Najstarszy sport walki, czy znasz jego nazwę?

16-09-2019 12:28,
Piotr K

Sporty walki znane są już od… prehistorii! Różne formy walki wręcz znane były ludzkości od początku jej dziejów. Mocno rozwinęły się w czasach starożytności, w Grecji i Imperium Rzymskim. Jak się nazywa najstarszy sport walki?

Sporty walki – trudna sprawa

Sporty walki to dość trudne dyscypliny, a mimo to są popularne i to od wieków. Czemu to wymagający sport? Sporty walki wymagają niezawodnej techniki, wytrzymałości na ból oraz... cierpliwej obserwacji przeciwnika. Podobnie czujnym trzeba być chyba tylko przy... stole pokerowym. Dzięki usługom online możesz bardziej skupić się na umiejętności gry niż rozgryzaniu przeciwnika. Cadoola kasyno zbiera dobre opinie, gdyż w ofercie ma sporo nowych gier pokerowych, może warto sprawdzić? 

Zapasy – najstarszy sport świata

Za najstarszy sport walki uznaje się zapasy, czyli wrestling. Uprawiono go już w prehistorii, choć nie jako sport, ale formę obrony przed napaścią czy zdobywania pożywienia. Skąd to wiemy? Widać to na naskalnych malowidłach – te w Lascaux z Francji sprzed 17 000 lat przedstawiają zapaśników, podobne rysunki odnaleziono w jaskiniach w Libii, które datowane są na 6000 lat p.n.e. oraz w Mongolii – 7000 lat p.n.e. Z kolei w Japonii w jaskiniach znajdują się prahistoryczne rysunki z zapasami sumo. W Egipcie malowidła sprzed 3400 roku p.n.e. przedstawiają także walkę, która przypomina zapasy. To sprawia, że wrestling to nie tylko najstarszy sport walki, ale ogólnie najstarszy sport na świecie!

Rozrywka filozofów

W czasach starożytnych zapasy w dalszym ciągu były lubiane i praktykowane, nawet przez filozofów. Platon był zapaśnikiem, podobnie Sokrates. Zapasy były dla nich formą przysposobienia do prawdziwej walki wręcz, czasem wymaganej w trudnych warunkach życiowych starożytności. Zapasy są przedstawione na wielu starożytnych dziełach i malowidłach.

Sporty walki na pierwszych olimpiadach

Nic dziwnego, że zapasy trafiły także na pierwsze igrzyska olimpijskie. Zanim powołano do życia olimpiadę, rozgrywano w Grecji antycznej zawody zapaśnicze, a także bokserskie. Znany był też sport o nazwie pankration – ta dyscyplina łączyła uderzenia, rzuty, chwyty i kopnięcia. Na olimpiadę trafił właśnie pankration, zapasy i boks. Grecy musieli także oddawać się walkom wręcz, boksowi i parafią w czasie służby wojskowej.

Boks mocno ewoluował

Zapasy i boks w czasach antycznych były mocno brutalne i niejednokrotnie kończyły się śmiercią jednego z zawodników. Na szczęście dyscypliny te ewoluowały, zwłaszcza boks, który w czasach nowożytnych zyskał wiele zasad pozwalających na większe bezpieczeństwo zawodników i bardziej sprawiedliwe rozstrzyganie starć. Krótka historia kształtowania się zasad bokserskich:

· W XVIII wieku pierwszy mistrz bokserki Anglii, James Figg założył szkołę nauki boksu. Wtedy jeszcze nie używano rękawic.

· W 1730 roku po Figgu szkole przejął Jack Broughton, który także został mistrzem, a do tego ustanowił reguły bokserskie. Dzięki temu po raz pierwszy pojawiły się spójne zasady, bo przedtem ustalano je ad hoc przed spotkaniem. Broughton miał osobistą motywację, by wprowadzić pewne reguły, bo po walce z nim, w wyniku obrażeń, zmarł bokser George Stepehnsow.

· Zasady Broughtona wprowadzono w życie w 1743 roku. Przewidywały one m.in. zakaz ciosów poniżej pasa, zakaz gryzienia i drapania oraz zakaz uderzania leżącego przeciwnika.

· Reguły Broughtona nie ograniczyły brutalności bokserskich spotkań. W połowie XIX wieku wprowadzono kolejne zasady o nazwie London Prize Ring Rules.

· W roku 1867 wreszcie wszedł w życie nakaz noszenia rękawic bokserskich, w ramach kolejnego zestawu reguł o nazwie Queensberry Rules. To one w dalszym ciągu uchodzą za podstawowe zasady bokserskie.

· W 1904 roku boks trafił na olimpiadę.

Sporty walki ze Wschodu

Warto jeszcze zerknąć na Daleki Wschód, gdzie sporty walki rozwijały się swoim rytmem. Pierwsze wzmianki o ćwiczeniach z zakresu samoobrony pochodzą sprzed 2600 roku p.n.e. – w Chinach taoistyczni mnisi ćwiczyli sztuki walki. Około 2670 roku p.n.e. Nefrytowy Cesarz stworzył system walki Czio-Ti,  celem rozwijania umiejętności wojskowych. Na Wschodzie w tamtych czasach sporty walki były częścią szkolenia armii.

 

Dodaj komentarz

Projekt i wykonanie: CK Media Group