Employer Branding jako element CSR (społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw)

17-04-2018 18:54,
CKsport.pl i Miejski Urząd Pracy w Kielcach

Od kilku lat te dwa elementy działalności biznesowej zaczynają się ze sobą zazębiać – budowanie marki dobrego pracodawcy i społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw. Firmy, nawet te aktywne na bardzo odległych rynkach, kandydatów do pracy poszukują najczęściej w najbliższej okolicy. Oznacza to, że powinny się dobrze kojarzyć na swoim terenie, a to wymaga budowania relacji i aktywność na polu, na którym pozornie nie ma takiej potrzeby.

Biznes w Polsce rzadko ma dłuższą perspektywę niż jednego pokolenia. Wiele standardów dopiero powstaje, a elementy nad którymi świat zachodni dyskutował w latach osiemdziesiątych, jak na przykład mentoring, dopiero są poznawane. Podobnie, jak tworzenie przyjaznej kultury organizacji, lub redagowanie misji, wizji i celów. Dziś w programach start-up’owych pyta się kandydatów przede wszystkim o biznesplan, a nie o sens podejmowania działalności. Tym bardziej cieszy, że są firmy i środowiska, które dbałość o kadry traktują odpowiedzialnie.

Firma, tak samo, jak stara się o estetykę budynków, dbałość o środowisko naturalne, pomoc grupom de faworyzowanym (na przykład osobom niepełnosprawnym), czy propagowanie wolontariatu pracowniczego, powinna dbać o pracowników – obecnych i byłych – oraz o kandydatów. W pierwszym odcinku akcji „Buduj markę pracodawcy” wspomnieliśmy o tym, że ten wielki wyścig o najlepszych fachowców i najzdolniejszych absolwentów jeszcze będzie przyspieszał. Problemu z pozyskiwaniem kadr nie będą mili tylko ci, którzy zadbają o to już dziś.

Podczas Europejskiego Forum Jakości w Warszawie (2016 rok) w sekcji poświęconej CSR dyskutowano m.in. na temat roli, jaką firma powinna odgrywać na swoim terenie. W partnerstwie Jobs and Skills In the Local Economy Agendy Miejskiej Unii Europejskiej, w którym Kielce reprezentują polskie miasta, debatuje się, m.in. na temat edukacji dla potrzeb gospodarki lokalnej. Politycy, urzędnicy i instytucje rynku pracy, myślą więc o tym, żeby pracodawcy z ich terenu mogli liczyć w przyszłości na wykwalifikowane kadry. Czy same firmy myślą w podobny sposób?

Zastanów się, jak bardzo Twoja firma, instytucja, czy organizacja jest związana z terenem, na którym działa i jak bardzo zżyta jest z lokalną społecznością? Czy dobrze się kojarzy?

Pamiętaj, że w rozważaniach na temat produktu, klienci podejmują decyzje, myśląc m.in. w kategoriach „wygrany – przegrany”. Kupując towar, który sprawia, że jesteśmy „wygrani” wobec tych, którzy kupili ten inny, czujemy się dowartościowani, czujemy się lepiej. Czy Twoi pracownicy czują się wygrani na tle pełniących podobne funkcje w innych firmach? Czy wybór Twojej oferty pracy, to wybór dla „zwycięzców”?

Narzędzi jest wiele – od godnych wynagrodzeń, poprzez zrozumiałe ścieżki awansu i rozwoju zawodowego, świadczenia pozapłacowe, dobrą atmosfera w miejscu pracy, mentoring dla nowozatrudnionych, bezpieczne, ergonomiczne i przyjemne warunki zatrudnienia etc. W trakcie wspomnianych obrad sekcji CSR Europejskiego Forum Jakości mówiono też o doradztwie dla kandydatów, którzy nie spełnili oczekiwań firmy podczas rozmów kwalifikacyjnych – co powinni zrobić inaczej, w jakiej dziedzinie się rozwinąć, żeby uzyskać zatrudnienie, a może ich wybór był całkiem chybiony. Pomóżmy im, to się opłaci, bo podzielą się dobrym wrażeniem z innymi. Nie zapomniano również o exit interview – rozmowie z osobą, która opuszcza firmę. Ponieważ jest już ona poza organizacją, możemy od niej uzyskać szereg uczciwych informacji, które przydadzą się w budowaniu, tak dobrego wizerunku, jak i planowaniu dalszego rozwoju firmy.

Dziś zachęcamy też do współpracy ze szkołami i uczelniami. Bo tam czekają na kontakt Wasi przyszli pracownicy. Pamiętajcie, jednak, by przede wszystkim działać tak, żeby każdy pracownik (również ci byli), był ambasadorem Waszej marki dobrego pracodawcy!

