Na koniec roku Vive rozbija Stal

18-12-2011 14:29,

Piłkarze Vive Targów Kielce rozbili przed własną publicznością Stal Mielec 43:23, dzięki czemu przerwę zimową spędzą na fotelu lidera. W niedzielnym spotkaniu dość niespodziewanie wystapił Grzegorz Tkaczyk, który ostatnio borykał się z urazem. Kolejny mecz "żółto-biało-niebiescy" zagrają dopiero w lutym.

Paweł Kiepulski

Koniec meczu - No i to byłoby na tyle. Do zobaczenia w lutym! Za uwagę dziękuje Wojciech Staniec.

60. min - Olafsson ze skrzydła, piłkę w powietrzu łapie Tkaczyk i piękna bramka. Koniec, wygraliśmy 43:23.

59. min - Znów skutecznie z kontry Tkaczyk. Prowadzimy 41:23.

57. min - My już wiemy... piwo stawia Grzegorz Tkaczyk ;)

56. min - Czas dla Stali. A musimy zaznaczyć, że kielczanie prowadzą już 39:22. Czyli za chwilę padnie bramka nr 40. Jak myślicie, kto ją rzuci?

55. min - Chyba już to pisaliśmy dziś, ale się powtórzymy. Należy im się! "żółto-biało-niebiescy" grają bardzo efektownie! Teraz wychodzili z szybką akcją Jachlewski i Olafsson. Z lewego skrzydła bramkę zdobył Totti.

52. min - Jeżeli mowa o atmosferze to trzeba pochwalić kieleckich kibiców. Od kilku dni SKPR "Iskra Kielce" prowadził akcję zachęcającą do przychodzenia na młyn i jak widać są tego dobre efekty:

51. min - Mielczanie mają rzut karny, ale broni Buchcic!

50. min - Z koła dla Stali rzuca Wikor Jędrzejewski. A na trybunach panuje bardzo przyjazna atmosfera.

48. min - Kielczanie mają wszystko pod kontrolą. Pewnie prowadzą 34:18. A swoją szóstą bramkę przed chwilą zdobył Mariusz Jurasik.

45. min - Zbyt agresywnie rywala zatrzymywał Thorir Olaffson i został ukarany dwie minutami kary. A świetnie broni Kamil Buchcic!

44. min - Prowadzimy 31:17. O czas poprosił trener Skutnik.

43. min  - A na boisku pojawił się Kamil Buchcic, dla którego jest to debiut w PGNiG Superlidze.

41. min - Na boisku są również Thorir Olafsson i Mateusz Przybylski. A teraz doszło do dziwnej sytuacji. Sam na sam z bramkarzem Stali był Tkaczyk, ale jego rzut został obroniony, dobijał Jachlewskie, ale trafił w twarz Pawła Kiepulskiego.

40. min - Drugi raz w tym meczu sytuację sam na sam z bramkarzem Stali marnuje Jachlewski. Tych problemów nie ma Janyst i umieszcza piłkę w bramce. 27:16.

38. min - Kielczanie mają teraz słabe momenty gry w ataku. Popełniają liczne błędy, ale mamy Marcusa, który ciągle broni wybornie.

36. min - Dwie minuty kary dla Jachlewskiego przy prowadzeniu jego drużyny 26:13.

35. min - Dziś w Hali Legionów jest grupa kibiców z Mielca:

34. min - A kielczanie nadal grają świetnie i prowadzą 25:12!

33. min - Już wiemy i poprawna nazwa tego holenderskiego zespołu to HV Zaanstreek.

31. min - Jesteśmy znów na prasówce. I już na samym początku broni Cleverly.

Przerwa - To klub z mojego miasta. Będziemy ich wspierać  - mówi Servaas. Teraz doszło do podpisania umowy sponsorskiej, a prezes naszego klubu dostał koszulkę oraz dwa zdjęcia. Vive będzie wspierało HV Sandstrejk. Jeżeli popełniliśmy błędy w nazwie przepraszamy. - Dziękujemy Bertowi za wsparcie  - powiedział prezes holenderskiej drużyny. A my uciekamy już na trybunę prasową, by zrelacjonować drugą połowę meczu.

