PGNiG Superliga. Podsumowanie 4. kolejki

28-09-2021 10:29,
Materiał pozaredakcyjny

4. seria PGNiG Superligi przyniosła sporo emocji. Premierowe zwycięstwo odniosła Sandra SPA Pogoń Szczecin, która ograła na wyjeździe Handball Stal Mielec. Z kolei pierwszej porażki doznali szczypiorniści Piotrkowianina Piotrków Trybunalski. Swoje mecze wyraźnie wygrały Azoty-Puławy i Łomża Vive Kielce.

Już tylko jedna drużyna bez punktów

Przed tygodniem z wygranej cieszyli się zawodnicy Gwardii Opole i wtedy bez punktów w PGNiG Superlidze zostawały dwie drużyny – Handball Stal Mielec i Sandra SPA Pogoń Szczecin. Teraz obie te ekipy zmierzyły się ze sobą w Mielcu. Lepsi okazali się szczecinianie. Bardzo dobre spotkanie rozegrał bramkarz „Portowców” Tomasz Wiśniewski, który ostatnie sezony spędził w Stali. W sumie odbił 15 rzutów i miał 37 procent skuteczności.

– Bardzo dobrze weszliśmy w mecz, pierwsza połowa w naszym wykonaniu była super. Wszystko nam wychodziło. Obrona fajnie się zachowywała, w bramce też udało się odbić kilka piłek. Drugą połowę dobrze zaczęliśmy, ale później było nerwowo – powiedział bramkarz. Handball Stal to w tej chwili jedyna drużyna w lidze bez punktów. – Wydaje mi się, że pierwsza połowa zdecydowała o końcowym wyniku. Najbardziej boli, że mieliśmy dużo szans przy tej wysuniętej obronie, gdzie narobiliśmy troszeczkę problemów drużynie ze Szczecina – nie krył rozczarowania trener mielczan, Rafał Gliński.

Mecze bramkarzy w Kwidzynie i Gdańsku

Z kolejnego zwycięstwa cieszyli się zawodnicy Górnika, którzy ograli na wyjeździe MMTS Kwidzyn. To był mecz bramkarzy – przez całe spotkanie golkiper zabrzan – Martin Galia odbił 44 procent rzutów rywali. Dobrą zmianę w kwidzyńskiej bramce dał natomiast Bartosz Dudek, który miał 41 procent skuteczności. Warto zwrócić uwagę na perfekcyjną grę obu drużyn w defensywie – w całym meczu padło w sumie 41 bramek. Najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania był grający obecnie w Górniku Damian Przytuła (7 goli), który rok temu występował jeszcze w MMTS-ie.  – To był mecz walki, padło mało bramek, co świadczy o twardej obronie i dobrej postawie bramkarzy w obu zespołach – przyznał rozgrywający.

Z dobrej strony golkiperzy pokazali się też w meczu w Gdańsku, gdzie Torus Wybrzeże mierzyło się z Gwardią Opole. Kolejny raz udane spotkanie rozegrał Miłosz Wałach (Torus Wybrzeże), który  zatrzymał 43 procent rzutów rywali, a Jakub Ałaj (Gwardia Opole) skończył mecz z 35 procentami skuteczności. Kibiców może cieszyć fakt, że tak młodzi zawodnicy już teraz stanowią o sile swoich zespołów. Ostatecznie o losach meczu musiały decydować karne, w których górą byli opolanie.

– Trener powiedział w szatni, że to nie smutek, a złość. Od początku prowadziliśmy i staraliśmy się kontrolować spotkanie. W pewnym momencie Opole przejęło inicjatywę i miało 10 minut, gdy odrobiło stratę. Później my goniliśmy. To cenny punkt – powiedział Mateusz Kosmala z Torus Wybrzeża, który rzucił 10 bramek i był najskuteczniejszym zawodnikiem meczu.

Wyraźne zwycięstwa Azotów i Łomży Vive

Swoje spotkania pewnie wygrały Azoty-Puławy, które podejmowały Chrobrego Głogów. Po pierwszej połowie puławianie prowadzili pięcioma bramkami. Po przerwie jeszcze podkręcili tempo i cieszyli się z wygranej dwunastoma golami.

– Pierwsza połowa w naszym wykonaniu była lekko senna, pozwalaliśmy zawodnikom z Głogowa na zbyt dużo. W drugiej połowie byliśmy już bardziej skoncentrowani i wynik był zdecydowanie na naszą korzyść – podsumował mecz Robert Lis, trener Azotów. W jego zespole błysnął bramkarz – Mateusz Zembrzycki, który odbił połowę rzutów, które leciały na jego bramkę. Z kolei skrzydłowy z Puław – Andrii Akimenko zdobył dziewięć bramek na dziewięć prób.

Jeden dzień przerwy po meczu z Telekomem Veszprem mieli zawodnicy Łomży Vive, którzy także pewnie pokonali u siebie Energę MKS. Kielczanie niemal cały czas prowadzili kilkoma trafieniami. Na dziesięć minut przed końcem wygrywali różnicą czterech bramek, a ostatecznie zwyciężyli ośmioma golami.

