Historia pucharowych zwycięstw Korony Kielce na wyjeździe

29-10-2017 19:29,
Piotr Ciesielski

W czwartkowy wieczór, w meczu wyjazdowym ćwierćfinału Pucharu Polski, Korona Kielce pokonała Zagłębie Lubin 1:0. Przeanalizowaliśmy, co dla drużyny z Kielc oznacza pucharowe zwycięstwo na terenie rywala. Pomijając oczywiście fakt najważniejszy, że w znaczny sposób zwiększa szanse zespołu na awans do półfinału rozgrywek.

Pierwsze na szczeblu centralnym, pucharowe zwycięstwo na wyjeździe Korona odniosła w sezonie 1983/84. Wówczas, w 1/64 finału pokonała 2:00 Pogoń Siedlce. W tamtych rozgrywkach, grający wówczas na drugim szczeblu, kielczanie zaszli do 1/16 PP, gdy na własnym boisku polegli z warszawską Legią 3:4.

REKLAMA

Na kolejne wyjazdowe zwycięstwo w puchar, piłkarze Korony czekali do sezonu 85/86. W drugiej rundzie centralnej pokonali Motor Praszka. W tym samym sezonie, po rzutach karnych, zwyciężyli też w Zamościu miejscowego Hetmana. W regulaminowym czasie gry było 1:1. Ponownie odpadli jednak w 1/16 finału, przegrywając u siebie za Śląskiem Wrocław.

W następnym roku, w II rundzie zwyciężyli w meczu wyjazdowym Stoczniowca Gdańsk 1:0. W takim samym stosunku, w następnej rundzie, na wyjeździe odprawili Unię Tarnów. „Koroniarze” odpadli dopiero w 1/16, gdy zmierzyli się u siebie z Zagłębiem Sosnowiec.

W sezonie 87/88 piłkarze z Kielc ponownie przystąpili do rozgrywek pucharowych w II rundzie i na wyjeździe pokonali 2:1 Siarkę Tarnobrzeg. Mecz kolejnej rundy także odbywał się na wyjeździe, a Korona Kielce wygrała z Unią Skierniewice 2:0. Niestety, w następnej rundzie los skojarzył Koronę z Olimpią Poznań. Kielczanie dzielnie walczyli, ale polegli u siebie po rzutach karnych.

Następne wyjazdowe zwycięstwa Korony w Pucharze Polski nadeszły w sezonie 1990/91. Wygrała ona wówczas z Sandecją Nowy Sącz 1:0 w I rundzie i z Gwardią Chełm 3:0 w II. W tych rozgrywkach, kielczanie, pokonując dalej Siarkę Tarnobrzeg i Ruch Chorzów zaszli aż do 1/8 finału, gdzie w meczu rozgrywanym w Kielcach, lepszy okazał się GKS Katowice.

Do rozgrywek w sezonie 91/92 Korona przystąpiła od III rundy. Na rozgrzewkę, zwyciężyli 2:1 w Gorzycach z miejscową Stalą. U siebie pokonali też Zagłębie Lubin, by ostatecznie zakończyć rozgrywki pucharowe na 1/8 finału, przegrywając z Łódzkim Klubem Sportowym.

W kolejnym sezonie, znów losowanie skojarzyło Koronę Kielce ze Stalą Gorzyce. Ponownie mecz odbywał się w Gorzycach, a kielczanie wygrali 3:1. Tym razem jednak złocisto – krwiści potrzebowali dogrywki. Z Pucharem Polski pożegnali się już rundę później. W 1/32 rozgrywek, na własnym stadionie polegli z Górnikiem Pszków.

Kolejne wyjazdowe spotkanie, z Tomasovią Tomaszów Lubelski drużyna z Kielc wygrała w sezonie 1998/99. Pokonała swojego rywala 3:0. Ach, co to był za sezon! Kielczanie awansowali aż do ćwierćfinału, odprawiając po drodze takie drużyny jak Polonia Warszawa czy GKS Katowice. Odpadli dopiero pechowo, w dwumeczu z późniejszym finalistą GKS-em Bełchatów. U siebie wprawdzie wygrali 2:1, ale w rewanżu w Bełchatowie przegrali 0:1. GKS awansował dzięki bramce zdobytej na wyjeździe.

