Ile Korona Kielce zarobi na Pro Junior System?

05-04-2020 15:45,
Mateusz Kaleta

Kiedy sport stanął w miejscu, kluby dokładnie liczą każdą wydaną złotówkę i szukają oszczędności. PZPN wypłaci co prawda fundusze w ramach "pakietu pomocowego", ale stanie się to dopiero w przyszłym sezonie. W obecnych, zawieszonych rozgrywkach kluby ekstraklasy mogą liczyć jedynie na pieniądze ze związku w ramach Pro Junior System. PZPN zapowiedział, że pomimo nierozegrania wszystkich meczów, wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę - 18,1 mln złotych. Ile z tego może zarobić Korona Kielce?

Sytuacja nie jest jednoznaczna, bo wciąż nie wiemy, jak potoczy się sezon - czy zostanie on dokończony, a może przerwany na etapie 26 kolejek? Kto spadnie z ligi? Pytań jest wiele, ale spróbujemy rozjaśnić sytuację, jak te aspekty rzutują na Pro Junior System. To program, w którym kluby zdobywają punkty za występy młodych zawodników, a następnie są za to nagradzane finansowo. 

Punkty nie za wszystkich

Od sezonu 2019/20 każdy ekstraklasowy klub ma obowiązek wystawiania w wyjściowej "jedenastce" przynajmniej jednego młodzieżowca. W obecnych rozgrywkach to zawodnicy urodzeni w roku 1998 i młodsi, ale co istotne - nie każdy młodzieżowiec zbiera punkty do Pro Junior System. Taka sytuacja dotyka m. in. Mateusza Spychałę i Grzegorza Szymusika, którzy choć grają regularnie, nie łapią się do klasyfikacji. Obaj urodzili się w roku 1998, a w programie PJS punktują jedynie zawodnicy urodzeni w 1999 roku i młodsi. 

Warto jednak zaznaczyć, że nie każde pojawienie się młodego zawodnika oznacza od razu punkty w klasyfikacji. Dzieje się to dopiero, jeśli dany gracz uzbiera wymaganą liczbę minut w rozgrywkach ligowych. Określają to zasady Pro Junior System:

GŁÓWNE ZASADY PRO JUNIOR SYSTEM:

• Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz pięć meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej;

• Zawodnik musi mieć obywatelstwo polskie;

• Kluby zdegradowane nie są uwzględniane w podziale nagród;

• Do klasyfikacji nie są wliczane mecze barażowe;

• Do końcowej klasyfikacji wliczane są oficjalne mecze reprezentacji: (Reprezentacja A – wszystkie mecze oficjalne; reprezentacja U21 – mecze o punkty/ turnieje; reprezentacje młodzieżowe – turnieje)

Dla Ekstraklasy nawet 8,1 mln złotych

Program obejmuje Ekstraklasę, I, II, III oraz IV ligę. W przypadku Korony mamy więc do czynienia z pierwszą drużyną oraz trzeciogliowymi rezerwami. Niestety - pieniądze do klubowej kasy zarobi w tym programie tylko zespół Sławomira Grzesika. Znów - jasno określają to przepisy.

Pro Junior System nagradza tylko pięć najlepszych drużyn z PKO Ekstraklasy, które łącznie dostaną pulę 8,1 mln złotych (1. miejsce – 3 mln zł, 2. miejsce - 2 mln zł, 3. miejsce - 1,5 mln zł, 4. miejsce - 1 mln zł, 5. miejsce - 600 tys. zł). Na 6 mln złotych do podziału między siedem najlepszych drużyn otrzymają kluby pierwszej ligi i tyle samo najlepszych drużyn podzieli między siebie 4 mln złotych w drugiej lidze. Nagrodzone zostaną też cztery najlepsze zespoły z każdej z grup trzeciej ligi. Na ten poziom rozgrywek PZPN przeznaczył 4 mln złotych. Na trochę mniejsze pieniądze mogą liczyć też drużyny w czwartej lidze.

Punktował tylko Sokół

Sprawa jest zatem jasna - Korona na żadne pieniądze z tytułu Pro Junior System w Ekstraklasie liczyć nie może. Po 26. kolejkach, według oficjalnych danych Łączy Nas Piłka, żółto-czerwoni zajmują w tej klasyfikacji z dorobkiem 990 punktów dopiero 11. miejsce. Pieniądze spłyną tylko do najlepszej piątki:

Klasyfikacja Pro Junior System po 26 kolejkach Ekstraklasy:

1. Legia 7798 pkt.
2. Lech 6484 pkt.
3. ŁKS 5892 pkt.
4. Zagłębie 4653 pkt.
5. Lechia 3830 pkt.
...
11. Korona Kielce 990 pkt.

Jedyne punkty dla żółto-czerwonych w PJS zdobył w tym sezonie tylko Paweł Sokół, który rozegrał siedem spotkań. Dlaczego tylko on? Piotr Pierzchała i Dawid Lisowski, którzy także zagrali w tym sezonie odpowiednio 211 i 2 minuty, na razie nie liczą się do klasyfikacji. Ich punkty zostaną uwzględnione dopiero, jeśli przekroczą wymaganą liczbę 270 minut i pięciu meczów.