– To właśnie różni nasz zespół od takich jak Łomża Vive Kielce, że w decydujących momentach, gdy są dobre okazje do zdobywania bramek, to one to robią. My jeszcze nie jesteśmy na tym etapie. Mieliśmy w przewadze dwie dobre okazje Kamyszka, ale podał piłkę do ręki przeciwnikowi, mieliśmy Bekisza na skrzydle w super przewadze, ale bramkarz obronił. Stąd taki wynik – analizował przyczyny porażki Tomasz Strząbała, trener Energi MKS-u.

Przerwana passa Piotrkowianina

Po trzech meczach Piotrkowianin miał komplet zwycięstw. Teraz jednak przegrał na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. I również w tym meczu bohaterem spotkania był bramkarz, Marcin Schodowski, który w całym meczu miał 46 procent udanych interwencji.

– Cały zespół zagrał super w defensywie i dzięki temu mi się łatwiej broniło. Wszystko to co trener rozpisał było świetnie realizowane przez chłopaków. To był mecz walki – powiedział Schodowski, który został wybrany MVP meczu, a dodatkowo jest też drugim trenerem „Miedziowych”. W tym spotkaniu najskuteczniejsi byli Jakub Moryń, Roman Chychykało (Zagłębie Lubin) oraz Adam Pacześny (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski). Cała trójka rzuciła po sześć bramek.

Wyniki 4. serii meczów PGNiG Superligi

MMTS Kwidzyn – Górnik Zabrze 19:22 (6:11)

Torus Wybrzeże Gdańsk – Gwardia Opole 23:23 (10:7), po karnych 2:3

Łomża Vive Kielce – Energa MKS Kalisz 37:29 (20:15)

Handball Stal Mielec – Sandra SPA Pogoń Szczecin 27:30 (12:17)

Azoty Puławy – Chrobry Głogów 40:28 (20:15)

Zagłębie Lubin – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 32:25 (14:11)

