Ile Korona Kielce zarobi na Pro Junior System?

05-04-2020 15:45,
Mateusz Kaleta

Kiedy sport stanął w miejscu, kluby dokładnie liczą każdą wydaną złotówkę i szukają oszczędności. PZPN wypłaci co prawda fundusze w ramach "pakietu pomocowego", ale stanie się to dopiero w przyszłym sezonie. W obecnych, zawieszonych rozgrywkach kluby ekstraklasy mogą liczyć jedynie na pieniądze ze związku w ramach Pro Junior System. PZPN zapowiedział, że pomimo nierozegrania wszystkich meczów, wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę - 18,1 mln złotych. Ile z tego może zarobić Korona Kielce?

Sytuacja nie jest jednoznaczna, bo wciąż nie wiemy, jak potoczy się sezon - czy zostanie on dokończony, a może przerwany na etapie 26 kolejek? Kto spadnie z ligi? Pytań jest wiele, ale spróbujemy rozjaśnić sytuację, jak te aspekty rzutują na Pro Junior System. To program, w którym kluby zdobywają punkty za występy młodych zawodników, a następnie są za to nagradzane finansowo. 

Punkty nie za wszystkich

Od sezonu 2019/20 każdy ekstraklasowy klub ma obowiązek wystawiania w wyjściowej "jedenastce" przynajmniej jednego młodzieżowca. W obecnych rozgrywkach to zawodnicy urodzeni w roku 1998 i młodsi, ale co istotne - nie każdy młodzieżowiec zbiera punkty do Pro Junior System. Taka sytuacja dotyka m. in. Mateusza Spychałę i Grzegorza Szymusika, którzy choć grają regularnie, nie łapią się do klasyfikacji. Obaj urodzili się w roku 1998, a w programie PJS punktują jedynie zawodnicy urodzeni w 1999 roku i młodsi. 

Warto jednak zaznaczyć, że nie każde pojawienie się młodego zawodnika oznacza od razu punkty w klasyfikacji. Dzieje się to dopiero, jeśli dany gracz uzbiera wymaganą liczbę minut w rozgrywkach ligowych. Określają to zasady Pro Junior System:

GŁÓWNE ZASADY PRO JUNIOR SYSTEM:

• Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz pięć meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej;

• Zawodnik musi mieć obywatelstwo polskie;

• Kluby zdegradowane nie są uwzględniane w podziale nagród;

• Do klasyfikacji nie są wliczane mecze barażowe;

• Do końcowej klasyfikacji wliczane są oficjalne mecze reprezentacji: (Reprezentacja A – wszystkie mecze oficjalne; reprezentacja U21 – mecze o punkty/ turnieje; reprezentacje młodzieżowe – turnieje)

Dla Ekstraklasy nawet 8,1 mln złotych

Program obejmuje Ekstraklasę, I, II, III oraz IV ligę. W przypadku Korony mamy więc do czynienia z pierwszą drużyną oraz trzeciogliowymi rezerwami. Niestety - pieniądze do klubowej kasy zarobi w tym programie tylko zespół Sławomira Grzesika. Znów - jasno określają to przepisy.

Pro Junior System nagradza tylko pięć najlepszych drużyn z PKO Ekstraklasy, które łącznie dostaną pulę 8,1 mln złotych (1. miejsce – 3 mln zł, 2. miejsce - 2 mln zł, 3. miejsce - 1,5 mln zł, 4. miejsce - 1 mln zł, 5. miejsce - 600 tys. zł). Na 6 mln złotych do podziału między siedem najlepszych drużyn otrzymają kluby pierwszej ligi i tyle samo najlepszych drużyn podzieli między siebie 4 mln złotych w drugiej lidze. Nagrodzone zostaną też cztery najlepsze zespoły z każdej z grup trzeciej ligi. Na ten poziom rozgrywek PZPN przeznaczył 4 mln złotych. Na trochę mniejsze pieniądze mogą liczyć też drużyny w czwartej lidze.

