Servaas: Dowiedzieliśmy się kilka tygodni temu. To dla nas szok

09-11-2022 14:03,
Maciej Urban

Z dniem 1 stycznia 2023 roku firma Van Pur, będąca posiadaczem brandu "Łomża", przestaje wspierać kielecki klub na dotychczasowym poziomie. Tym samym ich kluczowa marka znika z nazwy drużyny mistrzów Polski. To duży cios dla klubu. Co dalej z zespołem grającym między innymi w Lidze Mistrzów? 

Już na wstępie spotkania z dziennikarzami prezes Bertus Servaas zaznaczył, że sportowy byt drużyny w obecnym sezonie nie jest zagrożony i nie planuje się redukcji zatrudnienia, czy cięcia wynagrodzeń. To oznacza, że póki co, nic się nie zmieni. Jednak jeśli nie uda się znaleźć sponsora, który w podobnym stopniu będzie wspierał mistrzów Polski, do zmian może dojść w sezonie 2023/2024. 

Zwłaszcza, że Van Pur był istotnym wsparciem najlepszego handballowego klubu w kraju. Ta współpraca zaczęła się w sierpniu 2020 roku, niedługo po tym, jak firma Vive zapowiedziała zakończenie sponsorowania pierwszej drużyny. Wejście do nazwy marki "Łomża" pozwoliła utrzymać projekt budowania drużyny na dotychczasowym poziomie. Współpraca miała trwać przez cztery lata. Niestety, te plany pokrzyżowała wojna na Ukrainie, która ograniczyła firmie Van Pur rynki zbytu. To musiało poskutkować zakończeniem współpracy z klubem mistrzów Polski. 

Klub jest w trakcie rozmów z różnymi podmiotami, które mogłyby wejść w sponsoring tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Tym samym nie można wykluczyć, że na przykład za kilka dni poznamy nowego partnera i, co z tym idzie, nową nazwę pierwszej drużyny. Jeśli jednak do końca roku nic się nie zmieni, od 1 stycznia team przyjmie nazwę "Industria Kielce". – Nowy sponsor może wejść w nazwę już od jutra – powiedział sternik kieleckiego klubu, Bertus Servaas. 

– Oczywiście dla nas to szok. O decyzji dowiedzieliśmy się kilka tygodni temu i podpisaliśmy w tej sprawie porozumienie. To nie jest dla nas dobra sytuacja, jednak jesteśmy wdzięczni za ostatnie 2,5 roku współpracy – przyznał prezes. 

– Mocno działamy w celu znalezienia sponsora. Mamy sporo kontaktów, właśnie znaleźliśmy kolejnych dwóch małych partnerów i będziemy walczyć, ponieważ główny sponsor jest bardzo ważny. Trzeba mieć świadomość, że dla nas to duża strata. Będziemy bardzo ciężko pracować, by załatać dziurę na ten sezon. Co dalej? Od znalezienia sponsora zależy to, jaki zespół wystawimy do gry w kolejnym sezonie. Bez partnera będzie nam brakować dużych pieniędzy. Liczymy, że znajdzie się firma, która dostrzeże w nas duży interes. Ekwiwalent marketingowy jest bardzo duży – dodał. 

Industria pomoże? 

Prezes Marian Urban zwrócił uwagę, że klub znalazł się w obecnej sytuacji nie z własnej winy i nie miał na to żadnego wpływu. Celem jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania. I co ciekawe, istotny wpływ może mieć na tu drugi sponsor, Industria.

– Pan Szczepan Ruman jest o tym fakcie poinformowany. Mamy jego deklarację, że firma dalej zostaje. Mało tego, rozważy możliwość rozszerzenia współpracy, jak również podejmie działania, żeby pomóc klubowy, który znalazł się w takiej sytuacji nie ze swojej winy. Będzie rozmawiał też u swojego właściciela na temat możliwości znalezienia nowego sponsora. Jest zainteresowany wieloletnią współpracą z klubem i wiąże z tym duże nadzieje. To dla nas dobra informacja. 

Poprawa współpracy na linii miasto  klub? 

Urban wspomniał też na temat współpracy z Miastem Kielce, która ostatnimi czasy nie wygląda najlepiej. Wystarczy powiedzieć, że jeszcze kilka tygodni temu klub w trakcie meczu na poziomie Ligi Mistrzów zdecydował się na zakrycie herbu stolicy województwa świętokrzyskiego. 

– Są naszym ważnym partnerem. To oczywiste, bo jesteśmy tutaj. Jak pokazała na przykład współpraca z Van Purem, czy innymi sponsorami, ważny jest stosunek miasta do klubu, w którym on funkcjonuje. Tu nie chodzi tylko o wsparcie finansowe, jakie jest ważne. Rozchodzi się też o stworzenie atmosfery, jaka zachęca do sponsorowania te firmy, które mogą mieć swoje interesy w tym mieście oraz regionie. Wtedy dla nas jest łatwiej o nawiązanie współpracy ze sponsorami. Odważę się na prośbę, by w tej chwili rozważyć poprawę tę współpracę z naszym klubem, jeżeli jest on dla miasta istotny. Zwłaszcza, że stanowimy wartość marketingową – zwrócił uwagę Urban. 

