Kielce światową stolicą boksu. W kwietniu prestiżowa, historyczna impreza

15-02-2021 14:42,
Mateusz Kaleta

W kwietniu Kielce będą gościć najlepszych młodych pięściarzy i pięściarki z całego świata. W stolicy województwa świętokrzyskiego odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn w Boksie. W poniedziałek w Hotelu Binkowski w Kielcach odbyła się pierwsza oficjalna konferencja prasowa przed tą imprezą. Zmagania takiej rangi będą miały miejsce po raz pierwszy w historii boksu olimpijskiego w Polsce.

- Jest mi niezmiernie miło, że po ponad dwuletnim okresie starań światowa federacja AIBA przyznała nam organizację mistrzostw świata. Odbędą się one pierwszy raz w ponad stuletniej historii boksu olimpijskiego w Polsce. Jestem dumny, że będzie to w moim rodzinnym mieście. Kielce słyną z tradycji bokserskich i zasługują na tak duże wyróżnienie - powiedział prezes Polskiego Związku Bokserskiego, kielczanin, Grzegorz Nowaczek.

- W zawodach wezmą udział zawodniczki i zawodnicy, który myślę, że w przyszłości będą naszymi uczestnikami i medalistami olimpijskimi - stwierdził szef polskiego boksu.

Zmagania będą toczyć się w dniach 10-24 kwietnia w Hali Legionów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu. - To impreza najwyższej światowej rangi. Miejsce jest nieprzypadkowe - Hala Legionów, która mieści się przy ulicy przy ul. Leszka Drogosza - najwybitniejszego świętokrzyskiego sportowca XX wieku, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich, nazywanego kieleckim "Czarodziejem Ringu". Miasto Kielce ma wieloletnie tradycje bokserskie, które wymagają wsparcia. Jako Ministerstwo Sportu przeznaczyliśmy na ten cel 800 tys. złotych - powiedziała wiceminister sportu Anna Krupka.

W imprezie weźmie udział ponad 800 pięściarek i pięściarzy z całego świata. W połącznieniu z grupą sztabów szkoleniowych i przedstawicieli ponad osiemdziesięciu światowych federacji, organizatorzy spodziewają się, że do Kielc przyjedzie około 2000 uczestników. - Zapewnienia szefa AIBA, Umara Kremleva są takie, że na imprezie musi być od 80 do 100 państw - podkreślił Grzegorz Nowaczek. - To doskonała okazja do promocja Polski, Kielc i województwa świętokrzyskiego - dodała Anna Krupka.

O organizację mistrzostw aplikowało osiem państw. - Na sam koniec została Polska i Nikaragua. Stosunkiem głosów 18:2 organizacja imprezy została przydzielona naszemu krajowi - poinformował Maciej Demel, wiceprezes ds. Finansów i organizacji Polskiego Związku Bokserskiego.

Zmagania będą transmitowane w telewizji. Na razie nie wiadomo jeszcze, który z operatorów nabędzie prawa. - Sygnał będzie przekazany też dla federacji światowych - poinformował Maciej Demel.

Sponsorem głównym imprezy zostało Suzuki Motor Poland. Firma ta od wielu lat współpracuje z Polskim Związkiem Bokserskim, współtworzy m. in. gale boksu olimpijskiego Suzuki Boxing Night. Do tej pory odbyły się już cztery edycje.

- Patrząc czysto biznesowo, młodzieżowe mistrzostwa świata to olbrzymie wyzwanie dla prezesa Nowaczka, całego Polskiego Związku Bokserskiego i wszystkich osób, zaangażowanych w organizację tej imprezy. Stoi przed nimi także szereg zadań budżetowych. Staramy się wspierać budowanie tego budżetu poprzez wsparcie finansowe, ale także merytorycznie, dostarczając naszą wiedzę związaną z marketingiem i organizacją tego typu imprez. Nie mogło nas zabraknąć. Suzuki Motor Poland od wielu lat związane jest z polskim sportem. Kielce będą miały imprezę pięściarską, jakiej jeszcze nigdy nie miały w historii - podkreślił prezes japońskiego koncernu motoryzacyjnego.

- Gdy prezydent Bogdan Wenta usłyszał o tym, że jest szansa, aby w Kielcach odbyły się po raz pierwszy w historii młodzieżowe mistrzostwa świata w boksie, przyjął tą informację z wielką radością, kibicując prezesowi Grzegorzowi Nowaczkowi. To właśnie dzięki zabiegom i uporowi prezesa Polskiego Związku Bokserskiego ta prestiżowa impreza odbędzie się w naszym mieście. Będziemy mocno wspierać tę imprezę - podkreślił Sławomir Stachura, dyrektor kancelarii prezydenta Kielc.

- Mamy trudne czasy, ale mocno kibicujemy, aby od 10 kwietnia na trybunach mogli zasiąść kibice - podkreślił.

W imprezie wezmą zawodniczki i zawodnicy z rocznika 2002 i 2003. Niestety zabraknie przedstawicieli Kielc i województwa świętokrzyskiego. - Kadra nie jest jeszcze znana, bo zawodnicy i zawodniczki wciąż rywalizują ze sobą o udział w mistrzostwach. W tej kategorii wiekowej nie mamy z naszego regionu wybitnych zawodników. Ale są inni ciekawi pięściarze i pięściarki. Jeśli chodzi o dziewczyny, to na pewno powalczymy o miejsca na podium. Myślę, że plamy nie będzie - podsumował Grzegorz Nowaczek.

fot: Maciej Urban

Wasze komentarze

Wąsacz2021-02-15 20:14:04
Myślałem, że Kielce to światowa stolica mody ;)

Projekt i wykonanie: CK Media Group