Złoty weekend zawodników FORTIS BILARD Kielce. Skoneczny i Marcinkowski najlepsi
Fenomenalnie zaprezentowali się zawodnicy FORTIS BILARD Kielce podczas VI Mistrzostw East European Billiard Council w Bilard, które w miniony weekend odbyły się w Dębicy. Kieleccy bilardziści wywalczyli aż cztery medale, a po najważniejsze trofea sięgnęli Mariusz Skoneczny oraz 12-letni Ksawery Marcinkowski.
Skoneczny zwyciężył w głównych zawodach OPEN, w decydującym spotkaniu nie dając żadnych szans Szymonowi Kuralowi. Finał zakończył się efektownym wynikiem 9:0. Dla zawodnika FORTIS BILARD Kielce był to szczególny rewanż za ubiegłoroczną edycję EEBC Championship, kiedy to właśnie Kural okazał się lepszy w najważniejszym meczu turnieju.
Kielecki klub miał w fazie pucharowej liczną reprezentację. Do najlepszej szesnastki awansowali Mariusz Skoneczny, 12-letni Ksawery Marcinkowski, Adam Pałczyński oraz mistrz świata juniorów Jakub Chrobot. W 1/8 finału Skoneczny po dramatycznym pojedynku pokonał Jaroslava Polacha ze Słowacji 7:6, natomiast Chrobot zwyciężył Radu Dobrescu z Rumunii również 7:6. Swoje mecze przegrali Marcinkowski i Pałczyński.
W ćwierćfinale Skoneczny trafił na Dominika Jastrzębia i wygrał 9:5, zapewniając sobie miejsce w najlepszej czwórce. Do półfinału awansował również Chrobot, który pokonał Marka Szabo ze Słowacji 9:5.
W walce o finał Skoneczny zmierzył się z Danielem Maciołem, trzecim zawodnikiem światowego rankingu. Reprezentant FORTIS od początku narzucił swój rytm i odniósł przekonujące zwycięstwo 9:2. W drugim półfinale Chrobot stoczył wyrównany pojedynek z Kuralem, któremu ostatecznie uległ 7:9.
Finał był już popisem Skonecznego. Kielecki zawodnik od pierwszych partii przejął kontrolę nad spotkaniem i nie pozwolił rywalowi na wygranie choćby jednej. Zwycięstwo 9:0 dało mu złoty medal i triumf w całych zawodach OPEN.
Dzień wcześniej odbyły się również EEBC Junior Championships, w których także dominowali reprezentanci kieleckiego klubu. Najlepszy okazał się Ksawery Marcinkowski. Zaledwie 12-letni zawodnik, brązowy medalista ostatnich mistrzostw Europy juniorów, w finale pokonał swojego starszego klubowego kolegę Adama Pałczyńskiego 5:1. Tym samym oba najważniejsze miejsca na podium przypadły bilardzistom FORTIS BILARD Kielce.
Kielecki klub może więc mówić o wyjątkowo udanym weekendzie w Dębicy. Zawodnicy FORTIS wywalczyli łącznie cztery medale, a dwa z nich miały złoty kolor.
Na tym jednak nie koniec rywalizacji. Już w środę Mariusz Skoneczny, Jakub Chrobot oraz Katarzyna Wesołowska wyjadą do Treviso we Włoszech, gdzie wystąpią w zawodach Pucharu Europy EURO TOUR.
Fot. Materiały prasowe




