Kielczanin mistrzem! Janaszek w finale ograł hegemona

10-11-2014 17:52,
Maciej Urban

Do trzech razy sztuka. Tyle finałów potrzebował Ziemowit Janaszek, by uporać się z Bogdanem Wołkowskim, czyli wielokrotnym mistrzem świata w tej dyscyplinie sportowej. Gracz Nosanu Kielce podczas Mistrzostw Polski w trikach bilardowych – Galeria Echo Kielce 2014 zdetronizował popularnego „The Wizard” i tym samym pierwszy raz w swojej karierze sięgnął po złoto.

W poprzednich latach Janaszek dwukrotnie musiał uznać wyższość hegemona. Rewanż na Wołkowskim nie okazał się łatwym zdaniem. Po trickach obowiązkowych panowie musieli zadowolić się remisem. Pierwsza sesja dziesięciominutowych programów dowolnych pozwoliła Wołkowskiemu wysunąć się na nieznaczne prowadzenie, które Janaszek zniwelował po bardzo trudnych technicznie pięciu trickach dodatkowych.

W drugim programie dowolnym Janaszek zdobył zaledwie 19 z 24 możliwych punktów od jury, z kolei Bogdan Wołkowski potrzebował kompletu „oczek”, by doprowadzić do remisu. „Z imponującą pewnością i gracją dżentelmena i wielkiego mistrza Wołkowski niespiesznie zagrywał kolejne sztuczki. Wykorzystywał do tego akcesoria, których istnienia nie mógłby sobie wyobrazić nawet najbardziej szalony umysł. To znalazło uznanie w oczach jury” – możemy przeczytać na bilard-sport.pl. Tym samym faworyt zdobył maksymalną liczbę 24 punktów, co zwiastowało dogrywkę.

Podczas dodatkowej rozgrywki obaj musieli wybrać po jednym triku, a wszystko miało rozstrzygnąć się w dwóch zagraniach. Obaj wybrali swoje specjalności i obaj nie zdołali zdobyć punktów na triku Wołkowskiego. Tym samym o tytule miał zaważyć trik wybrany przez Janaszka. Na „skoku do kubka” kielczanin zdobył 11 punktów, natomiast dotychczasowy mistrz nie zdał egzaminu. To przesądziło sprawę, Ziemowit Janaszek po raz pierwszy został mistrzem Polski w trikach bilardowych, natomiast Bogdan Wołkowski po raz pierwszy w karierze przegrał w finale.

Wasze komentarze

riki2014-11-11 13:18:31
Fajne ze w Kielcach sa takie pokazy. Staram się być w Galerii kiedy tylko cos się dzieje. Szkoda ze w tym roku już nic się nie będzie działo. Swietna zabawa, dużo ludzi, profesjona oprawa. gratuluje pasji zawodnikom i organizatorom!

Projekt i wykonanie: CK Media Group