Przerwa - A my już jesteśmy na specjalnej konferencji. Jest na niej prezes Bertus Servaas oraz przedstawiciele trzecioligowego klubu piłki ręcznej z Holandii. Firma Vive będzie sponsorem tego klubu.

30. min - Koniec pierwszej połowy prowadzimy 22:10. A my uciemay na salę konferencyjną.

29. min - Kielczanie grają iście koncertowo i prowadzą wysoko. 22:9.

27. min - Oj pięknie! Bardzo pięknie! Jachlewski wyskakuje ze skrzydła i podaje na drugie skrzydło! Kuchczyński nie ma problemów ze zdobyciem bramki! 20:8.

24. min - Wydawało się, ze już piłkę obronił Cleverly, ale z podłogi do bramki pchną ją Jędrzejewski. A na boisku pojawił się Piotr Grabarczyk

22. min - To był chwilowy zryw Stali, teraz wszystko znów wróciło do normy. Kontra, Kuchczyński, gol. 16:6. A i znów to samo, tym razem trafienie Zormana.

21. min - Vive prowadzi 14:6, a przed chwilą piłkę na kole złapał Stojković. Aż trzech rywali musiało go zatrzymywać, a i tak skończyło się na faulu.

19. min - Jest i bramka dla Stali i o dziwo jej autorem nie jest Grzegorz Sobut, a Łuasz Szatko. A na boisku witamy Mariusza Jurasika.

19. min - Piękne ze skrzydła rzuca "Siwy" i mamy "dychę" przewagi.

18. min - Vive długoooo w ataku, ale jest bramka! Uros Zorman i prowadzimy 13:4.

17. min - Za nami już 17. minut tego meczu. Stal zdobyła cztery bramki, autorem wszystkich jest Grzegorz Sobut.

16. min - A na boisku pojawił się właśnie Grzegorz Tkaczyk.

14. min - Mecz wygląda tak: broni Cleverly, Vive "jedzie" do przodu i rzuca bramkę. A raczej bramki, bo ich już 11 na koncie.

12. min - Widowiskowa akcja gospodarzy. Rosiński do Jachlewskiego, który wyskakuje w górę... i podaje do Stojkovcia. Rastko rzuca bramkę i prowadzimy 9:3. Wcześniej dla Stali gola zdobył Grzegorz Sobut, to było jego trzecie trafienie w tym meczu.

10. min - Pamiętacie go? U nas grał wszędzie, na środku, na lewym, na prawym rozegraniu, na obu skrzydłach. Dziś gra w stali, na prawym rozegraniu. Mowa oczywiście o Rafale Glińskim.

8. min - Czas nie nie zmienił. Kielczanie znów zdobyli dwie bramki z kontry. Ale odpowiada Grzegorz Sobut... jest 8:2.

7. min - Świetny początek meczu w wykonaniu kielczan. Zawodnicy Stali mają ogromne problemy ze zdobywaniem bramek. Tego kłopotu nie mają nasi zawodnicy i prowadzą już 6:1. O czas poprosił trener Ryszard Skutnik.

5. min - No i mamy już 4:0. Jest pierwsze trafienie dla Stali, autorem bramki Grzegorz Sobut.

3. min - Jak on nie pojędzie na mistrzostwa to się zdzwimy... Chodzi oczywiście o Marcusa, który jest w ostatnio w wyśmienitej formie. W ciągu pierwszych minut meczu pokazał to już kilka razy.

2. min - No, ale gramy skutecznie w obronie! I wygrywamy 2:0, najpierw z karnego rzucił Stojkovic, a później z kontry Zorman.

1. min - Zaczyna Vive Targi. Kielczanie w składzie: Cleverly, Jachlewski, Rosiński, Zorman, Buntić, Kuchczyński, Stojković. Pierwsza akcja naszej drużyny zła, piłkę stracił Kuchczyński.

16:03 - A delegatem z ramienia ZPRP na to spotknie jest Szczepan Moczygemba.

16:01 - A kieleccy kibice przygotowali dziś taki transparent. Odnosi się on do kibiców Nielby Wągrowiec, którzy zostali surowo ukarani za rozpalenie raz podczas meczu ich drużyny z Orlenem Płock.

