Jest zgoda radnych na sprzedaż Korony Kielce Maciejczykowi!
Korona Kielce wkracza w nową właścicielską erę. Po kilku latach bytowania w strukturach miejskich, kielecki klub ponownie trafia w prywatne ręce. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta rajcy zgodzili się na sprzedaż żółto-czerwonych Łukaszowi Maciejczykowi. Do zawarcia umowy prawdopodobnie dojdzie lada dzień.
Czwartkowa sesja rozpoczęła się o godzinie 14.00. Tuż po inauguracji do głosu doszła prezydent Agata Wojda. – Aż trudno zliczyć jak wiele razy Korona Kielce była tutaj elementem dyskusji, sporów, a nawet kłótni. Mam nadzieję, że dziś otwieramy nowy rozdział tej spółki, klubu i sportu zawodowego w naszym mieście.
– Jeśli dobrze czytam klimat tej sali, okazuje się, że w ważnych sprawach dla naszego miasta potrafimy łączyć się i działać ponad podziałami. Dopięcie tej transakcji wcale nie oznacza, że Korona przestaje być naszą sprawą. Nie chodzi o pozbycie się tego klubu. Chcemy, by Korona funkcjonowała lepiej, miała zapewnioną stabilność. Zależało nam, by znaleźć wiarygodnego i stabilnego partnera, który da temu klubowi szansę na rozwój oraz sportowe sukcesy – dodała.
Miasto przedłożyło rajcom projekty sprzedaży 99 procent akcji spółki z zachowaniem 1-procentowego pakietu kontrolnego umożliwiającego obsadzenie w Radzie Nadzorczej swojego człowieka.
Od razu po przemówieniu prezydent Wojdy do głosu doszedł biznesmen, Łukasz Maciejczyk. – Nie ukrywam, że jest to dla mnie stresująca sytuacja, ale jednocześnie przyjemna, którą na pewno będę miło wspominał do końca życia – zaznaczył na wstępie. W kolejnych punktach Maciejczyk podkreślił, że z klubu nie będzie wypłacana dywidenda, natomiast zarobione pieniądze będą przekazywane na cele statutowe klubu. W strukturach Korony Kielce nie będzie rewolucji personalnych, oczywiście poza Radą Nadzorczą i zarządem.
W dalszej części przemówienia przyszły inwestor Korony Kielce przedstawił budżet na nowy sezon. Ten wyniesie 30 milionów złotych, a więc praktycznie tyle, co w obecnym. Będą się na niego składać między innymi przychody z dnia meczowego, pieniądze ze sprzedaży biletów, dotacje (np. 2 miliony złotych w ramach "promocji poprzez sport" Miasta Kielce), sponsoring, czy wpływy wynikające z praw transmisyjnych. Co w tym punkcie jest najważniejsze, właściciel Magnus Tobacco zadeklarował, że dochody z transferów będą stanowiły rezerwę budżetową, zaś ewentualna dziura w finansach zostanie załatana z pieniędzy inwestora.
Następnie głos zabrali kieleccy radni. Tym razem dyskusja w sprawie Korony przebiegła wyjątkowo spokojnie, choć nie brakowało uszczypliwości. Po kilkunastu minutach wypowiedzi zgromadzeni przeszli do głosowania i tutaj mieliśmy wyjątkową zgodność. Rada Miasta wyraziła zgodę na sprzedaż spółki Korona S.A. Łukaszowi Maciejczykowi! Można się spodziewać, że do podpisania umowy dojdzie w ciągu najbliższych dni.

Fot. Maciej Piętka/Radio eM Kielce




