Akademia Korony ma być pomostem do reprezentacji Polski

23-06-2021 16:30,
Mateusz Kaleta

Korona Kielce rusza z nowym projektem, jakim jest uruchomienie własnej akademii piłkarskiej. Ma ona gromadzić najzdolniejszych młodych zawodników w kategoriach od U-10 do U-19 i opierać się na współpracy z klubami regionu oraz Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Nowinach. Budżet przeznaczony na jeden sezon funkcjonowania akademii ma wynieść 600-800 tys. złotych. Na jej czele stanie Tomasz Wilman, który będzie ściśle współpracował z Markiem Mierzwą. - Mamy nadzieję doczekać się w Koronie kolejnych reprezentantów Polski - mówi koordynator projektu.

Kielecki klub, formując swoją akademię, rozpoczyna nowy etap. Dotychczas współpracował w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży z KKP Korona. - Prowadząc własną akademię piłkarską będziemy mieli bezpośredni wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądała pierwsza drużyna i jaką rolę będą odgrywać w niej nasi wychowankowie. Daje nam to również możliwość sięgnięcia po dodatkowe źródła finansowe - zapowiada prezes klubu Łukasz Jabłoński.

- Czujemy odpowiedzialność za szkolenie, aby Korona, jako największy klub w regionie, odnosił sukcesy. Liczmy, że nasza akademia będzie miała nieco ponad 200 osób - podkreśla Tomasz Wilman.

Obecnie klub jest na etapie konstruowania sztabów szkoleniowych. Z każdą grupą będzie pracowało dwóch trenerów, trener bramkarzy i trener przygotowania fizycznego.

- Bardzo ważnym aspektem funkcjonowania akademii będzie połączenie edukacji i sportu. Zajęcia dla roczników od U-16 do najstarszych grup będą odbywać się w Nowinach w Szkole Mistrzostwa Sportowego - informuje szef projektu.

Akademia Korona ma szkolić zawodników, z których najlepsi będą w przyszłości stanowić o sile pierwszej drużyny.

- Mamy wizję na ten klub, aby młodzi chłopcy rozwijali się i trafiali do pierwszego zespołu. Korona jest do tego doskonałym przykładem, bo już w poprzednim sezonie nie baliśmy się postawić na młodych zawodników, zagrało u nas trzynastu wychowanków. Akademia Korona to powód do dumy. Swoje akademie posiada większość klubów w Polsce i w Europie. My też mamy swoją wizję i chcemy ją przekazać młodym piłkarzom. To wizja treningowa, ale też życiowa. Tworzymy akademię nie dla zaspokojenia własnych pomysłów, ale aby dać radośc piłkarzom i kibicom, którzy będą dumni z tego, że wychowankowie zakładają żółto-czerwoną koszulkę - podkreśla dyrekor sportowy klubu Paweł Golański.

- Nie boimy się o infrastrukturę. Naszej bazy nie zmienimy. To, co mamy, wykorzystamy najbardziej racjonalnie, jak możemy. Grupy będą mogły trenować też w Nowinach - zaznacza prezes Łukasz Jabłoński.

fot: Korona Kielce

Projekt i wykonanie: CK Media Group