Korona Kielce świętuje 53. urodziny!

10-07-2026 11:10,
Piotr Okła

„Żółto-czerwony” zespół niedługo rozpocznie osiemnasty sezon w piłkarskiej elicie. 10 lipca 1973 roku doszło do połączenia dwóch kieleckich klubów sportowych – SHL z Iskrą. Jego wynikiem było powstanie Kieleckiego Stowarzyszenia Sportowego Korona.  

Klub rozpoczął zmagania w klasie wojewódzkiej, czyli na odpowiedniku dzisiejszej drugiej ligi (trzeci szczebel rozgrywek). Po dwóch sezonach drużyna awansowała do ówczesnej II ligi, debiutując na drugim poziomie rozgrywek w sezonie 1975/1976. Niestety, zajęcie 15. miejsca oznaczało szybki spadek. Lata 1976–1982 to z kolei sześcioletni pobyt „żółto-czerwonych” na trzecim szczeblu, gdzie zespół regularnie zajmował miejsca w górnej połowie tabeli.  

W sezonie 1981/1982 drużyna wywalczyła upragniony awans do II ligi. Od 1982 do 1987 roku kielczanie występowali na drugim poziomie, jednak po pięciu sezonach i przegranych barażach o utrzymanie ponownie zostali zdegradowani do III ligi. Z kolei w latach 1987–1990 Korona grała w III lidze, a w sezonie 1989/1990, po wygraniu rozgrywek, wróciła do II ligi. Od sezonu 1993/1994 do 1996/1997 ekipa znów walczyła w III lidze.

Przełom nastąpił w sezonie 1996/1997, kiedy to klub ze stolicy naszego regionu w imponującym stylu (29 zwycięstw w 34 meczach) wywalczył awans. Lata 1997–2000 to występy w II lidze. W sezonie 1999/2000 Korona zajęła 23. miejsce i spadła do III ligi, przechodząc jednocześnie fuzję z Błękitnymi Kielce. Od sezonu 2000/2001 do 2003/2004 Korona grała na trzecim poziomie, aż w końcu wywalczyła awans do II ligi.

Rok później zespół zajął 1. miejsce i po raz pierwszy w historii awansował do Ekstraklasy. Debiut w Ekstraklasie w sezonie 2005/2006 przypadł na domową bezbramkową konfrontację z Cracovią z 26 lipca 2005 roku. Korona zajęła wówczas 5. miejsce, a Grzegorz Piechna został jedynym, jak do tej pory, królem strzelców całej ligi w barwach kieleckiego klubu. Zespół utrzymał się w najwyższej lidze przez trzy sezony, do czasu karnej degradacji w 2008 roku.  

Jednak już po roku przerwy Kielczanie wrócili do elity, w której grali nieprzerwanie od sezonu 2009/2010 do 2019/2020 (przez 11 sezonów). Po spadku, latem 2020 roku kieleccy piłkarze występowali w Fortuna 1. Lidze, a awans zapewnili sobie po epickim finale baraży przeciwko Chrobremu Głogów 29 maja 2022 roku. Od sezonu 2022/2023 „żółto-czerwonych” niezmiennie rywalizują w PKO BP Ekstraklasie.