Punktował tylko Sokół

Sprawa jest zatem jasna - Korona na żadne pieniądze z tytułu Pro Junior System w Ekstraklasie liczyć nie może. Po 26. kolejkach, według oficjalnych danych Łączy Nas Piłka, żółto-czerwoni zajmują w tej klasyfikacji z dorobkiem 990 punktów dopiero 11. miejsce. Pieniądze spłyną tylko do najlepszej piątki:

Klasyfikacja Pro Junior System po 26 kolejkach Ekstraklasy:

1. Legia 7798 pkt.
2. Lech 6484 pkt.
3. ŁKS 5892 pkt.
4. Zagłębie 4653 pkt.
5. Lechia 3830 pkt.
...
11. Korona Kielce 990 pkt.

Jedyne punkty dla żółto-czerwonych w PJS zdobył w tym sezonie tylko Paweł Sokół, który rozegrał siedem spotkań. Dlaczego tylko on? Piotr Pierzchała i Dawid Lisowski, którzy także zagrali w tym sezonie odpowiednio 211 i 2 minuty, na razie nie liczą się do klasyfikacji. Ich punkty zostaną uwzględnione dopiero, jeśli przekroczą wymaganą liczbę 270 minut i pięciu meczów.

Trzecia liga - teren młodych

W klasyfikacji ekstraklasy kielczanie nie zarobią w Pro Junior System żadnych funduszy, ale będą mogli na nie liczyć w zestawieniu trzecioligowym. Tam kielczanie nie mają sobie równych. W ekipie Sławomira Grzesika w każdym meczu grają młodzi zawodnicy i to na nich opiera się głównie zespół żółto-czerwonych, który plasuje się obecnie na czwartym miejscu w tabeli rozgrywek grupy IV. O sile drużyny stanowią m. in. tacy piłkarze jak Artur Piróg (2000), Jakub Górski (2002), Mateusz Sowiński (2001), Bartosz Prętnik (2001), czy Piotr Lisowski (2001).

Korona II Kielce jest liderem PJS w swojej grupie. W dotychczas rozegranych meczach uzbierała już 14289 punktów, co jest trzecim  najlepszym wynikiem wśród trzecioligowców w całym kraju. Więcej "oczek" od żółto-czerwonych mają tylko Zagłębie II Lubin (19555) i Legia II Warszawa (15985). W TOP6, ale za Koroną II są także inne rezerwy ekstraklasowych drużyn - Górnik II Zabrze, Pogoń II Szczecin i Śląsk II Wrocław.

Klasyfikacja Pro Junior System po 19 kolejkach grupy IV III ligi:

1. Korona II Kielce - 14289 pkt.
2. Wólczanka Wólka Pełkińska - 10203 pkt.
3. Stal Kraśnik - 5945 pkt.
4. Avia Świdnik - 5663 pkt.

Na jakie pieniądze będzie mogła liczyć Korona w związku z wysokim miejscem w klasyfikacji Pro Junior System w III lidze? Dla zwycięzców w każdej z grup przewidziano 400 tys. złotych. Taka gotówka zasili też klubową kasę żółto-czerwonych niezależnie od tego, czy sezon zostanie dokończony, czy przerwany w połowie. PZPN zapowiedział, że wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę.  Drugie miejsce w PJS w III lidze to 300 tys. złotych, trzecie - 200 tys. zł, a czwarte - 100 tys. złotych.

PZPN przygotował też wsparcie solidarnościowe dla wszystkich klubów, które uczestniczą w rozgrywkach I, II i III ligi. Otrzymają je drużyny, które nie zajęły miejsca premiowanego nagrodami. 

Każdy grosz na wagę złota

Niezależnie od rozwiązań, Korona Kielce otrzyma z PZPN 400 tys. złotych, które zostaną jej wypłacone w ramach programu Pro Junior System. Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową klubu, to pieniądze, które mogą okazać się bardzo cenne. 

Źródła: własne, prawosportowe.pl, laczynaspilka.pl, naszpicy.pl
Fot: Grzegorz Ksel, Mateusz Kaleta

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

ck2020-04-06 14:52:17
Hahhaah gowno dostanie. Za co niby? Za kogo? Za te smieszne przepisowe minimum?

