Ile Korona Kielce zarobi na Pro Junior System?

05-04-2020 15:45,
Mateusz Kaleta

Kiedy sport stanął w miejscu, kluby dokładnie liczą każdą wydaną złotówkę i szukają oszczędności. PZPN wypłaci co prawda fundusze w ramach "pakietu pomocowego", ale stanie się to dopiero w przyszłym sezonie. W obecnych, zawieszonych rozgrywkach kluby ekstraklasy mogą liczyć jedynie na pieniądze ze związku w ramach Pro Junior System. PZPN zapowiedział, że pomimo nierozegrania wszystkich meczów, wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę - 18,1 mln złotych. Ile z tego może zarobić Korona Kielce?

Sytuacja nie jest jednoznaczna, bo wciąż nie wiemy, jak potoczy się sezon - czy zostanie on dokończony, a może przerwany na etapie 26 kolejek? Kto spadnie z ligi? Pytań jest wiele, ale spróbujemy rozjaśnić sytuację, jak te aspekty rzutują na Pro Junior System. To program, w którym kluby zdobywają punkty za występy młodych zawodników, a następnie są za to nagradzane finansowo.

Punkty nie za wszystkich

Od sezonu 2019/20 każdy ekstraklasowy klub ma obowiązek wystawiania w wyjściowej "jedenastce" przynajmniej jednego młodzieżowca. W obecnych rozgrywkach to zawodnicy urodzeni w roku 1998 i młodsi, ale co istotne - nie każdy młodzieżowiec zbiera punkty do Pro Junior System. Taka sytuacja dotyka m. in. Mateusza Spychałę i Grzegorza Szymusika, którzy choć grają regularnie, nie łapią się do klasyfikacji. Obaj urodzili się w roku 1998, a w programie PJS punktują jedynie zawodnicy urodzeni w 1999 roku i młodsi.

Warto jednak zaznaczyć, że nie każde pojawienie się młodego zawodnika oznacza od razu punkty w klasyfikacji. Dzieje się to dopiero, jeśli dany gracz uzbiera wymaganą liczbę minut w rozgrywkach ligowych. Określają to zasady Pro Junior System:

GŁÓWNE ZASADY PRO JUNIOR SYSTEM:

• Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz pięć meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej;

• Zawodnik musi mieć obywatelstwo polskie;

• Kluby zdegradowane nie są uwzględniane w podziale nagród;

• Do klasyfikacji nie są wliczane mecze barażowe;

• Do końcowej klasyfikacji wliczane są oficjalne mecze reprezentacji: (Reprezentacja A – wszystkie mecze oficjalne; reprezentacja U21 – mecze o punkty/ turnieje; reprezentacje młodzieżowe – turnieje)

Dla Ekstraklasy nawet 8,1 mln złotych

Program obejmuje Ekstraklasę, I, II, III oraz IV ligę. W przypadku Korony mamy więc do czynienia z pierwszą drużyną oraz trzeciogliowymi rezerwami. Niestety - pieniądze do klubowej kasy zarobi w tym programie tylko zespół Sławomira Grzesika. Znów - jasno określają to przepisy.

Pro Junior System nagradza tylko pięć najlepszych drużyn z PKO Ekstraklasy, które łącznie dostaną pulę 8,1 mln złotych (1. miejsce – 3 mln zł, 2. miejsce - 2 mln zł, 3. miejsce - 1,5 mln zł, 4. miejsce - 1 mln zł, 5. miejsce - 600 tys. zł). Na 6 mln złotych do podziału między siedem najlepszych drużyn otrzymają kluby pierwszej ligi i tyle samo najlepszych drużyn podzieli między siebie 4 mln złotych w drugiej lidze. Nagrodzone zostaną też cztery najlepsze zespoły z każdej z grup trzeciej ligi. Na ten poziom rozgrywek PZPN przeznaczył 4 mln złotych. Na trochę mniejsze pieniądze mogą liczyć też drużyny w czwartej lidze.

