Ile Korona Kielce zarobi na Pro Junior System?

05-04-2020 15:45,
Mateusz Kaleta

Kiedy sport stanął w miejscu, kluby dokładnie liczą każdą wydaną złotówkę i szukają oszczędności. PZPN wypłaci co prawda fundusze w ramach "pakietu pomocowego", ale stanie się to dopiero w przyszłym sezonie. W obecnych, zawieszonych rozgrywkach kluby ekstraklasy mogą liczyć jedynie na pieniądze ze związku w ramach Pro Junior System. PZPN zapowiedział, że pomimo nierozegrania wszystkich meczów, wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę - 18,1 mln złotych. Ile z tego może zarobić Korona Kielce?

Sytuacja nie jest jednoznaczna, bo wciąż nie wiemy, jak potoczy się sezon - czy zostanie on dokończony, a może przerwany na etapie 26 kolejek? Kto spadnie z ligi? Pytań jest wiele, ale spróbujemy rozjaśnić sytuację, jak te aspekty rzutują na Pro Junior System. To program, w którym kluby zdobywają punkty za występy młodych zawodników, a następnie są za to nagradzane finansowo. 

Punkty nie za wszystkich

Od sezonu 2019/20 każdy ekstraklasowy klub ma obowiązek wystawiania w wyjściowej "jedenastce" przynajmniej jednego młodzieżowca. W obecnych rozgrywkach to zawodnicy urodzeni w roku 1998 i młodsi, ale co istotne - nie każdy młodzieżowiec zbiera punkty do Pro Junior System. Taka sytuacja dotyka m. in. Mateusza Spychałę i Grzegorza Szymusika, którzy choć grają regularnie, nie łapią się do klasyfikacji. Obaj urodzili się w roku 1998, a w programie PJS punktują jedynie zawodnicy urodzeni w 1999 roku i młodsi. 

Warto jednak zaznaczyć, że nie każde pojawienie się młodego zawodnika oznacza od razu punkty w klasyfikacji. Dzieje się to dopiero, jeśli dany gracz uzbiera wymaganą liczbę minut w rozgrywkach ligowych. Określają to zasady Pro Junior System:

GŁÓWNE ZASADY PRO JUNIOR SYSTEM:

• Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz pięć meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej;

• Zawodnik musi mieć obywatelstwo polskie;

• Kluby zdegradowane nie są uwzględniane w podziale nagród;

• Do klasyfikacji nie są wliczane mecze barażowe;

• Do końcowej klasyfikacji wliczane są oficjalne mecze reprezentacji: (Reprezentacja A – wszystkie mecze oficjalne; reprezentacja U21 – mecze o punkty/ turnieje; reprezentacje młodzieżowe – turnieje)

Dla Ekstraklasy nawet 8,1 mln złotych

Program obejmuje Ekstraklasę, I, II, III oraz IV ligę. W przypadku Korony mamy więc do czynienia z pierwszą drużyną oraz trzeciogliowymi rezerwami. Niestety - pieniądze do klubowej kasy zarobi w tym programie tylko zespół Sławomira Grzesika. Znów - jasno określają to przepisy.

Pro Junior System nagradza tylko pięć najlepszych drużyn z PKO Ekstraklasy, które łącznie dostaną pulę 8,1 mln złotych (1. miejsce – 3 mln zł, 2. miejsce - 2 mln zł, 3. miejsce - 1,5 mln zł, 4. miejsce - 1 mln zł, 5. miejsce - 600 tys. zł). Na 6 mln złotych do podziału między siedem najlepszych drużyn otrzymają kluby pierwszej ligi i tyle samo najlepszych drużyn podzieli między siebie 4 mln złotych w drugiej lidze. Nagrodzone zostaną też cztery najlepsze zespoły z każdej z grup trzeciej ligi. Na ten poziom rozgrywek PZPN przeznaczył 4 mln złotych. Na trochę mniejsze pieniądze mogą liczyć też drużyny w czwartej lidze.

