Nowe władze Korony o planie naprawczym, finansach i przyszłości klubu

19-11-2020 14:36,
Redakcja

Z nowymi władzami, planem naprawczym na poprawę kondycji finansowej oraz odbudowę wewnętrznych struktur i z ambicjami powrotu do PKO Ekstraklasy nowy rozdział w swojej historii otwiera Korona Kielce. W czwartek kielecki klub zorganizował konferencję prasową, na której przedstawił plany na przyszłość. – Chcemy wyczyścić atmosferę, wprowadzić do klubu energię, której do tej pory brakowało – mówił Piotr Dulnik, przewodniczący Rady Nadzorczej Korona S.A. Zapowiedziano także nowe transfery do klubu – w tym napastnika, a także ujawniono ogromne długi. Te, wbrew wcześniejszym informacjom dotyczącym kwot rzędu 12 mln złotych, są jeszcze wyższe.

W konferencji wzięli udział: prezydent Kielc Bogdan Wenta; Piotr Dulnik, prezes Rady Nadzorczej Korona SA; Sławomir Gierada, prezes zarządu Korona SA; Łukasz Jabłoński, prokurent w spółce Korona SA oraz Maciej Bartoszek, trener Korony Kielce.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Korona S.A. Piotr Dulnik zapowiedział ważne decyzje w klubie: m. in. redukcję pracowników, wdrożenie nowego systemu szkolenia i powołanie profesjonalnego działu skautingu. Cięcia kosztów mają odbywać się niezależnie od funkcjonowania pierwrszej drużyny, grającej w Fortuna 1. Lidze. – Ona jest sercem tego klubu. Jeżeli drużyna będzie mocna, będzie grała ambitnie, będziemy mieli łatwiejszy dostęp do sponsorów, a na stadionie pojawią się kibice, którzy też są potężnym wsparciem dla klubu – podkreślał prezes Suzuki Motor Poland.

- Sytuacja finansowa - mówiąc delikatnie - jest bardzo ciężka. To ze względu na brak płynności, ale też ze względu na trudny dostęp do danych. Wiele obszarów wymaga reorganizacji. Liczba osób zatrudnionych w klubie przekracza aktualne potrzeby klubu – mówił Dulnik.

Od teraz nowe zadania w klubie zyska trener Maciej Bartoszek. Będzie on nie tylko trenerem pierwszej drużyny, ale także koordynatorem całego pionu sportowego. – Chcemy ujednolicić system szkolenia w naszym klubie. Do tej pory każda z drużyn młodzieżowych grała swoim systemem. Chcemy aby trener Bartoszek był ich szefem, menadżerem, aby przepływ tych zawodników był jak najlepszy – podkreślał szef Suzuki.

Poruszono problem akademii piłkarskiej. Stosowny projekt budowy centrum treningowego na obiektach przy ul. Prostej powstał już w zeszłym roku. – Niestety wciąż nie mamy odpowiedzi z Ministerstwa. Ani pozytywnej, ani negatywnej. Nie wiemy, na czym stoimy – rozkładał bezradnie ręce prezydent Bogdan Wenta. Wypowiedział się też Piotr Dulnik. – Uruchomienie akademii jest naszym długofalowym celem. Marzeniem jest powstanie filii tej akademii w różnych miastach województwa. Nie mamy w klubie profesjonalnego skautingu, ale już niedługo się to zmieni. Jesteśmy po rozmowach z osobami, które mają w tym zakresie duże doświadczenie. Widzimy też wiele osób zatrudnionych w klubie, które mają duże kompetencje. Będziemy chcieli je docenić i dać im szansę rozwoju – zakomunikował prezes Suzuki.

Ważne informacje dotyczące kondycji finansowej spółki Korona S.A. przekazał powołany w spółce prokurent Łukasz Jabłoński. – Zobowiązania klubu na dziś wynoszą  15 mln złotych. Zweryfikowaliśmy zaplanowany przed sezonem budżet klubu. Zawierał on 1,8 mln straty. Sumując to na zakończenie sezonu będziemy mieli dziurę na poziomie 16,8 mln złotych. Sytuacja jest bardzo trudna, wręcz skandaliczna i wymaga wprowadzenia planu naprawczego – nie ukrywał prokurent Korona S.A.

