PGE VIVE płaci lepiej niż Barcelona. Styczeń przesądzi jednak o losach klubu

30-12-2019 10:23,
Mateusz Kaleta

To był rok pełen zmian w PGE VIVE Kielce. Mijający czas w ciekawej rozmowie na łamach "Przeglądu Sportowego" podsumował Bertus Servaas, prezes klubu. Sternik mistrzów Polski przyznał, że klub stać na lepsze kontrakty, niż płaci Barcelona, ale nadchodzący styczeń będzie decydujący o losach klubu. Jeśli PGE VIVE nie otrzyma finansowania z miasta i nie uda mu się pozyskać prężnego sponsora, zawodnicy otrzymają wolną rękę w poszukiwaniu klubów.

Odmłodzony zespół mistrzów Polski może być zadowolony z mijającego roku. PGE VIVE zajęło czwarte miejsce w Lidze Mistrzów, zdobyło tytuł mistrzowski oraz krajowy puchar. Bardziej od wyników sportowych, może martwić płaszczyzna finansowa i ekonomiczna.

Przed sezonem w kieleckiej ekipie doszło do wielu zmian, ale identycznie będzie także po zakończeniu tego sezonu. Z klubu odejdzie Blaż Janc, który przeniesie się do Barcelony. Karierę prawdopodobnie zakończy Krzysztof Lijewski, odchodzi też Julen Aginagalde. Najbliższy sezon będzie najprawdopodobniej ostatnim dla Mariusza Jurkiewicza, Angela Fernandeza. Nie wiadomo, co z Mateuszem Jachlewskim. Decyzje co do Romarica Guillo mają zapadać w styczniu.

Pierwszy miesiąc nowego roku będzie bardzo ważny, jeśli chodzi o przyszłość i dalsze funkcjonowanie klubu. - Wtedy zapadnie decyzja o poziomie finansowania VIVE przez miasto, a także powinna się wyjaśnić sprawa wejścia dużego sponsora. Jeśli w styczniu nie będziemy mieli wystarczającego budżetu na kolejny sezon, niektórzy zawodnicy będą mogli odejść, w tym także ci najlepsi. Klub nie zniknie, bez obaw. Drużyna może zostać natomiast mocno osłabiona - nie ukrywa na łamach "Przeglądu Sportowego" prezes Bertus Servaas.

Po udanym sezonie zawodnicy PGE VIVE mogą przebierać w ofertach. Kolejka chętnych ustawia się po Alexa Dujshebaeva. Jak mówi jednak szef klubu, Hiszpan nie chce opuszczać Kielc. - Pytają o niego z Veszpremu, Berlina, Barcelony... - wylicza Servaas. I dodaje: - O ofercie z Barcelony mówi otwarcie też Arciom Karaliok. Z tym, że on także nie chce odchodzić z Kielc. 

Holender przyznaje także, że odchodzący do Barcelony Luka Cindrić i Blaż Janc mogli w Kielcach liczyć na lepsze kontrakty. Zdecydowali się jednak na zmianę barw. - Luka trafił na zły moment w klubie, kiedy nie z naszej winy musieliśmy obniżyć zawodnikom kontrakty o 25 procent. Widać było, że on ma z tym problem. Nie wybaczył nam tego i od razu zdecydował, że nie chce grać w Kielcach. Były momenty, że stosunki między mną a nim były bardzo napięte, jednak teraz pozostajemy w dobrych relacjach. Zawsze jest mile widziany w Kielcach, ale jego powrót do VIVE jest raczej niemożliwy. Wszedł już na wyższy poziom finansowy. Uważam jednak, że źle rozegrał swój transfer i nie zyskał na przejściu do Barcelony tyle, ile by mógł - przedstawia Servaas.