Fot. Marcin Deszczka

DAP Kielce Grafika

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

Kieleccy żeglarze ze Sky Project Sailing Team nie zwalniają tempa. W miniony weekend przenieśli się ze ścigania na otwartym morzu na Zalewie Szczecińskim. Akwen ten, choć klasyfikowany w Polsce jako morskie wody wewnętrzne, potrafi zaimponować kapryśną aurą, a jego powierzchnia, wynosząca aż 687 kilometrów kwadratowych, jest większa niż łączny obszar wszystkich jezior mazurskich.
Jakub Grigoryan konsekwentnie buduje swoją markę w świecie MMA. Zawodnik Klinczu Kielce staje przed szansą kolejnego zawodowego zwycięstwa. 22-latek tym razem będzie walczył dla federacji Babilon, która należy do jednej z największych organizacji sportów walki w Polsce.
Industria Kielce poznała wstępny terminarz fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów 2026/2027. Europejska Federacja Piłki Ręcznej opublikowała harmonogram rozgrywek, z którego wynika, że Kielczanie rozpoczną walkę o awans przed własną publicznością.
Kielecki klub wkroczył w lato na pełnym gazie. Żółto-czerwoni dokonali już kilku głośnych transferów i wszystko wskazuje na to, że nie powiedzieli ostatniego słowa. Do tego dochodzi codzienna praca na boiskach treningowych, gdzie sztab szkoleniowy układa zespół pod kątem nadchodzącej Ekstraklasy. Dla kibiców Korony to okres, w którym warto śledzić każdą informację z klubu, bo od tych tygodni często zależy, jak wygląda cały sezon.
Świat współczesnej piłki nożnej wręcz przesycony jest statystykami, wideoanalizami, liczbami, czy zaawansowanymi modelami motorycznymi. To co dzienność, wśród której łatwo zapomnieć o tym, że prawdziwy piłakrz nie rośnie w gabinecie teoretyka, lecz w ogniu boiskowej walki. W niniejszym tekście odpowiemy na pytanie, dlaczego ławka to wróg postępu, a także co zrobić, by wykształcić w młodym sportowcu inteligencję boiskową.
Na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie rozpoczęły się 43. PZLA Mistrzostwa Polski U23. Pierwszy dzień rywalizacji okazał się niezwykle udany dla reprezentantów Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego, którzy w konkurencjach technicznych wywalczyli dwa medale – złoty oraz srebrny. Sukcesy kieleckich tyczkarzy, trenujących pod okiem Agnieszki Wrony, uzupełniły punktowane lokaty w trójskoku oraz rzucie młotem.
Polska kadra do lat 20 ze szczypiornistą Industrii Kielce Marcelem Latosińskim w składzie kończy pierwszą rundę Mistrzostw Europy na trzecim miejscu i przenosi się do walki w rundzie pośredniej.
To koniec kolejnego etapu w Koronie Kielce dla Radosława Sewerysia. 22-letni środkowy obrońca, wychowanek „żółto-czerwonych”, został nowym zawodnikiem drugoligowego NKP Podhala Nowy Targ. Klub z Małopolski oficjalnie poinformował o pozyskaniu defensora.
Suzuki Korona Handball Kielce kompletuje skład na sezon 2026/2027. Klub poinformował o pozostaniu Pauliny Podsiadło, która w minionych rozgrywkach należała do ważnych ogniw zespołu. Rozgrywająca zdobyła 60 bramek w 20 spotkaniach i nadal będzie reprezentować kieleckie barwy.
MKS Wierna Małogoszcz wchodzi w nowy sezon nie tylko z jasnym planem sportowym, ale również z nowymi władzami. Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego wybrano Zarząd oraz Komisję Rewizyjną, które będą kierować klubem w kolejnej kadencji.
Korona Kielce bezbramkowo zremisowała z mistrzem Cypru Omonią Nikozja w swoim drugim sparingu przed startem sezonu 2026/2027. Po spotkaniu swoją opinią podzielili się Kamil Jakubczyk oraz Patrick Hellebrand, pomocnicy „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce bezbramkowo zremisowała z mistrzem Cypru Omonią Nikozja w swoim drugim sparingu przed startem sezonu 2026/2027. Po spotkaniu swoją opinią podzielił się Jacek Zieliński, trener „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce bezbramkowo zremisowała z mistrzem Cypru Omonią Nikozja w swoim drugim sparingu przed startem sezonu 2026/2027.
Korona Kielce może wkrótce sfinalizować kolejny transfer przed startem sezonu 2026/2027. Jak poinformował Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl, bardzo blisko przenosin do zespołu Jacka Zielińskiego jest Norbert Barczak z Górnika Zabrze. 20-letni prawy obrońca ma za sobą udany sezon na zapleczu Ekstraklasy i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach zasili „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce poinformowała o stanie zdrowia Rafała Mamli. Bramkarz „żółto-czerwonych” doznał drobnego urazu podczas jednego z treningów na zgrupowaniu w Busku-Zdroju.
Korona Kielce zmierzy się z cypryjską Omonią Nikozja. Będzie to drugie przedsezonowe spotkanie „żółto-czerwonych”.
Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) oficjalnie potwierdziła listy uczestników europejskich pucharów w sezonie 2026/2027. Polskę na międzynarodowej arenie reprezentować będzie pięć klubów ORLEN Superligi oraz cztery zespoły ORLEN Superligi Kobiet. W EHF Lidze Mistrzów ponownie zagrają Industria Kielce i ORLEN Wisła Płock, a kolejne polskie drużyny wystąpią w Lidze Europejskiej oraz EHF Pucharze Europy.
Marcel Latosiński, skrzydłowy Industrii Kielce, rozpoczyna dziś (8 lipca) rywalizację w mistrzostwach Europy mężczyzn do lat 20. Reprezentacja Polski zainauguruje turniej rozgrywany w Rumunii spotkaniem ze Słowenią, które rozpocznie się o godzinie 13.30. Dla „biało-czerwonych” będzie to pierwszy krok w walce o awans do rundy głównej turnieju.
Korona Kielce ma nowego szkoleniowca drugiej drużyny. Trenerem trzecioligowych rezerw został Arkadiusz Adach, który zastąpi Marka Mierzwę. Nowy opiekun zespołu rozpocznie pracę już dziś (we wtorek 7 lipca), kiedy drugi zespół zainauguruje przygotowania do sezonu 2026/2027.
Korona Kielce poinformowała o zmianie w sztabie szkoleniowym pierwszego zespołu. Klub opuszcza Philip Garvö, który przez ostatni rok pełnił funkcję trenera przygotowania motorycznego. Jak przekazano w oficjalnym komunikacie, Szwed podjął decyzję o odejściu z przyczyn osobistych.

