Kielczanin przekracza kolejną granicę. Z Warszawy do Kielc biegiem w szczytnym celu

11-05-2021 08:05,
Mateusz Kaleta

Kielczanin Marcin Długosz przekracza kolejną granicę. W piątek stanie przed szalonym wyzwaniem - za cel postawił sobie przebiegnięcie trasy z Warszawy do Kielc, łączny dystans 180 km. A wszystko w bardzo szczytnym celu. Długosz, oprócz spełnienia swojego kolejnego biegowego marzenia, chce w ten sposób pomóc 23-letniemu Krzysztofowi Rakowskiemu, który potrzebuje operacji z powodu skoliozy.

Równy rok temu o tej porze Długosz dokonał niesamowitego wyczynu - przebiegł potrójny maraton, 130 km. Jego dokonanie poruszyło sportowe środowisko w całej Polsce - gratulowali mu dziennikarze, a także ważne osobowości polskiego sportu - prezes PZPN Zbigniew Boniek, czy prezydent Kielc Bogdan Wenta. Dzięki swojemu wyczynowi 26-latek pomógł choremu Miłoszowi z Kielc w zbiórce pieniędzy na operację słuchu. Za pośrednictwem kielczanina na konto zbiórki spłynęło 70 tys. złotych.

Teraz Długosz podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Chce przebiec 180 km i pomóc kolejnym potrzebującym. Zakłada, że uda mu się to dokonać w 24 godziny. 

Kielczanin opublikował w swoich mediach społecznościowych wpis, w którym poinformował o swoim wyzwaniu. Poprosił też o wsparcie dla chorego Krzyśka. - Chcę z Wami zawrzeć zakład. Każdy kilometr swojego wysiłku wyceniam na 10 groszy. Jeżeli w jedną dobę, a może trochę krócej, uda mi się przebiec 180 kilometrów z Warszawy do Kielc, Ty wpłacisz na zbiórkę Krzyśka 18 złotych. Podejmiesz wyzwanie? Inaczej ten bieg będzie tylko pustym nabijaniem kolejnych kilometrów. Polubienie oznacza deklarację. To będzie nasza #ZadyszkaDlaKrzyśka - zaapelował Długosz.

23-letni Krzysiek zmaga się ze skoliozą. Dolegliwość, połączona z niewłaściwie wykonanym zabiegiem, uniemożliwia mu codzienne funkcjonowanie. Potrzebuje pilnej operacji i pomocy.

Szlachetną akcję biegacza błyskawicznie podchwycili nie tylko jego znajomi, ale także media z całej Polski. Długosz jest bowiem dziennikarzem sportowym - obecnie współtworzy programy w "Kanale Sportowym", pracuje też w "Super Expressie" i Ekstraklasie, a wcześniej przez wiele lat był związany z CKsport.pl, także jako redaktor naczelny. Pracował też w Biurze Prasowym Korony Kielce. Wielką pasją 25-latka są biegi, a sam na swoim koncie 30 maratonów w różnych miejscach Europy, a także dystanse 50, 70, 100 i 130 km. 

Kielczanin zaplanował już trasę swojego biegu. Startuje w piątek, 14 maja o godz. 4:00 na warszawskim Mokotowie. Biegnie przez Leżne koło Warki, Omięcin, wioskę Długosz koło Szydłowca, Skarżysko-Kamienną, Suchedniów i finiszuje na kieleckiej Bukówce.

- Przez całą trasę będę miał do dyspozycji dwóch przyjaciów na rowerach, posiadających wszystko, co na normalnych biegach jest rozstawione na punktach. Tak dużego wyzwania, jak bieganie przez całą dobę, jeszcze nigdy nie podjąłem. Bardzo bym chciał, aby to nie było tylko sprawdzenie moich możliwości sportowych, ale też realna szansa na coś dobrego. Ale do tego potrzebuję dobrych ludzi - podkreśla Długosz. 

23-letniego Krzyśka można wspomóc na SiePomaga. 

fot: Paula Duda

Projekt i wykonanie: CK Media Group