Kielecki klub zasiliło w ostatnim czasie 4,9 mln złotych, jakie otrzymał od gminy Kielce w ramach podniesienia kapitału zakładowego. – Spółka wciąż posiada blisko 6 mln złotych przeterminowanych zobowiązań – zaznaczył Łukasz Jabłoński. Są to m. in. długi wobec byłych właścicieli, rodziny Hundsdorferów. – Naszą pierwszą decyzją była prośba o restrukturyzację długów, ale nie uzyskaliśmy aprobaty od byłych właścicieli. Dziwimy się, bo dobrze wiedzą, w jak trudnej sytuacji jest klub. Mimo wszystko mamy nadzieję na zmianę ich nastawienia – podkreślał prokurent. 

W celu poprawy kondycji finansowej spółki wprowadzony zostanie plan naprawczy. - Naszym celem będzie osiągnięcie z tego tytułu 2,4 mln złotych. Zrobimy to z kilku tytułów: oszczędności na poziomie wynagrodzeń zarządu, działu administracji i marketingu, optymalizacji pozostałych kosztów (5-10%) oraz optymalizacji formy zatrudnienia – zakomunikował Jabłoński, dodając: - Sumując wszystko, na koniec sezonu będziemy mieli dziurę w postaci 10 mln zł długu. 

Kielecki klub będzie chciał zwiększyć swoje przychody poprzez współpracę ze sponsorami. Mocno liczy też na zwiększenie frekwencji na stadionach, gdy ustanie już pandemia COVID-19. – Klub ma olbrzymi problem z dystrybucją biletów – nie ukrywał prokurent Łukasz Jabłoński – Docelowo musimy być w takim momencie, aby nie było konieczności dokapitalizowania spółki przez miasto. Naszym planem długofalowym jest stanie się podmiotem, który będzie atrakcyjny dla inwestorów, którzy chcieliby docelowo odkupić udziały w spółce – dodawał.

Powrót kibiców na stadion będzie możliwy poprzez odbudowę relacji. Jakiś czas temu firma Suzuki Motor Poland przeprowadziła wśród kibiców ankietę, której wyniki mają posłużyć teraz do poprawy zastanej sytuacji.

Redukcja kosztów w klubie ma się odbywać niezależnie od funkcjonowania drużyny piłkarskiej. – Ona wymaga wzmocnień, jest sercem tego klubu – nie ukrywał Piotr Dulnik. I zapowiedział transfery, o których więcej piszemy W TYM MIEJSCU.

Obowiązki prezesa zarządu Korona S.A. pełni czasowo Sławomir Gierada. Nowy szef klubu poinformował osobiście, że trwają prace nad powołaniem na tę funkcję nowego prezesa. – Prowadzone są rozmowy, które koordynuje pan Dulnik. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz: nie ma możliwości, abyśmy znaleźli osobę na stanowisko prezesa, która powie, że podejmie się tej funkcji bez zapoznania się chociażby z finansami spółki. Musi to być wiedza obiektywna – zaznaczył. Prezydent Wenta zaznaczył, że otrzymał wiele zgłoszeń od różnych ludzi na stanowisko prezesa. Najważniejsze dla nowych władz jest jednak, aby powołana osoba była kompetentna.

Dużo słów padło także o przyszłości. Celem Korony ma być gra w Ekstraklasie. Drużyna ma walczyć o to już w tym sezonie. - Naszym celem jest znalezienie się na pozycjach 1-6. W rundzie wiosennej chcemy nawiązać walkę o Ekstraklasę - podkreślił prezes Dulnik.

Prezydent Kielc podkreślał, jak ważną decyzją dla całego regionu było ponowne przejęcie klubu przez miasto. -  Sytuacja, przed jaką stanęliśmy latem, wymagała podjęcia ważnych, szybkich decyzji. Pojawiło się realne zagrożenie, że spółka będzie mogła ogłosić upadłość, a drużyna będzie wycofana z rozgrywek Fortuna 1. Ligi. Trzeba pamiętać, jaką klub  ma tradycję i wartość dla całego regionu. Korona to nie tylko pierwsza drużyna, ale też zespoły młodzieżowe i infrastruktura – mówił Bogdan Wenta.

Na konferencji zakomunikowano także, że klub pozostanie na razie w rękach miasta. Mimo, że są potencjalni inwestorzy, którzy mogliby przejąć akcje klubu. - Jedna, dwie firmy są zainteresowane zakupem udziałów, ale dla dobra klubu musimy skupić się teraz na usprawnieniu struktur wewnętrznych i doprowadzeniu do sytuacji, w której będzie on działał w sposób profesjonalnych. Pamiętajmy, że proces sprzedaży udziałów będzie trwał. Nie chcąc tracić czasu, podjęliśmy decyzję o wyeliminowaniu wszystkich błędów. Być może wtedy Korona będzie produktem wartym jeszcze więcej i sprzedamy, a być może pozostawimy go w rękach miasta, bo będzie to firma samofinansująca się – skwitował Piotr Dulnik.

