Historyczny wynik AZS UJK Kielce. Błaszkiewicz: Gra zespół, a nie nazwiska

24-05-2021 15:05,
Mateusz Kaleta

Drużyna kieleckich studentów AZS UJK Kielce jest drugą siłą województwa świętokrzyskiego w piłce ręcznej. "Akademicy" zajęli czwarte miejsce w pierwszej lidze i teraz czekają na decyzje związku. Taka pozycja może dać im szansę rywalizowania w przyszłym sezonie w nowoutworzonej lidze centralnej. Aby tak jednak było, zgodzić musi się wiele czynników. Na razie kielczanie czekają na rozwój wydarzeń i cieszą się z sukcesu. - Zrobiliśmy naszym rywalom psikusa - nie ukrywa trener Tomasz Błaszkiewicz, który poprowadził studentów do historycznego sukcesu.

To samo, czwarte miejsce kielczanie zajęli w pierwszej lidze w ubiegłym roku, ale wtedy sezon został przerwany przez COVID-19. Teraz AZS UJK Kielce potwierdził swoją dyspozycję na boisku, zostawiając w tyle inne kluby z regionu i grając jak równy z równym z najlepszymi. Przy tym kielczanie dostarczyli mnóstwo emocji, bo meczów, które rozstrzygały się na styku w ostatnich sekundach w tym sezonie nie brakowało. "Akademicy" finiszowali "oczko" przed KSZO Ostrowiec Św., które z gwiazdami w składzie miało duże zakusy na ligę centralną. 

W ostatnim meczu sezonu AZS UJK Kielce pokonał na wyjeździe MTS Chrzanów 24:20. Ten triumf przy jednoczesnej porażce KSZO z Padwą Zamość dała kieleckim studentom miejsce tuż za podium. O emocjach i rollercoasterze w końcówce sezonu, a także przyszłości klubu i szansach na grę z najlepszymi w lidze centralnej rozmawiamy z trenerem kieleckiego zespołu Tomaszem Błaszkiewiczem. - Każdy mecz miał swoją historię - mówi szkoleniowiec, podsumowując sezon 2020/21.

Ochłonął już pan z emocji po ostatnim meczu sezonu?  

- Czynnik emocji miał duże znaczenie, ale starałem się od samego początku nie prowokować takich sytuacji. Choć one były nieuniknione, kilka błędów w meczu z Chrzanowem nam się pojawiło. Z drugiej strony przeciwnik też je popełniał. Z przebiegu gry było widać, że mieliśmy więcej sił i szerszą ławkę. Pomimo kontuzji, które w tym sezonie nas dotykały, miałem do dyspozycji sporo zawodników. Na początku to gospodarze wyszli na prowadzenie, a my próbowaliśmy gonić. Pod koniec pierwszej połowy zbudowaliśmy przewagę i jej nie oddaliśmy już do końca.

W końcówka sezonu była w wykonaniu AZS UJK Kielce imponująca. Trzy zwycięstwa z rzędu wywindowały drużynę na historyczne miejsce w tabeli. 

- Ta seria, ale też rekordowa liczba remisów, jakiej nie miał nikt w lidze. Wygraliśmy osiem meczów, sześć przegraliśmy i sześć zremisowaliśmy. Te remisy dawały nam dwa lub jeden punkt i zbierane w ten sposób punkty dawały nam poczucie, że nie przegrywamy. Przegrać sześć na dwadzieścia meczów to nie jest dużo, a czwarte miejsce jest zasłużone. Z praktycznie każdym zespołem walczyliśmy jak równy z równym. Końcówka w naszym wykonaniu była mocna. 

Co było receptą na sukces?

Myślę, że nasze ustawienie. W trakcie całego sezonu mieliśmy różne braki kadrowe i musieliśmy szukać nowych rozwiązań. Z bramki wypadł nam Filip Jastrząb, potem nasz filar w obronie Kuba Bulski oraz Piotr Gasin, który był jednym z najlepszych zawodników poprzedniego sezonu, a teraz z powodów osobistych musiał odpuścić. Struktura zespołu została trochę zaburzona i musieliśmy go postawić od nowa. Chwilę nam na to zeszło. Drugą rundę graliśmy już bardzo dobrze. Głównym punktem do tego było dobre ustawienie w obronie. Na słowa pochwały na pewno zasługują Kacper Pawłowski i Krzysztof Bernacki, którzy w drugiej rundzie stanowili nasz filar w obronie. To między innymi dało nam czwarte miejsce. 

W rundzie wiosennej zanotowaliście duży awans. Po pierwszej części sezonu AZS UJK był ósmy w tabeli. 