15:58 - Trwa prezentacja Stali Mielec, owacje dostał Rafał Gliński.

15:57 - A my dostaliśmy informację, że w przerwie ma dojść do specjalnej konferencji prasowej. Jak myślicie o co może chodzić?

15:55 - Obie drużyny schodzą już do szatni, a my czekamy na początek ostatniego meczu w tym roku.

15:52 - Jesteśmy już w Hali Legionów. Rzut oka na składy obu drużyn: z Mielca przyjechało tylko dwunastu zawodników. W kieleckiej drużynie jest ich czternastu, ale Grzegorz Tkaczyk w tym raczej na boisku się nie pojawi, a nawet jeżeli to tylko na chwilę.

14.45 - Ostatnie spotkanie, przed przerwą na święta i mistrzostwa Europy, rozegrają w niedzielę piłkarze Vive Targów Kielce. – Wszyscy odliczają już dni do świąt, dlatego musimy zagrać na 100 procent – mówi Mariusz Jurasik. Rywalem kielczan będzie Tauron Stal Mielec. – Oni grają bardzo szybko. To groźny rywal – uważa „Józek”. Przeczytaj zapowiedź spotkania!

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Amen2011-12-18 16:11:20
Ludzie ogarnijcie się chcecie żeby na was mówiono Iskra a sami nie potraficie uszanować nazwy Wisła ... Brawo za Transparent dla Nielbistów.
eldo2011-12-18 16:13:03
Szczepan* :D
foralone2011-12-18 16:22:44
haha! Stefcio Moczygemba < 333
marian2011-12-18 16:25:52
Nie żyje wolność, wolność na stadionach, niech się palą race....
mmm2011-12-18 16:39:16
eldo - Szczepan Moczygemba to jest delegatem juz od dobrych kilkunastu lat. na pewno bywal na Krakowskiej w latach 90tych. I zawsze wzbudzal powszechne rozbawienie na trybunach :)
NIE PUBLIKOWAĆ2011-12-18 16:44:26
Wojtek - czytam i płaczę, sprawdzaj po sobie jak piszesz.
Niko2011-12-18 16:44:29
A czy możecie powiedzieć jakieś szczegóły o tym klubie z holandi i czy np będą dawać zawodników do vive!Poprostu wyjaśnijcie.A i podajcie nazwę tego klubu.
emesz2011-12-18 16:49:48
a nie HV Zaanstreek?? :)
Niko2011-12-18 16:57:23
ale to jest zupelnie amatorska druzyna! zreszta wspolpraca trwa juz jakis czas, dzieciaki z tego klubu byly w Kielcach w wakacje na treningach. Nie sadze by jakikolwiek zawodnik stamtad mogl wzmocnic nasza druzyne. Raczej to oni beda korzystali pewnie z jakichs wspolnych zgrupowan czy treningow.
hahahah2011-12-18 17:10:53
zawodników do Vive z HV Zaanstreek? o czym mowa?
Lepiej niech juniorów wezmą! Jest Buła i jest super, powinien dojść Malinowski, Fugiel i kilku innych z 2 drużyny!
termi2011-12-18 18:18:12
trenerze ocknij sie!!! bierz na euro juzka i grabara!!!
jerseyus2011-12-18 19:41:38
Kibiców na młynie może i było sporo, ale doping monotonny straszliwie. Chyba rekrutacja objęła kibiców typowo piłkarskich. Handball to dynamiczna gra i doping też musi być dynamiczny. Radzę żeby ten pan z megafonem, który kieruje dopingiem trochę częściej odwracał się w kierunku parkietu, bo kompletnie nie wie co jest grane za jego plecami.
kibic2011-12-18 19:44:54
Grabar gołym okiem widać, że jeszcze do formy po operacji nadgarstka nie doszedł. Józek w tym roku gra dobrze, ale na EURO w ciągu 2 tygodni trzeba pocisnąć około 10 meczów. To może być za dużo na siły Józka. Facet ma już swoje lata. U nas gra dobrze, ale w lidze jest więcej czasu na regenerację sił. Na Mistrzostwach gra się prawie codziennie.
Tylko Iskra!2011-12-18 20:24:48
@jerseyus
Tak, i niech jeszcze komentuje mecz przy okazji.
Iskra Kielce 19652011-12-18 20:39:25
Do jerseyus
Jak coś ci się nie podoba to sektor A zaprasza.

