Hala Legionów może zostać powiększona. Architekt przedstawił cztery warianty

11-07-2019 18:30,

W czwartek na Suzuki Arenie obradowała Komisja Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Kielce. Jednymi z tematów poruszonych przy ulicy Ściegiennego były koncepcje przebudowy Hali Legionów. Architekt Andrzej Detka zaprezentował cztery możliwości, wszystkie opiewające na różną liczbę miejsc. Realizacja projektu zajęłaby od kilku do kilkunastu miesięcy od czasu jego wdrożenia.

REKLAMA

- W 2003 roku nasza pracownia wygrała konkurs na zaprojektowanie Hali Legionów. Warunek stanowiło to, żeby obiekt miał 3 tysiące miejsc. Teraz mówi się, że jego pojemność to 4200, ale trybuny dostawiane to pojęcie dość mgliste. My posiłkujemy się wartością 3338 miejsc – zaczął architekt.

Detka wraz ze swoimi współpracownikami opracował cztery warianty przebudowy Hali Legionów. Jak zaznaczył, w każdej ewentualności należy wyjść z założenia, że poziom areny zostanie obniżony o 170 centymetrów.

POLECAMY: Bartosz Rymaniak oficjalnie w nowym klubie!

Wariant 1 – nazwany przez architekta „wariantem ekonomicznym”. Pozwoliłoby to uzyskać 1805 dodatkowych miejsc  (w sumie 5143) i zachować część modułu lekkoatletycznego, który znajduje się na tyłach obecnego obiektu. Przybliżony koszt – 28 milionów złotych.

Wariant 2A – 2743 miejsc więcej (6081 łącznie). W tym przypadku nie można byłoby zachować modułu lekkoatletycznego. Przybliżony koszt – 51 milionów złotych.

Wariant 2B – 2766 miejsc więcej (6104 łącznie). Pozwoliłby on zachować moduł lekkoatletyczny, ale w porównaniu z wariantem 2A byłby nieznacznie droższy. Przybliżony koszt – 56,5 milionów złotych.

Wariant 3 – architekt nazwał obiekt, który powstałby po takiej przebudowie, „halą pełnowartościową”. Składałby on się z czterech trybun i został powiększony aż o 4510 miejsc, co łącznie dałoby 7848 krzesełek. Przybliżony koszt – 96 milionów złotych.

Po przemówieni architekta głos zabrał także prezes PGE VIVE, Marian Urban. – Od 2006 roku nie było w Hali Legionów praktycznie żadnych inwestycji, nawet modernizacyjnych. Owszem, w 2018 została poprawiona trybuna prasowa, ale nic poza tym. Mamy małe szatnie, dwa prysznice, to zdecydowanie za mało – wyliczał sternik żółto-biało-niebieskich.

I podkreślił: - Pewne zmiany są konieczne. Potrzebujemy warunków do tego, żeby oglądać mecze na normalnym poziomie. Przy tej hali czterokrotnie awansowaliśmy do Final Four Ligi Mistrzów, więc była ona szczęśliwa. Od sezonu 2020/2021 w Champions League zagra jednak tylko 16 zespołów, wzrosną kryteria do spełnienia pod kątem uczestnictwa. Prosimy, aby ten klub miał szansę grać w Kielcach, a nie gdzie indziej.

Do tej kwestii odniósł się także prezydent Kielc, Bogdan Wenta. - Od sezonu 2020/2021 będzie już zupełnie inny w kwestii zasad. W wiadomości od prezesa EHF-u przeczytałem, że mimo tego, iż mamy fantastycznych kibiców, to hala sportowa w Kielcach nie spełnia warunków, także pod kątem medialnym – zaznaczył prezydent.

Musimy zacząć o tym rozmawiać. Bo może się okazać, że nawet pomimo regularnie zdobywanych mistrzostw, nasze możliwości zostaną ograniczone – dodał sternik miasta.

Czy możemy teraz w jakimkolwiek miejscu zorganizować zimą koncert muzyczny? Nie ma czegoś takiego. Patrzmy więc na to również z tej perspektywy. Modernizacja poprawiłaby akustykę i rozszerzyła możliwości hali do kwestii pozasportowych – zakończył Wenta.

ZOBACZ TAKŻE: Z juniorów do I ligi

Istotną informacją jest fakt, iż miasto musiałoby pokryć wyłącznie 50% kosztów inwestycji. Drugą połowę sfinansowałoby Ministerstwo Sportu i Turystyki. Póki co wszystkie koncepty stanowią jedynie wstępne idee, nad którymi odpowiednie osoby będą pochylały się w kolejnych tygodniach i miesiącach.

fot. Maciej Urban

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

Ok2019-07-11 22:05:40
Niecałe 8 tys za 96 milionów taniej zbudować nowa większa generalnie koszta spore a zyski nie wiem czy warte tej ceny
Liga Mistrzów 20162019-07-11 22:26:29
Tylko wariant 3 (lub budowa nowej hali od zera) wchodzi w grę.

