Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży?

11-07-2020 13:07,
Artykuł sponsorowany

Jestem trenerką personalną, fizjoterapeutką i masażystką. Specjalizuję się w treningach z kobietami, zaczynając od zajęć spalających tkankę tłuszczową, kończąc na treningu przygotowującym do porodu. Pomagam również kobietom szybko wrócić do formy po porodzie. Walczę ze stereotypami, które mówią, że kobieta w ciąży powinna leżeć w łóżku, odpoczywać, jeść za dwoje i przywyknąć do bólu, bo boleć musi. W tym artykule poruszę ważny temat, jakim jest aktywność fizyczna w ciąży i dlaczego warto ćwiczyć w tym ważnym dla każdej kobiety czasie.

Zacznę od najważniejszej rzeczy: przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną obowiązkowo powinnaś wybrać się do lekarza prowadzącego ciążę, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń. Jeśli wszystko jest w porządku, zapewniam Cię, że aktywność fizyczna w ciąży odegra bardzo ważną rolę.

Po pierwsze, aktywność fizyczna zwiększa poziom endorfin, dzięki którym będziesz zrelaksowana, uśmiechnięta, z zupełnie innym humorem niż przed treningiem i wyjdziesz z zajęć z dużą ilością pozytywnej energii.

Po drugie, podczas treningu nauczysz się prawidłowego oddechu podczas porodu. Kondycja ulegnie poprawie i zwiększy się wydolność organizmu, przez co będziesz w stanie więcej zrobić.

Po trzecie – aktywny poród, który w ostatnich latach stał się bardzo modny. Aktywne rodzenie oznacza, że nie kładziesz się od razu na łóżko i masz rodzić, tylko spacerujesz, bujasz się na piłce, robisz przysiady, wykroki. Taka forma porodu połączona ze wcześniejszymi treningami sprawią, że łatwiej będzie Ci urodzić dziecko, a czas hospitalizacji będzie znacznie krótszy.

Co więcej ćwiczenia mają zbawienny wpływ na stawy, poprawiają funkcjonowanie układu krążenia, pomagają obniżyć przyrost masy ciała w ciąży, przez co zapobiegasz otyłości i szybciej wrócisz do formy po porodzie. Chodząc np. na zajęcia dla kobiet w ciąży, uczysz się wykonywać ćwiczenie poprawnie, korygujesz swoją postawę oraz uczysz się prawidłowego funkcjonowania na co dzień z dzieckiem po porodzie.

Na zajęciach ćwiczymy mięśnie tak, aby było łatwiej Ci rodzić. Czyli najpierw wzmacniamy mięśnie, a potem rozluźniamy je i przygotowujemy do akcji porodowej, a także skracamy poszczególne okresy porodu i łagodzimy ból porodowy.

Podsumowując, trening w ciąży przynosi mnóstwo korzyści, a kobiety, które nauczyły się poprawnie wykonywać ćwiczenia szczególnie oddechowe, mówią, że było im po prostu łatwiej podczas porodu i szybciej odzyskały sprawność fizyczną po porodzie.

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group