- Byliśmy cierpliwi. Od samego początku mówiłem chłopakom, aby byli cierpliwi i że znajdziemy właściwe ustawienie. To nam się udało – w ataku i w obronie. Zaprocentowała też praca w zimie. Przydarzały nam się kontuzje, ale one nie były poważne, bo chłopaki wracali do gry po dwóch, trzech tygodniach. Podeszli do swojej pracy bardzo poważnie. Po pierwszej rundzie mieliśmy bardzo duży niedosyt, bo wszystko nam się rozleciało przez urazy. Ale w drugiej części sezonu znaleźliśmy już swój klucz. W perspektywie całego sezonu to ogromny sukces.

Z którego meczu jest pan najbardziej dumny? 

- Ciężko wybrać jeden. Ten sezon przyniósł nam mnóstwo pozytywnych emocji i dużo radości. Każdy mecz miał swoją historię. Pamiętam takie spotkania, w których zupełnie nie powinniśmy przegrać, jak na przykład z SMS-em. To była nasza wielka wtopa. Do myślenia daje pierwszy mecz z Zamościem, który dał nam wielkiego kopa. Przegrywaliśmy, w ostatnich sekundach bramkę zdobył bramkarz, którego trafienie dało nam jeden punkt. Dzisiaj ten jeden punkt daje nam czwarte miejsce na koniec sezonu. To był niesamowity mecz. Co prawda czuliśmy po nim niedosyt, bo przegraliśmy w karnych, ale w ogólnym rozrachunku rzut bramkarza przez całe boisko i to z golkiperem rywali między słupkami, to coś niesamowitego. Do tego mecz z Sosnowcem, w którym bramkę zdobyliśmy na trzy sekundy przed końcem, podobnie ostatnio z Zawierciem. W Końskich mecz nam się nie układał, a w ostatnich sekundach wyszliśmy na prowadzenie i ostatecznie zremisowaliśmy. Tych spotkań, które będziemy wspominać, było kilka. Najbardziej zapadną w pamięci te, w których wygrywaliśmy w końcówkach.

Za Łomżą Vive Kielce jesteście drugą najlepszą drużyną w województwie świętokrzyskim. Jest powód do dumy, że udało się zostawić rywali w tyle?

- Oczywiście. Z zespołami z Sandomierza, Końskich, czy Ostrowca przyjaźnimy się, trenerzy się znają, zawodnicy też. To ogromna satysfakcja, że z takim budżetem i tak młodymi zawodnikami, zrobiliśmy tak dobry wynik. Mamy jeden z najmłodszych zespołów w lidze i tylko dwóch, trzech starszych graczy w kadrze. Bazujemy na „akademikach”. Porównując się z Ostrowcem, gdzie w zespole występuje Tkaczyk, Grabarczyk, Jędrzejewski, Grabowski – to zawodnicy, którzy mają przeszłość Superligową i kadrową. Pokonanie ich na koniec sezonu jednym punktem w tabeli daje niesamowitego kopa. Gra zespół, a nie nazwiska. Chłopcy mają dużą motywację, że mogą walczyć z najlepszymi.

Po tak zaciętym, emocjonującym sezonie przyda się chwila wytchnienia?

- Już odliczam dni do urlopu. Powoli kończymy sezon, został nam jeszcze okres roztrenowania, który potrwa trzy tygodnie, aby w tym czasie wyciszyć organizmy po całym sezonie. W czerwcu będziemy jeszcze w miarę aktywni, ale w lipcu planuję odpocząć. W tym okresie będzie już mniej emocji. Osobiście zostało mi jeszcze trochę emocji związanych z pracą w Łomży Vive. Został nam do zdobycia puchar i mistrzostwo Polski, ale już odliczam dni do wyjazdu na zasłużony urlop.

Co czeka klub po zajęciu czwartego miejsca? 

- Czekamy na decyzję związku. Wiemy, że do ligi centralnej bezpośrednio awansują trzy pierwsze zespoły. Związek ma pomysł, aby dokooptować do nich na zasadzie dzikiej karty dwa zespoły z czterech czwartych miejsc. Tak naprawdę nie ma na to ani regulaminu, ani w tym momencie żadnego pomysłu. Czekamy na propozycję Komisarza Ligi Piotra Mystkowskiego – czy to będzie jakiś turniej, czy zestawienie dotychczasowych wyników. Wtedy zastanowimy się, co z nami będzie – czy mamy jakąś możliwość gry w lidze centralnej, czy nie. Na tę chwilę cieszymy się z tego, co zrobiliśmy. Czekamy spokojnie, bez większych emocji.