Ostatnie wiadomości

Właśnie dobiegła końca 22. kolejka PKO BP Ekstraklasy. Rozegrano w niej kilka ciekawych spotkań. Całkiem interesujące są też wyniki frekwencji na stadionach. Nieźle wypadli kibice Korony Kielce, którzy wypełnili ponad 90 procent pojemności Suzuki Areny.
Sześć bramek w Kaliszu, hat-trick w Kołobrzegu oraz dwie czerwone karki na Podkarpaciu. Tak minęła pierwsza po zimowej przerwie kolejka 2. Ligi.
Za nami 22. kolejka PKO BP Ekstraklasy. Siedem na dziewięć meczów zakończyło się podziałem punktów.
W 22. kolejce Orlen Superligi Industria Kielce wygrał wyjazdowy mecz z Corotop Gwardią Opole 40:24. Podczas spotkania groźnej kontuzji doznał Szymon Sićko.
W 22. kolejce Orlen Superligi Industria Kielce wygrał wyjazdowy mecz z Corotop Gwardią Opole 40:24. – Była to bardzo dobra reakcja naszej drużyny po ostatnim przegranym meczu w Paryżu – powiedział po spotkaniu Krzysztof Lijewski, drugi trener mistrzów Polski.
W 22. kolejce Orlen Superligi, Industria Kielce wygrała wyjazdowy mecz z Corotop Gwardią Opole 40:24. Najwięcej bramek dla kielczan, dziesięć, zdobył Alex Dujszebajew.
Korona Kielce ósmy raz w swojej historii będzie grała w ćwierćfinale krajowego pucharu. Bilans dotychczasowych starć jest niekorzystny dla „żółto-czerwonych”.
Legia Warszawa od lipca 2019 roku nie potrafi wygrać na Suzuki Arenie. I ten stan nie uległ zmianie w niedzielę, kiedy to starcie między autsajderem ligi, a pretendentem do mistrzostwa kraju zakończyło się wynikiem 3:3. Kto tym razem był najlepszym piłkarzem Korony?
Koszykarze UJK Kielce odnieśli bardzo ważne zwycięstwo w drugiej lidze. W Rybniku wygrali z wyżej notowanym MKKS-em 105:98.
Wisła Sandomierz zwyciężyła w derbach regionu z rezerwami SMS-u. Pierwszy zespół przegrał z Jurandem Ciechanów.
W 22. kolejce Orlen Superligi Industria Kielce rozegra wyjazdowy mecz z Corotop Gwardią Opole. Będzie to pojedynek wicelidera tabeli z drużyną walczącą o prawo gry w fazie play-off.
Gorącym tematem w kieleckich, a także ogólnopolskich mediach, jest sprawa związana ze zmianami w Radzie Nadzorczej Korony Kielce. W czwartek z funkcji prezesa Rady zwolniony został Piotr Dulnik, prezes Suzuki Motor Poland. Udzielił on komentarza w Lidze+Extra na antenie CANAL+.
Po dość ospałym początku i świetnej drugiej części spotkania, Korona Kielce zremisowała 3:3 z Legią Warszawa. Następne starcie ligowe żółto-czerwoni rozegrają za tydzień niedzielę, o godz. 15. Tego dnia kielczanie zmierzą się z Zagłębiem Lubin. Trener Kamil Kuzera nie będzie mógł skorzystać ze swojego czołowego piłkarza.
W 22. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zremisowała domowy mecz z Legią Warszawa 3:3. – Mecz w Zabrzu dał mi wprowadzenie i złapanie większej pewności siebie – powiedział po meczu Mariusz Fornalczyk, skrzydłowy „żółto-czerwonych".
Korona Kielce remisuje z Legią 3:3, a strzelcem gola na miarę jednego punktu był Adrian Dalmau, który wszedł do gry w drugiej połowie spotkania. – To świetne uczucie strzelić gola w takim momencie – przyznaje Hiszpan.
W 22. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zremisowała domowy mecz z Legią Warszawa 3:3. – Dzisiejszy punkt to nasze mentalne zwycięstwo. Pełni nadziei, wiary w siebie i odwagi jedziemy do Białegostoku – powiedział po meczu Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych".
Legia Warszawa nie może być zadowolona z rezultatu końcowego konfrontacji na Suzuki Arenie. Stołeczny klub, mając Koronę w garści przy wyniki 2:0, wypuściła wygraną z rąk. To starcie zakończyło się wynikiem 3:3. Ostatnia wygrana warszawskiego klubu w Kielcach miała miejsce w lipcu 2019 roku.