nara
Andrzej2011-12-18 20:45:24
hahahah - w takim klubie jak nasz to takich gości z tej półki co wymieniłeś może być nie więcej jak dwóch w I zespole. Aktualnie w 16 osobowej kadrze zespołu jest ... 13 reprezentantów takich krajów jak Polska, Chorwacja, Serbia, Słowenia, Dania, Islandia. Każdy z tych krajów to czołówka w Europie a w dodatku nasi reprezentanci np. Zorman, Stojković, Tkaczyk czy Buntić to nie są gracze, którzy w swoich kadrach odgrywają drugorzędne role a wręcz przeciwnie. Są to czołowe postaci w czołowych reprezentacjach europejskich. Przykładowo Przybylski w II drużynie był bardzo dobry a w I jest już znacznie inaczej. Nie jest łatwo grać w zespole, który ma graczy o takich umiejętnościach jak u nas.
fan2011-12-18 20:48:35
PS: Gdzie jest Ziele? Ten gość powinien prowadzić doping. Takie moje skromne zdanie. Obecny prowadzący zły nie jest, ale Ziele moim zdaniem do tego się najlepiej nadaje.
19652011-12-18 20:52:05
DO: fan

Przyjdź na młyn i TY PROWADŹ ZOBACZYMY CO Z TEGO WYJDZIE !!!!!!!!

ZAPRASZAMY FAN !!!
Dico252011-12-18 21:01:52
co sie kłócicie? W końcu i tak nie ma takiego klubu jak Iskra.
doping??2011-12-18 21:04:55
To był doping ...śmiech na hali , połowa osób na młynie znów nie śpiewała . Gdzie ta wielka mobilizacja ? stoją tam za zasługi ??
???2011-12-18 21:15:51
j no wlasnie? gdzie jest ziele? ten chloposek lysy to tarcia chrzanu sie nadaje
OMG2011-12-18 21:16:01
Nie mieli Iskry dlatego część pewnie nie śpiewała....
Iskra Kielce 19652011-12-18 21:20:27
Jest i dico25 ;)))))) Jeszcze na sortowni napisz ;))
Iskra2011-12-18 21:28:06
??? jak byś chodził na mecze to byś go dzisiaj widział na młynie;) pozdrowienia dla normalnych
mały2011-12-18 21:33:00
???

Widać że ciebie nie było w okolicy młyna jak nie wiesz gdzie był ;D
Tylko Iskra!2011-12-18 21:35:21
Internetowi napinacze, jak ja was lubię :)) A od prowadzącego to się łaskawie odpierdolcie wielcy kibice :)
doping ??2011-12-18 21:43:47
Masz rację OMG nie mieli ISKRY ,tylko po co było robić wokół "tej zmiany" (na lepsze ?) tyle szumu ...
Wielka Iskra2011-12-19 00:17:51
Ja też Kocham Was napinacze :) Wasze komentarze wciągam nosem, a wiecie dlaczego? Bo nikt z Was nie jest w stanie podejść do tych osób kibicujących i powiedzieć ... co wy robicie? wziąść megafon i poprowadzic :) Całuje Was Ciule :*
papamuerte2011-12-19 10:49:12
Jedyne co oni potrafią to wcinać pajde ze smalcem i walić klepakiem... A w necie wielcy znawcy i "kibice" !
teofil2011-12-19 13:29:58
papamuerte
nie wszyscy, nie wszyscy. Jest sporo osób spoza sektora, które kibicują razem z nami. A prawdą jest to, że najłatwiej jest krytykować (i samemu nie robić nic).
maniek2011-12-19 17:24:29
ciekawy co za przyglup wpadl na pomysl zrobienia niebieskiej , jak w Plocku, strony ????????????????
jerseyus2011-12-19 20:52:51
Tak myślałem, że na moją konstruktywną krytykę odpowiedzią będą obelgi. A ja się pytam ile razy np. były bębny do kontry. Chyba tylko raz. Chodzi mi tylko o to, że doskonale wiem, że potraficie poprowadzić doping o wiele lepiej. Trochę dystansu do samych siebie życzę.
xlbqksdny2011-12-28 01:05:51