Punktował tylko Sokół

Sprawa jest zatem jasna - Korona na żadne pieniądze z tytułu Pro Junior System w Ekstraklasie liczyć nie może. Po 26. kolejkach, według oficjalnych danych Łączy Nas Piłka, żółto-czerwoni zajmują w tej klasyfikacji z dorobkiem 990 punktów dopiero 11. miejsce. Pieniądze spłyną tylko do najlepszej piątki:

11. Korona Kielce 990 pkt.

Jedyne punkty dla żółto-czerwonych w PJS zdobył w tym sezonie tylko Paweł Sokół, który rozegrał siedem spotkań. Dlaczego tylko on? Piotr Pierzchała i Dawid Lisowski, którzy także zagrali w tym sezonie odpowiednio 211 i 2 minuty, na razie nie liczą się do klasyfikacji. Ich punkty zostaną uwzględnione dopiero, jeśli przekroczą wymaganą liczbę 270 minut i pięciu meczów.

Trzecia liga - teren młodych

W klasyfikacji ekstraklasy kielczanie nie zarobią w Pro Junior System żadnych funduszy, ale będą mogli na nie liczyć w zestawieniu trzecioligowym. Tam kielczanie nie mają sobie równych. W ekipie Sławomira Grzesika w każdym meczu grają młodzi zawodnicy i to na nich opiera się głównie zespół żółto-czerwonych, który plasuje się obecnie na czwartym miejscu w tabeli rozgrywek grupy IV. O sile drużyny stanowią m. in. tacy piłkarze jak Artur Piróg (2000), Jakub Górski (2002), Mateusz Sowiński (2001), Bartosz Prętnik (2001), czy Piotr Lisowski (2001).

Korona II Kielce jest liderem PJS w swojej grupie. W dotychczas rozegranych meczach uzbierała już 14289 punktów, co jest trzecim  najlepszym wynikiem wśród trzecioligowców w całym kraju. Więcej "oczek" od żółto-czerwonych mają tylko Zagłębie II Lubin (19555) i Legia II Warszawa (15985). W TOP6, ale za Koroną II są także inne rezerwy ekstraklasowych drużyn - Górnik II Zabrze, Pogoń II Szczecin i Śląsk II Wrocław.

Klasyfikacja Pro Junior System po 19 kolejkach grupy IV III ligi:

1. Korona II Kielce - 14289 pkt.
2. Wólczanka Wólka Pełkińska - 10203 pkt.
3. Stal Kraśnik - 5945 pkt.
4. Avia Świdnik - 5663 pkt.

Na jakie pieniądze będzie mogła liczyć Korona w związku z wysokim miejscem w klasyfikacji Pro Junior System w III lidze? Dla zwycięzców w każdej z grup przewidziano 400 tys. złotych. Taka gotówka zasili też klubową kasę żółto-czerwonych niezależnie od tego, czy sezon zostanie dokończony, czy przerwany w połowie. PZPN zapowiedział, że wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę.  Drugie miejsce w PJS w III lidze to 300 tys. złotych, trzecie - 200 tys. zł, a czwarte - 100 tys. złotych.

PZPN przygotował też wsparcie solidarnościowe dla wszystkich klubów, które uczestniczą w rozgrywkach I, II i III ligi. Otrzymają je drużyny, które nie zajęły miejsca premiowanego nagrodami.

Każdy grosz na wagę złota

Niezależnie od rozwiązań, Korona Kielce otrzyma z PZPN 400 tys. złotych, które zostaną jej wypłacone w ramach programu Pro Junior System. Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową klubu, to pieniądze, które mogą okazać się bardzo cenne.

Źródła: własne, prawosportowe.pl, laczynaspilka.pl, naszpicy.pl
Fot: Grzegorz Ksel, Mateusz Kaleta

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

ck2020-04-06 14:52:17
Hahhaah gowno dostanie. Za co niby? Za kogo? Za te smieszne przepisowe minimum?

