Hala Legionów może zostać powiększona. Architekt przedstawił cztery warianty
W czwartek na Suzuki Arenie obradowała Komisja Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Kielce. Jednymi z tematów poruszonych przy ulicy Ściegiennego były koncepcje przebudowy Hali Legionów. Architekt Andrzej Detka zaprezentował cztery możliwości, wszystkie opiewające na różną liczbę miejsc. Realizacja projektu zajęłaby od kilku do kilkunastu miesięcy od czasu jego wdrożenia.
REKLAMA
- W 2003 roku nasza pracownia wygrała konkurs na zaprojektowanie Hali Legionów. Warunek stanowiło to, żeby obiekt miał 3 tysiące miejsc. Teraz mówi się, że jego pojemność to 4200, ale trybuny dostawiane to pojęcie dość mgliste. My posiłkujemy się wartością 3338 miejsc – zaczął architekt.
Detka wraz ze swoimi współpracownikami opracował cztery warianty przebudowy Hali Legionów. Jak zaznaczył, w każdej ewentualności należy wyjść z założenia, że poziom areny zostanie obniżony o 170 centymetrów.
POLECAMY: Bartosz Rymaniak oficjalnie w nowym klubie!
Wariant 1 – nazwany przez architekta „wariantem ekonomicznym”. Pozwoliłoby to uzyskać 1805 dodatkowych miejsc (w sumie 5143) i zachować część modułu lekkoatletycznego, który znajduje się na tyłach obecnego obiektu. Przybliżony koszt – 28 milionów złotych.
Wariant 2A – 2743 miejsc więcej (6081 łącznie). W tym przypadku nie można byłoby zachować modułu lekkoatletycznego. Przybliżony koszt – 51 milionów złotych.
Wariant 2B – 2766 miejsc więcej (6104 łącznie). Pozwoliłby on zachować moduł lekkoatletyczny, ale w porównaniu z wariantem 2A byłby nieznacznie droższy. Przybliżony koszt – 56,5 milionów złotych.
Wariant 3 – architekt nazwał obiekt, który powstałby po takiej przebudowie, „halą pełnowartościową”. Składałby on się z czterech trybun i został powiększony aż o 4510 miejsc, co łącznie dałoby 7848 krzesełek. Przybliżony koszt – 96 milionów złotych.
Po przemówieni architekta głos zabrał także prezes PGE VIVE, Marian Urban. – Od 2006 roku nie było w Hali Legionów praktycznie żadnych inwestycji, nawet modernizacyjnych. Owszem, w 2018 została poprawiona trybuna prasowa, ale nic poza tym. Mamy małe szatnie, dwa prysznice, to zdecydowanie za mało – wyliczał sternik żółto-biało-niebieskich.
I podkreślił: - Pewne zmiany są konieczne. Potrzebujemy warunków do tego, żeby oglądać mecze na normalnym poziomie. Przy tej hali czterokrotnie awansowaliśmy do Final Four Ligi Mistrzów, więc była ona szczęśliwa. Od sezonu 2020/2021 w Champions League zagra jednak tylko 16 zespołów, wzrosną kryteria do spełnienia pod kątem uczestnictwa. Prosimy, aby ten klub miał szansę grać w Kielcach, a nie gdzie indziej.
Do tej kwestii odniósł się także prezydent Kielc, Bogdan Wenta. - Od sezonu 2020/2021 będzie już zupełnie inny w kwestii zasad. W wiadomości od prezesa EHF-u przeczytałem, że mimo tego, iż mamy fantastycznych kibiców, to hala sportowa w Kielcach nie spełnia warunków, także pod kątem medialnym – zaznaczył prezydent.
Musimy zacząć o tym rozmawiać. Bo może się okazać, że nawet pomimo regularnie zdobywanych mistrzostw, nasze możliwości zostaną ograniczone – dodał sternik miasta.
Czy możemy teraz w jakimkolwiek miejscu zorganizować zimą koncert muzyczny? Nie ma czegoś takiego. Patrzmy więc na to również z tej perspektywy. Modernizacja poprawiłaby akustykę i rozszerzyła możliwości hali do kwestii pozasportowych – zakończył Wenta.
ZOBACZ TAKŻE: Z juniorów do I ligi
Istotną informacją jest fakt, iż miasto musiałoby pokryć wyłącznie 50% kosztów inwestycji. Drugą połowę sfinansowałoby Ministerstwo Sportu i Turystyki. Póki co wszystkie koncepty stanowią jedynie wstępne idee, nad którymi odpowiednie osoby będą pochylały się w kolejnych tygodniach i miesiącach.
fot. Maciej Urban
Wasze komentarze
Trybuny muszą być z czterech stron boiska - to jest warunek podstawowy. Nie ma innej opcji, bo takie są obecnie wymagania EHF i IHF. Po co nam hala na blisko 8 tysięcy miejsc, która nie będzie spełniać wymogów europejskiej i światowej federacji piłki ręcznej? Hala musi spełniać wszystkie wymogi w przeciwnym razie inwestycja nie miałaby sensu. Krótko mówiąc albo wariant 3 albo nowa hala na terenie Targów Kielce.