Kim jest osoba zainteresowana Koroną Kielce? Przedstawiamy sylwetkę biznesmena

05-03-2020 06:33,
Mateusz Kaleta

To na razie pierwsze, nieoficjalne informacje. Zamożny biznesmen z Polski wraca do tematu Korony Kielce. O ile ta utrzyma się w PKO Ekstraklasie. Według naszych ustaleń nie można wykluczyć opcji przejęcia żółto-czerwonych przez Andrzeja Kuchara, jednak najpewniej chodzi o miliardera, Marka Profusa. Kim jest ten bizmesnen? Przedstawiamy jego sylwetkę.

Marek Profus to jeden z najbogatszych Polaków, przez lata notowany na liście 100 najbogatszych ludzi w Polsce wydawanej przez tygodnik Wprost. Trzykrotnie stawał na jej szczycie - był najzamożniejszym Polakiem w 1994, 1995 i 1996 r. Obecnie z tej listy jednak zniknął. "Forbes" w swoim rankingu nie uwzględniał go wcale - stwierdził za to, że majątek Profusa jest trudny do zweryfikowania. To nie zmienia jednak faktu, że go nie ma. - Z wielkim majątkiem Marka Profusa jest jak z yeti - są pewne przesłanki, że istnieje, ale nie ma na to żadnych dowodów - pisze Newsweek. W ostatnich latach tygodnik „Wprost” szacował go na 1,2-1,5 mld zł.

Postać ta zawsze była owiana tajemnicą, a od pewnego czasu zupełnie zniknęła z mediów. Co ciekawe - stało się to zaraz po tym, jak fiaskiem zakończyły się jego próby zakupu klubu piłkarskiego. Ale o rozległym temacie sportowym z jego udziałem bedzie później. „Newsweek” sugeruje wręcz, że Profus to mistrz autokreacji, a jego interesy nigdy nie były tak rozległe, jak głosiła legenda. W rankingu najbogatszych Polaków ostatniego 30-lecia magazynu "Wprost", Profus zajął 17 miejsce z majątkiem 4,9 mld złotych.

Jak zaczęła się jego droga do majątku? Przez kilka lat zajmował się sprzętem RTV. Majątek zbił na Międzynarodowej Giełdzie Towarowej, której był właścicielem. Od 1977 roku jest właścicielem jednej z największych prywatnych firm w Polsce - Profus Management, mającej biura handlowe w 33 krajach na całym świecie. Trzy czwarte obrotów, umiejscowionej w Warszawie firmy, wypracowują biura w Rosji, Indiach i Chinach. W Polsce interesów prawie nie prowadzi.

Profus Management prowadzi handel ropą naftową oraz produktami ropopochodnymi, stalą oraz produktami ze stali, materiałami budowlanymi, produktami chemicznymi, żywnością, lekarstwami. Ponadto posiada koncesję na obrót paliwami ciekłymi, obrótem bronią, uzbrojeniem, amunicją, sprzętem o przeznaczeniu wojskowym, policyjnym oraz dla sił specjalnych. Oprócz tego prowadzi również naprawy i remonty oraz modernizacje sprzętu wojskowego - silników, samolotów, helikopterów, czołgów, itp.

Wielką pasją Marka Profusa jest futbol. Jest on także licencjonowanym menedżerem piłkarskim, a pod swoimi skrzydłami posiada m. in. jednego z piłkarzy Korony Kielce - Jakuba Żubrowskiego. Ponadto, dba o interesy grającego w Dynamie Zagrzeb reprezentanta Polski, Damiana Kądziora, czy innych piłkarzy występujących w PKO Ekstraklasie: Gerarda Badii z Piasta Gliwice, Filipa Starzyńskiego z Zagłębia Lubin, a także jednego z najlepszych zawodników wicelidera Fortuna 1. Ligi, Stali Mielec - Bartosza Nowaka. Tym piłkarzem Koronai interesowałasię w zimowym, niedawno zakończonym okienku transferowym.

Ponadto, firma Profus Management od 1992 roku jest wydawcą gazety sportowej - tygodnia "Piłka Nożna". Organizuje coroczne gale futbolowe. W środowisku futbolowym Profus nie jest jednak bardzo widoczny. Zazwyczaj jednak w cieniu, na uboczu.

To nie pierwszy raz, kiedy Marek Profus jest zainteresowany nabyciem udziałów w klubie piłkarskim. Koroną interesował się już w 2011 roku i co ciekawe - do finalizacji było wówczas naprawdę blisko (CZYTAJ WIĘCEJ). Jego nazwisko wymieniano także w kontekście ŁKS Łódź, czy Górnika Zabrze. Prawidzwym potentantem na rynku była jednak Legia Warszawa, którą na sprzedaż wystawiła wówczas grupa ITI. Przeszkodą okazała się jednak zaporowa kwota, jaką zażyczyli sobie za klub jego właściciele. Nazwisko binesmana łączone było przez media z kilkoma polskimi klubami. Po fiasku, słuch o dalszych biznesach w świecie sportu z udziałem Profusa zaginął.

