Skręcenie stawu skokowego

07-10-2021 11:20,
Mateusz Mazur

To nic innego jak uszkodzenie torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł stawowych. Rozróżniamy trzy stopnie skręcenia, czyli naciągnięcie więzadeł, naderwanie i rozerwanie więzadeł. 

Przy lekkich skręceniach można zastosować chłodzenie z kompresją, jak na przykład Game Ready. W każdym z tych przypadków zalecam rehabilitację obejmującą terapię manualną, mobilizację, pracę mięśniowo-powięziową na całej grupie kulszowo-goleniowej, suche igłowanie, terapię narzędziową IASTM, fizykoterapię: TECAR (przeciwobrzękowa i przeciwzapalna), falę uderzeniową i kinezjotaping.

Wskazane są też pinoterapia oraz manipulacje stawowe (HVLA), które stanowią kolejny przykład technik stosowanych w pracy na powięzi. Dlatego przy skręceniu stawu skokowego dysfunkcje powięzi mogą występować gdzieś wyżej, np. w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Następnie włączamy ćwiczenia wzmacniające, żeby uniknąć ponownego urazu u sportowców. Pamiętajcie, że po takim urazie niezbędne będą każdorazowe ćwiczenia prewencyjne, które zapobiegną ponownemu skręceniu.

Autor tekstu: Mateusz Mazur, doświadczony fizjoterapeuta współpracujący m.in. z Koroną Kielce. 
Masz problem ze stawem skokowym? Zadzwoń: 792 294 256.

Projekt i wykonanie: CK Media Group