Szukamy następcy Piechny. Czas na statystyczne podsumowanie napastników

08-07-2016 22:15,
Krzysztof Węglarczyk

Po przeanalizowaniu statystyk bramkarzy, obrońców oraz pomocników, przyszedł czas na ostatnią niezbadaną przez nas formację, czyli napastników. To oni są wnikliwie rozliczani z bramek i to ich kibice najczęściej okrzykują bohaterami klubu, bądź publicznymi wrogami. Dobrzy napastnicy kojarzeni z Koroną to zazwyczaj Grzegorz Piechna, Marcin Robak, Andrzej Niedzielan i ostatnio Airam Cabrera. Ale czy tylko oni zasługują na wyróżnienie?

Przez dziesięć sezonów w Ekstraklasie, w Koronie wystąpiło 34 napastników. Postanowiliśmy wziąć pod uwagę tylko tych, którzy mają na swoim koncie co najmniej 15 występów. Uważamy, że to minimalna liczba meczów, po której można wyciągać jakiekolwiek wnioski. W ten sposób wyklarowała się grupa 16 zawodników.
Zawodnicy, którym nie udało się przekroczyć bariery wymaganej liczby występów to: Łukasz Jamróz, Marcin Żewłakow, Ernest Konon, Tomasz Szewczuk, Jakub Zabłocki, Paweł Buśkiewicz, Łukasz Cichos, Łukasz Sekulski, Karol Angielski, Piotr Gawęcki, Dawid Janczyk, Kamil Adamek, Mateusz Łuczak, Iljan Micański, Marcin Klatt, Andrzej Paprocki, Antolie Doros oraz Hubert Laskowski.

SETKA POZA ZASIĘGIEM

Żaden z napastników Korony nie może zapisać sobie na koncie 100 występów w żółto-czerwonej koszulce na najwyższym szczeblu rozgrywek. Najbliżej tego osiągnięcia był Maciej Korzym, którego licznik zatrzymał się na 97 spotkaniach. „Korzeń” jako jedyny mógł aspirować do tego wyniku, ponieważ drugiemu pod względem występów Marcinowi Robakowi do setki zabrakło aż 34 meczów. Poza nimi jeszcze tylko Przemysław Trytko (64) oraz Krzysztof Gajtkowski (57) wyszli na ekstraklasową murawę ponad 50 razy.

Kliknij, aby powiększyć

NAJLEPSI POGRAJĄ DO OSIEMDZIESIĄTKI

Sprawdziliśmy także, kto w Kielcach mógł liczyć na grę w pełnym wymiarze czasowym, a którzy gracze byli tylko zmiennikami. Jasno wynika, że liderzy zespołów spędzali na boisku średnio 80 minut. Minimalnie najlepszy był Niedzielan, którego średnia wynosiła 81 minut. Za nim znalazło się miejsce dla Piechny, Olivera Kapo oraz Cabrery, ze średnią gorszą o 60 sekund. Za nimi znaleźli się Korzym (75 min) oraz Robak (71 min). Pozostali nie przekroczyli progu 60 minut.

Najmniej czasu na boisku spędzał Michał Zieliński (35 minut). Piotr Bagnicki był tylko o minutę lepszy. Poza nimi jeszcze Maciej Tataj, Michał Przybyła, Sergiej Chiżniczenko oraz Daniel Gołębiewski osiągali wyniki poniżej 45 minut.

Kliknij, aby powiększyć

KRÓL JEST TYLKO JEDEN

Kiedy statystycznie rozliczani są napastnicy, to bezapelacyjnie najważniejsze jest podsumowanie ich poczynań strzeleckich. W sumie formacja ta zdobyła 163 bramki. Na listę strzelców wpisywało się 24 napastników. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że sezon 2005/2006 zrodził Koronie najlepszego napastnika w historii jej gry w Ekstraklasie. Grzegorz Piechna i jego 21 bramek w dwudziestu dziewięciu meczach do dzisiaj nie zostały pobite przez żadnego zawodnika grającego w Kielcach. „Kiełbasa” strzelający gola co 111 minut jest także najlepszy w klasyfikacji częstotliwości zdobywanych goli.

Drugim najskuteczniejszym napastnikiem żółto-czerwonych jest Maciej Korzym. 20 bramek w 97 meczach. Gol co 362 minuty jest jednak wynikiem dalekim od ideału. Na kolejnych miejscach znajdują się Marcin Robak (19 goli) oraz Airam Cabrera (16).

Kliknij, aby powiększyć

Najwięcej czasu na zdobycie bramki potrzebował Siergiej Chiżniczenko, który zdobył tylko 1 trafienie w 26 występach (1032 minuty na murawie).

Kto trafiał do bramki w najmniejszych odstępach czasu? Czterech zawodników uzyskało czas poniżej 200 minut. Jak wcześniej wspomnieliśmy, pierwszy jest Piechna z wynikiem 111 minut. Drugie miejsce zajął Airam Cabrera, który trafiał do siatki co 140 minut. Na trzeciej pozycji znalazł się Andrzej Niedzielan. „Wtorek” zdobywał gola co 169 minut. Z wynikiem 187 minut, na czwartej pozycji uplasował się Michał Przybyła. Bliski przekroczenia tej granicy był także Marcin Tataj. Jego wynik to bramka co 201 minut.