Biznesman miał już kiedyś pod swoimi skrzydłami jeden klub. W 1992 roku kupił bowiem w Rosji drużynę Fakieł Woroneż. Bankrutujący klub zajmował ostatnie miejsca w ligowej tabeli, a po dofinansowaniu przez nowego właściciela błyskawicznie wystrzelił w górę i w kilkanaście tygodni awansował na czwarte miejsce. Inwestycja w ten prowincjonalny rosyjski klub nie była oczywiście przypadkowa, a miała znaczenie strategiczne do rozwijania biznesu. Obecnie klub ten zajmuje 20. miejsce w drugiej lidze rosyjskiej.

Marek Profus to osoba dobrze w Polsce znana. Jednocześnie też trochę... tajemnicza. Ale tak to już jest w biznesie - duże pieniądze lubią ciszę. Tak samo, jak piłkarskie transfery i ruchy właścicielskie. A te z udziałem Marka Profusa i Korony Kielce będą działy się już po raz drugi.

Fot. Michal Jarmoluk

źródło: własne, Newsweek, Wprost,

Dziecięca Akademia Piłkarska DAP Kielce

Wasze komentarze

Kibic. CK2020-03-05 06:50:32
Jak będzie zainteresowana to kupi Korone nawet jak spadnie do pierwszej ligi tylko trzeba chcieć
Krzysztof2020-03-05 06:51:14
Gdyby tępy Gino nie pozbył się Diawa, czy Palanci, to nie martwilibyśmy się o utrzymanie.
@krzysztof2020-03-05 07:59:30
Mordeczko, diaw był jednym z najlepszych piłkarzy Gino i on sam mówił o tym że nie ma wpływu żeby ten zawodnik został chociaż bardzo by chciał
Kolo2020-03-05 08:30:12
Już spadliśmy
Ściema2020-03-05 09:41:45
Pewnie kaczka dziennikarska.
Andrzej2020-03-05 09:49:59
Zgadzam się moźe ten pan Koronę kupić nawet jak spadnie.Wówczas moźna zbudować dobrą drużynę z dobrym trenerem i zdrowym rozsądkiem.Z obecnej druźyny po spadku nie zostanie nikt no prawie nikt
Pozdrawiam wszystkich kibiców Korony.
obserwator ekstraklasy2020-03-05 09:51:37
Korona gra najsłabszy futbol w ekstraklasie, szanse na utrzymanie to 1%
...2020-03-05 09:55:47
Znów zaczyna się serial o sprzedaży Korony?..
Obiecuje że2020-03-05 11:42:26
Witam, ja nazywam się ArkadiuszT. Jak klub utrzyma się w Extra klasie to ja Go kupię!!
cieszycie się?2020-03-05 14:34:58
Gazprom kupi Koronę Kielce.
Biznesmen2020-03-05 16:37:02
Kupie Koronę jak awansuje w tym sezonie do pucharów!
Nie rob tego2020-03-05 16:50:22
Chlopie nie psuj sobie marki
Marek Profus2020-03-05 17:40:38
Dementuje.
Nic nie kupuję.
Tom2020-03-05 18:31:53
Realnie analizując sytuację szanse na utrzymanie to mniej niż 10% ale nie takie cuda się w lidze zdarzały. Wszystko zależy od kopaczy a stać ten skład na utrzymanie.
no stety2020-03-05 19:20:49
Nudne to już z tym kupowaniem i sprzedawaniem
sander2020-03-05 20:06:32
Po co siać zamęt, jak to jest nieprawda.
wiadomo2020-03-05 20:22:37
czemu podpisali Kiełba - to idealny zawodnik na 1 ligą i z myślą o grze w niej go pozyskali ;)
Do redakcji!2020-03-05 20:33:30
Po co rozsiewacie te plotki?! Wszyscy wiedzą, że to kaczka dziennkarska!
luka2020-03-05 20:44:25
Utrzymać może się utrzymamy tylko potrzeba trochę szczęścia bo tego nam brakuje ,a co do inwestora ściema i tyle.
Dot.Sponsora2020-03-05 21:21:13
Zaden Profus ani nikt inny nie jest w tej chwili zainteresowany akcjami Korony. To są specjalnie puszczane \\\'kaczki\\\' aby złagodzić atmosfere. Trzeba zrobic wszystko aby dopiąć budżet i móc grać w I lidze a nie zaczynać od zera.
Ważne jest miejsce w ekstraklasie a nie klub2020-03-05 23:15:46
Nikt nie kupuje spadkowicza bo kasa z canal+ się kończy, jeszcze jakieś resztki wypłacą w przyszłym sezonie ale to pójdzie na długi dla piłkarzy i zus.
Inwestor jak kupuje klub , to kupuje miejsce w ekstraklasie bo z tym się wiążą gwarantowane pieniądze na następny sezon, a nie tę zbieraninę piłkarzy bo oni to albo odchodzą, albo chcą podwyżkę albo nie chcą odejść a nikt ich nie chce.
w tej chwili jest do kupienia dwóch spadkowiczów Arka i Korona i jakoś kolejki nie widać.
Pi2020-10-07 16:02:14
Zapomnieli dopisac o kantaktach z pro cyvile