Trybuny muszą być z czterech stron boiska - to jest warunek podstawowy. Nie ma innej opcji, bo takie są obecnie wymagania EHF i IHF. Po co nam hala na blisko 8 tysięcy miejsc, która nie będzie spełniać wymogów europejskiej i światowej federacji piłki ręcznej? Hala musi spełniać wszystkie wymogi w przeciwnym razie inwestycja nie miałaby sensu. Krótko mówiąc albo wariant 3 albo nowa hala na terenie Targów Kielce.
kibic2019-07-11 22:31:31
"Istotną informacją jest fakt, iż miasto musiałoby pokryć wyłącznie 50% kosztów inwestycji. Drugą połowę sfinansowałoby Ministerstwo Sportu i Turystyki" - no i to mi się podoba. Warto skorzystać z okazji.
Marcin2019-07-11 22:40:08
96 mln z czego miasto musiałoby wyłożyć tylko 48 mln. Nie ma się nad czym zastanawiać. Mielibyśmy halę z prawdziwego zdarzenia jak na miasto wojewódzkie przystało. Wreszcie mielibyśmy również obiekt, na którym można by organizować duże koncerty w miesiącach zimowych. Trzeba tylko dopilnować żeby projekt był odpowiednio dopracowany. Hala musi mieć trybuny ze wszystkich stron boiska i powinny być możliwie jak najbliżej parkietu (tak jak np. w Veszprem Arenie). Przypomnę, że w Veszprem Arenie różne koncerty i imprezy odbywają się przez cały rok. Grafik mają bardzo napięty (można wejść na stronę Veszprem Areny i sobie zobaczyć). Miasto wojewódzkie powinno dysponować takim obiektem.
Kibic2019-07-12 11:45:06
Tylko projekt 3! Nie tylko trybuny, ale przede wszystkim odpowiednie zaplecze dla zawodnikow. Poza tym mozna bedzie taka hale wykorzystac do innych celow
Cezaryk2019-07-12 13:26:13
Wariant 2B zupełnie wystarczający i nie tak kosztowny dla miasta. Powiększenie hali o 2800 miejsc jest optymalne i ergonomiczne. W hali na 6,5 tys ludzi koncerty też mogą się odbywać...
Lala2019-08-26 12:39:31
I kto tam pojdzie na 8 tys.jeden mecz na 5 lat .na ligowy z kiperem 1000 hm po kiego ta hala.kiedys odejdzie bert kasa i dupa