W 24. kolejce II ligi nastąpiła zmiana na fotelu lidera oraz grad goli w Siedlcach.
Sukces sportowo-organizacyjny – tak w największym skrócie możemy podsumować wydarzenie, jakie w połowie marca miało miejsce w stolicy województwa świętokrzyskiego. Za nami bilardowy Puchar Świata Polish Dynamic Billard 10-Ball Open – KIELCE 2024, który zakończył się zwycięstwem Daniela Macioła.
Drugi tydzień Małej Ligi Piłki Ręcznej przyniósł kolejne rozgrywki, które odbyły się w dniach 12 i 14 marca w Wąchocku oraz Czajkowie Południowym.
Kolejne spotkania w ramach RS Active IV ligi rozegrały kieleckie zespoły. Orlęta wygrały 3:1 na własnym stadionie z Pogonią Staszów, Korona II Kielce uległa zaś na wyjeździe Łysicy Bodzentyn 1:3.
Global Pharma Orlicz 1924 Suchedniów zapewnił sobie występ w play-off Lotto Superligi. Ekipa z Suchedniowa pokonała AZS AWFiS Balta Gdańsk 3:1.
Dobiegła końca 25. kolejka PKO BP Ekstraklasy. Oznacza to, że czeka nas teraz przerwa reprezentacyjna i bardzo ważne spotkania dla reprezentacji Polski. Jak w ostatniej kolejce przed przerwą miała się frekwencja na polskich stadionach? Przejdźmy do podsumowania.
Reprezentacje, w których występują czterej zawodnicy Industrii Kielce, zapewniły sobie awans na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie. Prawo gry w Paryżu wywalczyli Igor Karacić, Andreas Wolff oraz Alex i Dani Dujszebajewowie.
Skrzydłowy Korony Kielce Jacek Podgórski został nominowany do najlepszej jedenastki 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla 27-latka jest to pierwsze tego typu wyróżnienie w trwającym sezonie.
Wychowanek Piasta Chęciny Jakub Stolarczyk znów zagrał w barwach Leicester City. Tym razem w przegranym 2:4 meczu ćwierćfinale FA Cup przeciwko Chelsea.
Pięć remisów padło w 25. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Lider umocnił się na prowadzeniu w tabeli, a walka o 15. miejsce trwa w najlepsze.
W 21. kolejce III ligi grupy czwartej Star Starachowice pokonał Czarnych Połaniec 4:0. KSZO przegrał natomiast z Podlasiem Biała Podlaska 0:1.
Po zakończonym remisem 2:2 spotkaniu z Pogonią Szczecin zawodnicy Korony Kielce nie podeszli do sektora zajmowanego przez najbardziej zagorzałych fanów zespołu. Sprawę skomentował prezes klubu Łukasz Jabłoński.
Korona Kielce zremisowała w meczu 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Pogonią Szczecin 2:2 - Możemy mieć pretensje do sędziów, do nie wiem kogo jeszcze, ale tak naprawdę to my jesteśmy temu winni, że nie „dowieźliśmy” tego zwycięstwa - powiedział po spotkaniu Jacek Podgórski, pomocnik „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce zremisowała w meczu 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy z Pogonią Szczecin 2:2 - Musimy zrobić wszystko, aby w kolejnych meczach zdobywać więcej punktów - powiedział po spotkaniu Marcel Pięczek, zawodnik „żółto-czerwonych”.
W meczu 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zremisowała na własnym stadionie z Pogonią Szczecin 2:2. – Było dzisiaj widać dobrą organizację i pomysł na mecz po naszej stronie – powiedział po spotkaniu Kamil Kuzera, szkoleniowiec „żółto-czerwonych”.
W meczu 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zremisowała na własnym stadionie z Pogonią Szczecin 2:2. – Był to bardzo ciężki mecz, w szczególności gdy przegrywamy do przerwy 0:2 – powiedział po spotkaniu Jens Gustafsson, trener „Portowców”.