Ostatnie wiadomości

Orlęta Kielce wraz ze swoim partnerem 4 ECO ufundują voucher na Teneryfę. Konkurs będzie skierowany dla osób, które zakupią karnet na rundę jesienną Hummel IV Ligi, z udziałem beniaminka rozgrywek.
Już za tydzień w Hiszpanii wystartuje turniej towarzyski z udziałem Łomży Industrii Kielce. Pierwszym rywalem podopiecznych Tałanta Dujszebajewa będzie Helvetia Anaitasuna. – Nie możemy doczekać się tego, aby w końcu wyjść na boisko i pokazać to, co przerabiamy na treningach – mówi Paweł Paczkowski.
Rafał Mamla podpisał nowy kontrakt z Koroną Kielce. Golkiper parafował umowę do końca czerwca 2024 roku.
Blisko 2 tygodnie pracy za szczypiornistami Łomży Industria Kielce. Zawodnicy Talanta Dujshebaeva, jak ocenia sam szkoleniowiec, wkraczają w 4. mikrocykl. Pojawią się pierwsze mecze kontrolne.
Za zawodnikami Łomży Industria Kielce pierwsze tygodnie przygotowań do nowego sezonu. Bramkarze, razem z cała drużyną, trenują nad motoryką i aspektami fizycznymi. Były kapitan mistrza Polski, Andreas Wolff, odniósł się również do nowych przepisów, które weszły w życie piłki ręcznej 1 lipca.
- Ciężka praca przed zawodnikami. Sama nazwa "okres przygotowawczy", więc przygotowujemy ich do właściwych obciążeń - mówi fizjoterapeuta zespołu, Tomasz Mgłosiek po dwóch tygodniach treningów zespołu mistrza Polski. Specjalista wyjaśnia również jaka czeka przyszłość nowych zawodników kielczan, którzy dołączyli do drużyny latem.
Pierwsze tygodnie pracy w Kielcach za nowym nabytkiem mistrzów Polski, Nedimem Remilim. Francuz trenuje z drużyną, choć na dwój debiut, z uwagi na uraz kolana, będzie musiał poczekać. - Miałem pewne problemy, ale jest dobrze. Przywykliśmy do gry z bólem. To nic wielkiego - sam, jednak uspokaja.
Według informacji portalu weszlo.com, piłkarz Korony Kielce, Zvonimir Petrović, uda się na wypożyczenie do zespołu występującego w słoweńskiej ekstraklasie.
W środę 10 sierpnia odbędzie się prezentacja drużyny Orląt Kielce. Beniaminek Hummel IV Ligi już w najbliższy weekend rozpocznie zmagania na 5. szczeblu rozgrywek.
Już 4. seria gier PKO Ekstraklasy osiągnęła metę w nowym sezonie piłkarskiej elity. Z kursu zwycięstw nie zbacza Wisła Płock, dowodzona przez Pavola Stano. Na dnie tabeli nadal Lech Poznań.
Blisko 92 tysiące kibiców wybrało się na stadiony PKO Ekstraklasy w minionej serii gier.
Kapitalny start nowego sezonu notuje Ruch Chorzów. Podopieczni Jarosława Skrobacza po 4 kolejkach pozostają niepokonani i dzięki temu wskoczyli na szczyt ligowej tabeli.
8 sierpnia zawodniczki Suzuki Korona Handball zaczęły przygotowania do nowego sezonu na zapleczu PGNiG Superligi. Jak wyglądał pierwszy trening kielczanek w obiektywie?
Zapraszamy do odsłuchu programu Cały Ten Sport, którego audycja odbyła się w poniedziałek 8 sierpnia w Radiu eM Kielce. Dziennikarze podsumowali dwa zwycięskie spotkania Korony Kielce. Nie zabrakło również tematu z podwórka szczypiorniaka.
Powrót do ścigania się w gminie Sobków na trasach MTB Cross po 6 latach. Start i meta zostały ulokowane obok boiska w Sobkowie, natomiast trasa prowadziła wzgórzami Sobkowsko-Korytnickimi, zahaczając o pasmo Zbrzańskie.
21 lipca ruszyła sprzedaż karnetów na nowy sezon w wykonaniu Łomży Industria Kielce. "Szczerze, chcecie być częścią tej historii?" - to hasło promocyjne zakupu wejściówek na mecze mistrza Polski.