fot: Korona Kielce

Prokoder Studio
Reklamy Kielce: Kasetony reklamowe, szyldy,
oklejanie witryn, samochodów i autobusów, drukarnia
wielkoformatowa,
gadżety reklamowe, strony internetowe, projekty graficzne, gadżety
reklamowe

 

Wasze komentarze

gnom2020-11-19 15:37:06
O tym, że Korona będzie firmą samofinansującą się słyszę od 15 a może i więcej lat. Niestety jest to dojna Krowa, bo jakich długów by nie narobić to nie może upaść, żaden polityk kierujący ratuszem na to nie pozwoli, bo to będzie jego koniec. I tak będzie ta Korona trwała na garnuszku mieszkańców następne lata, a różni kombinatorzy będą się do niej podpinać, to jest pewne.
Najberg2020-11-19 16:05:56
"Zrobimy to z kilku tytułów: oszczędności na poziomie wynagrodzeń zarządu, działu administracji i marketingu, optymalizacji pozostałych kosztów (5-10%) oraz optymalizacji formy zatrudnienia"

Jeśli ktokolwiek w spółce miejskiej manipuluje formami zatrudnienia (fejkowe działalności gospodarcze), to jest to skandal i nie życzę sobie, żeby złotówka szła na ten klub z publicznych pieniędzy.
Złego snu ciąg dalszy2020-11-19 16:27:52
Jestem w szoku: p. trener Bartoszek "będzie nie tylko trenerem pierwszej drużyny, ale także koordynatorem całego pionu sportowego (...)". Z szacunkiem - ktoś, kto ma problem w doborze piłkarzy z jakością i umiejętnościami, kto nie potrafił dotąd sformatować zespołu pod względem taktycznym, ma szefować pionowi szkoleniowemu? Po meczu z Bełchatowem może jeszcze obejmie funkcję dyrektora sportowego? To jakiś zły sen, a sądziłem, że wystarczy przepędzić niemieckiego właściciela wandala.
jj2020-11-19 16:29:18
W takiej sytuacji finansowej klub powinien ogłosić upadłość i wtedy będzie można spłacić Niemców w takiej części na ile pozwoli istniejący faktycznie majątek (pewnie niewielki) a klub budujemy na bazie rezerw od 3 ligi.
@Złego snu ciąg dalszy2020-11-19 17:47:20
Też się załamałem, jak przeczytałem ten fragment. Czy ktoś wreszcie przejrzy na oczy i stwierdzi, że cały pion szkoleniowy jest do wymiany?
Koronka2020-11-19 17:50:34
Czy Pan Zając i Pan Paprocki usłyszą zarzuty o niegospodarność?
Michał2020-11-19 17:55:59
Mieszkam w Zabrzu ale jako były Kielczanin sercem jestem z Koroną, będzie jeszcze dobrze, pozdrawiam pozytywnych
Trupy z szafy2020-11-19 18:08:28
wypadają i 15 mln długów. A przychodów nie ma bo skąd.
Miał Królik 10 mln z ESA to spuścił drużynę z długami w otchłań na dziesięciolecia.
Skąd brać pieniądze?
-z miasta ? już dali i na razie nie dadzą
- od Suzuki? już zapłacili za ten sezon, do końca roku już nic,
- od kibiców? nie,mecze bez publiczności, z karnetów już przejedli,
- inni sponsorzy? nie ma publiki nie ma reklamy, zresztą sami ledwie ciągną
- Polsat ? drobne rozłożone na cały sezon
Jakieś pomysły ?........
Nie!2020-11-19 19:04:49
Nie napinajmy się na TYM FORUM jak pies do srania!
Uszanujmy ludzi którzy chcą nam zapewnić sportową rozrywkę !!!
Możesz namówić znajomych by kupili bilety (po zarazie!) to ich namówić! Możesz KUPIĆ KARNET to go kup!
Nie placz! Nie narzekaj!
P.S.
PIS kiedyś zdechnie! BEDZIE LEPIEJ!
Edi2020-11-19 19:07:54
Panie Administrator publikuje się to co wygodne a co nie pomysli i prawda to pod dywan. Dobre....
Luker2020-11-19 20:21:24
Przyszłość to bez Bartoszka, inaczej II Liga.
Judasz2020-11-19 21:21:00
Kocham Prezydenta Wentę!
Bcn2020-11-20 00:03:35
Moze Pan Dulnik to ogarnie,
przynajmniej mowia jak jest a nie jak za niemca...
ciagle zapewnienia, ze nie spadniemy, obwinianie mediow, wszystkich wokol itp, itd.

