Powrót ligi bokserskiej to warunek uzdrowienia polskiego boksu

11-06-2021 12:39,
Mateusz Kaleta

Gala Mistrzów w Hotelu Binkowski zwieńczyła I Forum Polskiego Boksu, jakie w środę i w czwartek odbyło się w Kielcach. Podczas dwóch dni dyskutowano o aktualnej sytuacji i przyszłości pięściarstwa, zarówno olimpijskiego, jak i zawodowego. Władze Polskiego Związku Bokserskiego zapowiedziały powrót Polskiej Ligi Bokserskiej. - Bez niej nie będzie stabilności i cyklicznych startów - zaznaczył Grzegorz Nowaczek, prezes PZB.

Forum było okazją do spotkania sportowców z różnych pokoleń. Oprócz zawodników aktualnie uprawiających tę dyscyplinę sportu, nie zabrakło również znakomitych polskich pięściarzy sprzed lat.

- Organizując forum chcieliśmy zintegrować środowisko pięściarskie w naszym kraju. Wielu świetnych przed laty zawodników, sędziów i działaczy bokserskich nie widziało się ze sobą od wielu lat. Ale to był tylko jeden z celów. Zorganizowaliśmy także szkolenia dla zawodników i trenerów. Spotkanie było też okazją do podziękowania zawodnikom i osobom zaangażowanych w organizację Młodzieżowych Mistrzostw Świata, które w kwietniu odbyły się w Kielcach – mówił Grzegorz Nowaczek, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.

Podczas dwudniowych obrad nie zabrakło dyskusji o aktualnej sytuacji i przyszłości polskiego boksu. Jeden z projektów dotyczy przywrócenia rozgrywek ligowych.

- Liga musi wrócić. Jeśli jej nie będzie, nie będzie również stabilności, cyklicznych startów. Zawodnicy będą mieli więcej możliwości do rywalizacji. Przywrócenie rozgrywek ligowych to jeden z warunków uzdrowienia polskiego boksu. Jeśli uda się nam załatwić wszystkie kwestie finansowe, rozgrywki ligowe mogą ruszyć jeszcze w tym roku – podkreślił Grzegorz Nowaczek.

Kolejny ważny punkt dyskusji stanowiło założenie fundacji, która będzie pomagała bokserom i ich rodzinom, znajdującym się w trudnej sytuacji.

- Dotyczy to zarówno obecnych, jak i dawnych zawodników. Niektórzy się pogubili w życiu, mają swoje problemy. Chcemy im po prostu pomóc. Otrzymujemy sygnały, że niektórzy nasi znakomici przed lat pięściarze, a wśród nich są także medaliści olimpijscy, są w trudnej sytuacji materialnej. Będziemy chcieli pomóc im i ich rodzinom - zwrócił uwagę prezes PZB.

Na wieczornej gali nagrodono medalistów młodzieżowych mistrzostw świata, a także kielczankę Sandrę Drabik i Damiana Durkacza, którzy wywalczyli kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Tokio.

fot: PZB 

Projekt i wykonanie: CK Media Group