Kiedy ta decyzja może zapaść?

- Mam nadzieję, że stanie się to już w tym tygodniu. Ta decyzja będzie determinować nasze kolejne działania – czy mamy trzymać dalej chłopaków „pod prądem”, czy dać im odpocząć. Być może będzie trzeba się wykazać jeszcze na boisku, w turnieju, a może tylko od strony organizacyjnej. Czekamy, bo związku nie dogonimy (śmiech). Zrobiliśmy naszym rywalom małego psikusa, wyprzedzając ich na koniec.

Już kiedyś na drodze AZS UJK do pierwszej ligi stanęły kwestie finansowe. Klub jest gotowy, aby organizacyjnie powalczyć o ligę centralną?

- Ciężko w tym momencie powiedzieć, bo niezbyt się na tym skupialiśmy. Nie mieliśmy możliwości i potrzeby myślenia o tych sprawach. Jeśli zapadną decyzje, będziemy zastanawiać się nad kolejnymi ruchami. Będzie trzeba postarać się o sponsorów, porozmawiać z miastem, czy taka liga jest w Kielcach potrzebna. Organizacyjnie pewnie będziemy sobie próbowali poradzić, ale wiadomo, że będą szły za tym znacznie większe koszty. Czekałyby nas wyjazdy na całą Polskę, a nie tylko w regionie. Pójść za tym musiałaby też jakość zawodników. Trzeba by pozyskać kilku graczy, którzy pozwoliliby nam się utrzymać w lidze centralnej.

Co pan sądzi o samym pomyśle reorganizacji rozgrywek?

- To na pewno dobra idea, aby poziom szedł w górę. W pierwszej lidze centralnej zagrają najlepsze zespoły z całej Polski, ale rodzi się pytanie co z tymi, które zostaną w lidze regionalnej. To będzie osiem zespołów, oddzieli się najlepszych od słabszych. Nie chciałbym, żeby zdarzyła się sytuacja, w której te zespoły przestaną funkcjonować, przestaną być dotowane, znajdą się na bocznym torze. Zawsze bardzo robiłem takie rzeczy cierpliwie. Awans z trzeciej ligi, gra na tym poziomie, potem promocja do drugiej, pierwszej ligi. Nie udało się osiągnąć sukcesów strukturalnie, to kolejne lata cierpliwie pracowało się na swoją szansę. Podobnie z ligą centralną - można było to zrobić na spokojnie, na przykład poprzez stworzenie dwóch pierwszych lig: północ-południe, jak to było za starych czasów. Może to miałoby sens? Teraz jest inny pomysł, dlatego czekamy co z niego wyniknie.

Co czeka AZS UJK Kielce latem? 

- Obawiamy się trochę zmian. Utworzenie centralnej ligi powoduje, że lepsi zawodnicy chcą w niej grać i co za tym idzie, może odejść od nas dwóch, trzech ważnych graczy. Nie stanę im na drodze, ponieważ to są ich marzenia. Pójdą grać do ligi wyżej i niestety osłabią nasz zespół. Zdaję sobie też sprawę, że kolejni zawodnicy kończą już swoje kariery. Czeka nas duża rewolucja, ale liczę, że pojawi się młodzież, która będzie się uczyć piłki ręcznej. Taką nadzieję dał Kacper Pawłowski, który przyszedł do nas w tym roku, czy Filip Zdziech, który trafił do nas z rezerw Łomży Vive i podczas nieobecności Kuby Bulskiego pokazał, że młodzi też potrafią i są w stanie wykorzystać swoją szansę. Czekamy na to, co się wydarzy. Jeśli w Kielcach będzie liga centralna, to zawodnicy od nas nie odejdą. Ale jeśli nie, to liczę się z tym, że kilku graczy u nas zabraknie.

Co z najlepszym strzelcem, Danielem Goliszewskim? Jego odejście jest już przesądzone?

- Na tę chwilę zdecydowaliśmy, że nie będziemy go zatrzymywać. Jego chęć odejścia była motywowana szansą gry w wyższej lidze. Natomiast jeśli taka okazja pojawiałby się w Kielcach, to myślę, że Daniel nie szukałby zmian. Tego na tę chwilę nie wiemy i ciężko go powstrzymywać przed decyzjami. Z tego co wiem, to jeszcze nie podpisał z nowym klubem kontraktu i będzie się to rozstrzygać w najbliższych dniach.

Wydaje mi się, że sami siebie zaskoczyliście tym czwartym miejscem.

