Europejski Festiwal Lekkoatletyczny w Bydgoszczy z udziałem sportowców KKL-u

11-06-2010 11:33,

Dwóch naszych reprezentantów wystartowało minionej niedzieli w stolicy polskiej lekkiej atletyki, Bydgoszczy. Rozegrano trzy biegi uliczne oraz miting Enea Cup z gwiazdami światowego formatu. Ozdobą zawodów był rekord świata w rzucie młotem autorstwa Anity Włodarczyk.

Filip Przemyski został zaproszony do udziału w biegu na 400m juniorów  na prestiżowym Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym Enea Cup. Piotr Rodzik natomiast miał  wziąć udział w półmaratonie Czarnowo - Bydgoszcz, biegu towarzyszącemu Maratonowi Metropolii. Zawodnicy przybyli do Bydgoszczy w sobotę. Popołudniowy rozruch na pieknym, błękitnym tartanie stadionu im. Zdzisława Krzyszkowiaka, wśród światowych gwiazd lekkiej atletyki dodatkowo motywował przed niedzielnm startem.

Rankiem dnia następnego jako pierwszy do rywalizacji przystąpił Piotrek. Pogoda była świetna ale do opalania, na bieganie nie bardzo. Pomimo niesprzyjających warunków, wysokiej temperatury, duchoty i trudnej trasy, udało się Rodzikowi  ukończyć bieg na 6. pozycji i ustanowić nowy rekord życiowy 1:18:18. Zwyciężył kenijczyk Leonar Kigen Cheptoo (1:08:19).

6 RODZIK PIOTR         KKL KIELCE     01:18:18

Wśród pań zwyciężyła Olga Kotovska z Białorusi (1:18:52) przed ukrainką Alioną Berastniovą (1:19:24) i polką Agnieszką Zdradą (1:24:45). Bieg ukończyło 189 zawodniczek i zawodników.

Po południu rozpoczął się miting lekkoatletyczny. Filip, pomimo oplastrowanego uda, zapowiadał ostrą walkę o życiówkę. Rywalami Filipa byli najlepsi polscy czterystumetrowcy w tej kategorii wiekowej. Z niepokojem spoglądaliśmy na powiewające na koronie stadionu flagi  i wskazania  wiatromierza. Zawodnicy zostali strasznie długo przetrzymani w blokach. W końcu wystrzał startera. Nasz zawodnik, znany z równego tempa na całym dystansie, przy najsłabszej z całej stawki reakcji startowej, po 100 m zostaje z tyłu, by po 200 m już zbliżyć się do czołówki. Na ostatnią prostą Przemyski wyszedł już na drugim miejscu, którego nie oddał aż do mety. Czas: 48:46 i życiówka pobita o 0,01 s, co w tych warunkach było nie lada wyczynem. Filip tak oto skomentował swój występ: "Przed biegiem odczuwałem lekką tremę spowodowaną ogromem stadionu i ilością widzów, ale wiwat kibiców podczas prezentacji zawodników bardzo mnie zmotywował. Z samego biegu jestem w miarę zadowolony, chociaż moje oczekiwania nie do końca zostały spełnione. Pierwsze 200 m było ostro pod wiatr, co przeszkodziło w uzyskaniu jeszcze lepszego wyniku".