Jutro porozmawiamy o roli, jaką udział w targach pracy może odegrać w planach zatrudnieniowych firmy.

Ostatnie wiadomości

W kwestii 1/8 finału Ligi Mistrzów wszystko jasne. Po środowo-czwartkowych konfrontacjach w grze o złoto tych prestiżowych rozgrywek zostało tylko osiem zespołów, w tym dwa z Polski!
- Trwają prace pielęgnacyjne przed meczem z Miedzią Legnica. Boisko zostało wstępnie skoszone i przewałowane. Wykonaliśmy oprysk z mikroelementami. W czwartek na głównej arenie trening odbyła pierwsza drużyna Korony. Pozostało do wykonania ostateczne koszenie i malowanie linii. W razie potrzeby jesteśmy przygotowani na rozłożenie mat ochronnych i folii, to przed zapowiadanymi obfitymi opadami deszczu - wyjaśnił Robert Łataś, greenkeeper z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach.
Miedź Legnica będzie rywalem Korony Kielce w sobotnim meczu rozgrywanym na Suzuki Arenie. Cel to wydostać się ze strefy spadkowej przy jednoczesnym odarciu legniczan z jakichkolwiek szans na pozostanie w elicie.
Roberto Corral nowym piłkarzem ukraińskiego Metalista Charków. Zawodnik podpisał kontrakt i został zaprezentowany tamtejszym kibicom. Hiszpan przebywał na miejscu od kilku dni, gdzie zdążył rozegrać towarzyski mecz z Dnipro-1 (3:3). – Po tym meczu miałem dobre przeczucia i byłem mile zaskoczony poziomem – opowiada dla oficjalnej strony klubowej.
27-letni sędzia – Patryk Gryckiewicz będzie rozjemcą meczu na Suzuki Arenie, gdzie w sobotę Korona Kielce podejmie Miedź Legnica. Dla pochodzącego z Torunia arbitra będzie to trzeci z udziałem żółto-czerwonych w dotychczasowej karierze.
Industria Kielce odpoczywa, a Liga Mistrzów gra dalej. Znamy niemal wszystkie rozstrzygnięcia 1/8 finału rozgrywek. Wiemy już, że w ćwierćfinale melduje się Orlen Wisła Płock, która zagra tam z Magdeburgiem. Ponadto poznaliśmy drużynę, która o Final4 zagra z ekipą Tałanta Dujszebajewa.
Historyczny wynik Orlen Wisły Płock! Drugi najmocniejszy zespół w kraju awansował do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Rywalizacja z HBC Nantes zakończyła się dopiero w rzutach karnych.
Poznaliśmy dokładny termin meczu Stali Mielec z Koroną Kielce. Spotkanie odbędzie się w szczycie weekendu majowego, choć dokładniej, jeszcze w ostatni dzień kwietnia. Będzie to okazja do rewanżu żółto-czerwonych za przegrany pojedynek na własnym boisku.
Bardzo ważny mecz przed Koroną Kielce. Jakub Łukowski zapewnia, że żółto-czerwoni naładowali baterie przed kluczowym etapem sezonu. W sobotę przeciwko Miedzi liczą wyłącznie na komplet punktów.
W najbliższą sobotę Korona Kielce wraca do ligowego grania po przerwie reprezentacyjnej. Żółto-czerwoni rozpoczynają kluczowy etap rozgrywek od jednego z najważniejszych meczów na własnym boisku. Na Suzuki Arenę przyjedzie bowiem ostatnia w tabeli Miedź Legnica.
Już w sobotę 1 kwietnia Korona Kielce podejmie na Suzuki Arenie Miedź Legnica. Trener Kamila Kuzera będzie mógł skorzystać z prawie najsilniejszej kadry. Prawie, bowiem z uwagi na zapalenie płuc w domowym zaciszu do zdrowia dochodzi Jacek Podgórski.
Już w niedzielę 2 kwietnia Industria Kielce podejmie we własnej hali Arged KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Będzie to znakomita okazja, aby wspólnie świętować sportowe emocje oraz nadejście wyczekiwanej wiosny. Kielecki klub przygotował dla najmłodszy wiele atrakcji.
PKO Ekstraklasa wkracza w ostateczną fazę, po której poznamy między innymi przyszłych spadkowiczów. O utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek walczy między innymi Korona Kielce, ale też Górnik Zabrze. Oba te zespoły skonfrontują się ze sobą na Śląsku już 6 kwietnia. Gospodarze mobilizują się i walczą o jak najlepszą frekwencję.
Za nami weekend meczów reprezentacji narodowych. Powołanie otrzymał między innymi Dominick Zator, który zameldował się na zgrupowaniu Kanady, która miała do rozegrania spotkania z Curacao i Hondurasem.