- Chyba tak. Po pierwszej rundzie nikt się nie spodziewał, że jesteśmy w stanie tak dobrze zagrać. Taka fajna niespodzianka. Aczkolwiek na początku sezonu liczyliśmy na więcej – celowaliśmy w trzecie miejsce. Natomiast z przebiegu pierwszej rundy bralibyśmy tą czwartą pozycję w ciemno.

Jaka przyszłość czeka pana?

- Pomidor (śmiech). Nie wiem. Zobaczymy na rozwój sytuacji, zobaczymy czy będziemy próbowali się piąć wyżej. Wszystko będzie zależne od tego, ilu zawodników odejdzie, a ilu zostanie, czy dostaniemy dotacje i tak dalej. Stoimy trochę w takim niewiadomym punkcie. W którą stronę pójdę ja i klub, zależy trochę od decyzji związku. 

Rozmawiał: Mateusz Kaleta

fot: Patryk Ptak / AZS UJK Kielce

Ostatnie wiadomości

Arcyważne i ciekawe spotkanie przed Koroną Kielce. Żółto-czerwoni sprawdzą umiejętności na tle lidera PKO Ekstraklasy, Wisły Płock - informujemy, gdzie obejrzeć mecz w telewizji.
Korona Kielce jedzie na teren lidera PKO Ekstraklasy. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego zmierzą się z drużyną, z którą nigdy nie grało się łatwo w delegacji.
– Będą robili swoje, to bardzo niebezpieczna drużyna mająca swój styl i dla każdego będą wymagającym przeciwnikiem. Trener Ojrzyński to bardzo fajna postać w polskiej piłce. Szanuję go i on to wie – powiedział szkoleniowiec Wisły Płock, Pavol Stano.
Wisła Płock będzie kolejnym rywalem Korony Kielce. Do spotkania dojdzie w sobotę o godzinie 15. – Nie przez przypadek mają tyle punktów i przyjemnie patrzy się na ich grę. Raczej nikt nie spodziewał się, że tak wystartują. Ale mamy plan na to spotkanie i jedziemy po to, żeby wygrać – zapowiada Jakub Łukowski, zawodnik żółto-czerwonych.
Sędzia Damian Gawęcki z Kielc już w ten weekend zadebiutuje na boiskach Fortuna 1. Ligi.
To już XIV edycja imprezy organizowanej przez rodzinę, przyjaciół tragicznie zmarłego Szczepana.
Piłkarze Korony Kielce w ostatniej kolejce przegrali swoje pierwsze spotkanie domowe w tym sezonie z Wartą Poznań. Czy podopiecznym Leszka Ojrzyńskiego uda się wrócić na właściwą ścieżkę w rywalizacji wyjazdowej z Wisłą Płock? W dzisiejszej zapowiedzi poruszymy również temat promocji Super11 bonus, w której Superbet umożliwia swoim klientom wygranie wyjazdu na Mistrzostwa Świata w Katarze!
Przed ekipą Leszka Ojrzyńskiego trudne starcie z liderem PKO Ekstraklasy. Kielczanie w sobotę zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock. W najbliższym czasie meczów poza Suzuki Areną nie zabraknie, bo na pięć spotkań, aż cztery odbędą się na terenie rywala.
Sędzia Tomasz Kwiatkowski poprowadzi najbliższe spotkanie Korony Kielce. Mecz w Płocku z liderującą Wisłą będzie dla warszawiaka dwudziestym szóstym z udziałem żółto-czerwonych.
Kapitan Łomży Industria Kielce, Alex Dujshebaev nabawił się urazu uda. Hiszpan przebywa wraz z zespołem na obozie w Santander, jednak nie jest brany pod uwagę do kadry na mecze sparingowe.
Łomża Industria Kielce przegrała nieznacznie pierwszy przedsezonowy sparing na hiszpańskim obozie w Santander. Mistrzowie Polski ulegli Helvetii Anaitasuna 32:33.
Nie jest to łatwy mecz do oceniania przez pryzmat statystyk. W końcu Korona Kielce od 12. minuty grała w osłabieniu i każdą z liczb trzeba interpretować w kontekście zdarzenia, którego negatywnym bohaterem był Sasa Balić.
Nadeszła długo wyczekiwana przez wszystkich kieleckich kibiców chwila. Na Suzuki Arenie rozpoczęły się pracy polegające na wymianie szarych krzesełek na siedziska żółto-czerwone.
Wygląda na to, że Dawid Błanik w końcu jest bliski powrotu do gry w pierwszym zespole Korony Kielce. Zawodnik ma za sobą występ w rezerwach przeciwko KSZO Ostrowiec, zaś dziś z ust trenera Leszka Ojrzyńskiego padł jasny przekaz.
