Kim jest osoba zainteresowana Koroną Kielce? Przedstawiamy sylwetkę biznesmena

05-03-2020 06:33,
Mateusz Kaleta

To na razie pierwsze, nieoficjalne informacje. Zamożny biznesmen z Polski wraca do tematu Korony Kielce. O ile ta utrzyma się w PKO Ekstraklasie. Według naszych ustaleń nie można wykluczyć opcji przejęcia żółto-czerwonych przez Andrzeja Kuchara, jednak najpewniej chodzi o miliardera, Marka Profusa. Kim jest ten bizmesnen? Przedstawiamy jego sylwetkę.

Marek Profus to jeden z najbogatszych Polaków, przez lata notowany na liście 100 najbogatszych ludzi w Polsce wydawanej przez tygodnik Wprost. Trzykrotnie stawał na jej szczycie - był najzamożniejszym Polakiem w 1994, 1995 i 1996 r. Obecnie z tej listy jednak zniknął. "Forbes" w swoim rankingu nie uwzględniał go wcale - stwierdził za to, że majątek Profusa jest trudny do zweryfikowania. To nie zmienia jednak faktu, że go nie ma. - Z wielkim majątkiem Marka Profusa jest jak z yeti - są pewne przesłanki, że istnieje, ale nie ma na to żadnych dowodów - pisze Newsweek. W ostatnich latach tygodnik „Wprost” szacował go na 1,2-1,5 mld zł.

Postać ta zawsze była owiana tajemnicą, a od pewnego czasu zupełnie zniknęła z mediów. Co ciekawe - stało się to zaraz po tym, jak fiaskiem zakończyły się jego próby zakupu klubu piłkarskiego. Ale o rozległym temacie sportowym z jego udziałem bedzie później. „Newsweek” sugeruje wręcz, że Profus to mistrz autokreacji, a jego interesy nigdy nie były tak rozległe, jak głosiła legenda. W rankingu najbogatszych Polaków ostatniego 30-lecia magazynu "Wprost", Profus zajął 17 miejsce z majątkiem 4,9 mld złotych.

Jak zaczęła się jego droga do majątku? Przez kilka lat zajmował się sprzętem RTV. Majątek zbił na Międzynarodowej Giełdzie Towarowej, której był właścicielem. Od 1977 roku jest właścicielem jednej z największych prywatnych firm w Polsce - Profus Management, mającej biura handlowe w 33 krajach na całym świecie. Trzy czwarte obrotów, umiejscowionej w Warszawie firmy, wypracowują biura w Rosji, Indiach i Chinach. W Polsce interesów prawie nie prowadzi.

Profus Management prowadzi handel ropą naftową oraz produktami ropopochodnymi, stalą oraz produktami ze stali, materiałami budowlanymi, produktami chemicznymi, żywnością, lekarstwami. Ponadto posiada koncesję na obrót paliwami ciekłymi, obrótem bronią, uzbrojeniem, amunicją, sprzętem o przeznaczeniu wojskowym, policyjnym oraz dla sił specjalnych. Oprócz tego prowadzi również naprawy i remonty oraz modernizacje sprzętu wojskowego - silników, samolotów, helikopterów, czołgów, itp.

Wielką pasją Marka Profusa jest futbol. Jest on także licencjonowanym menedżerem piłkarskim, a pod swoimi skrzydłami posiada m. in. jednego z piłkarzy Korony Kielce - Jakuba Żubrowskiego. Ponadto, dba o interesy grającego w Dynamie Zagrzeb reprezentanta Polski, Damiana Kądziora, czy innych piłkarzy występujących w PKO Ekstraklasie: Gerarda Badii z Piasta Gliwice, Filipa Starzyńskiego z Zagłębia Lubin, a także jednego z najlepszych zawodników wicelidera Fortuna 1. Ligi, Stali Mielec - Bartosza Nowaka. Tym piłkarzem Koronai interesowałasię w zimowym, niedawno zakończonym okienku transferowym.

Ponadto, firma Profus Management od 1992 roku jest wydawcą gazety sportowej - tygodnia "Piłka Nożna". Organizuje coroczne gale futbolowe. W środowisku futbolowym Profus nie jest jednak bardzo widoczny. Zazwyczaj jednak w cieniu, na uboczu.