W 22. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zremisowała domowy mecz z Legią Warszawa 3:3. Bramki dla „żółto-czerwonych” zdobywali Martin Remacle, Jewgienij Szykawka oraz Adrian Dalmau.
Na trybunie od strony Alei Legionów zawisły transparenty z hasłami podważającymi zmiany, które zaszły w ostatnich dniach w kieleckim klubie. Fani Korony podziękowali Piotrowi Dulnikowi za pracę oraz wyrazili wsparcie dla prezesa Łukasza Jabłońskiego.
Podczas zwołanego na niedzielne południe (25 lutego) briefingu prasowego głos zabrał nowy przewodniczący Rady Nadzorczej Korony Kielce. – Nie jestem marionetką. Moje doświadczenie w nadzorze właścicielskim daje mi odpowiednie kompetencje – powiedział Wojciech Chłopek.
Komplet publiczności na Suzuki Arenie zobaczy spotkanie żółto-czerwonych z Legią Warszawa. Początek meczu zaplanowany został na godzinę 17.30. Zapraszamy już dziś nie tylko na stadion przy ulicy Ściegiennego, ale również do śledzenia naszej relacji tekstowej NA ŻYWO!
Korona Kielce w niedzielne popołudnie chce sięgnąć po kolejne punkty PKO BP Ekstraklasy. Nie będzie łatwo, bo rywalem żółto-czerwonych jest stołeczna Legia. Zachęcamy do oglądania tego spotkania. Jeśli nie zdążyliście kupić biletów, mamy dla Was alternatywę w postaci transmisji telewizyjnych.
Nie był to udany wieczór w hali przy ulicy Krakowskiej w Kielcach. Szczypiornistki Suzuki Korony Handball przegrały przed własną publicznością z SPR Gdynia 27:38.
W 22. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce podejmie na własnym stadionie Legię Warszawa. Będzie to okazja na zdobycie cennych punktów oraz podziękowanie ważnej dla kieleckiego klubu osoby.
Już jutro, przy pełnym stadionie, Korona Kielce zmierzy się z wicemistrzem Polski, Legią Warszawa. Po słabszym spotkaniu w Zabrzu, jest spore pole do poprawy. Na pewno cieszy fakt, że do składu wróci Yoav Hofmaister, który jest dla kielczan kluczowym ogniwem i motorem napędowym.
Jak poinformowano w czwartkowe popołudnie, z rady nadzorczej Korony Kielce odwołany został Piotr Dulnik, prezes Suzuki Motor Poland. Prawdopodobnie celem kieleckiej władzy stał się Łukasz Jabłoński, który według mediów na dniach ma przestać pełnić funkcję prezesa klubu. Wszystko to dzieje się w przeddzień spotkania z Legią Warszawa, które Koronę Kielce czeka już w niedzielę.
Koniec zimy to dobry czas na uzupełnienie wiosennej garderoby. Ciepłe i długie dni rozpoczną się już niebawem, jednak trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Jednym z elementów garderoby, nad którym zastanawiamy się najdłużej, jest kurtka. Czy warto wybrać model sportowy?
Andreas Wolff został nominowany do nagrody najlepszego zawodnika 2023 roku w plebiscycie Światowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF).
Niestety, ostatnie wydarzenia związane z roszadami w Radzie Nadzorczej spółki Korona S.A. nieco rozmydliły fakt, że już w niedzielę Korona Kielce zmierzy się na Suzuki Arenie z Legią Warszawa. Nie zmienia to jednak faktu, że ten mecz cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony kibiców. Do sprzedaży trafiły ostatnie wejściówki!
Na czwartek 29 lutego zaplanowano Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Kielce w sprawie Korony Kielce zainicjowana przez rajców PiS. Politycy zaangażowali się w powstrzymanie dalszych zmian w kieleckim klubie. – Wszystkie decyzje są związane ze środowiskiem Bogdana Wenty i to on ponosi za nie odpowiedzialność – komentuje Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Kielce.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group