Radni o Koronie i antypromocji miasta. W tle... ławki, chodniki

04-08-2020 14:58,
Mateusz Kaleta

We wtorek kieleccy radni zdecydowali o przejęciu przez miasto stu procent akcji klubu Korona Kielce. Nie byli jednak jednomyśli. Przeciwko byli radni Koalicji Obywatelskiej - Katarzyna Zapała, Agata Wojda, Michał Braun i Anna Myśliwska, Jarosław Bukowski z klubu projekt Wspólne Kielce, Maciej Bursztein z Bezpartyjnych i Niezależnych i Marcin Chłodnicki z Lewicy. Wstrzymali się: Katarzyna Czech-Kurczek i Karol Wilczyński z KO oraz Dariusz Kisiel i Arkadiusz Ślipkowski z PiS. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

W niej szczególnie aktywnie uczestniczyła Agata Wojda, która zadała sporo pytań. Dopytywała, jak będzie wyglądał budżet klubu w nowym sezonie oraz jak miasto kontrolowało finanse spółki. - To, co na przestrzeni dziesięciu lat wydaliśmy już na Koronę to jedna trzecia budżetu na inwestycję na peryferiach miasta. Samo podniesienie kapitału to 70 mln złotych. Ale podawane przez państwa zobowiązania finansowa są nawet na poziomie 130 mln złotych. Jeśli nie znajdzie się nowy sponsor, inwestor, to teraz będzie tak samo. Teraz mówimy o dodatkowych 5 mln dla Korony, a w budżecie miasta na remont chodników zarezerwowano 4 mln złotych - apelowała radna.

- Pan prezydent niejednokrotnie podkreślał, że zmieni się podejście do sportu zawodowego w Kielcach. Chodzi o transparentność finansowania. Prezydent mówił o tym, że trzeba zmienić system finansowania tak, żeby był uzależniony od wyników sportowych. Teraz mówimy o utrzymaniu spółki niezależnie od wyników. Musimy postawić granicę, do jakiego poziomu finansowego miasto może pozwolić sobie na finansowanie klubu - przypominała.

Radni burzliwie dyskutowali nad wydatkami, jakie powinny stanowić priorytet dla samorządu. Poddawali w wątpliwość, czy jest nimi Korona Kielce. - Pieniądze miasta powinny być wydawane inaczej. Tym bardziej, że jeśli przejmiemy Koronę, nie będą to ostatnie pieniądze na ten klub - twardo broniła swojego zdania Agata Wojda.

- Podzielone zdania są nawet w moim klubie, jaki reprezentuję, czyli w Prawie i Sprawiedliwości. To nie jest tak, że dla wszystkich najważniejszy jest kolejny metr chodnika, czy kolejna ławka. Taką wartością jest też sport. Myślę, że nikt z mieszkańców nie będzie miał za złe, że chodnik powstanie później. Nie możemy ograniczać się tylko do dóbr materialnych. Myślę, że większość radnych docenia wartość, jaką niesie za sobą Korona Kielce. Czasami trzeba widzieć coś więcej niż ławki i chodniki - zauważał Jarosław Karyś.

Przeciwny był Michał Braun z Koalicji Obywatelskiej. - Jednym z największych problemów miasta jest jego zadłużenie, a dziś słyszę, że radni chcą miasto zadłużyć o kolejne 5 mln złotych. Nie zgadzam się, że stadiony będą puste. Możemy zagospodarować je dla juniorów, dla młodzieży. Główny stadion może być wykorzystany na koncerty. Nie jestem w stanie wyjść do mieszkańców i powiedzieć, że mamy pieniądze na Koronę, a powiedzieć, że nie mamy na szkoły, żłobki i tym podobne. Trzeba powiedzieć dość, są ważniejsze wydatki - grzmiał. Wytykał też dysproporcje między finansowaniem sportu kobiecego i męskiego. 

- W Kielcach od dawna trudno o rozsądek. Niekończące się ratowanie Korony pochłonęło już masę pieniędzy. Można to oszacować na 100-130 mln złotych. Jakie są efekty? Słaby sportowo klub z dlugami, który trzeba dziś wyciągać z bagna. Naprawdę nie umiemy wyciągać wniosków? Jak potem spojrzeć w oczy mieszkańcom - pytał Marcin Chłodnicki.

Radny PiS Dariusz Kisiel zaznaczał, że głosując "za", radni dają zgodę na zakup klubu "w ciemno". - Oferta, jaka leży na stole, jest bardzo dla miasta niekorzystna. Jestem rozczarowany, że prezydent Bogdan Wenta nie przedstawił nam wizji, jak spółka i klub miałyby funkcjonować w przyszłości. Powinniśmy o tym rozmawiać jeszcze przed nabyciem akcji. Ta wizja jest niezbędna, a my jej dzisiaj nie znamy - zaznaczał. Wtórował mu Jarosław Karyś. - Dajemy dziś duży kredyt zaufania panu prezydentowi - przypominał. 