Kliknij, aby powiększyć

NIE ZAWSZE SPRAWIEDLIWIE

Postanowiliśmy również przeanalizować, jak drużyna radziła sobie z poszczególnymi zawodnikami na boisku oraz jak wyglądała bez nich. Najwyższym współczynnikiem może popisać się Marcin Robak, z którym Korona zdobywała średnio 1,67 punktu. Minimalnie gorzej punktował Maciej Kowalczyk, ze średnią 1,63. Wyniki powyżej półtora punktu osiągnęli jeszcze Olivier Kapo oraz Grzegorz Piechna.

Zawsze podkreślamy, że tę statystykę należy traktować z przymrużeniem oka. Najlepszym przykładem niesprawiedliwości tych statystyk jest Grzegorz Piechna, który na 30 możliwych spotkań rozegrał 29. Zabrakło go tylko w 30. kolejce, gdy Korona pokonała Groclin 3:0. Stąd taki rezultat. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Porcelisa, którego zabrakło w 3 meczach, a żółto-czerwoni zdobyli w nich 5 punktów.

Kto natomiast punktował najgorzej w kieleckich szykach? Dwaj zawodnicy nie przekroczyli progu 1 punktu. Mowa o Chiżniczence oraz Przybyle. Kazach jest jednak o cztery setne gorszy (0,92).

Kliknij, aby powiększyć

CZASY KOLPORTERA ZWYCIĘSTWAMI STAŁY

Ostatnim aspektem przez nas badanym jest procentowy współczynnik zwycięstw, remisów i porażek napastników Korony. Trzech zawodników wygrywało w prawie co drugim swoim meczu. Mowa o Macieju Kowalczyku (49%), Marcinie Robaku (48%) oraz Piotrze Bagnickim (47%). W przypadku tego ostatniego, zgromadził on również najwyższy współczynnik porażek (53%).

Wysokie wyniki porażek zanotowali także Przybyła oraz Chiżniczenko (obaj 46%). Ich procent zwycięstw był najniższy spośród wszystkich napastników. W przypadku Polaka wyniósł on 21%, natomiast Kazach był o dwa procent gorszy. Niewiele częściej zwyciężał Airam Cabrera. Ta sztuka udawała mu się w zaledwie co czwartym meczu. Hiszpan remisował natomiast najczęściej spośród wszystkich badanych. Jego wynik to aż 43%.

Kliknij, aby powiększyć

To wszystko, co dziś przygotowaliśmy. Zachęcamy Was do udziału w sondzie - zadecydujcie, kto był najlepszym napastnikiem Korony w Ekstraklasie. Kończymy podsumowanie formacji. W kolejnej odsłonie przyjrzymy się kartkom przyznawanym żółto-czerwonej drużynie. Do kielczan przylgnęła łatka zespołu grającego agresywnie, a czasem nawet brutalnie. Sprawdzimy to! Zastanawiające, czy pamiętny sezon 2011/2012 rzeczywiście przełożył się na największą ilość kar...

Źródło: 90minut.pl

Opracował Krzysztof Węglarczyk

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

znajdz 2 niepasujace elementy2016-07-08 23:11:35
Piechna Niedzielan Robak Cabrera Kapo Przybyla Sekulski
Kibic2016-07-09 09:36:22
Napiszcie gdzie jest Nowy NAPASTNIK a nie jakies statystyki! Liga juz za tydzien!!!
mlody2016-07-09 09:51:17
taki był płacz po Trytce, a jak się patrzy na statystyki to mówią same za siebie. Dziad Dziad Dziad niech pasie kozy w Kazachstanie
elo2016-07-09 14:13:03
TYLKO TRYTO!!!!!!!
r2016-07-09 15:34:52
kto zagłosował na Chiżniczenko???
K.k.2016-07-09 16:01:45
A co z Napastnikiem?! Dotarł juz do Kielc!?! Liga za tydzień!!!