To nie pierwszy raz, kiedy Marek Profus jest zainteresowany nabyciem udziałów w klubie piłkarskim. Koroną interesował się już w 2011 roku i co ciekawe - do finalizacji było wówczas naprawdę blisko (CZYTAJ WIĘCEJ). Jego nazwisko wymieniano także w kontekście ŁKS Łódź, czy Górnika Zabrze. Prawidzwym potentantem na rynku była jednak Legia Warszawa, którą na sprzedaż wystawiła wówczas grupa ITI. Przeszkodą okazała się jednak zaporowa kwota, jaką zażyczyli sobie za klub jego właściciele. Nazwisko binesmana łączone było przez media z kilkoma polskimi klubami. Po fiasku, słuch o dalszych biznesach w świecie sportu z udziałem Profusa zaginął.

Biznesman miał już kiedyś pod swoimi skrzydłami jeden klub. W 1992 roku kupił bowiem w Rosji drużynę Fakieł Woroneż. Bankrutujący klub zajmował ostatnie miejsca w ligowej tabeli, a po dofinansowaniu przez nowego właściciela błyskawicznie wystrzelił w górę i w kilkanaście tygodni awansował na czwarte miejsce. Inwestycja w ten prowincjonalny rosyjski klub nie była oczywiście przypadkowa, a miała znaczenie strategiczne do rozwijania biznesu. Obecnie klub ten zajmuje 20. miejsce w drugiej lidze rosyjskiej.

Marek Profus to osoba dobrze w Polsce znana. Jednocześnie też trochę... tajemnicza. Ale tak to już jest w biznesie - duże pieniądze lubią ciszę. Tak samo, jak piłkarskie transfery i ruchy właścicielskie. A te z udziałem Marka Profusa i Korony Kielce będą działy się już po raz drugi.

Fot. Michal Jarmoluk

źródło: własne, Newsweek, Wprost,

Dziecięca Akademia Piłkarska DAP Kielce

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

Kibic. CK2020-03-05 06:50:32
Jak będzie zainteresowana to kupi Korone nawet jak spadnie do pierwszej ligi tylko trzeba chcieć
Krzysztof2020-03-05 06:51:14
Gdyby tępy Gino nie pozbył się Diawa, czy Palanci, to nie martwilibyśmy się o utrzymanie.
@krzysztof2020-03-05 07:59:30
Mordeczko, diaw był jednym z najlepszych piłkarzy Gino i on sam mówił o tym że nie ma wpływu żeby ten zawodnik został chociaż bardzo by chciał
Kolo2020-03-05 08:30:12
Już spadliśmy
Ściema2020-03-05 09:41:45
Pewnie kaczka dziennikarska.
Andrzej2020-03-05 09:49:59
Zgadzam się moźe ten pan Koronę kupić nawet jak spadnie.Wówczas moźna zbudować dobrą drużynę z dobrym trenerem i zdrowym rozsądkiem.Z obecnej druźyny po spadku nie zostanie nikt no prawie nikt
Pozdrawiam wszystkich kibiców Korony.
obserwator ekstraklasy2020-03-05 09:51:37
Korona gra najsłabszy futbol w ekstraklasie, szanse na utrzymanie to 1%
...2020-03-05 09:55:47
Znów zaczyna się serial o sprzedaży Korony?..
Obiecuje że2020-03-05 11:42:26
Witam, ja nazywam się ArkadiuszT. Jak klub utrzyma się w Extra klasie to ja Go kupię!!
cieszycie się?2020-03-05 14:34:58
Gazprom kupi Koronę Kielce.
Biznesmen2020-03-05 16:37:02
Kupie Koronę jak awansuje w tym sezonie do pucharów!
Nie rob tego2020-03-05 16:50:22
Chlopie nie psuj sobie marki
Marek Profus2020-03-05 17:40:38
Dementuje.
Nic nie kupuję.
Tom2020-03-05 18:31:53
Realnie analizując sytuację szanse na utrzymanie to mniej niż 10% ale nie takie cuda się w lidze zdarzały. Wszystko zależy od kopaczy a stać ten skład na utrzymanie.
no stety2020-03-05 19:20:49
Nudne to już z tym kupowaniem i sprzedawaniem
sander2020-03-05 20:06:32
Po co siać zamęt, jak to jest nieprawda.
wiadomo2020-03-05 20:22:37
czemu podpisali Kiełba - to idealny zawodnik na 1 ligą i z myślą o grze w niej go pozyskali ;)
Do redakcji!2020-03-05 20:33:30
Po co rozsiewacie te plotki?! Wszyscy wiedzą, że to kaczka dziennkarska!
luka2020-03-05 20:44:25
Utrzymać może się utrzymamy tylko potrzeba trochę szczęścia bo tego nam brakuje ,a co do inwestora ściema i tyle.
Dot.Sponsora2020-03-05 21:21:13
Zaden Profus ani nikt inny nie jest w tej chwili zainteresowany akcjami Korony. To są specjalnie puszczane \\\'kaczki\\\' aby złagodzić atmosfere. Trzeba zrobic wszystko aby dopiąć budżet i móc grać w I lidze a nie zaczynać od zera.
Ważne jest miejsce w ekstraklasie a nie klub2020-03-05 23:15:46
Nikt nie kupuje spadkowicza bo kasa z canal+ się kończy, jeszcze jakieś resztki wypłacą w przyszłym sezonie ale to pójdzie na długi dla piłkarzy i zus.
Inwestor jak kupuje klub , to kupuje miejsce w ekstraklasie bo z tym się wiążą gwarantowane pieniądze na następny sezon, a nie tę zbieraninę piłkarzy bo oni to albo odchodzą, albo chcą podwyżkę albo nie chcą odejść a nikt ich nie chce.
w tej chwili jest do kupienia dwóch spadkowiczów Arka i Korona i jakoś kolejki nie widać.
Pi2020-10-07 16:02:14
Zapomnieli dopisac o kantaktach z pro cyvile

