W Kielcach rozpoczynają się mistrzostwa Polski w bilard. W gronie faworytów zawodnicy z Kielc

12-12-2021 09:51,
Maciej Urban

Już od niedzieli Kielce staną się bilardową stolicą Polski. W tym dniu rozpocznie się bowiem najważniejsza indywidualna impreza w 2021 – Mistrzostwa Polski w Bilard Mężczyzn i Kobiet.  

Zawody rozegraną w hotelu Binkowski, gdzie specjalnie na tą okazję przywiezionych i zamontowanych zostanie 8 nowych stołów bilardowych i przygotowana arena telewizyjna. Na starcie stanie wyselekcjonowana po całorocznych kilkunastu turniejach Grand Prix Polski najlepsza grupa zawodniczek i zawodników.

Z kilkuset osób które cały rok walczyło o udział w imprezie w Kielcach zagra najlepszych 32 mężczyzn i najlepsze 12 pań. W tym gronie nie zabraknie nazwisk znanych z aren bilardowych nie tylko w Polsce, ale Europie ale i na świecie. 

Wśród uczestników są bowiem min. Karol Skowerski (Nosan Kielce) i Wojciech Szewczyk (Bilardo.pl Dekada Sosnowiec) wicemistrzowie świata w parach i wielokrotni mistrzowie Polski. Wojtek to też lider obecnego rankingu i obrońca dwóch złotych medali wywalczonych przed rokiem. Karol natomiast to również trzykrotny mistrz Europy, który po chorobie wraca do dobrej gry.

Na starcie zobaczymy aktualnych medalistów mistrzostw Europy zakończonych zaledwie miesiąc temu w Turcji. Będzie to min. Mieszko Fortuński (Baribal Zagłębie Lubin) – mistrz Europy w 10 bil, Sebastian Batkowski i Tomasz Kapłan (obaj Nosan Kielce) i Mariusz Skoneczny (Lipiński Dachy Tomaszów Maz.) brązowi medaliści mistrzostw Europy i Daniel Macioł (Bilardpl. Dekada Sosnowiec) wicemistrz Europy 10 bil. W gronie pretendentów do medali rozpatruje się również bardzo młodych utalentowanych medalistów mistrzostw świata juniorów – mistrza świata Dominika Jastrzębia (UKS Fair Play Jaworzno) oraz wicemistrza świata Szymona Kurala (TCF HUB Kraków) oraz bardzo doświadczonego wicelidera rankingu Polski Radosława Babicę (Akademia bilardowa Rokietnica).

W gronie pań głównymi faworytkami są aktualna mistrzyni Europy w 8 bil i zawodniczka, która wywalczyła nominacje na World Games Oliwia Zalewska z Poznania oraz obrończyni dwóch złotych medali Monika Ząbek (Baribal Zagłebie Lubin). Oczywiście szanse na tytuł ma 14 krotna mistrzyni Polski Izabela Łącka (UKS Faira Play Jaworzno) oraz zaledwie 17 letnia mistrzyni Europy juniorek i dwukrotna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Polski Dominika Pawełczyk (UKS Miłek Wiślica) .

Zawody są jedną z głównych kwalifikacji do kadry narodowej oraz imprez głównych. Przepustkę na przyszłoroczne marcowe Euro wywalczą w kategorii mężczyzn pierwszy i drugi zawodnik rankingu Polski a w przypadku kobiet zwyciężczyni. Wszyscy mistrzowie Polski natomiast uzyskają awans do kadry narodowej. Dodatkowo liderzy rankingów mogą liczyć na pełne finansowanie głównych startów w roku 2021 czyli wsparcie finansowe w kwocie około 50.000 złotych.

Z zawodów zostanie przeprowadzona transmisja na żywo na kanale TVSPORTPL ze wszystkich stołów. Łącznie będzie eto kilkaset godzin emisji. Oczywiście główna uwaga skupi się na stole finałowym oraz specjalnym studio mistrzostw, które poprowadzi kielecki dziennikarz,  a gośćmi będą uczestnicy mistrzostw, trenerzy i zaproszone osoby. Spotkania komentować będą również gościnnie zawodnicy.

Rywalizacja rozpocznie się w poniedziałek o 8.30, a zakończy w piątek o godzinie 17.30. Uroczyste otwarcie odbędzie się w poniedziałek o 15.00. Rozdanych zostanie sześć kompletów medali po trzy wśród kobiet i mężczyzn.

Nad całością czuwać będzie kilkunastoosobowa ekipa sędziowska, techniczna i telewizyjna. Impreza została wsparta środkami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Brześć Sp.J z Brześcia Kujawskiego, Bilardsklep z Mysłowic, Saluc z Belgi, Rasson z Chin, MC Dermott z USA.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Sekretarz Stany w Ministerstwie Sportu i Turystki p. Anna Krupka, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz i Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta. 

Od piątku do niedzieli rywalizować będą natomiast biznesmeni. Na starcie stanie blisko 50 osób, dla których bilard jest pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Będą to min. biznesmeni, aktorzy, dziennikarze. Tutaj wśród faworytów są również przedstawiciele biznesu z Kielc w tym min. Grzegorz Nowak – prezes NOSAN czy Ryszard Olbromski – szef CONTACT.

Fot. Maciej Urban

Projekt i wykonanie: CK Media Group