Wisła wygrała w Trybunale PKOl-u. Chodzi o wydarzenia sprzed ponad roku

05-07-2024 22:10,
Piotr Okła

Orlen Wisła Płock opublikowała odpowiedź Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim na zaskarżenie czterech orzeczeń Komisji Dyscyplinarnej Związku Piłki Ręcznej w Polsce z dnia 17 października zeszłego roku.

Sprawa dotyczy wydarzeń, które miały miejsce po ostatnim meczu sezonu 2022/2023. Wówczas przedstawiciele „Nafciarzy” nie kryli swojego niezadowolenia decyzjami arbitrów spotkania, co wyrażali w otwarty sposób krytykując sędziów. Związek Piłki Ręcznej w Polsce zdecydował wówczas o przyznaniu kar zespołowi z Mazowsza, jednak jak się okazuje zdaniem Trybunału Arbitrażowego PKOl niesłusznie.

Pełne oświadczenie zamieszczone przez Wisłę (pisownia oryginalna):

W dniu dzisiejszym Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim, po rozpoznaniu czterech skarg na cztery orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej Związku Piłki Ręcznej w Polsce z dnia 17 października 2023 r., które utrzymywały w mocy wcześniejsze, pierwszo-instancyjne decyzje Komisarza Ligi, w przedmiocie nałożenia kar pieniężnych za zarzucaną publiczną krytykę sędziów meczu SM/178 Barlinek Industria Kielce vs ORLEN Wisła Płock, który odbył się w dniu 26 maja 2023 r.:

– wydał w dniu dzisiejszym (Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim) cztery odrębne wyroki w sprawach o numerach: TA 5A/S/2023, TA 5B/S/2023, TA 5C/S/2023 oraz TA 5D/S/2023 – którymi uchylił wszystkie cztery zaskarżone orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej Związku Piłki Ręcznej w Polsce z dnia 17 października 2023 r. i umorzył postępowania dyscyplinarne dotyczące ww. odpowiedzialności za zarzucaną uprzednio publiczną krytykę sędziów sportowych, zasądzając od Związku Piłki Ręcznej w Polsce stosowne koszty.

Głównym motywem rozstrzygnięcia było uznanie w całości zasadności naszych zarzutów co do niezgodności z przepisem art. 54 Konstytucji RP postanowienia §26 Regulaminu Dyscyplinarnego Związku Piłki Ręcznej w Polsce, który stanowił zastosowaną przez Komisarza Ligi oraz Komisję Dyscyplinarną Związku Piłki Ręcznej w Polsce podstawę nałożenia kar przez organy dyscyplinarne ZPRP.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu podzielił stanowisko od początku konsekwentnie przez nas prezentowane, zgodnie z którym regulacja zawarta w Regulaminie Dyscyplinarnym ZPRP (wskazana powyżej), przewidując bezwzględny zakaz krytyki sędziów sportowych, nadmiernie ingeruje w chronioną konstytucyjnie i konwencyjnie wolność słowa, w tym wolność wyrażania poglądów i jako taka – jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem nie może być podstawą nakładania kar, w tym dyscyplinarnych.

Zgodnie z art. 85 zdanie 2 Statutu Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOL: „…W sprawach dyscyplinarnych ogłoszenie wyroku następuje publicznie…”

Zwyciężyliśmy!

Całą historię pomeczowych wydarzeń prezentujemy poniżej:

Orlen Wisła Płock wystosowała do sędziów meczu w Kielcach "przedsądowe wezwanie do złożenia wyjaśnień"

Lamentu ciąg dalszy. Kolejne oświadczenie Orlenu Wisły

Kolegium sędziów odpowiada na zarzuty Orlenu Wisły. "Absolutnie niedopuszczalne"

Barlinek Industria odpowiada na oświadczenia Orlenu Wisły: Na takie rzeczy nigdy nie będzie naszego przyzwolenia

Konsekwencje burzliwego finału. Dotkliwe kary dla Barlinek Industrii Kielce i Orlen Wisły Płock