Ostatnie wiadomości

Industria Kielce rozpoczyna bezpośrednią walkę o 21-mistrzostwo Polski. Przed kieleckim hegemonem rozstrzygające starcia przeciwko Orlenowi Wiśle Płock.
W 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała domowy mecz z Ruchem Chorzów 2:0. – chcę pomagać drużynie i sprawić, żeby grała tak dobrze jak tylko to możliwe – powiedział po spotkaniu Fredrik Krogstad, pomocnik „żółto-czerwonych”.
W 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała domowy mecz z Ruchem Chorzów 2:0. – Mieliśmy trochę szczęścia, ale myślę, że więcej miał go jednak Ruch, bo stworzyliśmy dużo sytuacji i ten wynik mógł być wyższy – powiedział po spotkaniu Jacek Podgórski, skrzydłowy „żółto-czerwonych”.
Po porażce z Koroną Kielce (0:2) trener Ruchu Chorzów nie krył swojego niezadowolenia z postawy swojego zespołu.
Suzuki Arena ponownie była świadkiem triumfu swojej drużyny. Korona Kielce ograła Ruch 2:0 dzięki czemu złapała odrobinę tlenu w walce o utrzymanie. Kielczanie nadal są w fatalnym położeniu, jednak zachowali szansę i kwestia być albo nie być w ekstraklasie rozstrzygnie się podczas multiligi 34. kolejki. – Wielkie podziękowania dla kibiców. Nie spodziewałem się, że będą nas tak mocno wspierać i w takiej liczbie. Dziękuję za to, bo wiara jest niesamowita – mówi trener Kamil Kuzera.
W 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała domowy mecz z Ruchem Chorzów 2:0. Bramki dla „żółto-czerwonych” zdobyli Robert Dadok (samobójcza) oraz Jewgienij Szykawka.
Po raz ostatni w tym sezonie Korona rozgrywa mecz przed własną publicznością. Już po godzinie 17.00 okaże się, czy to była stypa, czy może jednak rywalizacja wlewająca w serca kibiców sporo nadziei. Wszak kielczanie rozpaczliwie walczą o utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie. Dzisiejszym rywalem ekipy Kamila Kuzery jest Ruch Chorzów. Zapraszamy na relację tekstową NA ŻYWO!
To przedostatni mecz Korony Kielce w tym sezonie. Jeśli żółto-czerwoni przegrają u siebie z Ruchem Chorzów, przekreślą marzenia o pozostaniu na najwyższym szczeblu rozgrywek. Sprawdźcie ściągawkę, gdzie można obejrzeć sobotnie starcie.
Radomiak Radom prosi o dofinansowanie z miejskiej kasy, taką informację podaje serwis Weszlo.com.
W 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zagra domowy mecz z Ruchem Chorzów. Ewentualna porażka będzie oznaczała spadek „żółto-czerwonych” z piłkarskiej elity.
Puszcza Niepołomice zremisowała 1:1 z Górnikiem Zabrze. Taki rezultat jeszcze bardziej komplikuje sytuację Korony Kielce.
W czwartkowy wieczór Łukasz Jabłoński prezes Korony Kielce był gościem regionalnego oddziału Telewizji Polskiej. W rozmowie zostały poruszone ważne tematy dotyczące funkcjonowania klubu.
Kielczanie przystępują do przedostatniego meczu PKO BP Ekstraklasy. Niestety, piłkarze Korony kwestię utrzymania klubu na najwyższym szczeblu rozgrywek oddali w ręce rywali. Mimo beznadziejnej sytuacji, trener nie traci wiary. – Musimy zrobić wszystko, by wypracować sobie możliwość gry naszego finału w Poznaniu – zaznacza Kamil Kuzera.
Po ostatnich wynikach zarówno Korony Kielce, jak i jej rywali walczących na utrzymanie, szansę na grę żółto-czerwonych w Ekstraklasie mocno spadły. Jak jednak wiemy, dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe. Przechodzimy więc do analizy kolejnego rywala, jakim jest Ruch Chorzów.
