[FOTO] Muzeum Iskry Kielce już otwarte!
Muzeum Industrii Kielce już funkcjonuje. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się wczoraj (28 lutego) w Hali Legionów. Kibice będą mogli zobaczyć klubowe pamiątki już podczas najbliższego meczu!
Jak informowaliśmy wcześniej TUTAJ, prace budowlane nad klubowym muzeum ruszyły wraz z początkiem listopada. Za miejsce prezentowania eksponatów wybrano wnęki dwóch korytarzy pod trybunami Hali Legionów. Dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz sponsorów klubu zostały one wyremontowane oraz przystosowane do celów muzealnych. W tym samym miesiącu rozpoczęto zbiórkę artefaktów. O przekazywanie ich kielecki klub prosił m.in. byłych działaczy, trenerów, zawodników, a także kibiców. Dzięki temu udało się pozyskać m.in. dokument potwierdzający, że założenie klubu miało miejsce 1 września 1965 roku.
– Ten klub to sukcesy, które cieszyły i porażki, które bolały. To trzy hale - przy ulicach Jagiellońskiej, Krakowskiej i wreszcie Bocznej, dzisiaj Drogosza. Przez te wszystkie lata klub miał wiele nazw, ale dla wielu zawsze to była Iskra. Pamiętać należy nie tylko te obecne sukcesy, ale też mistrzostwa wywalczone w hali przy ul. Krakowskiej, historyczny pierwszy awans do Ligi Mistrzów. Przeszliśmy wiele, ale Iskra trwa nadal i jest to zasługa i sukces nas wszystkich – powiedział Paweł Papaj, wiceprezes KS Iskry Kielce, podczas oficjalnej inauguracji muzeum.
W trakcie wernisażu przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej w Polsce przyznali również Certyfikaty za Zasługi dla Piłki Ręcznej. Brązowe odznaki otrzymali Anna Benicewicz-Miazga, Agnieszka Piotrowska, Agnieszka Żak. Srebrne odznaki Dorota Białek-Sołtys, Rafał Badura, Marek Cender, Zygmunt Kamys, Monika Knapik, Mariola Kubuś, Zbigniew Orliński, Krzysztof Paluch, Włodzimierz Rezner, Marta Rosińska, Piotr Rozpara, Roman Wołowiec. Z kolei Złotą Odznakę otrzymali Marek Przybylski, Tomasz Rosiński, Jarosław Sieczka, Marek Smolarczyk i Wojciech Zielonko.
Co ważne, mamy plan na działanie muzeum. Prócz ciekawego punktu na mapie turystycznej miasta, będzie to miejsce przyjazne grupom szkolnym i przedszkolnym, program będzie powiększony o wizyty w szatni, spotkanie z zespołem, lekcje wideo, porównanie odcisków dłoni… pic.twitter.com/bSVAlXY3MA
— Paweł Papaj (@pawelpapaj) February 28, 2024
Dziś (29 lutego) podczas ostatniego domowego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy wystawę będą mogli zobaczyć kieleccy kibice. Muzeum Historii Klubu można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 10-16. Wstęp jest wolny. W dni meczowe zwiedzanie możliwe jest wyłącznie dla posiadaczy biletu na spotkanie. Istnieje także możliwość zwiedzania przez grupy zorganizowane.
Fot. Patryk Ptak