Kibice protestują. I wyjaśniają dlaczego

03-04-2018 10:33,
Redakcja

Podczas sobotniego meczu Korona Kielce – Lechia Gdańsk, przez 15 minut nie był prowadzony zorganizowany doping. Jest to pokłosie ogólnopolskiego protestu kibiców, którego motywy fani wyjaśniają w oświadczeniu przesłanym także do naszej redakcji. Poniżej jego treść.

„Oświadczenie Grup Kibicowskich:

REKLAMA

W dniu 24 marca odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli grup kibicowskich w którym udział wzięli reprezentanci większości klubów ekstraklasy, pierwszej ligi oraz wielu drużyn z niższych szczebli piłkarskich rozgrywek. Powodem tego spotkania ponad klubowymi podziałami, jest próba wprowadzenia w życie przez Komisję Ligi - organ Ekstraklasy S.A oraz Komisję Dyscyplinarną - organ PZPN-u, nowych wytycznych dotyczących postępowań dyscyplinarnych przeciwko kibicom piłkarskim w Polsce.​

Wytyczne między innymi:

* Sankcjonują odpowiedzialność zbiorową wobec ogółu kibiców zasiadających na danej trybunie, bądź wręcz całej publiki danego stadionu.

* Łamią podstawowe swobody obywatelskie, takie jak prawo do swobodnego przemieszczania się po kraju - wprowadzają zapisy dyskryminujące kibiców ze względu na miejsce zamieszkania.

* Umożliwiają zamykanie stadionów za błahe przewinienia.

* Wprowadzają drakońskie i niewspółmierne do owych przewinień kary finansowe dla klubów, przez co groźba zastosowania tychże sankcji przybiera wręcz formę szantażu wobec klubów.

Wyznając zasadę "Nic o nas bez nas", jako kibice z całego kraju, wzywamy Ekstraklasę S.A i podległą jej Komisję Ligi a także PZPN, do natychmiastowego wycofania się z proponowanych zapisów. W przeciwnym razie, jako zorganizowany ruch kibicowski, zmuszeni będziemy podjąć kroki prowadzące do ogólnopolskiego protestu, który w swej skrajnej formie może doprowadzić do całkowitego bojkotu rozgrywek i ich paraliżu.

Nie godzimy się na prymat pieniądza nad sportowymi emocjami, nie aprobujemy tego by walka o finansowe wpływy z praw telewizyjnych była ważniejsza od ludzi, którzy co tydzień przychodzą na stadiony kibicować swoim drużynom. Nie pozwolimy na sekowanie ruchu kibicowskiego za pomocą sankcji rodem z epoki totalitaryzmu i nie akceptujemy dyktatu Komisji Ligi i Komisji Dyscyplinarnej względem naszych klubów.

Proponowany sposób nakładania kar godzi zarówno w zorganizowane grupy kibiców, jak i tych którzy kibicują swym drużynom w sposób swym drużynom w sposób mniej żywiołowy, poza tak zwanymi sektorami fanatyków.

W obronie naszych wartości i praw nie zawahamy się podjąć kroków które sprawią, że żenującej jakości produkt jakim jest polska piłka ligowa, straci jeszcze bardziej na widowisku i wątpliwym już teraz prestiżu.

Wszystkie podmioty odpowiedzialne za sprzedaż praw, prowadzenie i transmitowanie rozgrywek: PZPN i Ekstraklasa S.A. oraz Canal+, Polsat, Eurosport, Eleven, TVP i regionalne ośrodki TVP winny mieć świadomość, że godząc w ruch kibicowski ugodzą równocześnie w finansowe podstawy rozgrywek ligowych. Przykłady z przeszłości i teraźniejszości jasno i dobitnie pokazują, że to właśnie zorganizowany ruch kibicowski nadaje kolorytu meczom piłkarskim, bez którego to ruchu i bez swoistej otoczki będącej dziełem najbardziej oddanych fanów, atmosfera na stadionach traci na atrakcyjności.

Protesty kibiców zawsze finalnie prowadziły i doprowadzą w przyszłości do spadku frekwencji, obniżenia wpływów dla klubów z tak zwanego dnia meczowego oraz spadku oglądalności transmisji telewizyjnych - a co za tym idzie, utraty środków finansowych od reklamodawców i sponsorów.

