Superliga zmienia system! Oceny sędziów, krótszy sezon i brak play-offów

18-06-2020 13:44,
Mateusz Kaleta

Nowy sezon PGNiG Superligi będzie inny, niż dotychczas. Spółka zarządzająca ligą piłki ręcznej wprowadza zmiany w systemie rozgrywek! W sezonie 20/21 nie odbędą się play-offy, a mistrza Polski oraz spadkowiczów poznamy już po rundzie zasadniczej. Drużyny będą grały ze sobą w systemie mecz i rewanż. Wprowadzone zostają także baraże.

- Sezon 2020/2021 rozpoczniemy w zupełnie nowej rzeczywistości. Niezwykle napięty terminarz meczów reprezentacji i klubów w europejskich pucharach, które zmieniają w tym sezonie swoją formułę, spowodował, że postanowiliśmy rozegrać ligę w nowym systemie. O końcowym wyniku zdecyduje tabela po rozegraniu meczów w formule każdy z każdym mecz i rewanż. Tym sposobem zagramy systemem, który leży u podstaw piłki ręcznej w Polsce i z powodzeniem funkcjonuje np. w Liqui Moly Handball Bundeslidze - mówi Marek Janicki, Prezes Superligi Sp. z o.o.

REKLAMA

- Nasza decyzja spowodowana jest również potrzebą przygotowania się na różne scenariusze związane z pandemią Koronawirusa COVID-19. Rozegranie ligi w tej formule pozwoli nam zachować niewielką rezerwę czasową na pełne rozegranie sezonu - również w przypadku pojawienia się drugiej fali epidemii i ewentualnej konieczności czasowego wstrzymania rozgrywek na jesieni. – podkreśla szef Spółki.

Zgodnie z nowym regulaminem, Mistrzem Polski zostanie drużyna, która na koniec sezonu zgromadzi największą liczbę punktów. Uzyska tym sposobem również prawo do gry w VELUX EHF Lidze Mistrzów. Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi. Bez zmian pozostaje system punktacji – za każdy wygrany mecz w regulaminowym czasie drużyna zdobędzie 3 pkt, za zwycięstwo po rzutach karnych 2 pkt, za porażkę po rzutach karnych 1 pkt, za porażkę w regulaminowym czasie gry 0 pkt.

Ważne zmiany dotyczą także kadry drużyn biorących udział w rozgrywkach. Od teraz na boisku w każdym z zespołów będzie musiało przebywać jednocześnie co najmniej dwóch Polaków. Wprowadzony zostanie również zmieniony system oceny pracy sędziów. Wezmą w nim udział m.in. kluby rywalizujące w rozgrywkach.

Start PGNiG Superligi zaplanowany jest w pierwszej połowie września. Ostateczny kształt ligi poznamy na początku lipca, kiedy zostanie zakończony toczący się obecnie proces licencyjny. Według nieoficjalnych informacji, ligowe zmagania poprzedzi rozegranie zaległych meczów Pucharu Polski. Mają się odbyć one w formie Final6.

fot: Anna Benicewicz-Miazga
źródło: własne, informacja prasowa

Dodaj komentarz

Projekt i wykonanie: CK Media Group