- Uważam, że docelowo miasto powinno pozbyć się stu procent akcji klubu. Te 28% akcji było takim kwiatkiem do kożucha. Posiadając je, mieliśmy bardzo mało realnego wpływu na klub, a sporo obowiązków. Możemy przeznaczać wobec różnych klubów kwotę stałą, jako element promocji i inną uzależnioną od winików - mówiła Anna Kibortt. - Wcześniej przez dziesięć lat szukaliśmy inwestora - odpierała Agata Wojda.

Dariusz Kisiel zaznaczał, że w ostatnich latach miasto przeznaczało na klub środki w ramach promocji poprzez sport, ale Korona wcale nie była reklamą miasta. - Korona Kielce była traktowana jako feralne dziecko piłki nożnej. Wytykano wiele spraw: transfery, zarządzanie, prowizje menedżerskie, powiązania agentów z klubem. To była antypromocja miasta - mówił. 

- Zgoda na likwidacje Korony to zwijanie się Kielc. Nie chcę być grabarzem klubu z blisko 50-letnią tradycją - mówił wprost Kamil Suchański. 

Radni przegłosowali uchwały 14:7. We wtorkowe popołudnie odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, na którym zostanie dokończony proces dokapitalizowania spółki Korona SA.

Zapis relacji NA ŻYWO - kliknij TUTAJ

fot: Maciej Urban

Wasze komentarze

gnom2020-08-04 16:14:08
Jeśli Klub znowu będzie miejski, to powinien służyć miastu, powinni w nim grać zawodnicy z regionu, juniorzy, z dodatkiem 2-3 zawodników zagranicznych. Liczy się dobro miasta i regionu, E-klapa nie jest wtedy potrzebna, bo znowu wrócą czasy kiedy Korona służyła za paśnik dla różnej maści znajomych królika (do tej pory wielu z niej żyje, mam nadzieję, że spadek teraz to szemrane towarzystwo oczyści). A jak pojawi się nowy właściciel, najlepiej z regionu, to wtedy niech wydaje własną kasę licząc na zarobek. Na dobrze zarządzanym klubie można już w Polsce zarabiać, ale nie z bandą darmozjadów i biurokratów na ciepłych posadkach.
Tomek2020-08-04 16:29:40
W pierwszej kolejnosci trzeba Korone oczyscic z nierobow, nieudacznikow i pociagnac do idpowiedzialnosci osoby przez ktore wyparowaly z Korony wielkie pieniadze i zrobic wszystko aby te osoby odpowiedzialne za Korone Kielce poniosly odpowiedzialnosc za swoje czyny i znalazly sie za kratkami. Dosc utrzymywania towarzystwa wzajemnej adoracji.
szwagier z przetargu2020-08-04 16:38:04
Czekam aż ci państwo pochwalą się swoimi osiągnięciami, bo niektórzy z nich to już są radnymi bardzo długo. Co pozytywnego uczyniliście dla Kielc przez tyle lat? Śmiało, wymieńcie gdzie dzięki wam powstały te wyczekiwane chodniki i ulice. Tylko po kolei, żeby nikt dwa razy swoich zasług nie wymienił.
:(((2020-08-04 17:04:42
Pan Zajac jako prezes powinien odpowiadac za niegospodarnosc przed sadem.
Kibic i meloman2020-08-04 17:14:00
Jeśli chodzi o koncerty, to czekam na choćby jeden fajny zespół, który nie będzie z rynku disco polo. Panie Braun ma Pan pole do popisu, proszę spróbować go zorganizować, choćby w trakcie sezonu piłkarskiego. Podobnie jest na wielu stadionach w kraju i Europie. Nie musimy brać przykładu z dużych ośrodków jak Gdańsk, Warszawa czy Kraków. Koncert ciekawych i znanych artystów można zorganizować w mniejszych ośrodkach jak np. Gliwice, gdzie występowało wielu zagranicznych wykonawców.
Kto?2020-08-04 18:10:56
To kto Kielce wy-dy-mał? Niemcy? Prezes? A może wąsaty Wojtek?
Samopomoc Chamska2020-08-04 18:48:07
A ja postaram się przypomnieć wyborcom o tych którzy głosowali za marnowaniem publicznych pieniędzy przy najbliższych wyborach. I jeszcze jutro jakąś promocję miasta to robiło Vive PGE Kielce a nie jakieś dziadostwo koroniaste. Ale kasy naa piłkę ręczną to nie ma. Moim zdaniem wyjaśnienie całkiem proste Vive Kielce nie da się obsadzić swoimi patałachami a Koronę Kielce zwłaszcza w całości miejską zdecydowanie tak.
A.Wojtek2020-08-05 01:43:52
kuracja permanentna,picie Buskowianki z bąbelkami, kąpiele siarkowe,masaże lecznicze,inhalacje, bicze wodne, fajfy,dancingi,koncerty zdrojowe.
I tylko trzydzieści parę patoli miesięcznie.