Podczas konferencji wrócił też temat Hali Legionów. Przypomnijmy, że Ratusz bezterminowo odroczył przebudowę obiektu przy ulicy Drogosza tłumacząc to koniecznością wdrożenia cięć w budżecie oraz rosnącymi kosztami budowy. – Jesteśmy na krawędzi wymogów EHF. Hala jest też ważna dla sponsorów, co wyraźnie pokazują rozmowy. Wiemy jaka jest obecnie sytuacja w Europie i w Polsce, wśród firm i w budżecie miasta, ale jednak przyszłościowo warto rozważyć możliwość poprawy funkcjonowania tego klubu. 

Fot. Maciej Urban

Ostatnie wiadomości

Na co stać Koronę Kielce? Na to pytania szukali odpowiedzi uczestnicy audycji Punkt Widzenia Radia Kielce. Wśród gości Rafała Szymczyka znalazł się nasz dziennikarz, Maciej Urban.
Dziś, tj. piątek 27 stycznia, rusza runda rewanżowa PKO Ekstraklasy. Korona Kielce na boisko wróci w niedzielę, kiedy zmierzy się w Warszawie z Legią. Do ekipy złocisto-krwistych dołączyło tej zimy pięciu nowych graczy. Czy będzie można określić ich mianem wzmocnień? Murawa zweryfikuje. Na papierze jest obiecująco, ale bez szału.
Ferie z Koroną Kielce? Klub wychodzi naprzeciw najmłodszym kibicom, którzy 6 lutego będą mogli obejrzeć spotkanie z Cracovią na Suzuki Arenie za symboliczną złotówkę.
Syn Jakuba Kotarzewskiego, byłego piłkarza i wychowanka Korony Kielce, walczy o normalne życie. Leoś zmaga się z niezwykle rzadką chorobą genetyczną [link do zbiórki].
W pierwszych dniach lutego w stolicy województwa świętokrzyskiego odbędą się Mistrzostwa Świata w Bilard 9 bil. Do Kielc przyjedzie 128 najlepszych bilardzistów z aż sześciu kontynentów i choć turniej jest bardzo mocno obsadzony, niemałe szanse na sukces mają reprezentanci Polski.
To już ostatnie odliczanie. Korona Kielce lada moment wróci do gry. Na pierwszy ogień ogromne wyzwanie, bo mecz z Legią Warszawa i początek wyboistej drogi po utrzymanie. – Bardzo fajny okres przygotowawczy za nami. Był to ciężki czas. Dużo pracy zostało wykonane. Wszystko zweryfikuje boisko. Ale kim byśmy byli, jeśli nie podejmiemy rękawic – mówi Jacek Kiełb.
Do inauguracji rundy wiosennej coraz bliżej. Korona Kielce rozpocznie rywalizację w niedzielę meczem z Legią Warszawa. – Nie mogę się już doczekać. Chcę zobaczyć na co stać nasz zespół – mówi przed spotkaniem Kamil Kuzera.
Korona Kielce już w najbliższą niedzielę zainauguruje rundę wiosenną meczem w Warszawie z Legią. Kto wsiądzie do autokaru z kursem do stolicy, a kogo zabraknie przy Łazienkowskiej?
Spekulacje krążące po mediach w ostatnich dniach znalazły swoje potwierdzanie. Korona Kielce zakontraktowała nowego zawodnika. Jest nim 30-letni rumuński lewy obrońca, Marius Briceag.
Industria Kielce walczy o przetrwanie, ale czas potrzebny na poszukiwanie nowego sponsora tytularnego, który byłby w stanie dźwignąć klub z kryzysu, nieubłaganie się kończy. Nie dziwi więc fakt, że wielu zawodników i sztab trenerski otrzymali oferty pracy od innych europejskich zespołów. – Oczywiście, otrzymujemy oferty, ale nie zamierzamy zabierać głosu w ich temacie – mówi dla Radia eM Kielce szkoleniowiec żółto-biało-niebieskich, Tałant Dujszebajew.
SiejoTV, a więc autorski projekt, Michała Siejka, byłego pracownika Korony Kielce i twórcy Korona TV, szykuje ciekawy materiał. Pod ostrzałem pytań kielczanina stanie prezes żółto-czerwonych, Łukasz Jabłoński.
Czas nie jest sprzymierzeńcem Industrii Kielce. Klub od kilku miesięcy żyje na krawędzi. Poszukiwania nowego sponsora wydają się ciągnąć w nieskończoność donikąd. Granicznym terminem, kluczowym dla przyszłości mistrzów Polski, jest przełom stycznia i lutego. Dalsza stagnacja będzie oznaczała wykruszanie się kadry zawodników, którzy mają na stołach oferty od nowych pracodawców.
Choć w kolejnej fazie rozgrywek nie zameldowali się Polacy, na brak emocji podczas odbywających się mistrzostw świata nie można będzie narzekać. Zwłaszcza jeśli jest się fanem Industrii Kielce, gdyż o półfinał powalczy aż ośmiu jej szczypiornistów.