Punktował tylko Sokół

Sprawa jest zatem jasna - Korona na żadne pieniądze z tytułu Pro Junior System w Ekstraklasie liczyć nie może. Po 26. kolejkach, według oficjalnych danych Łączy Nas Piłka, żółto-czerwoni zajmują w tej klasyfikacji z dorobkiem 990 punktów dopiero 11. miejsce. Pieniądze spłyną tylko do najlepszej piątki:

Klasyfikacja Pro Junior System po 26 kolejkach Ekstraklasy:

1. Legia 7798 pkt.
2. Lech 6484 pkt.
3. ŁKS 5892 pkt.
4. Zagłębie 4653 pkt.
5. Lechia 3830 pkt.
...
11. Korona Kielce 990 pkt.

Jedyne punkty dla żółto-czerwonych w PJS zdobył w tym sezonie tylko Paweł Sokół, który rozegrał siedem spotkań. Dlaczego tylko on? Piotr Pierzchała i Dawid Lisowski, którzy także zagrali w tym sezonie odpowiednio 211 i 2 minuty, na razie nie liczą się do klasyfikacji. Ich punkty zostaną uwzględnione dopiero, jeśli przekroczą wymaganą liczbę 270 minut i pięciu meczów.

Trzecia liga - teren młodych

W klasyfikacji ekstraklasy kielczanie nie zarobią w Pro Junior System żadnych funduszy, ale będą mogli na nie liczyć w zestawieniu trzecioligowym. Tam kielczanie nie mają sobie równych. W ekipie Sławomira Grzesika w każdym meczu grają młodzi zawodnicy i to na nich opiera się głównie zespół żółto-czerwonych, który plasuje się obecnie na czwartym miejscu w tabeli rozgrywek grupy IV. O sile drużyny stanowią m. in. tacy piłkarze jak Artur Piróg (2000), Jakub Górski (2002), Mateusz Sowiński (2001), Bartosz Prętnik (2001), czy Piotr Lisowski (2001).

Korona II Kielce jest liderem PJS w swojej grupie. W dotychczas rozegranych meczach uzbierała już 14289 punktów, co jest trzecim  najlepszym wynikiem wśród trzecioligowców w całym kraju. Więcej "oczek" od żółto-czerwonych mają tylko Zagłębie II Lubin (19555) i Legia II Warszawa (15985). W TOP6, ale za Koroną II są także inne rezerwy ekstraklasowych drużyn - Górnik II Zabrze, Pogoń II Szczecin i Śląsk II Wrocław.

Klasyfikacja Pro Junior System po 19 kolejkach grupy IV III ligi:

1. Korona II Kielce - 14289 pkt.
2. Wólczanka Wólka Pełkińska - 10203 pkt.
3. Stal Kraśnik - 5945 pkt.
4. Avia Świdnik - 5663 pkt.

Na jakie pieniądze będzie mogła liczyć Korona w związku z wysokim miejscem w klasyfikacji Pro Junior System w III lidze? Dla zwycięzców w każdej z grup przewidziano 400 tys. złotych. Taka gotówka zasili też klubową kasę żółto-czerwonych niezależnie od tego, czy sezon zostanie dokończony, czy przerwany w połowie. PZPN zapowiedział, że wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę.  Drugie miejsce w PJS w III lidze to 300 tys. złotych, trzecie - 200 tys. zł, a czwarte - 100 tys. złotych.

PZPN przygotował też wsparcie solidarnościowe dla wszystkich klubów, które uczestniczą w rozgrywkach I, II i III ligi. Otrzymają je drużyny, które nie zajęły miejsca premiowanego nagrodami. 

Każdy grosz na wagę złota

Niezależnie od rozwiązań, Korona Kielce otrzyma z PZPN 400 tys. złotych, które zostaną jej wypłacone w ramach programu Pro Junior System. Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową klubu, to pieniądze, które mogą okazać się bardzo cenne. 

Źródła: własne, prawosportowe.pl, laczynaspilka.pl, naszpicy.pl
Fot: Grzegorz Ksel, Mateusz Kaleta

Wasze komentarze

ck2020-04-06 14:52:17
Hahhaah gowno dostanie. Za co niby? Za kogo? Za te smieszne przepisowe minimum?

