PGNiG Superliga Kobiet będzie rozszerzona, ale jeszcze nie teraz
Szansa dla Suzuki Korony Handball. Chociaż kieleckie szczypiornistki następny sezon spędzą na zapleczu elity, będą miały teoretycznie więcej czas na powrót. PGNiG Superliga Kobiet zostanie rozszerzona do dziesięciu zespołów.
Władze Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Superligi ogłosiły szereg zmian, jakie dotkną piłkę ręczną w naszym kraju. Wśród nich jest decyzja o rozszerzeniu kobiecej elity, jednak na te zmiany poczekamy do sezonu 2023/2024. Obecnie kobiecy najwyższy szczebel rozgrywek liczy osiem drużyn i będzie powiększona o kolejne dwie ekipy.
Można więc przypuszczać, że po sezonie 2022/2023 będzie mogło z pierwszej ligi awansować więcej drużyn. Wśród nich mogłoby się znaleźć szczypiornistki z Kielc, jednak wciąż nie wiadomo w jakim składzie podopieczne Pawła Tetelewskiego przystąpią do nowego sezonu.
– Właśnie kończymy trzeci sezon rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet w formule ligi zawodowej. W tym czasie udało się zrobić bardzo wiele w kierunku podnoszenia standardów najwyższego szczebla rozgrywek – zarówno w aspekcie sportowym jak i organizacyjno-marketingowym, które są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach w rozwoju sportu zawodowego. Oglądalność meczów wzrosła z 500 tys. do 1,5 mln, spotkania transmitowane są w jednolitym standardzie, po raz pierwszy liga pokazywana jest również za granicą. PGNiG Superliga Kobiet jest dziś drugą najchętniej oglądaną kobiecą ligą w kraju. Zainwestowaliśmy również w nowoczesną oprawę wizualną, media cyfrowe, które generują milionowe zasięgi, a także podpisaliśmy liczne umowy sponsoringowe. To pozwoliło zwiększyć nam również świadczenia i środki przekazywane klubom. Bardzo dobrze rozwijają się również w tym obszarze kluby – komentuje Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o.o.
– Proces licencyjny i kontrola budżetu klubów daje nam, zawodniczkom duży bufor bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy się w 100% skupić na grze. Uważam, że PGNiG Superliga Kobiet jako produkt jest opakowana wysokim standardem, a fakt, że do grona partnerów dołącza na przykład Tik Tok świadczy o nowoczesnym podejściu do promocji naszej dyscypliny – dodaje Kinga Achruk, zawodniczka Reprezentacji Polski i MKS FunFloor Perły Lublin.
Powstanie Ligi Centralnej Piłki Ręcznej Kobiet
Jednak to niejedyne zmiany, jakie dotykają kobiecą piłkę ręczną. Odnotujmy, że również od rozgrywek przypadających na lata 2023/2024 powołania zostanie Liga Centralna Piłki Ręcznej Kobiet. Oznacza to, że dotychczasowe pierwszoligowe trzy grupy zostaną zastąpione jedną, w skład której wejdzie dwanaście klubów.
– Wdrożony w zeszłym roku projekt o nazwie Liga Centralna był strzałem w dziesiątkę. Nie mamy wątpliwości, że to służy rozwojowi piłki ręcznej w naszym kraju. Dlatego z ogromną satysfakcją pragnę poinformować, że Związek Piłki Ręcznej w Polsce, realizując szerszy strategicznie plan budowy nowej jakości w żeńskim handballu, przy współpracy z Superligą sp. z o.o., od sezonu 2023/2024 powoła do życia Ligę Centralną Piłki Ręcznej Kobiet, stanowiącą bezpośrednie zaplecze dla PGNiG Superligi Kobiet. Do rywalizacji przystąpi najprawdopodobniej 12 drużyn z całego kraju. Głównym zadaniem projektu będzie budowa kolejnych silnych ośrodków zawodowej piłki ręcznej, kontynuacja procesu profesjonalizacji klubów, a także podniesienie jakości rozgrywek i widowiska sportowego. Liga Centralna Kobiet będzie również jednym z kluczowych projektów Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Inauguracja rozgrywek nastąpi we wrześniu 2023 – mówił Henryk Szczepański, Prezes ZPRP.
Dodajmy, że w Lublinie oraz Kaliszu powstaną dwie nowe placówki SMS ZPRP dla dziewcząt, co ma pozytywnie wpłynąć na rozwój kobiecej piłki ręcznej w Polsce. Powołany zostaje też koordynator w szkoleniu centralnym dziewcząt. Ta funkcja zostaje powierzona Pawłowi Kapuścińskiemu. – To trener młody, ale doświadczony w pracy z kobietami. Jego zadaniem będzie ścisła współpraca z I trenerem reprezentacji seniorskiej, z trenerami kadr wszystkich pionów, a także trzech placówek SMS ZPRP. Dyrektorem sportowym Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Płocku jest Bogdan Zajączkowski. W dwóch nowopowstałych placówkach będą to panie – w Lublinie Izabela Puchacz, a w Kaliszu Edyta Suchy. Od dziś rusza nabór do wszystkich trzech SMS-ów ZPRP – powiedział Sławomir Szmal.
Fot. Materiały prasowe PGNiG Superligi