W rozgrywanej w środę (15 maja) 30. kolejce trzeciej ligi Czarni Połaniec pokonali w derbach regionu KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski, a Star Starachowice okazał się lepszy od Orląt Spomlek Radzyń Podlaski.
– O tytule zdecyduje to, w którym momencie sezonu jest dany zespół. Play-off jest teraz najważniejszy, ale rok temu mieliśmy cały sezon i dwa mecze z Płockiem w odstępie 4-5 miesięcy, a teraz 2-3 mecze są w ciągu dwóch tygodni – powiedział przed spotkaniem z Orlenem Wisłą Płock, Dani Dujszebajew rozgrywający Industrii Kielce.
– Jak zawsze mecz z Płockiem to nie jest niestety piłka ręczna, z ich strony jest to tylko walka – powiedział przed spotkaniem z Orlenem Wisłą Płock Igor Karacić rozgrywający Industrii Kielce.
Industria Kielce rozpoczyna bezpośrednią walkę o 21-mistrzostwo Polski. – Ty jak pojedziesz do Płocka i tam wygrasz jest okej, ale jak nie zwyciężysz, to jesteś pod ścianą i przewaga mentalna jest po ich stronie – powiedział przed pierwszym spotkaniem finałowym Tałant Dujszebajew, szkoleniowiec „żółto-biało-niebieskich”.
Paweł Malec poprowadzi sobotnie (18 maja) spotkanie Korony Kielce z Ruchem Chorzów. Dla 39-letniego arbitra będzie to trzeci pojedynek z udziałem „żółto-czerwonych” w karierze.
W sobotę, 22 czerwca w Kostomłotach Pierwszych odbędą się pierwsze w historii Mistrzostwa Gór Świętokrzyskich w biegach na nartorolkach. Impreza będzie podzielona na kilka kategorii wiekowych.
W 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zmierzy się na własnym stadionie z Ruchem Chorzów. – Gramy o przyszłość nasza i klubu to jest w tej chwili najważniejsze – powiedział przed spotkaniem Adrian Dalmau, napastnik „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce w najbliższą sobotę (18 maja) w przedostatniej kolejce PKO BP Ekstraklasy podejmie na własnym stadionie zdegradowany Ruch Chorzów. Kamil Kuzera wskazał dwójkę zawodników, którzy prawdopodobnie nie zagrają do końca sezonu.
Jewgienij Szykawka znalazł się w szerokiej kadrze reprezentacji Białorusi na czerwcowe zgrupowanie. Napastnik Korony może zagrać w meczach towarzyskich z Rosją i Izraelem.
23-letni bramkarz Industrii Kielce Miłosz Wałach przedłużył kontrakt z mistrzami Polski! To kolejny gracz, który w ostatnich tygodniach podpisał nową umowę z „żółto-biało-niebieskim” zespołem.
Po zdobyciu srebrnego medalu w Europe Trophy i Lotto Superlidze w 2023 roku, Global Pharma Orlicz 1924 wywalczył srebro w Pucharze Polski w 2024 roku. Finałowy turniej odbył się w sobotę w Suchedniowie.
Dwie kolejki przed końcem rozgrywek poznaliśmy pierwszą ekipę, która od nowego sezonu zagra w PKO BP Ekstraklasie. Po zaledwie rocznej przerwie do elity wraca bowiem Lechia Gdańsk. Punkt od awansu dzieli też inny klub z Trójmiasta, Arkę Gdynię.
Aleksandar Vuković oraz Niels Frederiksen poprowadzą ekstraklasowe zespoły w sezonie 2024/2025.
Przed szczypiornistami SMS-u Kielce kolejna edycja turnieju SMS Cup. Rywalizacja w Orlen Arenie odbędzie się już w najbliższy weekend.
Prawie 50 osób w minioną niedzielę zameldowało się w progach Kieleckiego Centrum Bilarda i Darta, by upamiętnić zmarłego kilka lat temu Mirosława Piróga, a więc przyjaciela i propagatora sportów bilardowych.
Właśnie dobiegła końca 32. kolejka w PKO BP Ekstraklasie. Czas więc na podsumowanie frekwencji na stadionach w tej serii gier.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group