Grupa Azoty Unia Tarnów – Orlen Wisła Płock przełożony na 5 października

Autor: Maciej Turchan/PGNiG Superliga

------------

Podczas ćwierćfinałowego starcia Industrii Kielce z SC Magdeburg kontuzji doznał Michał Olejniczak. I choć samo zdarzenie wyglądało dramatycznie, uraz jest zdecydowanie mniej groźny niż spodziewano. To byłoby na tyle jeśli chodzi o dobre informacje, ponieważ kieleckiego szczypiornistę czeka dłuższa przerwa.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Trudno określić, jak układają się teraz szanse na awans – powiedział po spotkaniu Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Industria Kielce w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pokonała S.C. Magdeburg 27:26. – Na wyjeździe przy takiej grze w ataku pozycyjnym to może skończyć się nawet 10 bramkami straty – powiedział po spotkaniu Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
W trakcie spotkania Ligi Mistrzów między Industrią Kielce, a Magdeburgiem, którego stawką jest awans do Final4 tych rozgrywek, potwornie wyglądające kontuzji nabawił się Michał Olejniczak.
Wielkie emocje w Hali Legionów podczas ćwierćfinałowego spotkania Industrii Kielce z Magdeburgiem w ramach Ligi Mistrzów. Mistrzowie Polski, przy głośnym wsparciu z trybun, walczyli niesamowicie i wygrali 27:26.
Korona Kielce w ostatnim meczu rozprawiła się na własnym terenie z Radomiakiem Radom aż 4:0. Żółto-czerwoni nie dali rywalom szans, zainkasowali komplet punktów i tym samym podtrzymują swoje szanse na utrzymanie w elicie. Kto Waszym zdaniem był najlepszym kieleckim zawodnikiem tego starcia? Ogłaszamy wyniki sondy!
W swoim trzecim sezonie w Lotto Superlidze Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów znalazł się w czołówce, ale tym razem medalu nie zdobył. Suchedniowska drużynę czeka jeszcze finał rozgrywek o Drużynowy Puchar Polski.
W ubiegły weekend na boiskach 1. Ligi rozegrano 28. serię gier. Upłynęła ona pod znakiem świetnego powrotu z zaświatów Wisły Kraków oraz kolejnych triumfów Lechii i Arki, które zdecydowanie uciekły reszcie stawki i pewnie kroczą po Ekstraklasę.
Korona Kielce poznała termin ostatniego meczu na Suzuki Arenie, w którym zmierzy się z Ruchem Chorzów.
Sławomir Szmal ogłosił chęć startu w wyborach na prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Legendarny bramkarz chce zreformować organizację zarządzającą rodzimym handballem, a o swojej decyzji poinformował na specjalnej konferencji prasowej.
Dwóch zawodników Korony Kielce: Piotr Malarczyk oraz Jewgienij Szykawka zostało nominowanych do najlepszej jedenastki 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla Białorusina jest to pierwsze tego typu wyróżnienie w trwającym sezonie.
W 29. kolejce Ekstraklasy padł absolutny rekord frekwencji w XXI wieku. Na Stadionie Śląskim spotkanie pomiędzy zaprzyjaźnionymi Ruchem Chorzów i Widzewem Łódź oglądało przeszło 50 tysięcy osób.
Maciej Giemza z Piekoszowa obok Kielc wraz z pilotem Rafałem Martononem zwyciężyli w pierwszej rundzie Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – rajdzie Baja Drawsko Pomorskie 2024.
20-krotni mistrzowie Polski rozpoczynają decydującą rywalizację o Final Four Ligi Mistrzów. Do Hali Legionów przyjeżdża obrońca trofeum – S. C. Magdeburg.
Pogoń Siedlce niepokonana od dwóch miesięcy, a Radunia Stężyca z okazałym przełamaniem. Za nami 29. kolejka II ligi.
Grad goli na początek oraz na zakończenie kolejki. Tak minęła 29. seria PKO BP Ekstraklasy.
W środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Jestem gotowy na to, aby wprowadzić naszą drużynę do Kolonii – powiedział przed spotkaniem Alex Dujszebajew, kapitan „żółto-biało-niebieskich”.
Już w najbliższą środę (24 kwietnia) Industria Kielce podejmie Magdeburg w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. – Przed nami wymagający mecz, ale taki mamy etap sezonu – powiedział przed spotkaniem Arkadiusz Moryto, skrzydłowy „żółto-biało-niebieskich”.
Przed Industrią Kielce decydująca rywalizacja o awans do Final Four Ligi Mistrzów. – Magdeburg jest silniejszy niż rok temu – powiedział przed pierwszym spotkaniem Tałant Dujszebajew, trener „żółto-biało-niebieskich”.
Kolejną kolejkę mają za sobą zawodnicy występujący w RS Active IV lidze. W 24. kolejce Korona II Kielce wygrała u siebie 1:0 z GKS-em Rudki, a Orlęta zwyciężyły 6:0 z Arką Pawłów.
Po ostatnim zwycięstwie z Jagiellonią kibice Cracovii mogli złapać trochę pewności i uwierzyć, że spadek to bardzo odległa rzecz. Jednak po niedzielnej przegranej z Puszczą Niepołomice sytuacja w Krakowie jest bardzo niepewna, zwłaszcza jeśli spojrzymy na terminarz zespołu z Krakowa.
Za nami 19. kolejka grupy południowej I ligi TTCup.com, w której na co dzień gra Polonia Kielce. Ekipa ze stolicy naszego regionu pokonała w wyjazdowym starciu KTS MDC² Park Gliwice 6:4.
Miniony weekend przebiegł nam pod znakiem nie tylko piłkarskich i handballowych, ale również bilardowych emocji. Galeria Echo w Kielcach ponownie gościła najlepsze poolowe zespoły z całej Polski. Wśród nich gospodarz – Nosan.
SMS ZPRP Kielce wygrał dwa spotkania Ligi Centralnej, a Końskie wciąż pozostają niezdobyte. KSZO i Wisła z kolejnymi porażkami.
Suzuki Korona Handball Kielce przegrała we własnej hali w meczu 19. kolejki Ligi Centralnej Kobiet z ENEA Piłka Ręczna Poznań 32:34. Najskuteczniejszą zawodniczką kielczanek była Zofia Staszewska, zdobywczyni ośmiu bramek.
Kto w weekend odwiedził halę przy ulicy Krakowskiej w Kielcach, ten nie żałował. Fani szczypiorniaka w piątek, sobotę oraz niedzielę doświadczyli świetnego widowiska z udziałem juniorek młodszych Korony Handball. Kieleckie zawodniczki wywalczyły awans do ćwierćfinału mistrzostw Polski!
W piątkowe popołudnie doszło do starcia określanego „Świętą Wojną”. Żółto-czerwoni kolejny raz wyszli zwycięsko ze starcia z Radomiakiem, co nie spodobało się kibicom przyjezdnych. Stawili się więc oni pod stadionem i przekazali zawodnikom swoje niezadowolenie.
Za nami 26. kolejka trzeciej ligi grupy czwartej. KSZO wysoko przegrał w wyjazdowym starciu z Wieczystą Kraków, Czarni Połaniec musieli uznać wyższość Avii Świdnik, a Star Starachowice zremisował z Chełmianką.
Industria Kielce wygrała pierwszy półfinałowy mecz Orlen Superligi z KGHM Chrobrym Głogów 30:22. – Spotkały się dziś drużyny, które bardzo mocno i ambitnie walczyły – powiedział po spotkaniu Krzysztof Lijewski, drugi trener „żółto-biało-niebieskich”.
Korona Kielce w efektownym stylu pokonuje Radomiak Radom 4:0 i daje jasno do zrozumienia, że w kontekście walki o ligowy byt nie powiedziała ostatniego słowa. Dziś wybieramy najlepszego Koroniarza piątkowej rywalizacji na Suzuki Arenie.