Czym się różni bilard od snookera?

11-07-2020 14:54,
Piotr K.

Bilard jest jedną z najstarszych znanych gier stołowych, której zasady na przestrzeni wieków nieznacznie się zmieniały. Już w XV wieku na dworze francuskiego króla Ludwika XI grywano w bilard. Sama zresztą sama pochodzi od francuskiego słowa „billart”, czyli buława, bo pierwotnie właśnie buław używano do przetaczania kul. Niemal każdy kojarzy bilard z knajp i barów, ale czym jest snooker? I czy różni się znacząco od bilardu?

Bilard i snooker

Bilard to ogólna nazwa gry, w ramach której wyróżnia się kilka rodzajów gry. Snooker jest jedną z odmian bilardu, podobnie jak ósemka i dziewiątka. Mimo mylącej nazwy snooker jest po prostu inną wersją bilardu – taką, która wymaga może większej precyzji oraz umiejętności analitycznego myślenia niż towarzyski bilard. Jest w nim też na pewno więcej logiki niż w popularnym pokerze. Oficjalnie polski poker online nie istnieje, jednak są stowarzyszenia amatorskich i profesjonalnych graczy, które dążą do uwolnienia „pokera” spod obowiązującej ustawy. Na szczęście bilard i snooker są w Polsce zupełnie legalne. Jest nawet tzw. bilardowa ekstraklasa, czyli oficjalne rozgrywki tej dyscypliny na skalę ogólnokrajową.

Pool bilard

Pool bilard to oficjalna nazwa dyscypliny opartej na grze na stole pokrytym suknem, z głównym celem wbijania kul w ryzy. Nazwa pool bilard wywodzi się z tego, że w XVIII wieku bilard grano podczas oczekiwania na wyniki wyścigów konnych, które wówczas były nielegalne. Aby zatem ukryć proceder obstawiania środki zainwestowane przez graczy łączono w dużą pulę i chowano w kieszenie stołu bilardowego i stąd właśnie nazwa tej gry. 

Rodzaje bilardu klasycznego

Taki klasyczny bilard ma dwie najbardziej popularne odmiany.

Ósemka lub 8-ball

Gra dla dwóch osób. Jej celem jest wbicie wszystkich bil danego koloru – zarówno pełnych jak i połówek, do jednej z sześciu łuz wokół stołu. Gdy gracz wbije swoje bile, musi wbić czarną bilę z numerem 8. Nie można tego zrobić zanim wszystkie kolorowe bile przypisane do jednego z graczy nie zostaną wbite, bo oznacza to przegraną. Przegrywa również ten, kto wbije białą bilę. Taka wersja bilardu jest dostępna w większości klubów czy pubów mających stół bilardowy.

Dziewiątka lub 9-ball

Wersja zmodyfikowana ósemki. Także gra dla dwóch osób lub dwóch drużyn. Stół jest taki sam, jednak nie patrzy się tu na kolor bili, a jej numer. Gracze muszą wbić po kolei bile, zaczynając od tej z numerem 1, a kończąc na bili z numerem dziewięć. Chodzi o to by uderzać w bilę z najniższą cyfrą, a kolejność wpadania bil do łuz jest już dowolna. 

Snooker

Snooker to odmiana bilardu, która już różni się znacząco od ósemki i dziewiątki. Jest rozgrywana na większym stole z sześcioma kieszeniami – to inna nazwa na łuzy znane z klasycznego bilardu. W snookera gra dwóch graczy lub dwie drużyny. Jego historia sięga XIX-wiecznych Indii. Wojskowy Neville Chamberlain zmodyfikował bilard, dokładając dwie dodatkowe bile. I tak narodził się snooker, a jego nazwa oznacza żółtodzioba, czyli młodego kadeta. Pasowała w tamtym czasie, bo każdy, kto zaczynał w nią grać, był początkującym, z racji tego, że była to nowa odmiana bilardu. Obecnie snooker uważa się za grę dla gentlemanów, dlatego gra się w nią w koszuli, muszce i kamizelce. 

Zasady gry w snookera:

  • - Używa się 22 bili: 15 czerwonych, 6 kolorowych i 1 białej.
  • - Gracze zaczynają od trafiania czerwonymi bilami do kieszeni.
  • - Po czerwonej bili trzeba wbić bilę kolorową, która po wbiciu trafia ponownie na swoje miejsce.
  • - Bile kolorowe są ułożone na stole wedle stałej zasady.
  • - Kolejność wbijania bil kolorowych to: żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa i czarna.
  • - Za każde wbicie bili czerwonej otrzymuje się po 1 punkcie, zaś za kolorowe od 2 pkt za żółtą do 7 pkt za czarną, rosnąco, w kolejności odpowiadającej kolorom.
  • - Wbicie niewłaściwej kolorowej bili skutkuje faulem i brakiem punktów oraz przejęciem kolejki przez przeciwnika.
  • - Partię w snookerze, zwaną frame, wygrywa gracz z większą liczbą punktów.
  • - Maksymalna liczba punktów w partii to 147 punktów. 

Różnice między bilardem a snookerem

Różnice między bilardem klasycznym, jak ósemka czy dziewiątka, a snookerem dotyczą oczywiście zasad gry, ale nie tylko. W snookerze stół jest większy, ale bile są mniejsze, a kije dłuższe – nie mogą być krótsze niż 91 cm. Jest też więcej bili. Ponadto, jak już wspominano, bilard uznaje się za grę barową, towarzyską, zaś snooker za elegancki sport dla gentelmanów. 

fot: bigstockphoto.com

Dodaj komentarz

Projekt i wykonanie: CK Media Group