Wzywamy Ekstraklasę S.A. oraz PZPN, który tylko pozornie nie jest stroną wywołanego sporu, do wycofania się z proponowanych i nieakceptowalnych dla nas zapisów, jak również zmiany tych już istniejących i włączenia się w realny i konstruktywny dialog z naszym środowiskiem.

Nic o nas bez nas!

* Arka Gdynia

* Beskid Andrychów

* BKS Bielsko

* Błękitni Stargard

* Cracovia

* Chemik Kędzierzyn

* Chojniczanka Chojnice

* Chrobry Głogów

* Czuwaj Przemyśl

* Elana Toruń

* Gwardia Koszalin

* GKS Bełchatów

* GKS Jastrzębie

* GKS Katowice

* Górnik Łęczna

* Górnik Zabrze

* Jagiellonia Białystok

* KKS Kalisz

* Korona Kielce

* Kotwica Kołobrzeg

* KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

* Lech Poznań

* Lechia Gdańsk

* Legia Warszawa

* ŁKS Łódź

* Motor Lublin

* Odra Opole

* Odra Wodzisław

* Olimpia Elbląg

* Piast Gliwice

* Pogoń Szczecin

* Polonia Bytom

* Radomiak Radom

* Raków Częstochowa

* Resovia

* Ruch Chorzów

* Sandecja Nowy Sącz

* Stal Rzeszów

* Stal Stalowa Wola

* Stomil Olsztyn

* Śląsk Wrocław

* Victoria Września

* Widzew Łódź

* Wigry Suwałki

* Wisła Kraków

* Wisła Płock

* Zagłębie Sosnowiec

* Zagłębie Lubin

* Zawisza Bydgoszcz”