Niegdyś podopieczny Leszka Ojrzyńskiego, dziś rywal w ligowej stawce na ławce trenerskiej. Korona Kielce w sobotę zmierzy się z Wisłą Płock, liderem PKO Ekstraklasy, prowadzoną przez Pavola Stano.
Balić wypada na 4 mecze. Kontuzja Corrala nie odpuszcza. Do dyspozycji Leszka Ojrzyńskiego jest Dawid Błanik, czy Łukasz Sierpina. Jaki kształt przybierze ostatecznie kadra Korony na mecz Wisłą Płock.
Po raz kolejny przyszło nam wybrać najlepszego zawodnika Korony Kielce. Tym razem materiałem badawczym było spotkanie żółto-czerwonych z Wartą Poznań, które kielczanie przegrali na Suzuki Arenie 0:1.
Znamy finał brutalnego wejścia Sasy Balicia w spotkaniu Korony Kielce z Wartą Poznań. Zawodnik żółto-czerwonych na początku meczu wszedł wyprostowaną nogą w stopę Miguela Lusia i z miejsca dostał czerwoną kartkę.
Swój udział w zwycięstwie Korony nad KSZO miało kilku zawodników z pierwszej drużyny, w tym Łukasz Sierpina, który w środowym meczu zagrał na dwóch różnych pozycjach.
Przed Koroną Kielce kolejne spotkanie w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasa. Po porażce z Wartą Poznań zawodnicy Leszka Ojrzyńskiego zmierzą się z Wisłą Płock, która nie dość, że jest rewelacją sezonu, to zajmuje jeszcze pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Czy „Koroniarze” mają szansę z „Nafciarzami”?
Bardzo emocjonujące spotkanie zobaczyli fani na stadionie przy ulicy Szczepaniaka. Druga drużyna Korony Kielce po dobrej pierwszej i słabszej drugiej odsłonie pokonuje KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Bramki dla gospodarzy zdobyli Hubert Szulc i Jakub Konstantyn. Dla gości trafił Chernii.
Kielecki klub ruszył do ofensywy transferowej i już zaprezentował dwóch nowych zawodników. Ci przystąpią z Polonią Kielce do startującego 10 września sezonu I ligi tenisistów stołowych.
Szczypiorniści Łomży Industria Kielce są aktualnie w Hiszpanii, gdzie przygotowują się do nowego sezonu. Jednym z etapów treningowych jest udział w turnieju w Laredo, w ramach którego mistrzowie Polski zagrają dwa spotkania. Na początek zmierzą się z Helvetią Anaitasuna.
Już na samym początku rozgrywek Sasa Balić udowodnił kieleckim kibicom, że jest postacią waleczną i charakterną, a przy tym reprezentuje odpowiednio wysoki poziom piłkarski. Jednak w ostatnim meczu przesadził i czekają go za to konsekwencje.
Już w środę 17 sierpnia druga drużyna Korony Kielce rozegra swój trzeci mecz w rozgrywkach III ligi. Rywalem żółto-czerwonych będzie KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Derby województwa odbędą się przy Szczepaniaka.
W 5. serii gier ponownie na trybunach dominował Widzew Łódź. Mecz Korony z Wartą zaliczył frekwencyjny wynik na podium minionej kolejki.
Ten mecz pozostanie na długo w pamięci kieleckich kibiców, ale głównie za sprawą nieodpowiedzialnego zagrania Sasy Balicia zakończonego czerwoną kartką, a także ręki Adriana Danka skutkującej rzutem karnym. Obie te sytuacje zostały poddane weryfikacji VAR. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z meczu Korona - Warta zakończonego wynikiem 0:1.
Za nami długi, świąteczny, weekend nad Wisłą okraszony 5. kolejką najlepszej piłkarskiej ligi w kraju. Miniona seria spotkań przyniosła pierwszą utratę punktów przez drużynę Pavola Stano, czy trzecią porażkę mistrza Polski, Lecha Poznań.
Wisła Kraków znalazła swojego pogromcę w Fortuna 1. Lidze. Po kapitalnej drugiej odsłonie krakowską drużynę zatrzymał GKS Tychy.
Mistrzowie Polski przystąpili do tygodniowego obozu przygotowawczego w miejscowości Santander. Także tam kielczanie Łomży Industria rozegrają dwa spotkania kontrolne. – To są profesjonaliści, wiedzą co mają robić. Trochę ponarzekają, ale wszyscy mocno trenują – mówi trener przygotowania motorycznego, Krzysztof Paluch.

Projekt i wykonanie: CK Media Group