Zdrowa dieta, zdrowy wzrok. Dowiedz się, jak zadbać o oczy

12-10-2020 12:36,
Artykuł sponsorowany

Czy wiesz, że zdrowa i zbilansowana dieta może pomóc Ci zachować zdrowie i zadbać o swoje ciało? Oczywiście. Ale czy konkretne produkty są w stanie poprawić nam wzrok?

Pamiętam jak babcia zawsze mówiła: „jedz marchewkę, a będziesz miała sokoli wzrok”. Miała absolutną rację. Witamina A i wzrok to potencjalni sojusznicy. Marchew zawiera duże ilości beta karotenu i witaminy A, które mogą przyczyniać się do zachowania zdrowia oczu stanowiąc doskonałe źródło witamin niezbędnych w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Ale jest też ona bogatym źródłem rodopsyny – purpurowego barwnika pomagającego nam widzieć w słabym oświetleniu. Jego niedobór powoduje złe widzenie w nocy, nawet przy bezchmurnym niebie w świetle księżyca w pełni.

No, ale nie samą marchewką człowiek żyje :) Co zatem pomoże nam zatroszczyć się o nasze oczy i zadba o nasz wzrok? Po pierwsze, JAJKA! Zawarta w nich luteina, zeaksantyna i cynk doskonale pielęgnują nasze oczy. Z pomocą przychodzą też tłuste ryby. Tuńczyk, łosoś, makrela, sardynki i pstrąg są bogate w kwas DHA znajdujący się także w siatkówce.

Badania wykazały, że niski poziom DHA może wywoływać zespół suchego oka. Borówki to bomby antyoksydantów i jeden z najzdrowszych produktów dla oczu. Są źródłem witamin A i C, a także cynku. Zbawienne dla naszego wzroku jest także spożywanie migdałów, oliwy z oliwek, szpinaku, papryki, czarnej porzeczki, winogron i ukochanych przez wielu z nas pomidorów. Te ostatnie zawierają likopen, który hamuje zwyrodnienie plamki żółtej.

Tak więc jedzmy zdrowo i zbilansowanie, dbajmy o to co trafia na nasze stoły a z pewnością nie będziemy tego żałować. Nasze oczy odwdzięczą się nam niezawodnym wzrokiem przez długie lata.

Jeśli nie jesteście pewni swojego wzroku, zachęcamy Was do badań w jednym z salonów optycznych Klank Optyk, które znajdziecie między innymi w takich miejscowościach jak Kielce, Busko-Zdrój, Solec Zdrój, Chmielnik. To właśnie tam czeka na Was fachowa pomoc. Dostępne są dla Was także salony Klank Optyk KIDS, gdzie najmłodsi zostaną zbadani przez dr Magdalenę Czerwińską. Gabinet znajdziecie przy ul. Zagnańskiej 92 w Kielcach (kompleks Plaza Park).

Projekt i wykonanie: CK Media Group