Ostatnie wiadomości

Ostatnia kolejka Fortuny 1. Ligi niosła za sobą wiele niewiadomych. Toczyła się walka o bezpośredni awans, baraże, a także o utrzymanie w lidze. Jak przystało na zaplecze, było kilka niespodzianek. Jest to m.in. bezpośredni awans GKS-u Katowice oraz brak Wisły Kraków w strefie baraży.
Korona Kielce w miniony weekend wywalczyła utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek. Drużyna Kamila Kuzery zakończyła sezon na czternastym miejscu wyprzedzając Radomiak Radom oraz spadkowiczów: Wartę Poznań, Ruch Chorzów oraz ŁKS Łódź. We wtorek w siedzibie klubu odbędzie się specjalna konferencja prasowa z udziałem prezesa Łukasza Jabłońskiego.
Industria Kielce została wicemistrzem Polski, co oznacza, że klub ze stolicy regionu świętokrzyskiego nie ma zapewnionego miejsca w nowym sezonie Ligi Mistrzów. Sprawdziliśmy, jakie drużyny mogą rywalizować o „dziką kartę”.
40 strzelonych i 44 stracone bramki to bilans Korony Kielce w tegorocznych rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Jak wyglądał sezon „żółto-czerwonych” w podsumowaniu liczbowym?
Orlen Wisła Płock wróciła na mistrzowski tron po trzynastu latach przerwy. Radość i wielka ulga to uczucia, które towarzyszyły „Nafciarzom” po zdobyciu złotego medalu Orlen Superligi.
Po drugim spotkaniu finałowym Orlen Superligi głos zabrali Tomasz Gębala (Industria Kielce) oraz Niko Mindegia (Orlen Wisła Płock).
Po drugiej finałowej porażce z Orlenem Wisłą Płock Industria Kielce została wicemistrzem Polski. Zawodu z takiego obrotu spraw nie krył Krzysztof Lijewski.
Po zdobyciu przez Orlen Wisłę Płock mistrzostwa Polski, doszło do wręczenia nagród dla najlepszych szczypiornistów sezonu.
Artsem Karalek będzie przywdziewał „żółto-biało-niebieską” koszulkę do 2028 roku! O przedłużeniu kontraktu poinformowano przed rozpoczęciem drugiego meczu finałowego Orlen Superligi.
Spotkanie pełne dramaturgii zakończone porażką Industrii Kielce. Po regulaminowym czasie gry było 20:20, doszło do zaciętego konkursu rzutów karnych, w którym "Nafciarze" okazali się lepsi (8:7). Trofeum mistrzostw Polski finalnie trafiło w ręce Orlen Wisły Płock.
W 32. kolejce III ligi grupy IV KSZO pokonał Kapraty Krosno, a Star Starachowice Unię Tarnów. Czarni Połaniec okazali się natomiast słabsi od Wisłoki Dębica.
Górnik Zabrze brązowym medalistą Orlen Superligi. Szkoleniowcem zespołu z Górnego Śląska jest Tomasz Strząbała, legenda Iskry Kielce.
Nie milkną echa pierwszej konfrontacji finałowej Orlen Superligi. Głos w sprawie kontrowersji w rozmowie z TVP Sport zabrał trener Wisły Płock Xavier Sabate.
W ostatniej, 34. kolejce, PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała wyjazdowy mecz z Lechem Poznań 2:1. O losach „żółto-czerwonych” i pozostaniu w elicie zdecydował dublet Jewgienija Szykawki.
Napastnik Korony Kielce Jewgienij Szykawka został nominowany do najlepszej „jedenastki” 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – To zwycięstwo dedykujemy kibicom, bo zasługują na tę Ekstraklasę – powiedział po spotkaniu Miłosz Trojak, obrońca „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – Bardzo chcieliśmy to zrobić dla naszych kibiców i dla nas samych – powiedział po spotkaniu Bartosz Kwiecień, kapitan „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – W przerwie trener i my powiedzieliśmy sobie, że zrobimy to – wskazał po spotkaniu Jewgienij Szykawka, napastnik „żółto-czerwonych”.
W sobotę na huśtawkę emocji wsiedli wszyscy identyfikujący się z żółto-czerwonymi barwami Korony Kielce. Piłkarze prowadzeni przez trenera Kamila Kuzerę, po ciężkiej batalii, wygrali w Poznaniu utrzymując się w PKO BP Ekstraklasie. Wybieramy najlepszego piłkarza kieleckiego klubu tego meczu.
Po spotkaniu 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy zawodu nie kryli zawodnicy Lecha Poznań. Przypomnijmy, że „Kolejorz” przegrał z Koroną Kielce 1:2, czym „żółto-czerwoni” zapewnili sobie ligowy byt.
Sezon 2023/2024 dobiegł końca. Poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia.
Sezon PKO BP Ekstraklasy 2023/2024 zakończył się prawdziwym cudem i największą sensacją. Korona Kielce utrzymała się, co miało miejsce dzięki zwycięstwu nad Lechem Poznań oraz porażce Warty. – Najważniejsze, że osiągnęliśmy to, co założyliśmy – mówi trener Kamil Kuzera.
Korona Kielce utrzymana w ekstraklasie! Kielczanie wygrali na wyjeździe z Lechem Poznań, Warta przegrała w Białymstoku 0:3 i to klub z wielkopolski dołączył do grona tegorocznych spadkowiczów. – Straszny rollercoaster – mówi trener Lecha.
90 procent prawdopodobieństwa spadku, to za mało na „żółto-czerwonych”! W ostatniej, 34. kolejce, PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała wyjazdowy mecz z Lechem Poznań 2:1.
Pogoń Siedlce mistrzem 2 ligi, na zaplecze PKO BP Ekstraklasy awansowała również Kotwica Kołobrzeg. W barażach zagrają natomiast KKS Kalisz, Stal Stalowa Wola, Chojniczanka Chojnice i Polonia Bytom.
Korona Kielce rozgrywa dziś finał sezonu, a więc mecz z Lechem Poznań, którego stawką jest ocalenie dla stolicy województwa świętokrzyskiego PKO BP Ekstraklasy. Żółto-czerwoni muszą wygrać, a przy tym liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w innych spotkaniach. Zapraszamy na relację NA ŻYWO! z tej rywalizacji.
Przed Koroną Kielce wielki finał tego sezonu w postaci MultiLigi. Koroniarze w 34. rozdaniu PKO PB Ekstraklasy powalczą na wyjeździe z Lechem Poznań. Jeśli żółto-czerwoni wygrają, a potknięcie zaliczy któryś z trójki Puszczy, Radomiak, Warta, kielczanie w przyszłym sezonie będą grać na najwyższym szczeblu rozgrywek. Gdzie można obejrzeć to spotkanie?
W drugim meczu finałowym Orlen Superligi Industria Kielce podejmie we własnej hali Orlen Wisłę Płock. Podopieczni Tałanta Dujszebajewa będą chcieli zachować szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu.
Przed Koroną Kielce finałowy mecz sezonu. Zespół ze stolicy regionu świętokrzyskiego wyjedzie do Poznania na spotkanie z miejscowym Lechem. Z jakim „Kolejorzem” zagra?
Fani Lecha Poznań zamierzają pokazać władzom klubu swoje niezadowolenie. Zapowiadają, że zrobią to podczas najbliższego meczu – informuje TVP 3 Poznań.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group