Sprawdziły się spekulacje na temat nazwiska nowego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Został nim Marcin Lijewski. Były wybitny zawodnik przejął stery pod Patryku Romblu.
Już w najbliższy weekend do gry wrócą kluby PKO Ekstraklasy, rozpoczynając najważniejszy etap sezonu. Kto sięgnie po mistrzostwo? Kto spadnie, a kto się utrzyma i przystąpi do kolejnego sezonu – 23/24? Organizatorzy rozgrywek właśnie udostępnili ramowy terminarz na następną kampanie najwyższego szczebla rozgrywek.
Był gracz Korony Kielce, Roberto Corral znalazł nowy klub. Hiszpański lewy obrońca będzie występował dla ukraińskiego Metalista Charków, a więc drużyny z najwyższego szczebla tamtejszych rozgrywek.
Dobre wieści przed arcyważnym meczem Korony Kielce z Miedzią Legnica. Do dyspozycji trenera Kuzery będą Kyryło Petrow i Piotr Malarczyk, informuje Radio eM Kielce. Na sobotnie spotkanie będzie przewidziany także Dominick Zator, który obecnie przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Kanady.
500 tysięcy złotych ma trafić z rezerwy budżetowej prezydenta Bogdana Wenty na konto Industrii Kielce. W poniedziałek doszło do spotkania urzędników, szefów klubów radnych Miasta Kielce oraz przedstawicieli klubu, a więc Bertusa Servaasa i Mariana Urbana.
W miniony weekend zawodnicy kieleckiej Akademii Muay Thai stoczyli pojedynki na dwóch imprezach: Superlidze K1 w Bieruniu oraz na Międzynarodowym Pucharze Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Kickboxingu w Opatowie.
W środę Polski Związek Piłki Ręcznej ogłosi nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Głównym kandydatem do zastąpienia zwolnionego Patryka Rombla jest były zasłużony kadrowicz.
Żółto-czerwoni w kwietniu rozegrają aż trzy spotkania na Suzuki Arenie i wszystko wskazuje na to, że będą to starcia niezwykle istotne w kontekście utrzymania na najwyższym szczeblu rozgrywek. Klub przygotował specjalny pakiet.
Marcus Godinho trafił do Korony Kielce zimą tego roku. W stolicy województwa świętokrzyskiego spędził już przeszło 2 miesiące. Jak po takim czasie ocenia nowe środowisko, klub, kolegów z drużyny i naszą ligę? Na te pytania odpowiedział w materiale klubowej telewizji żółto-czerwonych.
Zawodnicy trenera Pawła Sieczki awans wywalczyli dzięki zwycięstwu w tabeli Świętokrzyskiej Ligi Juniorów Młodszych, podczas gdy podopieczni trenera Pawła Grecaka promocję osiągnęli w trakcie turnieju barażowego.
Prawdopodobnie drugiego takiego zestawienia w całym świecie piłkarskim można ze świecą szukać. Od 2018 roku Korona nie potrafi ograć Miedzi, tak samo jak Miedź nie potrafi ograć Korony. Ten trend może się zmienić już w najbliższą sobotę.
Wielka gratka dla fanów sportów rowerowych. Już 1-2 kwietnia odbędą się IV Zawody o Puchar Telegrafu Kielce. Wciąż można się zapisać.
Gino Lettieri znalazł swoją trenerską przystań w litewskim FK Panevezys. Jednak jak zdradził sam zainteresowany w rozmowie z portalem 4-4-2, w ostatnich tygodniach otrzymał ofertę pracy w Lechii Gdańsk. Były szkoleniowiec Korony odmówił, a włodarze klubu z Pomorza postawili na Hiszpana, Dawida Badię.
Zaczęło się małym rozczarowaniem, ale z meczu na mecz zadowolenie kibiców rosło. Finalnie, z dziesięciu przedstawionych projektów, które rywalizują w ramach rozgrywek Polish Kit League, największym uznaniem cieszą się dwa z nich – prezentujemy komplet potencjalnych koszulek Korony Kielce na przyszły sezon.
Korona II Kielce przegrała na własnym boisku z Podlasiem Biała Podlaska 1:2 w meczu 21. kolejki III ligi. Na boisku w szeregach złocisto-krwistych pojawiła się liczna grupa piłkarzy pierwszego zespołu. Jedynego gola dla "dwójki" strzelił właśnie jeden z nich – Adam Deja.
Za nami druga edycja głosowania, w którym kibicie Korony Kielce mogli wybrać wzór szalika na 50-lecie istnienia klubu. Z pięciu dostępnych opcji wybrano jeden zwycięski projekt.

Copyright © 2023 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group