To już pewne! Będzie przebudowa Hali Legionów. Miasto zdradza konkretne plany

23-07-2021 10:36,
Maciej Urban

Choć na początku lipca miasto Kielce otrzymało informację o dofinansowaniu inwestycji, nie wiadomo było, czy faktycznie zostanie ona zrealizowana. Dziś władze miasta oficjalnie poinformowały, że Hala Legionów zostanie zmodernizowana. Optymistyczne prognozy przewidują, że przebudowany obiekt będzie oddany do użytku już w 2024 roku.

Do tego momentu miasto wstrzymywało się z deklaracjami. – Jesteśmy przygotowani, aby przystąpić do projektu rozbudowy Hali Legionów. Jednak po konferencji minister Anny Krupki pojawił się szereg wątpliwości formalno-prawnych. Ta sprawa jest procedowana – informował jeszcze wczoraj wiceprezydent Kielc, Marcin Chłodnicki.

W tej sprawie prezydent Bogdan Wenta spotkał się z wicepremierem Piotrem Glińskim pełniącym również funkcję szefa Ministerstwa  Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Resort podtrzymał, że Kielce na modernizację Hali Legionów dostaną połowę środków niezbędnych do zrealizowania tej inwestycji. Drugą część musi wyłożyć miasto.

Dotychczas mówiło się, że przebudowa będzie kosztować ponad 56 milionów złotych. Jednak obie strony biorą pod uwagę, że cena inwestycji wzrośnie. Niezależnie od tego, ministerstwo zadeklarowało, że pokryje 50 procent kosztów przedsięwzięcia.

Pierwszym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy projektu architektonicznego. – Konstrukcja takiego projektu może potrwać do roku. Później rozpoczyna się przetarg już konkretnie na budowę. Będziemy potrzebowali na to wszystko najprawdopodobniej 1,5 roku. Jest to normalna rzecz i nie ma to związku z pojawiającymi się w mediach dwoma tygodniami do końca lipca. To informacje absolutnie nierealne z czapy, których minister Gliński nie potwierdził – mówi wiceprezydent Chłodnicki.

Po tym czasie można będzie przystąpić do budowy. Ta w optymistycznym założeniu zakończy się jeszcze w 2024 roku. – Ten termin jest możliwy. Jednak żyjemy w czasach niepewnych ze względu na pandemię, co przekłada się na rynek budowlany – przyznaje wiceprezydent.

W ramach rozbudowy Hala Legionów będzie mogła zostać powiększona do 6 tys. miejsc na trybunach. Środki pozwolą na dobudowę trybuny północnej, która zostanie funkcjonalnie połączona z trybuną wschodnią i zachodnią, co w sumie da blisko trzy tysiące nowych miejsc siedzących. Przy tym zachowana zostanie część lekkoatletyczna.

Oprócz tego pojawi się nowa strefa VIP z pomieszczeniem sanitarno-szatniowym, pomieszczenie techniczne, foyer i pomieszczenie dla mediów. Przebudowana zostanie również cała część centralna i frontowa hali. Zmiany dotkną też teren przed budynkiem. Ten ma zostać między innymi obniżony do płaszczyzny parkietu.

Fot. Anna Benicewicz-Miazga

Projekt i wykonanie: CK Media Group