Przykre wiadomości napłynęły z Świętokrzyskiej Federacji Sportu. Zmarł Zbigniew Wojciechowski, Prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona.
Jest o czym rozmawiać po ostatnim tygodniu w wykonaniu Korony Kielce. Zapraszamy na audycję Radia eM Kielce, Cały Ten Sport, w poniedziałek o godz. 20.
Korona Kielce zaprezentowała w Gdańsku przede wszystkim kolektyw, wygrywając z Lechią dzięki sile drużyny. Jednak uznanie kibiców wzbudził występ głównie dwóch zawodników Leszka Ojrzyńskiego, którzy stoczyli wyrównaną walkę w naszej sondzie o miano zawodnika meczu.
Suzuki Korona Handball Kielce w poniedziałek 8 sierpnia rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu. W nadchodzących rozgrywkach 1. ligi trener Paweł Tetelewski będzie dysponował odmłodzoną kadrą zawodniczek.
Zwycięstwo Korony Kielce w Gdańsku z miejscową Lechią, i styl w jakim żółto-czerwoni zaprezentowali się na Pomorzu, wywołało duży optymizm wśród kibiców. Ci, za pośrednictwem mediów społecznościowych, mobilizują się do zapełnienia Suzuki Areny w najbliższym spotkaniu z Wartą Poznań.
Druga drużyna Korony Kielce zremisowała bezbramkowo z Podhalem Nowy Targ na inaugurację sezonu 22/23 III Ligi. W składzie żółto-czerwonych pojawił się Dawid Błanik i Filipe Oliveira.
Michał Macek odbędzie dwa mecze kary za niesportowe zachowanie, którego dopuścił się w drugiej połowie spotkania Lechii Gdańsk z Koroną Kielce.
Zdyscyplinowana i skupiona Korona Kielce wygrała na wyjeździe z Lechią Gdańsk 1:0. Rywale zagrali tak, jak pozwoliła im na to kielecka drużyna, a więc bezradnie i bez inicjatywy. Kto wśród żółto-czerwonych był najjaśniejszą postacią tego meczu?
Drugie zwycięstwo z rzędu padło w sobotę łupem Korony Kielce. Drużyna prowadzona przez Leszka Ojrzyńskiego w Gdańsku pewnie ograła tamtejsza Lechię 1:0. Kielczanie zagrali dobrze taktycznie i praktycznie przez cały czas kontrolowali przebieg spotkania.
Kolejne przekonujące zwycięstwo Korony Kielce. Żółto-czerwoni ograli na wyjeździe Lechię Gdańsk zdobywając bramkę jeszcze w pierwszej połowie. – Jaka była recepta na Gdańsk? Na pewno solidnie zagrać w obronie, wąsko i blisko siebie, a także atakować pressingiem. Wiadomo, że robimy to dobrze i wychodziło nam to już w poprzednich meczach – tłumaczy Grzegorz Szymusik, piłkarz Korony.
Lechia Gdańsk musiała uznać wyższość Korony Kielce na boisku, oraz w końcowym rezultacie sobotniego spotkania. Tegoroczny reprezentant naszej ligi w eliminacjach do europejskich pucharów, zagrał mocno poniżej oczekiwań.
Korona Kielce wywozi z Gdańska komplet oczek. Żółto-czerwoni po dobrym meczu, pokonali Lechię 1:0. Zawodnicy świetnie realizowali plan Leszka Ojrzyńskiego.
Korona Kielce wygrała 1:0 na wyjeździe z Lechią Gdańsk. Żółto-czerwoni zaprezentowali się ze świetnej strony na Pomorzu, prezentując wyrachowany i zorganizowany futbol. Jedyna bramka w meczu padła po bramce samobójczej Michała Nalepy.
Piłkarzy Korony Kielce czeka kolejne nie lada wyzwanie. Drużyna Leszka Ojrzyńskiego tym razem powalczy o pierwsze wyjazdowe punkty w tym sezonie PKO Ekstraklasy. Rywalem jest wymagająca Lechia Gdańsk. Zapraszamy na relacje tekstową z tego wydarzenia!

Projekt i wykonanie: CK Media Group