Ostatnie wiadomości

Nie ma miejsca na primaaprilisowy żart. Korona Kielce staje przed obowiązkiem pokonania ostatniej drużyny w tabeli, jaką jest Miedź Legnica. Trzy punkty mogą okazać się niezbędne w batalii o utrzymanie – informujemy, gdzie obejrzeć mecz w telewizji.
W kwestii 1/8 finału Ligi Mistrzów wszystko jasne. Po środowo-czwartkowych konfrontacjach w grze o złoto tych prestiżowych rozgrywek zostało tylko osiem zespołów, w tym dwa z Polski!
- Trwają prace pielęgnacyjne przed meczem z Miedzią Legnica. Boisko zostało wstępnie skoszone i przewałowane. Wykonaliśmy oprysk z mikroelementami. W czwartek na głównej arenie trening odbyła pierwsza drużyna Korony. Pozostało do wykonania ostateczne koszenie i malowanie linii. W razie potrzeby jesteśmy przygotowani na rozłożenie mat ochronnych i folii, to przed zapowiadanymi obfitymi opadami deszczu - wyjaśnił Robert Łataś, greenkeeper z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach.
Miedź Legnica będzie rywalem Korony Kielce w sobotnim meczu rozgrywanym na Suzuki Arenie. Cel to wydostać się ze strefy spadkowej przy jednoczesnym odarciu legniczan z jakichkolwiek szans na pozostanie w elicie.
Roberto Corral nowym piłkarzem ukraińskiego Metalista Charków. Zawodnik podpisał kontrakt i został zaprezentowany tamtejszym kibicom. Hiszpan przebywał na miejscu od kilku dni, gdzie zdążył rozegrać towarzyski mecz z Dnipro-1 (3:3). – Po tym meczu miałem dobre przeczucia i byłem mile zaskoczony poziomem – opowiada dla oficjalnej strony klubowej.
27-letni sędzia – Patryk Gryckiewicz będzie rozjemcą meczu na Suzuki Arenie, gdzie w sobotę Korona Kielce podejmie Miedź Legnica. Dla pochodzącego z Torunia arbitra będzie to trzeci z udziałem żółto-czerwonych w dotychczasowej karierze.
Industria Kielce odpoczywa, a Liga Mistrzów gra dalej. Znamy niemal wszystkie rozstrzygnięcia 1/8 finału rozgrywek. Wiemy już, że w ćwierćfinale melduje się Orlen Wisła Płock, która zagra tam z Magdeburgiem. Ponadto poznaliśmy drużynę, która o Final4 zagra z ekipą Tałanta Dujszebajewa.
Historyczny wynik Orlen Wisły Płock! Drugi najmocniejszy zespół w kraju awansował do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Rywalizacja z HBC Nantes zakończyła się dopiero w rzutach karnych.
Poznaliśmy dokładny termin meczu Stali Mielec z Koroną Kielce. Spotkanie odbędzie się w szczycie weekendu majowego, choć dokładniej, jeszcze w ostatni dzień kwietnia. Będzie to okazja do rewanżu żółto-czerwonych za przegrany pojedynek na własnym boisku.
Bardzo ważny mecz przed Koroną Kielce. Jakub Łukowski zapewnia, że żółto-czerwoni naładowali baterie przed kluczowym etapem sezonu. W sobotę przeciwko Miedzi liczą wyłącznie na komplet punktów.
W najbliższą sobotę Korona Kielce wraca do ligowego grania po przerwie reprezentacyjnej. Żółto-czerwoni rozpoczynają kluczowy etap rozgrywek od jednego z najważniejszych meczów na własnym boisku. Na Suzuki Arenę przyjedzie bowiem ostatnia w tabeli Miedź Legnica.
Już w sobotę 1 kwietnia Korona Kielce podejmie na Suzuki Arenie Miedź Legnica. Trener Kamila Kuzera będzie mógł skorzystać z prawie najsilniejszej kadry. Prawie, bowiem z uwagi na zapalenie płuc w domowym zaciszu do zdrowia dochodzi Jacek Podgórski.
Już w niedzielę 2 kwietnia Industria Kielce podejmie we własnej hali Arged KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Będzie to znakomita okazja, aby wspólnie świętować sportowe emocje oraz nadejście wyczekiwanej wiosny. Kielecki klub przygotował dla najmłodszy wiele atrakcji.
PKO Ekstraklasa wkracza w ostateczną fazę, po której poznamy między innymi przyszłych spadkowiczów. O utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek walczy między innymi Korona Kielce, ale też Górnik Zabrze. Oba te zespoły skonfrontują się ze sobą na Śląsku już 6 kwietnia. Gospodarze mobilizują się i walczą o jak najlepszą frekwencję.