Trzecia liga - teren młodych

W klasyfikacji ekstraklasy kielczanie nie zarobią w Pro Junior System żadnych funduszy, ale będą mogli na nie liczyć w zestawieniu trzecioligowym. Tam kielczanie nie mają sobie równych. W ekipie Sławomira Grzesika w każdym meczu grają młodzi zawodnicy i to na nich opiera się głównie zespół żółto-czerwonych, który plasuje się obecnie na czwartym miejscu w tabeli rozgrywek grupy IV. O sile drużyny stanowią m. in. tacy piłkarze jak Artur Piróg (2000), Jakub Górski (2002), Mateusz Sowiński (2001), Bartosz Prętnik (2001), czy Piotr Lisowski (2001).

Korona II Kielce jest liderem PJS w swojej grupie. W dotychczas rozegranych meczach uzbierała już 14289 punktów, co jest trzecim  najlepszym wynikiem wśród trzecioligowców w całym kraju. Więcej "oczek" od żółto-czerwonych mają tylko Zagłębie II Lubin (19555) i Legia II Warszawa (15985). W TOP6, ale za Koroną II są także inne rezerwy ekstraklasowych drużyn - Górnik II Zabrze, Pogoń II Szczecin i Śląsk II Wrocław.

Klasyfikacja Pro Junior System po 19 kolejkach grupy IV III ligi:

1. Korona II Kielce - 14289 pkt.
2. Wólczanka Wólka Pełkińska - 10203 pkt.
3. Stal Kraśnik - 5945 pkt.
4. Avia Świdnik - 5663 pkt.

Na jakie pieniądze będzie mogła liczyć Korona w związku z wysokim miejscem w klasyfikacji Pro Junior System w III lidze? Dla zwycięzców w każdej z grup przewidziano 400 tys. złotych. Taka gotówka zasili też klubową kasę żółto-czerwonych niezależnie od tego, czy sezon zostanie dokończony, czy przerwany w połowie. PZPN zapowiedział, że wypłaci klubom całą przeznaczoną na ten cel kwotę.  Drugie miejsce w PJS w III lidze to 300 tys. złotych, trzecie - 200 tys. zł, a czwarte - 100 tys. złotych.

PZPN przygotował też wsparcie solidarnościowe dla wszystkich klubów, które uczestniczą w rozgrywkach I, II i III ligi. Otrzymają je drużyny, które nie zajęły miejsca premiowanego nagrodami. 

Każdy grosz na wagę złota

Niezależnie od rozwiązań, Korona Kielce otrzyma z PZPN 400 tys. złotych, które zostaną jej wypłacone w ramach programu Pro Junior System. Biorąc pod uwagę obecną sytuację finansową klubu, to pieniądze, które mogą okazać się bardzo cenne. 

Źródła: własne, prawosportowe.pl, laczynaspilka.pl, naszpicy.pl
Fot: Grzegorz Ksel, Mateusz Kaleta

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

ck2020-04-06 14:52:17
Hahhaah gowno dostanie. Za co niby? Za kogo? Za te smieszne przepisowe minimum?