W 25. kolejce PKO BP Ekstraklasy na Suzuki Arenie Korona Kielce zremisowała z Pogonią Szczecin 2:2. Bramki dla kielczan zdobywali Nono i Dawid Błanik a dla gości Kamil Grosicki i Alexander Gorgon.
Korona Kielce zagra w kolejnym meczu PKO BP Ekstraklasy. W niedzielę 17 marca w ramach 25. kolejki rozgrwek zagrają na Suzuki Arenie z Pogonią Szczecin. O której godzinie początek spotkania i gdzie najlepiej obejrzeć ten mecz?
Korona Kielce rozegra swój ostatni mecz przed reprezentacyjną przerwą. Po nieudanych domowych starciach z Cracovią oraz Rakowem Częstochowa przyszedł czas na spotkanie z Pogonią Szczecin.
W piątkowej (15 marca) rywalizacji Orlicz spotkał się z innym czołowym zespołem grupy spadkowej Oxynetem Jarosław.
Akademia Piłkarska DAP Kielce pierwszy raz w swojej historii zorganizowała Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt „Monroe Girls Cup" dla zawodniczek z roczników 2015 i młodszych. Turniej został rozegrany 9 marca, a okazja była idealna, czyli obchodzony dzień wcześniej – Światowy Dzień Kobiet.
W 25. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce podejmie Pogoń Szczecin. Starcie z ekipą Jensa Gustafssona może dać „żółto-czerwonym” spokojniejszą przerwę reprezentacyjną.
Drużyna Suzuki Korony Handball Kielce przegrała z KPR-em Ruchem Chorzów 15:26. Najskuteczniejszą zawodniczką kielczanek była, Magdalena Berlińska zdobywczyni pięciu bramek.
Prawy rozgrywający Industrii Kielce Faruk Yusuf od nowego sezonu będzie wypożyczony do francuskiego Limoges Handball.
W meczu 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce podejmie na własnym stadionie Pogoń Szczecin. – Nie wiem, co jest przyczyną naszej postawy. W każdym meczu chcemy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby schodzić z boiska jako zwycięzcy – powiedział przed spotkaniem Martin Remacle pomocnik „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce poznała termin domowego meczu z Radomiakiem Radom. „Żółto-czerwoni” zagrają na Suzuki Arenie o podtrzymanie korzystnej passy w pojedynkach z Warchołami.
Na zakończenie maratonu spotkań, na Suzuki Arenę przyjedzie Pogoń Szczecin. Pogoń, która dobrze zaczęła rok, jednak ostatnio sensacyjnie przegrała z Zagłębiem Lubin. Czy Korona po ostatnich występach będzie w stanie się podnieść i zdobyć punkty z 4. siłą poprzedniego sezonu Ekstraklasy? Tego dowiemy się w niedzielę, na razie przejdźmy do analizy zespołu „Portowców”.
Korona Kielce w 25. kolejce PKO BP Ekstraklasy podejmie Pogoń Szczecin. – Dla mnie teraz najważniejsza jest iskra. Ona będzie dla mnie bardzo istotna, a przede wszystkim przełożenie działań indywidualnych na drużynowe – powiedział przed spotkaniem Kamil Kuzera, trener gospodarzy.
Korona Kielce w 25. kolejce PKO BP Ekstraklasy podejmie na własnym stadionie Pogoń Szczecin. Trener gospodarzy wskazał, którzy zawodnicy nie wystąpią w tym pojedynku ze względów zdrowotnych.
Stolica województwa świętokrzyskiego gości czołowych bilardzistów globu. W czwartkowy wieczór w Grand Hotel Kielce odbyła się ceremonia otwarcia Polish Dynamic Billard 10-Ball Open, a więc turnieju odbywającego się w ramach cyklu Pucharu Świata. Pula nagród wynosi aż 320 tysięcy złotych!