Pokaźna grupa fanów Korony Kielce po 15.00 wyruszyła spod stadionu przy ulicy Ściegiennego do Krakowa, gdzie na miejscu będą wspierać swoją drużynę podczas walki o trzy punkty. Na arenie Cracovii podopieczni Kamila Kuzery zmierzą się z Puszczą Niepołomice. Początek starcia o godzinie 19.00.
Przed Industrią Kielce rewanżowym mecz ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Kielczanie zagrają na wyjeździe z S.C. Magdeburg – Najważniejsze natomiast jest serce i charakter. Uważam, że w tym meczu będzie decydowało wiele rzeczy – powiedział przed spotkaniem Artsem Karalek, obrotowy gości.
W rewanżowym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów Industria Kielce zagra na wyjeździe z S.C. Magdeburg – Jeśli będziemy robić to samo, co robiliśmy w pierwszym pojedynku, to znów wygramy jedną bramką – powiedział przed spotkaniem Andreas Wolff, bramkarz „żółto-biało-niebieskich”.
To historyczny moment dla kieleckiego klubu. W niedzielę łupem juniorów Polonii Kielce padły dwa medale!
Już w najbliższą środę (1 maja) rozstrzygną się losy Industrii Kielce w Lidze Mistrzów. Mistrzowie Polski rozegrają wówczas rewanż 1/4 finału z S.C. Magdeburg. – Jeżeli zagramy kompaktowo i zespołowo jako drużyna, nieszablonowo i nieprzewidywalnie, to właśnie tą jednością możemy ich pokonać – powiedział przed spotkaniem Krzysztof Lijewski, drugi trener „żółto-biało-niebieskich”.
Podano dokładny terminarz fazy grupowej turnieju olimpijskiego szczypiornistów. W zmaganiach o medale może wziąć udział nawet ośmiu graczy Industrii Kielce.
To będzie mecz, którego stawką może być utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek! Korona Kielce gra dziś wyjazd z Puszczą Niepołomice. Czy żółto-czerwoni dźwigną ciężar gatunkowy tej rywalizacji i zdołają na stadionie Cracovii ograć beniaminka? Zapraszamy na relację tekstową NA ŻYWO!
Orlen Superliga podała dokładne terminy rozegrania meczów finałowych pomiędzy Industrią Kielce a Orlenem Wisłą Płock.
Korona Kielce wraca w tym sezonie na stadion Cracovii, by tym razem zmierzyć się z Puszczą Niepołomice. Stawka meczu jest bardzo duża, gdyż rywalizują ze sobą zespoły pretendujące do spadku z PKO BP Ekstraklasy. Gdzie można obejrzeć to spotkanie?
Bezpieczeństwo to jeden z kluczowych obszarów, na który zwracają uwagę osoby, które aktualnie poszukują pracy. Zgodnie z raportem „Kształtowanie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy w organizacji” jest to jeden z najważniejszych czynników, który może zaważyć na tym, czy oferta zostanie uznana za atrakcyjną. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej przedsiębiorstw na poważnie analizuje ceny kursów KPP – byle tylko zapewnić pracownikom możliwość rozwoju w tym kierunku. Komu takie szkolenie przyd
Piłkarze Korony Kielce będą mogli liczyć na wsparcie licznej grupy „żółto-czerwonych” kibiców.
W 27. kolejce III Ligi grupy IV świętokrzyskie drużyny zanotowały różne rezultaty. Jakie?
Za nami jeden z ostatnich weekendów handballowych zmagań w niższych ligach. Tylko jeden ze świętokrzyskich zespołów mógł cieszyć się z wygranej.
W 30. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zagra na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. „Żółto-czerwoni” zmierzą się z bezpośrednim rywalem w walce o utrzymanie.
W 25. kolejce RS Active IV ligi Korona II Kielce wygrała 3:1 z Alitem Ożarów, a Orlęta Kielce zremisowały 1:1 z Neptunem Końskie.
Industria Kielce w finałowej rywalizacji Orlen Superligi zmierzy się z Orlenem Wisłą Płock.
