Wybitny pięściarz uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę

23-07-2021 16:19,
Maciej Urban

Pochodzący z województwa świętokrzyskiego Marian Kasprzyk otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. – Bardzo dziękuję. Jestem bardzo wzruszony – mówił podczas spotkania mistrz olimpijski z Tokio z 1964 roku.

Uroczystość miała miejsce dziś w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie. Wybitny pięściarz odebrał odznaczenie z rąk wicepremiera oraz szefa resortu, Piotra Glińskiego.

Marian Kasprzyk urodził się Kołomaniu koło Kielc w 1939 roku. Karierę zaczynał na Dolnym Śląsku. Nosił przydomek polski „Papp” z racji podobieństwa w stylu boksowania do znakomitego Węgra, Laszlo Pappa. Po zakończeniu kariery Marian Kasprzyk był trenerem.

W pamięci Polaków zapisał się między innymi za sprawą sukcesów podczas igrzysk. W Tokio w 1964 roku zdobył złoty medal w wadze półśredniej, a 4 lata wcześniej w Rzymie wywalczył brązowy w lekkopółśredniej. W turniejach olimpijskich startował aż 3-krotnie. Na arenach międzynarodowych zdobył również brązowy medal Mistrzostw Europy w Belgradzie w 1961 roku (waga lekkopółśrednia).

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała też słynna lekkoatletka Ewa Kłobukowska. Oboje zostali uhonorowani za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi na rzecz krzewienia idei olimpijskiej.

Fot. Polski Związek Bokserski

Projekt i wykonanie: CK Media Group