KKN Kielce wciąż się rozrasta - obecnie trenuje w sposób stały 35 osób z niepełnosprawnościami, zarówno kobiet jak i mężczyzn bez górnego limitu wieku- najstarszy nasz zawodnik obchodził właśnie 70 urodziny.
Od przeszło 5 lat aktywnie stara się pokazywać, że piłka nożna to nie tylko wspaniałe widowiska przyciągające tłumy zdrowych kibiców na areny całego świata, ale też sport, który w wielu odsłonach jest niezmiernie ważnym czynnikiem, w życiu osób z niepełnosprawnościami. Organizacja jest twórcą Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Kielce i poprzez kibicowanie, realizuje misję zgodną z hasłem PZPN- “Łączy nas piłka”. O tym jak wielkie znaczenie ma i co niesie za sobą umożliwienie i ułatwienie dostępu do kibicowskiego świata osobom z niepełnosprawnościami i ich najbliższym moglibyśmy napisać rozprawę naukową. Aspekt społeczny - otwieranie się ludzi skupionych na jednej miłości - jest nieoceniony. Kibicowanie to tylko część całościowych działań. Kolejną inicjatywą realizowaną wspólnie ze wspaniałymi ludźmi było zorganizowanie pierwszego i kolejnych turniejów (Nie)Pełnosprawni MEGAMOCNI, na które zaprosił przedstawicieli różnych sfer życia z regionu. To właśnie na tych imprezach grający w drużynach biznesu, medyków, polityków i samorządowców czy mediów miłośnicy piłki nożnej na własnej skórze przekonali się, że czy piłkarze grający na co dzień w AMP Futbol, czy młodsi i starsi piłkarze borykający się z różnorodnymi niepełnosprawnościami tak samo zostawiają na parkiecie serce i walczą o każdą bramkę. To dzięki temu, o idei jaka przyświeca między innymi i kieleckiej fundacji, dowiedzieli się mieszkańcy naszego regionu. I właśnie tu swoje lęki pokonali pierwsi zawodnicy drużyny futsalu bez barier. Drużyna DOGadanka KKN Kielce trenuje, szykując się do trzeciego sezonu Ekstraklasy Futsalu Bez Barier, rośnie w siłę. Jej celem jest promowanie sportu dla wszystkich, pokazywanie na przykładzie jak ważna jest jego rola w życiu osób z niepełnosprawnościami i dokonywaniu zmiany społecznego spojrzenia. Dzięki temu dotrze do kolejnych osób, które dziś mogą w gąszczu obaw i niepewności nawet nie myśleć o tym by być jednym z zawodników drużyny.
Stadiony bez barier
30 sierpnia 2024 rozpoczęła się już szósta edycja akcji "Stadiony Bez Barier”, w której organizacje prócz klub Ekstraklasy, a także Federacji Kibiców Niepełnosprawnych weźmie udział Klub Kibiców Niepełnosprawnych, który zrzesza bez mała 400 osób z niepełnosprawnościami, które wiernie od lat, a czasem i od dziecka kibicują Koronie Kielce. Głównym celem akcji jest podkreślenie istoty uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w meczach piłkarskim w Polsce, a stadionów jako miejsc bezpiecznych i przede wszystkim dostępnym dla każdego człowieka, niezależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności. Podczas niedzielnego spotkania kibice z niepełnosprawnościami będą eskortować piłkarzy przed meczem, wspólnie pokazując brak barier na murawie przed pierwszym gwizdkiem. Stowarzyszenie ma nadzieję, że pobije też rekord obecności kibiców z niepełnosprawnościami, który padł podczas inauguracji KKN-u na naszym stadionie, na meczu z Wisłą Kraków, kiedy to na naszym stadionie zjawiło się ponad 220 osób z niepełnosprawnościami.
Fundacja DOGadanka, która powołała do życia kielecki Klub Kibiców Niepełnosprawnych, stale dba o to, by kibice z różnymi niepełnosprawnościami mieli dostęp do meczów ukochanej drużyny. Dzięki ścisłej współpracy i porozumieniu z Klubem Korona Kielce S.A. korzysta z bezpłatnej puli biletów. Kibice bez względu na pogodę, wyniki sportowe zasiadają w liczbie ponad 150 osób na meczach domowych Korony. Są obecni także na spotkaniach wyjazdowych, prezentacjach zespołu, spotkaniach rezerw klubu występujących w 3 lidze, czy też wszystkich innych dostępnych wydarzeniach sportowych, pokazując w ten sposób, że "chcieć to móc", a jedynymi barierami są tylko i wyłącznie nasze własne wyobrażenia i obawy przed czymś, co jest nieznane. Kibice z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc kibiców zarówno ze swoich sektorów jak i z Młyna, który stara się zabiegać o komfort wózkowiczów rozmieszczonych za bramką - czyli bezpośrednio pod Młynem. To choć częściowo rekompensuje niedociągnięcia w dostosowaniu samego obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na co niestety nie ma wpływu (stadion był wybudowany w czasie, kiedy nie obowiązywało jakiekolwiek minimum dostępności. Sytuacja zmieniła się dopiero podczas budowy obiektów na Euro 2012).
Patronat honorowy objęli PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Sportu i Turystyki i PZPN Łączy nas piłka.
Ruszają „Stadiony bez barier!” | Federacja | Polski Związek Piłki Nożnej (pzpn.pl)
Wrzesień to prawdziwe święto działań DOGadanka KKN Kielce:
7-8 września Ogólnopolskie rozgrywki Futsalu Bez Barier: Hala Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, godz. 9:30
15 września STADIONY BEZ BARIER – akcja podczas meczu Korony Kielce z Zagłębiem Lubin
Informacja prasowa
Fot. Materiały Prasowe