W drugim meczu półfinału Orlen Superligi Industria Kielce pokonała KGHM Chrobrego Głogów 34:22. – Najważniejszym celem było zwycięstwo, ponieważ są to play-offy i tutaj różnica bramek nie jest potrzebna – powiedział po spotkaniu Artsem Karalek, obrotowy „żółto-biało-niebieskich”.
W drugim meczu półfinału Orlen Superligi Industria Kielce pokonała KGHM Chrobrego Głogów 34:22. – Graliśmy inny handball niż zazwyczaj, było więcej pragmatyzmu w naszej postawie, dzięki czemu spokojnie budowaliśmy akcje w ataku – powiedział po spotkaniu Krzysztof Lijewski, drugi trener „żółto-biało-niebieskich”.
Suzuki Korona Handball Kielce wygrała wyjazdowy mecz 20. kolejki Ligi Centralnej Kobiet z PreZero APR Radom 31:27. Najskuteczniejszą zawodniczką kielczanek była Magdalena Berlińska, zdobywczyni dziesięciu bramek.
Mistrzowie Polski, sobotnim zwycięstwem nad KGHM Chrobrym Głogów, przypieczętowali awans do finału mistrzostw Polski. Kielczanie przed własną publicznością ograli głogowian 34:22. MVP spotkania został Dylan Nahi.
W sobotę 7 września w łódzkiej Atlas Arenie mecz o Orlen Superpuchar Polski zagrają mistrz Polski ze zdobywcą krajowego Pucharu. Taką informację podał organizator rozgrywek – Superliga.
Drużyna Jakuba Stolarczyka wywalczyła awans do angielskiej elity. Gracz pochodzący z okolic Chęcin ma na swoim koncie pierwsze tego rodzaju osiągnięcie w karierze.
Igor Karacić i Alex Dujszebajew znaleźli się w najlepszej siódemce pierwszych ćwierćfinałowych potyczek Ligi Mistrzów. Wyróżniony przez EHF został jeszcze jeden zawodnik Industrii.
Poniedziałkowy pojedynek Korony Kielce z Puszczą Niepołomice będzie arcyważny w kontekście walki obu zespołów o utrzymanie. Przeanalizujmy zatem czego możemy się spodziewać po drużynie prowadzonej przez Tomasza Tułacza.
Za nami rozgrywana w środku tygodnia 29. kolejka Fortuna I Ligi. Na zapleczu ekstraklasy sześć klubów walczy o udział w barażach.
Komisja do spraw Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznała licencję Koronie Kielce na występy w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2024/2025. Po raz pierwszy od lat kielczanie nie mają nadzoru finansowego.
Na konferencji prasowej przed spotkaniem z Puszczą Niepołomice trener Korony Kamil Kuzera poruszył kwestię Fredrika Krogstada oraz Jacka Podgórskiego. Obu graczom za kilkanaście tygodni skończą się umowy z zespołem.
W 30. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zagra na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. – Mocno na to zapracowaliśmy i musimy iść tą naszą drogą. Jeżeli utrzymamy tę dyscyplinę i konsekwencje, tak jak w ostatnim pojedynku to możemy być optymistami przed kolejnym spotkaniem – powiedział przed potyczką Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych”.
– Już mecz ze Stalą trochę nas zbudował, jednak po drodze przydarzyła się wpadka z Wartą, bo tak to nazywam, gdzie nie zagraliśmy dobrze i straciliśmy trzy punkty. Wygrana nad Radomiakiem pokazała, że musimy w siebie wierzyć, bo potrafimy grać. Jak jesteśmy zdeterminowani, bezpośredni oraz odważni, to takie taktyczne i typowo piłkarskie rzeczy same przychodzą – mówi przed poniedziałkową rywalizacją z Puszczą Niepołomice Jacek Podgórski, zawodnik Korony Kielce.
W poniedziałek Korona Kielce będzie chciała pokazać, że pogrom Radomiaka nie był dziełem przypadku i wygrać na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. Z kogo nie będzie mógł w Krakowie skorzystać trener Kamil Kuzera?