Widowiskowy lodospad na kieleckiej Kadzielni kusi alpinistów. Jedyny taki w całej Europie

16-02-2021 09:00,
Redakcja

W piątek oficjalnie otwarty został widowiskowy i imponujący lodospad na kieleckiej Kadzielni. Jako pierwsi z ekstremalnej wspinaczki skorzystali członkowie Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego.

Efektowny lodospad powstaje na Skałce Geologów niemal co roku. Ten, utworzony w lutym 2021, jest wyjątkowo piękny - głównie dzięki niskiej temperaturze. Od teraz obiekt jest oficjalnie otwarty i czeka na wykwalifikowanych wspinaczy z całego kraju.

Woda z pobliskiego jeziorka przepompowywana jest na szczyt, skąd następnie spływa po zboczu i zamarzając tworzy lodową ścianę. Tym razem udało się uzyskać 30 wysokości oraz 25 szerokości. Atrakcję przygotowują wspólnymi siłami Świętokrzyski Klub Alpinistyczny i Geopark Kielce.

- Żadne inne miasto w Polsce, żadne inne miasto w Europie nie organizuje takiej atrakcji zimą. Lodospad to element promocji walorów geologicznych, przyrodniczych miasta również w okresie zimowym - zaznacza Mirosław Hejduk, dyrektor Geoparku Kielce. Jak dodaje, w ubiegłym roku Kadzielnię odwiedziło ponad 200 tys. osób w okresie letnim.

- Lodospad już od wielu lat gości na naszej Kadzielni, a teraz nadajemy mu bardziej oficjalny charakter. Przede wszystkim bardzo istotne jest bezpieczeństwo, bardzo proszę o tym pamiętać. Ten lodospad jest bardzo ciekawą atrakcją dla spacerowiczów, podobnie jak Tyrolka. Teraz kielczanie i turyści będą mogli obserwować profesjonalistów i śmiałków, którzy mogą pod opieką alpinistów spróbować swoich sił – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Bartosz Świtek ze Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego przypomina, że lodowa wspinaczka jest bardzo trudna i przeznaczona dla doświadczonych alpinistów. Wspinać się w tym miejscu mogą tylko doświadczeni alpiniści po wcześniejszym kontakcie ze Świętokrzyskim Klubem Alpinistycznym.

fot: UM Kielce

Wasze komentarze

c2021-02-16 18:01:04
Można by było na tej atrakcji trochę zarobić. W sobotę i niedzielę samochody z całej Polski nie mogły znaleźć miejsca na parkingu! Aż się prosiło o choćby drobną opłatę i stewarda kierującego przy okazji ruchem. Bramki jak przy organizacji Festiwalu Sportów ... z obu kierunków gdzie pobierano by choćby symboliczne opłaty np. dorosły 2 zł - dziecko 1 zł od wejścia. A były tłumy. Wszędzie za atrakcje turystyczne się płaci. A tak pozostanie do zapłaty rachunek za energię zużytą do pracy pompy. Na szczęście całą atrakcję przygotowali pasjonaci nie pobierając za swoją pracę ani grosza. Chwała im za to !
zatrudnienie też kosztuje2021-02-16 18:43:58
przygotowali pasjonaci a ktoś(miasto) miało by wyciągać łapę po pieniądze.
Niesmaczna propozycja - żadnych atrakcji w mieście i jeszcze pobierać piniądz za popatrzenie, a chodniki nieodśnieżone.
Zresztą obejrzeć można też ze ścieżki na górze, kilka miejsc widokowych.
jeszcze trzeba to podświetlić2021-02-16 18:49:28
najlepiej ze zmieniającymi się kolorami, jeden led kolorowy zawiesić na słupie przy alejce i była by dopiero atrakcja.
A tak w ogóle to rzucam pomysł na sezon letni zrobić na Kadzielni widowisko światło i dźwięk, sterowanie automatyczne, co pół godziny kilku minutowy seans gry świateł w rytm jakiejś ciekawej muzy
c2021-02-16 22:04:08
Ale pobieranie opłaty podczas Kadzielnia Sport Festiwalu zaakceptowałeś ? Teraz przez weekend były tysiące ludzi. Nie dla miasta przekazano by pieniądze tylko dla Geoparku bo szykują się spore wydatki. Ci co przyjechali z daleka się powspinać też by mogli coś do kapelusza wrzucić. Obsługa składająca się ze wspomnianych pasjonatów na pewno mogłaby pracować na zmiany nieodpłatnie wiedząc , że kasa wróci na Kadzielnię. To są wspaniali ludzie. Ale dobra , stać nas , żeby dokładać do turystyki.

Dodaj komentarz

Copyright © 2021 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group