fot. Anna Benicewicz-Miazga

Wasze komentarze

Bryx2018-04-03 11:56:59
Nagle się kibole zrobili strasznie wyczuleni na przestrzeganie prawa ;)
r2018-04-03 13:03:31
A race w kierunku innych kibicow to kosmici odpalaja. Zamykaja stadiny za blache sprawy takie jak na derbach Krakowa. Albo przychodzicie na mecz albo nawalajcie sie po lasach.
@r2018-04-03 13:59:14
Jakby "oni" nie przychodzili na mecz to frekwencja byłaby o 25- 30% niższa
miau2018-04-03 14:03:00
Filozofy. Ciekawe co zrobicie jak chłopaki zrobią oprawę, wy będziecie piać że piękna, a po wszystkim stadion zamkną
Nikt2018-04-03 14:53:00
"* Sankcjonują odpowiedzialność zbiorową wobec ogółu kibiców zasiadających na danej trybunie, bądź wręcz całej publiki danego stadionu." hahahahahah bo przez kominiarki powinni rozpoznać kto to (vide: mecz Piast:Górnik)
Zibi2018-04-03 17:37:46
Dla 95% ludzi na stadionie oprawę możecie sobie wsadzić tam, gdzie lubicie to robić ze swoimi pryszczatymi kibolkami z całej Polski. 500 małpiątek na 6000 biletów, to daje mniej niż 10%. O jakich 30% piszesz?
Robert2018-04-03 17:46:58
I mają racje
M_M2018-04-03 17:54:20
Protest... Haha.. Dobre. Było nie rozrabiać. Te zmiany to pokłosie wielu lat zaniedbań i uleganiu szantażom kiboli.
Kluby Sobie bez Was i bez waszej oprawy poradzą, a czy Wy Sobie poradzicie?
@Zibi2018-04-03 19:13:44
Na 6000 tysięcy kibiców około 800-1000 to Młyn plus 500-700 kibice gości. To daje 21,6-28,3 %.
I nie musisz chwalic się na forum swoimi preferencjami co gdzie lubisz wsadzac. Zachowaj to dla siebie.
CK2018-04-03 19:20:30
O wiedzę że na forum zlot Januszy. Lepiej byście się przeszli bilety kupić.
BiedaKibol2018-04-03 19:25:11
Kto im to napisał? Przecież to degeneraci, ćwierć ludzie. Typowy schemat tłumu. Większość z nich ma drugiego Polaka za nic. Nie warto z nimi rozmawiać.
my wy oni2018-04-03 20:19:55
boniek to ciota smierdzaca
Kielczanin2018-04-03 22:16:18
Nie wprowadzą tych absurdalnych regulacji, bo to uderzyłoby w FINANSE ekstraklasy (niektóre punkty są również niezgodne z prawem). Dużo mniejsza frekwencja na meczach, transmisje w TV bez dopingu co przekłada się na atrakcyjność widowiska i oglądalność a co za tym idzie mniejsze wpływy z reklam (już to przerabialiśmy i stacje telewizyjne, które miały wykupione prawa do pokazywania meczów nie były z tego zadowolone - delikatnie mówiąc) i tak dalej.
MarcinPL2018-04-03 22:19:38
Zbiorowa odpowiedzialność całego stadionu lub trybuny? Dobry żart :) Takie coś to tylko za niemieckiej okupacji byłoby możliwe. W wolnym kraju każdy odpowiada za siebie.
@Zibi2018-04-03 22:32:52
Kup sobie bułkę z kiełbasą albo popcorn frędzlu i zatkaj sobie nim ten durny łeb, bo dopingować i tak nie potrafisz, co najwyżej powyzywać piłkarzy za to, że źle grają. Taki z ciebie kibic januszku. Dla ciebie słowo 'wyjazd' oznacza wczasy w Busku Zdroju i tym się różnisz od tych, dla których Korona Kielce znaczy bardzo wiele.
@BiedaKibol2018-04-03 22:46:51
Sam jesteś degenerat i w dodatku matoł wrzucający wszystkich do jednego worka. Typowy anonimowy "yntelygent" przekonany o swojej wyższości nad innymi, kierujący się w swoich ocenach wyłącznie stereotypami i tym co mu powiedzą w TV.
Gibo2018-04-03 23:00:59
Może nie jestem jakimś super kibicem będącym na każdym meczu , jestem na meczu Korony okolo 6-8 razy w sezonie. Bywam na różnych sektorach: na piknikach, na Młynie. Raz czy dwa na sezon zdarzy mi się również jechać ma wyjazd, tak więc znam jak to wygląda zarówno od strony "kiboli" jak i " Januszy". Mam więc dość szerokie pole widzenia na wszystko o czym tu dyskutujecie i mogę się w tym temacie wypowiedziec, mając trochę większe pojęcie niż wy . I powiem tak : kibice z Młyna są jacy są, jest wśród nich kilku rozrabiakow, ale większość, zwłaszcza Ultrasi to spokojni ludzie, pełni pasji, mają własne rodziny, są studentami, raz nawet spotkałem na wyjeździe radce prawnego:) . Ich obraz jaki wylania się z tych dyskusji jest CAŁKOWICIE niezgodny z prawdą. Nie można bowiem na przykładzie 10 osób oceniać grupy liczącej osób 1000, których jedynym "grzechem" jest szczera miłość i pasja do Korony.
Do tego dodam, że kieleccy "kibole" w porównaniu z tymi z Lecha, Legii i klubów ze Śląska jak Ruch, Gieksa itd. są wyjątkowo mało szkodliwi, a to właśnie w Kielcach najbardziej to przeszkadza piknikom, dziwne.
R2018-04-04 00:02:00
Kibolstwo już tak nie pajacujcie bo jak was nie było to zdobywali 5 miejsce 2x. Tyle wart ten wasz doping
AA2018-04-04 06:35:44
Idźcie do Posła TARCZYŃSKIEGO!!!
ON wam pomoże!
@R2018-04-04 14:52:05
A może jakby "kibolstwo" dopingowalo to byłoby miejsce wyższe niż 5?
Janusze Marketingu2018-04-04 16:57:43
Liga to produkt żenujące jakości? To po cholerę go oglądacie na stadionie i sponsorujecie?
@Bryx2018-04-05 23:15:07
A ty kto święty POlszewik?

Dodaj komentarz

Copyright © 2020 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group