Za nami weekend meczów reprezentacji narodowych. Powołanie otrzymał między innymi Dominick Zator, który zameldował się na zgrupowaniu Kanady, która miała do rozegrania spotkania z Curacao i Hondurasem.
Sprawdziły się spekulacje na temat nazwiska nowego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Został nim Marcin Lijewski. Były wybitny zawodnik przejął stery pod Patryku Romblu.
Już w najbliższy weekend do gry wrócą kluby PKO Ekstraklasy, rozpoczynając najważniejszy etap sezonu. Kto sięgnie po mistrzostwo? Kto spadnie, a kto się utrzyma i przystąpi do kolejnego sezonu – 23/24? Organizatorzy rozgrywek właśnie udostępnili ramowy terminarz na następną kampanie najwyższego szczebla rozgrywek.
Był gracz Korony Kielce, Roberto Corral znalazł nowy klub. Hiszpański lewy obrońca będzie występował dla ukraińskiego Metalista Charków, a więc drużyny z najwyższego szczebla tamtejszych rozgrywek.
Dobre wieści przed arcyważnym meczem Korony Kielce z Miedzią Legnica. Do dyspozycji trenera Kuzery będą Kyryło Petrow i Piotr Malarczyk, informuje Radio eM Kielce. Na sobotnie spotkanie będzie przewidziany także Dominick Zator, który obecnie przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Kanady.
500 tysięcy złotych ma trafić z rezerwy budżetowej prezydenta Bogdana Wenty na konto Industrii Kielce. W poniedziałek doszło do spotkania urzędników, szefów klubów radnych Miasta Kielce oraz przedstawicieli klubu, a więc Bertusa Servaasa i Mariana Urbana.
W miniony weekend zawodnicy kieleckiej Akademii Muay Thai stoczyli pojedynki na dwóch imprezach: Superlidze K1 w Bieruniu oraz na Międzynarodowym Pucharze Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Kickboxingu w Opatowie.
W środę Polski Związek Piłki Ręcznej ogłosi nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Głównym kandydatem do zastąpienia zwolnionego Patryka Rombla jest były zasłużony kadrowicz.
Żółto-czerwoni w kwietniu rozegrają aż trzy spotkania na Suzuki Arenie i wszystko wskazuje na to, że będą to starcia niezwykle istotne w kontekście utrzymania na najwyższym szczeblu rozgrywek. Klub przygotował specjalny pakiet.
Marcus Godinho trafił do Korony Kielce zimą tego roku. W stolicy województwa świętokrzyskiego spędził już przeszło 2 miesiące. Jak po takim czasie ocenia nowe środowisko, klub, kolegów z drużyny i naszą ligę? Na te pytania odpowiedział w materiale klubowej telewizji żółto-czerwonych.
Zawodnicy trenera Pawła Sieczki awans wywalczyli dzięki zwycięstwu w tabeli Świętokrzyskiej Ligi Juniorów Młodszych, podczas gdy podopieczni trenera Pawła Grecaka promocję osiągnęli w trakcie turnieju barażowego.
Prawdopodobnie drugiego takiego zestawienia w całym świecie piłkarskim można ze świecą szukać. Od 2018 roku Korona nie potrafi ograć Miedzi, tak samo jak Miedź nie potrafi ograć Korony. Ten trend może się zmienić już w najbliższą sobotę.
Wielka gratka dla fanów sportów rowerowych. Już 1-2 kwietnia odbędą się IV Zawody o Puchar Telegrafu Kielce. Wciąż można się zapisać.
Gino Lettieri znalazł swoją trenerską przystań w litewskim FK Panevezys. Jednak jak zdradził sam zainteresowany w rozmowie z portalem 4-4-2, w ostatnich tygodniach otrzymał ofertę pracy w Lechii Gdańsk. Były szkoleniowiec Korony odmówił, a włodarze klubu z Pomorza postawili na Hiszpana, Dawida Badię.
Zaczęło się małym rozczarowaniem, ale z meczu na mecz zadowolenie kibiców rosło. Finalnie, z dziesięciu przedstawionych projektów, które rywalizują w ramach rozgrywek Polish Kit League, największym uznaniem cieszą się dwa z nich – prezentujemy komplet potencjalnych koszulek Korony Kielce na przyszły sezon.
Korona II Kielce przegrała na własnym boisku z Podlasiem Biała Podlaska 1:2 w meczu 21. kolejki III ligi. Na boisku w szeregach złocisto-krwistych pojawiła się liczna grupa piłkarzy pierwszego zespołu. Jedynego gola dla "dwójki" strzelił właśnie jeden z nich – Adam Deja.

Copyright © 2023 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group