Korona Kielce świętuje 48. urodziny

10-07-2021 09:35,
Mateusz Kaleta

Już blisko pół wieku na piłkarskiej mapie Polski istnieje Korona Kielce. 10 lipca kielecki klub ma swoje święto. W tym roku świętuje 48. urodziny.

Korona powstała 10 lipca 1973 roku, w wyniku połączenia dwóch klubów – Iskry i SHL. Po latach tułania się po niższych ligach, od 2005 roku - z roczną przerwą -  żółto-czerwoni występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej. Rok temu po raz pierwszy w historii sportowo spadli z Ekstraklasy. Przez niecałe pół wieku istnienia kielczanie na stałe zagościli na piłkarskiej mapie Polski.

W przeszłości klub tworzyły także inne sportowe sekcje, ale obecnie działa tylko sekcja piłkarska. W swojej historii Korona spędziła w Ekstraklasie 14 sezonów, co plasuje ją na 20. miejscu w tabeli wszechczasów. Najlepszy wynik klubu, finisz na 5. lokacie, nie pozwolił jeszcze ekipie z Kielc nigdy cieszyć się z awansu do europejskich pucharów. To pozostaje wielkim marzeniem na przyszłość. Kielczanie mogą dopisać do swoich sukcesów także dwa mistrzostwa Polski juniorów.

Najlepszym strzelcem w historii klubu jest występujący w nim na początku jego istnienia Henryk Kiszkis. Na kolejnych miejscach plasują się Jacek Kiełb oraz Grzegorz Piechna. Popularny "Ryba" ma szansę pobicia rekordu wszechczasów w nowym sezonie. Do Kiszkisa traci osiem goli.

fot: Mateusz Kaleta

Projekt i wykonanie: CK Media Group