W kolejnym sezonie piłkarze ze stolicy województwa świętokrzyskiego pokonali na wyjeździe Naprzód Rydułtowy 4:2 i Orlęta Dęblin 2:0. Odpadli dopiero w 1/16, przegrywając na wyjeździe z RKS Radomsko.

W najnowszej historii, graczom Korony kilkukrotnie udało się triumfować w Pucharze Polski na wyjeździe. W sezonie 2004/05 w Pucharze po raz pierwszy rozgrywano fazę grupową. Wtedy to, Korona Kielce odniosła pierwsze wyjazdowe zwycięstwa w „pucharze tysiąca drużyn” w XXI wieku. Pokonała Górnika Łęczna Stal Mielec i Polonię Warszawa. Zespół wyszedł wówczas z pierwszego miejsca w grupie, ale w 1/4 finału odpadł z Groclinem Grodzisk Wielkopolski.

Następny sezon przyniósł nie lada sukces na arenie pucharowej. Kielczanie awansowali aż do półfinału, gdzie polegli z... Zagłębiem Lubin. Co ciekawe, w drodze po ten bardzo dobry rezultat zawodnicy z Kielc tylko raz triumfowali na wyjeździe. Pokonali Mazowsze Płock 3:0.

Największy jak dotąd sukces w Pucharze Polski, Korona odniosła w sezonie 06/07. „Koroniarze” doszli wtedy do finału. Przegrali go jednak z Groclinem Grodzisk Wielkopolski. W tej kampanii tylko dwukrotnie zwyciężali rywala na jego boisku. Pokonali Tur Turek i Górnika Zabrze.

W sezonie 2007/08 miejsce miała niecodzienna sytuacja. Mecz, którego gospodarzem było Zagłębie Sosnowiec, z powodu remontu Stadionu Ludowego rozegrano... w Kielcach. Korona wygrała 2:0, ale było to jedyne pucharowe zwycięstwo kielczan w tamtym sezonie.

Kolejne wyjazdowe zwycięstwa przyszły w sezonie 2009/10. Korona pokonała wtedy Ruch Radzionków i Dolcan Ząbki. Ostatecznie piłkarze z Kielc doszli aż do ćwierćfinału, gdzie odpadli z Jagiellonią Białystok (3-1 i 0-3).

W następnym roku ekipa z Kielc w 1/16 pokonała na wyjeździe Wigry Suwałki. Jednak już w kolejnej rundzie odpadła z Jagiellonią.

W sezonie 2012/13 jedyny mecz wyjazdowy kielczanie wygrali z Olimpią Elbląg w 1/16. Rundę później, odpadli po dogrywce z Ruchem Chorzów.

W ostatnich latach Korona Kielce odpuszczała sobie Puchar Polski, stąd porażki już w pierwszych meczach po przystąpieniu do rozgrywek. Jedynie w sezonie 2015/16 sytuacja wyglądała nieco inaczej. Kielczanie w wyjazdowym meczu pokonali Wdę Świecie, ale zostali ukarani walkowerem za występ nieuprawnionego zawodnika.

Jak będzie w tym roku? Możemy być dobrej myśli, bo Korona Kielce nigdy nie roztrwoniła zaliczki z obcego stadionu, a wręcz najczęściej to rywal wypracowywał sobie przewagę u siebie. Z własnego boiska kielczanie w Pucharze Polski uczynili prawdziwą twierdzę.

Źródła: własne, rsssf.com

fot. Paula Duda

Wasze komentarze

Koroniarz2017-10-29 23:34:45
Wierzę że zagramy na Narodowym w tej edycji i zwyciężymy w finale. Puchar jest nasz...!
lucas_ck2017-10-30 10:55:25
oj bylem w belchatowie na finale, ten strzal prawie z polowy boiska a mielcarz ja wpuszcza, masakra, groclin chyba niezle zaplacil...

Projekt i wykonanie: CK Media Group