Ostatnie wiadomości

21 lipca ruszyła sprzedaż karnetów na nowy sezon w wykonaniu Łomży Industria Kielce. "Szczerze, chcecie być częścią tej historii?" - to hasło promocyjne zakupu wejściówek na mecze mistrza Polski.
Przykre wiadomości napłynęły z Świętokrzyskiej Federacji Sportu. Zmarł Zbigniew Wojciechowski, Prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona.
Jest o czym rozmawiać po ostatnim tygodniu w wykonaniu Korony Kielce. Zapraszamy na audycję Radia eM Kielce, Cały Ten Sport, w poniedziałek o godz. 20.
Korona Kielce zaprezentowała w Gdańsku przede wszystkim kolektyw, wygrywając z Lechią dzięki sile drużyny. Jednak uznanie kibiców wzbudził występ głównie dwóch zawodników Leszka Ojrzyńskiego, którzy stoczyli wyrównaną walkę w naszej sondzie o miano zawodnika meczu.
Suzuki Korona Handball Kielce w poniedziałek 8 sierpnia rozpoczyna przygotowania do nowego sezonu. W nadchodzących rozgrywkach 1. ligi trener Paweł Tetelewski będzie dysponował odmłodzoną kadrą zawodniczek.
Zwycięstwo Korony Kielce w Gdańsku z miejscową Lechią, i styl w jakim żółto-czerwoni zaprezentowali się na Pomorzu, wywołało duży optymizm wśród kibiców. Ci, za pośrednictwem mediów społecznościowych, mobilizują się do zapełnienia Suzuki Areny w najbliższym spotkaniu z Wartą Poznań.
Druga drużyna Korony Kielce zremisowała bezbramkowo z Podhalem Nowy Targ na inaugurację sezonu 22/23 III Ligi. W składzie żółto-czerwonych pojawił się Dawid Błanik i Filipe Oliveira.
Michał Macek odbędzie dwa mecze kary za niesportowe zachowanie, którego dopuścił się w drugiej połowie spotkania Lechii Gdańsk z Koroną Kielce.
Zdyscyplinowana i skupiona Korona Kielce wygrała na wyjeździe z Lechią Gdańsk 1:0. Rywale zagrali tak, jak pozwoliła im na to kielecka drużyna, a więc bezradnie i bez inicjatywy. Kto wśród żółto-czerwonych był najjaśniejszą postacią tego meczu?
Drugie zwycięstwo z rzędu padło w sobotę łupem Korony Kielce. Drużyna prowadzona przez Leszka Ojrzyńskiego w Gdańsku pewnie ograła tamtejsza Lechię 1:0. Kielczanie zagrali dobrze taktycznie i praktycznie przez cały czas kontrolowali przebieg spotkania.
Kolejne przekonujące zwycięstwo Korony Kielce. Żółto-czerwoni ograli na wyjeździe Lechię Gdańsk zdobywając bramkę jeszcze w pierwszej połowie. – Jaka była recepta na Gdańsk? Na pewno solidnie zagrać w obronie, wąsko i blisko siebie, a także atakować pressingiem. Wiadomo, że robimy to dobrze i wychodziło nam to już w poprzednich meczach – tłumaczy Grzegorz Szymusik, piłkarz Korony.
Lechia Gdańsk musiała uznać wyższość Korony Kielce na boisku, oraz w końcowym rezultacie sobotniego spotkania. Tegoroczny reprezentant naszej ligi w eliminacjach do europejskich pucharów, zagrał mocno poniżej oczekiwań.
Korona Kielce wywozi z Gdańska komplet oczek. Żółto-czerwoni po dobrym meczu, pokonali Lechię 1:0. Zawodnicy świetnie realizowali plan Leszka Ojrzyńskiego.
Korona Kielce wygrała 1:0 na wyjeździe z Lechią Gdańsk. Żółto-czerwoni zaprezentowali się ze świetnej strony na Pomorzu, prezentując wyrachowany i zorganizowany futbol. Jedyna bramka w meczu padła po bramce samobójczej Michała Nalepy.
Piłkarzy Korony Kielce czeka kolejne nie lada wyzwanie. Drużyna Leszka Ojrzyńskiego tym razem powalczy o pierwsze wyjazdowe punkty w tym sezonie PKO Ekstraklasy. Rywalem jest wymagająca Lechia Gdańsk. Zapraszamy na relacje tekstową z tego wydarzenia!