– Jedynym podmiotem szkolącym młodzież, który znajduje się w oficjalnych strukturach naszego klubu jest Akademia Korona – czytamy oświadczeniu zarządu Korony Kielce. Żółto-czerwoni błędnie są łączeni z niezależnym tworem, jakim jest szkółka KKP Korona.
Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej wkraczają w decydującą fazę. W miniony poniedziałek poznaliśmy komplet par ćwierćfinałowych. O awans do strefy medalowej powalczy siedmiu zawodników Industrii Kielce w szeregach trzech reprezentacji.
Przerwa, przerwa i po przerwie. Korona Kielce wraca na boiska PKO Ekstraklasy. Industria walczy o życie, a jej zawodnicy o mistrzostwo świata. To tematy przewodnie programu Cały Ten Sport, Radia eM, z udziałem Maciej Urbana oraz Michała Gajosa z portalu CKsport.pl.
Tuż przed wznowieniem rundy wiosennej w PKO Ekstraklasie Korona dopięła kolejny ruch kadrowy. Z kielczanami pożegnał się Adam Frączczak, który w listopadzie tamtego roku został wystawiony przez klub na listę transferową.
Jak informuje dziennikarz Meczyków Tomasz Włodarczyk, Korona Kielce ma pozyskać tej zimy jeszcze jednego zawodnika. Jest nim lewy obrońca, Marius Briceag.
Wielkimi krokami przybliżamy się do bilardowych mistrzostw świata, które już 1-5 lutego będą miały miejsce w Kielcach. To najważniejsza globalna impreza w tej dyscyplinie, a splendoru dodaje jej fakt, że będzie ona realizowana przez organizację Matchroom, a następnie transmitowana w największych sportowych platformach streamingowych jak DAZN, czy Sky Sports.
Reprezentacja Polski wygrała w swoim ostatnim meczu mistrzostw świata z kadrą Iranu 26:22. W szeregach biało-czerwonych zagrało czterech szczypiornistów Industrii Kielce.
Reprezentacja Polski już o godz. 18 zmierzy się w ostatnim meczu mistrzostw świata z kadrą Iranu. To koniec ery Patryka Rombla?
Udany powrót na parkiet podopiecznych Pawła Tetelewskiego. Suzuki Korona Handball pokonała KPR Marcovię Radzymin 35:34. Jednak, jak wskazuje wynik, nie obyło się bez nerwów.
Korona Kielce dała pozytywny sygnał przed startem rundy wiosennej PKO Ekstraklasy. Podobnie jak jej najlepszy strzelec, Jakub Łukowski, który wpisał się na listę strzelców w ostatnim meczu kontrolnym tej zimy przeciwko Bruk-Bet Termalice (2:1).
Korona Kielce wygrywa mecz kontrolny z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza 2:1. – Za nami bardzo ciężki okres przygotowawczy, podczas którego wykonaliśmy dużo pracy. Dziś było jeszcze wolno, ale w końcu potrafiliśmy się wkręcić w mecz – zauważa trener Kamil Kuzera.
Sporo radości dali nam w piątek Biało-Czerwoni, którzy pewnie rozprawili się z Czarnogórą 27:20 podczas odbywających się w Polsce i Szwecji mistrzostw świata. Pozostaje pytanie, jak ten mecz będzie wspominał Arkadiusz Moryto, który w pierwszej połowie ujrzał czerwoną kartkę.
Wielkimi krokami zbliża się powrót Korony Kielce do PKO Ekstraklasy. Na tydzień przed pierwszym meczem żółto-czerwoni zmierzyli się na własnym terenie z pierwszoligową Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Kielczanie, po trudnej rywalizacji, wygrali 2:1.
29 stycznia Korona Kielce wróci do gry w PKO Ekstraklasie. Przed beniaminkiem niezwykle karkołomne zadanie, aby utrzymać najwyższą klasę rozgrywkową w stolicy województwa świętokrzyskiego. Głos przed rozpoczęciem rundy zabrali również kibice żółto-czerwonych w oficjalnym oświadczeniu.
Biało-Czerwoni przystąpili do tego spotkania tak, jakby porażek z Francją, Słowenią i Hiszpanią po prostu nie było. Zmotywowani Polacy pokonali na parkiecie krakowskiej Tauron Areny Czarnogórę 27:20. Bohaterem tej rywalizacji byli szczypiorniści Industrii Kielce, a zwłaszcza fenomenalny Mateusz Kornecki.
Reprezentacja Polski, po przegranym meczu z kadrą Hiszpanii, straciła szanse na awans do ćwierćfinału mundialu. Turniej trwa jednak dla nich dalej. W piątek starcie z Czarnogórą, której barw broni Branko Vujović.
ŁKS Łagów upada. A wraz z nim szanse świętokrzyskiej piłki na powrót do rozgrywek centralnych i wyjście z okrutnego marazmu, w jakich znalazł się miejscowy futbol.

Copyright © 2023 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group