Korona Kielce poinformowała, że podczas zgrupowania w Busku-Zdroju testy w pierwszym zespole przechodzi David Maraš. To 18-letni środkowy obrońca z Czarnogóry, który na co dzień związany jest z FK Zeta Golubovci, występującym na drugim poziomie rozgrywkowym w swoim kraju.
Marcin Cebula żegna się z Koroną Kielce. Kontrakt z pomocnikiem nie został przedłużony.
Industria Kielce po raz kolejny potwierdziła, że jest najbardziej medialnym klubem piłki ręcznej w Polsce. Z opublikowanego przez Instytut Monitorowania Mediów raportu za okres od 1 września 2025 roku do 30 czerwca 2026 roku wynika, że Mistrzowie Polski zajęli pierwsze miejsce we wszystkich najważniejszych kategoriach – liczbie publikacji, zasięgu medialnym oraz wartości ekwiwalentu reklamowego (AVE).
Zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, rozgrywane w Lublinie w ramach 32. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży „Lubelskie 2026”. Kielecki Klub Lekkoatletyczny reprezentowała ośmioosobowa grupa zawodników, z których każdy zdołał wywalczyć punkty do ogólnej klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Dzięki solidnej postawie całej ekipy, KKL Kielce został sklasyfikowany na 56. pozycji w gronie 229 sklasyfikowanych klubów z całego kraju.
Korona Kielce przekazała informacje dotyczące stanu zdrowia Stjepana Davidovicia. Chorwacki pomocnik nie dokończył pierwszego letniego sparingu z MFK Zemplín Michalovce, wygranego przez Kielczan 4:0, i przedwcześnie opuścił boisko z powodu urazu.

Copyright © 2026 CKsport.pl Redakcja

Projekt i wykonanie: CK Media Group