Mistrzowie Polski przystąpili do pięciotygodniowego okresu treningowego, którego celem jest zbudowanie formy pod występy w PGNiG Superlidze oraz Lidze Mistrzów. – Nowy sezon, to oczywiście nowe marzenia. Patrzymy tylko do przodu – mówi kielecki szkoleniowiec, Tałant Dujszebajew.
Korona jedzie do Gdańska na mecz z Lechią. Pojedynek ten będzie 24. w ekstraklasie. Kielczanie powalczą o podreperowanie bilansu zwycięstw, grającego na ich korzyść - informujemy, gdzie obejrzeć mecz w telewizji.
Już w sobotę 6 sierpnia Korona Kielce zmierzy się na wyjeździe z Lechią Gdańsk. Obie ekipy stoczą 24. pojedynek w swojej historii.
Na początku lipca Korona Kielce poinformowała o nawiązaniu współpracy jej akademii ze Stowarzyszeniem Dziecięca Akademia Piłkarska (DAP Kielce). To ósmy klub, który włączył się do struktur szkolenia żółto-czerwonych. O szczegółach tej kooperacji porozmawialiśmy z przedstawicielami obu stron.
Jakub Górski trafi na wypożyczenie do Chrobrego Głogów, informuje portal 90minut.pl. Wychowanek Korony spędzi w drużynie pierwszoligowca najbliższy sezon.
Mistrzowie Polski rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu PGNiG Superligi oraz Ligi Mistrzów. Kielczanie mają ponad miesiąc na zrobienie formy do nowego sezonu. W nowej odsłonie rozgrywek Łomżę Industria Kielce będzie wspierało kilku nowych graczy, w tym Benoit Kounkoud.
Łukasz Kuźma z Białegostoku wybrany rozjemcą meczu 4. kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Lechią Gdańsk a Koroną Kielce. Będzie to drugi mecz żółto-czerwonych prowadzony przez tego sędziego.
Tym razem najbardziej interesująca nas statystyka była bezlitosna dla Śląska Wrocław, który na Suzuki Arenie dał sobie wbić trzy bramki w zamian zdobywając tylko jedną. Drużyna prowadzona przez trenera Leszka Ojrzyńskiego bardzo mocno zapracowała sobie na to zwycięstwo.
W sobotę 6 sierpnia Korona Kielce zagra swój czwarty meczy w PKO Ekstraklasie. Żółto-czerwoni pojadą do Gdańska, gdzie zmierzą się z miejscową Lechią. Trener Leszek Ojrzyński, pomimo zwycięstwa w ostatniej serii gier, nie wyklucza zmian w składzie.
Był najlepszym graczem na boisku w meczu ze Śląskiem Wrocław. Dał nadzieję, że do Kielc trafiła długo wyczekiwana "dziewiątka". Bartosz Śpiączka przed meczem z Lechią Gdańsk oraz resztą sezonu, liczy na poprawę swojego najlepszego dorobku bramkowego.
W sobotę 6 sierpnia na stadionie w Gdańsku zmierzą się dwie ekipy, który wygrały swoje stracie w 3. serii gier. Lechia podejmie Koronę, ale kielczan czeka ciężka przeprawa, jak przewiduje trener Leszek Ojrzyński.
Rewelacyjnie spisali się zawodnicy z województwa świętokrzyskiego w zakończonych właśnie w Bułgarii Mistrzostwach Europy Juniorów w Bilard.
Jeszcze kilka dni temu przeżywaliśmy na Suzuki Arenie starcie między miejscową Koroną Kielce, a Śląskiem Wrocław. To spotkanie kielczanie wygrali 3:1, na co złożyła się praca całego zespołu i przebłyski geniuszu kilku zawodników. Który z nich najbardziej oczarował kielecką publiczność?
Korona Kielce w ostatnim meczu wygrała na własnym terenie ze Śląskiem Wrocław 3:1, a na kielecki bilans bramkowy złożyły się dwa trafienia Bartosza Śpiączki oraz Jakuba Łukowskiego. Jedna z nich zapadła w pamięć kibicom szczególnie mocno.
Poznaliśmy termin meczu 7. kolejki PKO Ekstraklasy, w której Korona Kielce zmierzy się z Radomiakiem Radom. Spotkanie zostanie rozegrane w sobotę 27 sierpnia.

Projekt i wykonanie: CK Media Group