Ostatnie wiadomości

Już w najbliższą sobotę (22 czerwca) piłkarze Korony Kielce rozegrają pierwszy sparing podczas letnich przygotowań. Kibice będą mogli obejrzeć to spotkanie.
Mistrzowie Litwy FK Panevėžys mogą być rywalami Jagiellonii Białystok w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Ekipę z Poniewieża do trofeum doprowadził dobrze znany w Polsce Gino Lettieri.
Korona Kielce poznała terminarz 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Departament Logistyki Rozgrywek wskazał dokładne godziny rozegrania ostatnich lipcowych meczów.
Przed nami spotkania 2. kolejki fazy grupowej EURO 2024.
W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie konkurencyjność firmy zależy od jej zdolności do efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi, odpowiednie przechowywanie dokumentacji pracowniczej staje się kluczowym elementem strategii zarządzania. Przechowywanie dokumentów pracowniczych, od akt osobowych po umowy i oceny wydajności, wymaga nie tylko spełnienia wymogów prawnych, ale także zapewnienia szybkiego dostępu do informacji oraz ochrony prywatności i danych pracowników.
Marcel Stefaniak obrońca drugoligowej Olimpii Elbląg w trwającym tygodniu przechodzi testy w Koronie Kielce. Taką informację podał świętokrzyski ekstraklasowicz na swoich social mediach.
Trzy interesujące transfery przeprowadziła w ostatnich dniach Orlen Wisła Płock. Wszystkie to młodzi zawodnicy zza granicy.
Jest pierwsze wzmocnienie sztabu szkoleniowego Korony Kielce. Nowym trenerem analitykiem został Damian Kozakiewicz.
W piątym dniu mistrzostw Starego Kontynentu kibice zobaczą tylko dwa mecze. Do walki staną dziś (18 czerwca) zespoły z grupy F.
Ostatnimi czasy nie brakuje dyskusji na temat przyszłości Korony Kielce. Zaczynając od prezesa, przez trenera, na zawodnikach i finansowaniu kończąc. W debacie pojawił się także temat herbu żółto-czerwonych. Padło pytanie, czy pozostać przy 16-letnim emblemacie Korony, czy jednak dokonać pewnych zmian.
Przed nami czwarty dzień EURO 2024. W poniedziałek zagrają grupy E I D. Pierwszym spotkaniem będzie rywalizacja Rumunii z Ukrainą. Ta potyczka może zadecydować, która z drużyn awansuje do fazy pucharowej z grupy E.
W inauguracyjnym meczu Mistrzów Europy 2024 Polacy przegrali z Holandią 1:2. Bramki zdobyli Adam Buksa oraz Cody Gakpo i Wout Weghorst.
Trzeciego dnia Mistrzostw Europy 2024 swoje zmagania rozpoczyna reprezentacja Polski. Pierwszym rywalem „biało-czerwonych” będzie Holandia.
Dwa dni po podpisaniu umowy promocyjnej z miastem Kielce Industria wypuściła pierwszy film chwalący walory turystyczne stolicy regionu świętokrzyskiego.
KPR Legionowo, Padwa Zamość lub SPR Handball Stal Mielec mogą zastąpić Grupę Azoty Unię Tarnów w rozgrywkach Orlen Superligi.
Piłkarze Staru Starachowice zdobyli Chemar Rurociągi Pucharu Polski. W meczu finałowym pokonali po rzutach karnych Czarnych Połaniec.
27 piłkarzy Korony Kielce zameldowało się na pierwszym przedsezonowym treningu. Tym samym żółto-czerwoni rozpoczęli przygotowania do sezonu 2024/2025. Kogo zabrakło przy ulicy Kusocińskiego?
Korona Kielce wróciła do treningów. W „żółto-czerwonym” klubie zdaniem trenera Kamila Kuzery może dojść do wielu ruchów transferowych.
Piłkarze Korony Kielce powrócili do treningów. Po pierwszej jednostce sytuację kadrową skomentował trener zespołu Kamil Kuzera.
To koniec pewnego rozdziału w historii żółto-czerwonych! Bramkarz Konrad Forenc po trzech sezonach opuszcza Koronę Kielce. Klub nie zdecydował się na przedłużenie kończącej się właśnie umowy.
Sześciu piłkarzy Korony Kielce z końcem czerwca odchodzi z klubu. O decyzji poinformowano za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.
Problemy spadkowicza z PKO BP Ekstraklasy Warty Poznań się pogłębiają. Po kłopotach ze stadionem teraz klub prosi piłkarzy o zmiany w harmonogramie wypłat.
Po zwycięstwie Niemiec nad Szkocją (5:1) w meczu otwarcia mistrzostwa Europy nabierają tempa. W sobotę 15 czerwca zostaną rozegrane trzy spotkania.
Industria Kielce podała plan przygotowań do nowego sezonu. W trakcie cyklu wicemistrz Polski wystąpi w dwóch turniejach towarzyskich.
Piłkarze ekstraklasowej Korony Kielce już jutro (w sobotę 15 czerwca) odbędą swój pierwszy przedsezonowy trening.
Polski Związek Piłki Nożnej dokonał reformy II, III i IV ligi. O awansie do wyższej klasy rozgrywkowej zdecydują dwustopniowe baraże. Nowy system rozgrywek wchodzi w życie już w zbliżającym się sezonie 2024/2025.
Prawie 30 zawodników stawiło się na V eliminacji w/w turnieju. Tym razem w stolicy województwa świętokrzyskiego zameldowali się goście z Tarnowa. Po kilku godzinach zmagań organizatorzy wyłonili ścisłe podium.
Już dziś (14 czerwca) rusza piłkarskie EURO 2024. Na początek gospodarze Niemcy zmierzą się ze Szkocją.
Przed Koroną Kielce nowy sezon PKO BP Ekstraklasy. Dla „żółto-czerwonych” pod względem organizacyjnym ważne będą najbliższe dni.
21 klubów zgłosiło chęć gry w przyszłorocznej Lidze Mistrzów. Wśród zespołów jest Industria Kielce, OTP Bank - PICK Szeged czy HBC Nantes.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group