Zabrali sie za to ludzie, ktorzy maja pojecie o prowadzeniu biznesu.
Czy to wypali?
Tego nie wiemy ale to jest chyba ostatnia szansa na naprawe i jakies swiatelko w tunelu wiec nie wrzucajmy kamykow do wlasnego ogrodka .
Życzenie2020-11-20 01:02:21
Miasto bogate, budżet aż kipi od pieniędzy. Wszystko wyremontowane, inwestycje pojawiają się jak wściekłe, rada bezradnych wiecznie ma problem "co wydamy coś pieniędzy, to znowu pojawiają się nowe...". I od wielu lat jest realizowany pomysł.....z bandy miernot co o piłce wiedzą tyle, że jest okrągła zrobimy naszą FC Barcelonę.
I mam nadzieję, że korona może nie w tym roku, ale w jakimś rozsądnym czasie spadnie do 2-giej ligi. Czego jej szczerze życzę. W 2-giej lidze nie potrzeba już nie wiadomo jakich pieniędzy, bo tam chłopaki przychodzą grać po pracy. A jak miasto ma pieniądze na wyrzucenie w błoto, to niech je po prostu wyrzuci - obędzie się bez robienia wielkich długów w międzyczasie i spłacania po drodze wszystkiego dookoła. Na szczęście już nikomu nie chodzi po głowie hasło "korona w ekstraklasie", bo patrząc na grę tych geniuszy nawet wariat by się trzy razy zastanowił zanim by to hasło na głos powiedział.
Także kopacze - róbcie to, co umiecie najlepiej - zlatujcie.
Amandha Fox2020-11-20 01:34:38
Snów o potędze ciąg dalszy ...
Kibic2020-11-20 06:34:36
To jest promocja miasta Kielce przez sport za kilkadziesiat milionow PLN
REAL2020-11-20 08:00:48
BARDZO ,BARDZO DZIWNA SYTUACJA .........JAK TO SIE KALKULUJE .........BO CZESTO ZAMIAST REMONTU LEPEIJ ZBUDOWAC NOWE NA GRUZACH..........SYTUACJA O JAKIEJ JESTESMY INFORMAOWANI CZASTKOWO I ZDAWKOWO POKAZUJE DNO ZARZADZANIA..........ZAPYTAM PORAZ KOLEJNY ..........GDZIE PROKURATOR ? !...........
jaNO2020-11-20 11:19:44
Realnie: w tym sezonie spada tylko 1 drużyna. spadnie zapewne Sandecja, zdobyli 1 pkt i grają beznadziejnie, Czyli mamy spokojny sezon w którym można się skupić na budowaniu drużyny. Na perspektywicznych zawodnikach. Skończyć z transferami typu Cetnarski, zacząć szanować wychowanków i ludzi którzy dają z siebie wszystko na treningach, Bez napinki i złudzen typu: zagramy w barażach
Judasz2020-11-20 12:00:43
Pierwsza sprawa do redakcji, dajcie to większą czcionką, bo trzeba z oczami na ekranie czytać.
Judasz2020-11-20 12:06:55
Czyli szkopy zbankrutowały klub i jeszcze 6 baniek dostana. To jest biznes, a nie jakies tam działalności indywidualne i szarpanie się z urzędem skarbowym.
Judasz2020-11-20 12:09:35
@jj gdy ogłoszą upadłość, to Niemiec nie dostanie nic, bo najpierw trzeba spłacic ZUS.
Bono2020-11-20 13:02:04
Nie odp......dol od PiS, mordo POlszewika. Zajmij się sportem a nie polityką
Robert2020-11-20 13:22:48
Na kibiców - tzn panie nie ma co liczyć jest przecież ogłoszony bojkot meczów przez kobiety po tym jak bojówka groziła im pobiciem za marsze protestu - vide słynne zdjęcie pod katedrą.
drąg2020-11-20 14:19:15
Jest 12 baniek długu, czyli jest super, jest co ratować, na luzie parę banieczek z budżetu się rocznie wykroi. "niemieckie słupy" zrobiły robotę i znowu pewna kasa na ładnych parę lat.
Holk2020-11-20 17:10:51
Dajmy im szansę nie marudzić!!!
A jak można pomóc to pomóżmy. W końcu mamy jako kibice wspierać drużynę i klub!!!!
Widać że to są ludzie którym zależy, więc też pomóżmy
Ave Korona

Projekt i wykonanie: CK Media Group