Ostatnie wiadomości

Związek Piłki Ręcznej w Polsce podał ramowy plan kolejek nowych sezonów Ligi Centralnej mężczyzn oraz I ligi grupy D. Z kim zagrają świętokrzyskie zespoły w poszczególnych kolejkach?
Suzuki Korona Handball Kielce zainauguruje rozgrywki Ligi Centralnej Kobiet wyjazdowym pojedynkiem z ENEA Piłką Ręczną Poznań. Start zaplanowano jednak wyjątkowo późno.
Piłka nożna to sport wymagający kompleksowego przygotowania fizycznego. Zawodnicy muszą być szybcy, zwinni, wytrzymali i silni - bez tych cech nie są w stanie skutecznie rywalizować na boisku. Wśród trenerów i piłkarzy nadal toczy się dyskusja na temat roli treningu siłowego w przygotowaniu piłkarzy. Niektórzy obawiają się, że nadmierne skupienie na budowie masy mięśniowej może negatywnie wpłynąć na zwinność i szybkość zawodników. Inni z kolei argumentują, że odpowiednio zaprogramowany trening s
Kilka dni pozostało do inaugurującego meczu PKO BP Ekstraklasy. Jakie są rokowania dotyczące nowego sezonu w wykonaniu Korony Kielce? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Lipiec to pierwszy miesiąc obowiązywania umowy promocji poprzez sport realizowanej przez Industrię Kielce. Klub postawił na billboardy w największych polskich miastach czy też kampanię reklamową w ogólnopolskich portalach informacyjnych.
Reprezentacje Hiszpanii oraz Anglii pozostały w boju o tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. Dziś (14 lipca) zmierzą się o swoje kolejne trofea w historii.
W ostatnim przedsezonowym sparingu Korona Kielce przegrała z Piastem Gliwice 0:3. –Aklimatyzacja nowych zawodników przebiega wzorowo – powiedział Xavier Dziekoński, bramkarz „żółto-czerwonych”.
W ostatnim przedsezonowym sparingu Korona Kielce przegrała z Piastem Gliwice 0:3. – Mam nadzieje, że będziemy jeszcze lepiej wyglądać w pierwszym ligowym meczu – powiedział po spotkaniu Piotr Malarczyk, obrońca „żółto-czerwonych”.
W ostatnim przedsezonowym sparingu Korona Kielce przegrała z Piastem Gliwice 0:3. – Dzisiaj było dużo dobrych momentów i dopóki realizowaliśmy swoje założenia ekipą docelową, to było dobrze – powiedział po spotkaniu Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych”.
W ostatnim przedsezonowym sparingu Korona Kielce przegrała z Piastem Gliwice 0:3. Bramki dla gospodarzy zdobyli Michael Ameyaw, Marcel Pięczek (samobójcza) oraz Fabian Piasecki (z rzutu karnego).
Według informacji TVP 3 Kielce Bekir Cordalija ma zostać nowym zawodnikiem Industrii Kielce. Bośniacki bramkarz nie grał jeszcze poza swoją ojczyzną.
Pau Resta został nowym zawodnikiem Korony Kielce. – Od samego początku prezes i dyrektor sportowy klubu bardzo we mnie wierzyli – powiedział w rozmowie z klubowymi mediami.
W najbliższą sobotę (13 lipca) Korona Kielce rozegra ostatni sparing podczas letniego obozu przygotowawczego. Rywalem „żółto-czerwonych” będzie Piast Gliwice.
Były pomocnik Korony Kielce Jakub Górski znalazł nowego pracodawcę. Skrzydłowy zagra w Betclic 1. Lidze.
Stoper Pau Resta został nowym zawodnikiem Korony Kielce! Jest to kolejny transfer do „żółto-czerwonego” klubu.
Industria Kielce poznała harmonogram kolejek fazy grupowej Ligi Mistrzów. „Żółto-biało-niebiescy” zainaugurują zmagania domowym pojedynkiem z HC Zagrzeb.
Grzegorz Opaliński były asystent trenera Korony Kielce ma nowy zespół. Szkoleniowiec poprowadzi występujący w podkarpackiej klasie okręgowej Strug Tyczyn.
Torbjørn Bergerud oraz Melvyn Richardson zostali nowymi zawodnikami Orlenu Wisły Płock. Obaj szczypiorniści dołączą do ekipy „Nafciarzy” w sezonie 2025/2026.
Stoper Pau Resta ma zostać nowym zawodnikiem Korony Kielce. O zainteresowaniu „żółto-czerwonego” klubu tym graczem poinformował dziennikarz Radia eM Kielce.
– Każdy chce strzelać bramki, ale czasami tak myślę, jak się nie napinam albo nie chce tego na siłę, to samo przyjdzie – powiedział Mariusz Fornalczyk w rozmowie z Youtubowym kanałem Sektor Legend.
Już jutro (w piątek, 12 lipca) Industria Kielce rozpocznie sprzedaż karnetów na nowy sezon Orlen Superligi oraz Ligi Mistrzów.
Magdalena Szczukiewicz powróciła na stanowisko prezesa KS Iskry Kielce. Taką decyzję podjęło obradujące dziś (11 lipca) Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy klubu.
Korona Kielce ma nowego rzecznika prasowego. Następcą Darii Wollenberg został Mateusz Kępiński.
Korona Kielce zaprezentuje się kibicom w środę (17 lipca) w „Muszli” w Parku Miejskim. Fani zobaczą m.in. nowe trykoty.
Nikola Leśniak przedłużyła umowę z Suzuki Koroną Handball. Rozgrywająca była drugą najskuteczniejszą zawodniczką drużyny w poprzednim sezonie.
Oskar Sewerzyński, któremu z końcem czerwca wygasła umowa z Koroną Kielce ma nowy klub. Wychowanek „żółto-czerwonych” zagra w drugoligowej Olimpii Grudziądz.
Prawy obrońca Korony Kielce Hubert Zwoźny przedłużył umowę z klubem.
Dziś (10 lipca) o godzinie 10 rozpoczynają się zapisy na bilety oraz zorganizowany transport autokarowy na mecz Superpucharu Polski, w którym Industria Kielce zagra z Orlenem Wisłą Płock.
– Musimy wziąć lekcje z tamtego sezonu i nie popełniać tamtych błędów. Mamy doświadczenie, ale również wielu nowych zawodników w drużynie, musimy zbudować z nimi nowe boiskowe relacje – powiedział Martine Remacle w rozmowie z Youtubowym kanałem Sektor Legend.
Wojciech Kamiński został nowym piłkarzem Korony Kielce. – Mam nadzieję, że doświadczenie z niższych lig zaprocentuje w mojej grze i nie mogę doczekać się mojego debiutu w elicie – powiedział w rozmowie z klubowymi mediami.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group