Fot. Patryk Ptak

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

Łącznie 142 730 osób obejrzało mecze pierwszej kolejki PKO BP Ekstraklasy.
Rozgrywki o awans na zaplecze PKO BP Ekstraklasy rozpoczęte. W pierwszej kolejce Betclic 2 ligi faworyci musieli uznać wyższość rywali.
Kto awansuje do PKO BP Ekstraklasy, a kto spadnie do Betclic 2. ligi? Te pytania zadają sobie kibice pierwszoligowych klubów od piątku, bo wróciła Betclic 1. Liga.
Poniedziałkowy wieczór minął nam w Kielcach pod znakiem sparingu Orląt Kielce, w których barwach zadebiutował Jacek Kiełb. Były piłkarz żółto-czerwonych od tego sezonu będzie reprezentował barwy 4-ligowego klubu mieszczącego się przy Warszawskiej 338. Towarzyska rywalizacja zakończyła się pogromem niżej notowanego rywala.
Po niespełna dwóch miesiącach wróciła PKO BP Ekstraklasa. Pierwsza kolejka nowego sezonu minęła pod znakiem zwycięstw faworytów.
W trzecim meczu sparingowym przed startem RS Active 4. Ligi Orlęta Kielce pokonały GKS Górala Górno 5:0. Po spotkaniu dziennikarze odbyli obszerną rozmowę z nowym zawodnikiem LKS-u, Jackiem Kiełbem.
Damian Chrzanowski będzie pełnił rolę trenera analityka w drużynie trzecioligowych rezerw Korony Kielce.
Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich fanów tenisa stołowego. Marcel Błaszczyk wraz Zuzanną Wielgos zdobywają srebro na Mistrzostwach Europy Juniorów w Malmo.
Przed Koroną Kielce pierwszy domowy mecz w nowym sezonie PKO BP Ekstraklasy. „Żółto-czerwoni” kibice już kilka dni przed tym spotkaniem stają na wysokości zadania.
W inauguracyjnej kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Pogonią Szczecin 0:3. – Wiemy, że musimy się szybko pozbierać – powiedział po spotkaniu Mariusz Fornalczyk, pomocnik „żółto-czerwonych”.
W inauguracyjnej kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Pogonią Szczecin 0:3. – Mamy dobry sztab szkoleniowy, który wyciągnie wnioski, będziemy jeszcze mocniej trenować, żeby wygrywać mecze – powiedział po spotkaniu Miłosz Trojak, obrońca „żółto-czerwonych”.
W 1. kolejce PKO BP Ekstraklasy Pogoń Szczecin udzieliła Koronie Kielce lekcję gry w piłkę. Szczecinianie pewnie ograli na własnym terenie żółto-czerwonych aż 3:0.
Nie było to udane wejście Korony Kielce w nowy sezon PKO BP Ekstraklasy. Żółto-czerwoni przegrali z miejscową Pogonią 3:0. – Paradoksalnie zbyt szybko wprowadzaliśmy piłkę do gry ofensywnej – mówi szkoleniowiec klubu ze stolicy świętokrzyskiego.
W inauguracyjnej kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce przegrała wyjazdowy mecz z Pogonią Szczecin 0:3. Bramki zdobyli: Efthymis Koulouris (dublet) oraz Kacper Łukasiak.
Sobotni wyjazdowy pojedynek Korony Kielce z Pogonią Szczecin dla obu zespołów rozpoczyna rywalizację w PKO BP Ekstraklasie. Przeanalizujmy zatem czego możemy się spodziewać po drużynie prowadzonej przez Jensa Gustafssona.
Korona Kielce już dziś (20 lipca) rozegra swój pierwszy mecz w sezonie 2024/2025. Będzie to wyjazdowa batalia z Pogonią Szczecin, w której „żółto-czerwoni” będą chcieli sięgnąć po pełną pulę. Zapraszamy na relację NA ŻYWO! z tego widowiska.
Korona Kielce rozpoczyna nowy sezon PKO BP Ekstraklasy. Pierwszy pojedynek to rywalizacja z Pogonią Szczecin. O której godzinie początek spotkania i gdzie można obejrzeć ten mecz?
Po 56 dniach przerwy piłkarze Korony Kielce wrócą na boiska PKO BP Ekstraklasy. W pierwszej kolejce nowego sezonu „żółto-czerwoni” zagrają z Pogonią Szczecin.
Piotr Malarczyk został nowym kapitanem Korony Kielce. Dla 32-latka jest to powrót do pełnienia tej roli w drużynie.
Korona Kielce przeszła w ostatnich tygodniach wiele zmian na najwyższych szczeblach. Najbliższy mecz z Pogonią Szczecin będzie dla byłego prezesa klubu Łukasza Jabłońskiego pierwszym od dawna w roli stuprocentowego kibica.
Superliga sp. z o.o. ogłosiła terminarz meczów Orlen Superligi w sezonie 2024/2025. Wicemistrzowie Polski rozpoczną zmagania wyjazdowym meczem z MMTS-em Kwidzyn.
Jorge Maqueda, który od nowego sezon będzie zawodnikiem Industrii Kielce został awaryjnie powołany do kadry reprezentacji Hiszpanii na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie.
Legenda Korony Kielce Jacek Kiełb znów zagra na ligowych boiskach. Pomocnik został zaprezentowany jako nowy zawodnik Orląt Kielce.
Były główny sponsor Korony Kielce mocniej inwestuje w polskie rozgrywki. Suzuki Motor Poland zwiększa zakres partnerstwa z Betclic 1 Ligą.
Wszystkie kluby otrzymały licencję na grę w ORLEN Superlidze w sezonie 2024/2025. Dwie ostatnie drużyny uzyskały potwierdzenie udziału w rozgrywkach.
Trwa dopinanie ostatnich guzików przez Koronę Kielce przed konfrontacją z Pogonią Szczecin. Trener Kamil Kuzera nie będzie mógł w tym meczu skorzystać ze wszystkich zawodników. Kogo zabraknie w Szczecinie na inauguracji PKO BP Ekstraklasy?
Korona Kielce już w najbliższą sobotę (20 lipca) rozpocznie nowy sezon PKO BP Ekstraklasy wyjazdowym pojedynkiem z Pogonią Szczecin. – Chciałbym, aby Korona Kielce stała się klubem stabilnym w Ekstraklasie na wielu płaszczyznach. – powiedział Piotr Malarczyk, nowy kapitan „żółto-czerwonych”.
Wielką niewiadomą będzie dyspozycja Korony Kielce w nadchodzącym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Sporo zmian personalnych, nowy dyrektor sportowy, a także kilka przewlekłych kontuzji, przez które trener Kamil Kuzera nie będzie mógł skorzystać z kilku naprawdę wartościowych graczy. Pierwsze karty żółto-czerwoni odkryją w najbliższą sobotę. Przed nami mecz z Pogonią Szczecin.
– Starałem się znaleźć takich zawodników, którzy wierzą w swoje umiejętności i bez żadnych kompleksów będą podchodzili do rywalizacji o miejsce w składzie – powiedział na przedsezonowej konferencji prasowej Paweł Tomczyk, dyrektor sportowy Korony Kielce.
– Cele są ustalone. Nie możemy borykać się z takim samym problemem, jak w ostatnich dwóch sezonach – mówi na kilka dni przed rozpoczęciem kampanii 2024/2025 Karol Jakubczyk, prezes Korony Kielce.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group