Całą rozmowę z prezesem PGE VIVE Kielce można przeczytać na łamach "Przeglądu Sportowego", W TYM MIEJSCU.

fot: Patryk Ptak

Wasze komentarze

manipulacja2019-12-30 11:02:55
jak chłop z takim majątkiem mówi, że w klubie jest źle, i jeżeli nie dopnie sponsorów to będzie trzeba wysprzedawać zawodników? Przecież to się kupy nie klei. Servaas rozgrywa sobie w taki sposób miasto, by sypnęła groszem.
miki +2019-12-30 11:48:33
????????????????????????????????????/
@manipulacja2019-12-30 12:10:13
To znaczy ze cały swoj majatek ma przeznaczyc na klub ? Jaki majątek ma Kilicki ? i jak szybko wygasła mu " miłośc "do Korony ? A o panu Sołowowie nie bede pisał mozna poczytać rankingi najbogatszych . Co zrobili rodowici kielczanie dla miasta ? Plujcie dalej na Servasa to nie długo Kielce bedą znane z przystanków autobusowych .
@manipulacja2019-12-30 14:51:00
Ale nie o to w tym chodzi, Lewandowski też mógłby kupić wiele a jednak tego nie robi
Filip2019-12-30 18:48:12
Kielce europejska stolica sportu gasnie, a Radom radzi sobie coraz lepiej a nawet wysmienicie. Skad oni maja tam pieniadze?
CeKa2019-12-30 19:11:51
Siwego i Guillo bym zostawił jeśli tylko będzie kasa.
obiektywnie2019-12-30 19:18:23
Dokładnie! Servaas mimo, że Holender (z polskim paszportem) to więcej zrobił dla kieleckiego sportu niż Sołowow i Klicki razem wzięci, a trzeba zaznaczyć, że obaj dysponują większym majątkiem niż Bert. To na jaki poziom wprowadził kielecką piłką ręczną jest niesamowite. To wyłącznie jego zasługa.
Wislander2019-12-30 19:44:06
Info z pierwszej reki, Talant rozwaza odejscie do Barcy. Jak nie pospina sie budzet to wspomnicie moje slowa.
OK2019-12-30 19:49:51
Niech biorą przykład z Korony - powinni ograniczać koszty i postawić na szkolenie bo przez tyle lat ani jednego wychowanka na jakimkolwiek poziomie nie mają. Tylko sprowadzają szrot z z zagranicy jak to mówią wierni kibice Korony ;)
Ziele2019-12-30 20:22:54
No i niech idxie Ja potrzebuje 200zl na buty
Robb2019-12-30 20:45:19
Servas jakby mógł to by Cindricia zepchnął w przepaść...tak mu za pazury zaszedł że przy byle okazji o nim wspomina.
Chyba nawet jak się potknie z rana to mowi;: Kur...Cindric...
kielec2019-12-30 21:42:08
no cóż, będzie Iskra i wspomnienie final4. Widać, że coś się kończy...
Leszek2019-12-31 00:04:58
Jakby było tak źle z finansami to za Cindricia nie przyszedł jego kolega z kadry i Vardaru Karacić, który został wybrany MVP finału Ligi Mistrzów, najlepszym piłkarzem ręcznym Chorwacji 2019, a jego transfer do Iskry uznano za największy hit transferowy sezonu 2019/2020 (przebijając choćby przejście Cindricia do Barcy). Zresztą zarówno Cindrić jak i Karacić mają tego samego managera - Saszę Braticia, którym jest takim Raiolą albo Mendesem piłki ręcznej, mając w stajni same gwiazdy piłki ręcznej (od nas także Wolffa i Janca).

Bertowi radzilbym jednak wiecej konsekwencji - raz mowi jedno, raz drugie, a bardziej wnikliwi kibice maja lepsza pamiec niz najslynniejszy Holender w historii Kielc.
miki +2019-12-31 12:17:57
OK - tobie chyba petarda krzywdę zrobiła. Korona przykładem dla VIVE, Korona, która jest na progu II ligi
tomasz2020-01-02 10:10:58
Strząbała dyrektorem pływalni... może jako ratownik przyszłej Iskry

Projekt i wykonanie: CK Media Group