PZPN przyznał licencję Lechii, ale odjął punkty!
Lechia Gdańsk otrzymała licencję na rozgrywki PKO BP Ekstraklasy na sezon 2025/2026! „Biało-zieloni” rozpoczną jednak zmagania z ujemnym dorobkiem punktowym!
Do zakończenia rozgrywek 2024/2025 pozostały dwa weekendy. Pod koniec kwietnia kluby PKO BP Ekstraklasy poznały decyzje dotyczące możliwości gry na najwyższym szczeblu w przyszłym sezonie (o czym więcej pisaliśmy TUTAJ). Komisja Licencyjna udzieliła wówczas zgody dla 17 klubów (dla dziewięciu bez żadnego nadzoru, w tym dla Korony Kielce), a Lechia Gdańsk była jedyną drużyną, której licencji nie przyznano.
Dziś (16 maja) Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN przyznała gdańszczanom licencję na kolejny sezon ligowych zmagania. Ekipa Johna Carvera rozpocznie jednak zmagania od stanu -5 punktów w tabeli! To kara za zapłatę zobowiązań po terminie 31 marca br. oraz naruszenia przez klub wszystkich trzech wskaźników: kapitału własnego netto, dopuszczalnego deficytu z piłki nożnej oraz wskaźnika kosztów zespołu, komisja postanowiła nałożyć na klub środek kontroli w postaci pozbawienia licencjobiorcy pięciu (5) punktów.
Ponadto „Lechiści” będą mieli ograniczone możliwości ściągania zawodników. Na podstawie pkt. 6.2.4 lit. b i c Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2025/2026, nałożono na klub zakaz transferowy z jednoczesnym ograniczeniem możliwości uprawniania wszystkich nowych zawodników na czas do końca sezonu 2025/2026, z zastrzeżeniem możliwości zwrócenia się do Organów Licencyjnych o zgodę na dokonanie pojedynczych transferów.
Odnośnie zakazu transferów i ograniczenia możliwości rejestracji nowych zawodników – w sytuacji, w której klub będzie wykazywał się bieżącym regulowaniem zobowiązań względem pracowników – komisja dopuszcza możliwość zwrócenia się do Organów Licencyjnych z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie pojedynczych transferów – wyjaśniają w komunikacie.
Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN przeanalizowała odwołanie klubu Lechia Gdańsk SA i postanowiła:
1. Zmienić decyzję Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN, nieprzyznającą klubowi licencji na rozgrywki PKO BP Ekstraklasy na sezon 2025/2026 w ten sposób, że przyznaje klubowi licencję na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2025/2026 z nadzorem finansowym rozszerzonym.
2. Na podstawie pkt. 6.2.4 lit. F, nałożyć na klub środek kontroli w postaci pozbawienia licencjobiorcy pięciu (5) punktów w sezonie rozgrywkowym 2025/2026 za naruszenie kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego.
3. Na podstawie pkt. 6.2.4 lit. b i c Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2025/2026, nałożyć na klub zakaz transferowy z jednoczesnym ograniczeniem możliwości uprawniania wszystkich nowych zawodników na czas do końca sezonu 2025/2026, z zastrzeżeniem możliwości zwrócenia się do Organów Licencyjnych o zgodę na dokonanie pojedynczych transferów.
Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN informuje, że klub Lechia Gdańsk przedłożył niezbędne dokumenty, które – zdaniem komisji – uwiarygadniają złożoną w procesie licencyjnym prognozę finansową. Mając na uwadze zapłatę zobowiązań po terminie 31 marca br. oraz naruszenia przez klub wszystkich trzech wskaźników: kapitału własnego netto, dopuszczalnego deficytu z piłki nożnej oraz wskaźnika kosztów zespołu, komisja postanowiła nałożyć na klub środek kontroli w postaci pozbawienia licencjobiorcy pięciu (5) punktów w sezonie rozgrywkowym 2025/2026.
Odnośnie zakazu transferów i ograniczenia możliwości rejestracji nowych zawodników – w sytuacji, w której klub będzie wykazywał się bieżącym regulowaniem zobowiązań względem pracowników – komisja dopuszcza możliwość zwrócenia się do Organów Licencyjnych z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie pojedynczych transferów. Powyższe ma na celu weryfikację możliwości zaciągania nowych zobowiązań przez klub oraz kontrolę realizacji oraz wykonania złożonej prognozy finansowej.
Jednocześnie, w ramach nałożonego rozszerzonego nadzoru finansowego, komisja zobowiązała klub do comiesięcznego raportowania uproszczonego sprawozdania finansowego oraz do comiesięcznego raportowania zapłaty bieżących zobowiązań pracowniczych i z tytułu zobowiązań objętych porozumieniami w terminach do tego przewidzianych i bez możliwości ich dalszego odraczania.
Niniejsza decyzja jest decyzją ostateczną.
Fot. Grzegorz Ksel
Kurs stylizacji brwi – Interesujesz się stylizacją brwi, tylko nie wiesz jak się do tego zabrać? A może pracujesz już z klientkami, jednak chciałabyś/łbyś poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie? Zdecydowanie musisz do mnie napisać! Więcej na stronie internetowej martynaiwan.pl.





